شپش سر

راهنما در مورد شپش سر

مشاهده ذرات ریز و سفید رنگ بر روی سر کودکان می تواند به اندازه کافی برای والدین نگران کننده باشد.  مطمئننا وجود شپش بر روی سر کودکان  می تواند یک موضوع نگران کننده باشد اما باید بدانید که این موضوع باعث ایجاد بیماری های جدی نمی شود. در این مقاله تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد شپش سر را در اختیار شما قرار خواهیم.

شپش سر

شپش سر یک نوع حشره شش پای بسیار کوچک است که به  پوست سر و گردن فرد می چسبد و از خون انسان تغذیه می کند. هر شپش به اندازه یک دانه کنجد است و  پیدا کردن آن بر روی سر می تواند کمی دشوار باشد.  تخم شپش که nit نامیده می شود به موهای فرد در نزدیکی پوست سر می چسبد و دیده شدن آن نیز به مراتب سخت تر است.

شپش سر

شپش سر در کودکان کم سن و سالی که به مهد یا  دبستان می روند  شیوع بیشتری دارد. کودکان در این سن معمولا در فاصله نزدیکی با همدیگر بازی می کنند و تماس مو به مو در آن ها بیشتر است. آن ها ممکن است شانه، کلاه، گیره سر و سایر موارد این چنینی را با هم به اشتراک بگذارند. بزرگسالانی که در کنار این کودکان زندگی می کنند بیشتر از سایر افراد  شپش سر خواهند داشت.

شپش سر

شپش معمولا از طریق تماس مو به موی مستقیم منتشر می شود که اجازه می دهد این حشره از موی فرد مبتلا به موی فرد سالم منتقل شود. شپش ممکن است  مدت زمان کوتاهی بر روی لباس یا سایر لوازم شخصی زنده بماند. به همین خاطر به اشتراک گذاشتن برس یا شانه می تواند باعث انتقال آن گردد. شپش  قادر به پریدن یا پرواز کردن از یک فرد به فرد دیگر نیست.

شپش سر

اگرچه شپش و تخم های آن بسیارکوچک و ریز هستند اما می توان آن را با چشم غیر مسلح نیز تشخیص داد.  شپش سر ممکن است سفید، قهوه ای یا خاکستری تیره باشد. این حشرات ریز اغلب در موی پشت گردن یا پشت گوش دیده می شود. تخم شپش  به صورت گرد یا بیضی شکل است که   محکم به موی فرد در نزدیکی پوست سر می چسبد. اگر سعی کنید این تخم ها را بردارید زیاد موفق نخواهید شد. تحقیقات اخیر نشان داده است که شانه کردن موی خیس می تواند یک روش ایده آل برای تشخیص شپش باشد.

شپش سر

دیدن شپش معمولا تنها نشانه ی وجود این حشره بر روی موی افراد است.  با این وجود، دیدن تخم شپش به تنهایی نمی تواند این هجوم را تایید کند. در بیشتر کودکان، شپش سر باعث ایجاد هیچ گونه ناراحتی نمی شود. زمانی که نشانه های  آن بروز می کند رایج ترین مشکلی که پیش می اید وجود خارش است که ممکن است در عرض چند هفته یا حتی چند ماه بعد از انتقال شپش دیده  شود.

شپش سر

خارشی که به خاطر شپش سر ایجاد می شود  معمولا توسط واکنش آلرژیک به نیش این حشره رخ می دهد.  خاراندن بیش از حد می تواند به ایجاد زخم  منجر شود. اگرچه این موضوع زیاد شایع نیست اما زخمی که به خاطر خارش در سر ایجاد می شود ممکن است عفونت کند. اگر احساس کردید پوست سر قرمز، متورم و دردناک شده است یا غدد لنفاوی در گردن حساس تر شده است بلافاصله با یک پزشک تماس بگیرید. تمامی این موارد ممکن است نشانه عفونت پوست باشد.

شپش سر

به خاطر داشته باشید که شپش سر خود به خود درمان نمی شود. اگر به وجود شپش سر مشکوک هستید ، مراحل متعددی وجود دارد که باید بلافاصله انجام دهید. اول از هر کاری با یک پزشک مشورت کنید تا وجود شپش را تایید نمایید. به مهد کودک یا دبستان  کودک خود اطلاع دهید تا سایر کودکان را نیز مورد بررسی قرار دهند. سایر اعضای خانواده را نیز بررسی کنید  تا ببینید  شپش سر در آن ها وجود دارد یا خیر. در نهایت همه افرادی که در خانواده به این موضوع مبتلا شده اند را به طور همزمان درمان کنید.

شپش سر

شما می توانید داروهایی که باعث از بین رفتن شپش می شود را بدون نسخه از داروخانه ها تهیه کنید. این داروها معمولا از عصاره گل داوودی یا نوع سنتزی آن تهیه شده اند. معمولا مصرف چنین داروهایی امن است اما توصیه می شود برای کودکان کم سن و سال مورد استفاده قرار نگیرد. در برخی از موارد شپش به این نوع درمان مقاومت  نشان می دهد. بهتر است در مورد این موضوع با یک پزشک متخصص مشورت کنید.  مهم نیست شپش سر را با چه چیزی درمان می کنید . تنها چیزی که باید مدنظر داشته باشید دنبال کردن دستورالعمل هایی است که بر روی برچسب دارو نوشته شده است. بعد از اتمام دوره اول درمان ممکن است دوره درمانی دوم ۹ الی ۱۰ روز بعد آغاز شود.

شپش سر

اگرچه شپش بدون وجود انسان ( زمانی که بر روی مو یا پوست سر انسان زندگی نمی کند) نمی تواند مدت زمان طولانی زنده بماند اما بهتر است رختخواب همه افراد را بشویید. لباس هایی که در ۴۸ ساعت گذشته پوشیده شده اند را باید با آب داغ شستشو دهید.  اگرچه والدین سعی می کنند حیوانات خانگی را تمیز کنند و آن ها را در قرنطینه نگه دارند به گفته متخصصان این کار الزامی نیست. اگر کودک شما در کنار اسباب بازی مورد علاقه اش خوابیده است بهتر است آن را به مدت ۳۰ دقیقه در خشک کن داغ قرار دهید.

شپش سر

برخی از والدین ادعا می کنند استفاده ازسس مایونز، سرکه سفید یا روغن درخت چای در درمان شپش سر مفید بوده است. به نظر می رسد مایونز می تواند شپش را خفه کند اما قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت نمایید. سرکه سفید نیز می تواند چسبی که تخم شپش را به مو چسبانده است حل نماید. شواهد علمی برای تایید این درمان های خانگی وجود ندارد.  متخصصان بر این باورند که نباید برای درمان شپش به چنین مواردی تکیه کنید.

شپش سر

استفاده از چنین شانه هایی می تواند به افراد کمک کند از شر شپش سر خلاص شوند. این شانه ها به اندازه کافی  دندانه های ریزی دارند و می توانند تخم را از روی موی سر بردارند.  برای اینکه بتوانید به نتایج مطلوب و مورد نظر خود دست پیدا کنید باید صبور باشید .بعد از درمان شپش سر با شامپو یا داروهای تجویز شده، می توانید از این شانه ها استفاده کنید.

شپش سر

بیشتر افراد بر این باورند که شپش سر  در افراد طبقه پایین جامعه دیده می شود. اما این باور به هیچ عنوان صحیح نیست. همچنین برخی از افراد فکر می کنند شپش به خاطر نبود بهداشت ایجاد می شود. این طرز فکر نیز نادرست است. شپش همه افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد.  این حشره قادر است بیش از ۶ ساعت در زیر آب نیز زنده بماند. به همین خاطر کودکانی که به طور مرتب استحمام می کنند نیز در معرض  شپش قرار خواهند داشت. خوشبختانه شپش بیماری را منتقل نمی کند.

شپش سر

بر اساس گفته متخصصان آکادمی آمریکا، کودکانی که سالم هستند نباید به خاطر وجود شپش در کودکان دیگر از رفتن به مدرسه باز مانند. توصیه می شود کودک در کلاس بماند اما از تماس نزدیک با سایر کودکان خودداری کند. بعد از درمان، تخم های مرده شپش ممکن است بر روی سر کودک باقی بماند.

شپش سر

اگر شما نیز در منزل خود کودک کم سن و سال دارید متاسفانه کار زیادی برای مقابله با شپش سر نمی توانید انجام دهید. کودک شما قوانین بزرگسالان را متوجه نمی شود و زمانی که با هم سن و سالان خود مشغول بازی می شود ممکن است با آن ها تماس نزدیک داشته باشد یا وسایل خود را به اشتراک بگذارد. بهترین کار در چنین شرایطی بررسی منظم مو و پوست سر کودک است.  درمان سریع می تواند از انتقال این حشره به سایر اعضای خانواده جلوگیری کند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/children/ss/slideshow-lice-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۸ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran