سرطان روده

سرطان کولورکتال (سرطان روده بزرگ و مقعد)

زمانی که این سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده می شود بسیار قابل درمان است. سرطان کولورکتال زمانی اتفاق می افتد که سلول های غیر طبیعی در دیواره روده بزرگ یا مقعد رشد پیدا می کنند. چنین سرطانی هم در مردان و هم در زنان دیده می شود و دومین سرطانی است که باعث مرگ و میر در ایالت متحده آمریکا می شود.

سرطان روده

پلیپ ها مواردی هستند که در داخل روده بزرگ رشد پیدا می کنند. بیشتر پلیپ ها بی خطرند اما برخی از آن ها اگر در مراحل اولیه برداشته نشوند به سرطان کولورکتال تبدیل می شوند. دو مورد از رایج ترین پلیپ های روده بزرگ در برگیرنده آدنوم ها و پلیپ های هایپرپلاستیک هستند . این پلیپ ها زمانی تشکیل می شوند که مشکلی در رشد سلول ها وجود داشته باشد.

سرطان روده

برخی از فاکتورهای خطر خارج از کنترل شما هستند. این فاکتورها عبارتند از:
• سن شما. بیشتر افرادی که به این نوع سرطان مبتلا می شوند بالای ۵۰ سال هستند.
• پلیپ ها یا بیماری های التهابی روده
• سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال یا پلیپ های پیش سرطانی روده بزرگ

سعی کنید از مواردی که در ادامه بیان می کنیم خودداری نمایید تا خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را کاهش دهید:
• از خوردن مقدار زیاد گوشت قرمز یا فراوری شده خودداری کنید. سعی کنید مصرف گوشت هایی که با حرارت بالا پخته شده است را کاهش دهید.
• چاقی( داشتن چربی زیاد در اطراف کمر)
• نداشتن ورزش کافی
• سیگار کشیدن
• استفاده بیش از حد از الکل

سرطان کولورکتال نشانه های اولیه ای ندارد. به همین خاطر باید همه چیز به طور مرتب بررسی گردد. تشخیص اولیه این بیماری بدین معنی است که می توان آن را درمان کرد. با بدتر شدن این نوع سرطان، ممکن است خون در مدفوع دیده شود یا دردی در شکم وجود داشته باشد. همچنین مشکلاتی همچون یبوست یا اسهال، کاهش وزن غیر قابل توضیح یا خستگی دیده می شود. با ظاهر شدن چنین نشانه هایی، تومور بزرگتر شده و درمان آن بسیار سخت گشته است.

تست های غربالگری برای تشخیص اولیه بسیار مهم هستند. بیشتر افراد باید بعد از سن ۵۰ سالگی،  هر ۱۰ سال یکبار  کولونوسکوپی را انجام دهند. این تست از یک لوله با دوربین ریز استفاده می کند تا بتواند کل روده بزرگ و مقعد را ببیند. پزشک می تواند در صورت نیاز پلیپ ها را بردارد.

سرطان روده

این تست از سی تی اسکن برای نشان دادن مدل سه بعدی از روده بزرگ استفاده می کند.  به کمک این روش می توان پلیپ ها و سایر مشکلات موجود را بدون قرار دادن دوربین در داخل بدن مشاهده کرد. مهم ترین عیبی که این روش دارد این است که امکان از دست دادن پلیپ های کوچک وجود دارد. اگر پزشک شما بتواند برخی از آن ها را به کمک این روش پیدا کند باز هم به کولونوسکوپی واقعی نیاز خواهید داشت. پزشک ممکن است کولونوسکوپی مجازی را هر ۵ سال یکبار توصیه کند.

سرطان روده

اشعه ایکس به پزشک کمک می کند نگاهی به داخل روده بزرگ و رکتوم بیندازد. استفاده از باریم انما روش دیگری برای یافتن تومورها، پلیپ ها و سایر تغییرات در روده بزرگ است. همانند کولونوسکوپی مجازی، پزشک در این روش نیز هرگونه علامت غیر طبیعی را باید با کولونوسکوپی معمولی دنبال کند. ممکن است باریم انما هر ۵ سال یکبار توصیه گردد.

پزشک ممکن است این تست را به جای کولونوسکوپی پیشنهاد کند. در این روش از یک لوله باریک برای دیدن داخل  مقعد و بخش انتهایی روده بزرگ استفاده می شود. این لوله چراغ و دوربین دارد و می تواند پلیپ ها و موارد سرطانی را نشان دهد. اگر بر اساس تشخیص پزشک این تست بهترین گزینه برای شما باشد باید هر ۵ سال یکبار آن را انجام دهید.

سرطان روده

آزمایش خون مخفی در مدفوع می تواند وجود خون در مدفوع را نشان دهد. همانطور که در بخش های ابتدایی مقاله بیان کردیم این موضوع می تواند نشانه ای از سرطان باشد.  معمولا دو یا سه نمونه کوچک از مدفوع برای مطالعه گرفته می شود. پزشک این تست را معمولا هر سال توصیه می کند. اگر  خون در نمونه های شما وجود داشته باشد ممکن است به کولونوسکوپی نیاز داشته باشید.

سرطان روده

یک تست جدید که Cologuard نام دارد به دنبال خون یا DNA مشکوک در نمونه مدفوع شما می گردد. این تست در یافتن سرطان روده بزرگ بسیار دقیق است اما اگر باز هم در منزل انجام شود باید به دنبال آن کولونوسکوپی انجام گردد. تست Cologuard  را نمی توان به جای آزمایش هایی که بیان کردیم مورد استفاده قرار داد. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند تست DNA هر سه سال یکبار انجام شود.

سرطان روده

اگر تست های شما وجود تومور را تشخیص دهد، مرحله بعدی انجام بیوپسی است. در طول کولونوسکوپی پزشک پلیپ ها و بافتی از نمونه را از بخش های روده بزرگ برمی دارد تا موارد مشکوک را بررسی نماید. متخصصان بافت های به دست آمده را زیر میکروسکوپ مطالعه می کنند تا وجود موارد سرطانی را تشخیص دهند.

سرطان روده

متخصصان هر نوع سرطانی را به مراحل مختلف دسته بندی می کنند. مراحل سرطان نشان دهنده فرایندی است که در آن مقدار انتشار بیماری به سایر قسمت های بدن مشخص می شود. اگر بیماری شما در مراحل پیشرفته باشد، سرطان حادتر و جدی تر است. اندازه تومور همیشه متفاوت نخواهد بود. مرحله بندی به پزشک در مورد نوع درمانی که باید اغاز شود کمک می کند.
• مرحله صفر: سرطان در پوشش درونی روده بزرگ و مقعد است.
• مرحله اول: این بیماری به لایه عضلات روده بزرگ و مقعد گسترش یافته است.
• مرحله دوم:سرطان به داخل یا از طریق بیرونی ترین لایه روده بزرگ یا مقعد رشد کرده است.
• مرحله سوم: سرطان به یک یا دو گره لنفاوی در منطقه گسترش یافته است.
• مرحله چهارم: سرطان به سایر بخش های بدن همچون کبد، ریه یا استخوان ها منتشر شده است.

سرطان روده

چشم انداز بهبود به  مرحله ای که سرطان در آن قرار دارد بستگی خواهد داشت. ممکن است پزشک در مورد نرخ زنده ماندن ۵ سال صحبت کند. این موضوع بدین معنی است که افراد پس از تشخیص این سرطان ۵ سال یا حتی بیشتر زنده می مانند.  مرحله اول، نرخ زنده ماندن ۵ ساله ۸۷ تا ۹۲ درصد را خواهد داشت. اما به خاطر داشته باشید که این اعداد و ارقام برای همه افراد یکسان نیست. موارد زیادی بر روی سرطان تاثیر دارد.

جراحی نرخ درمانی بسیار بالایی در مراحل اولیه سرطان کولورکتال دارد. پزشک می تواند تومور و بافت های اطراف آن را بردارد. اگر این تومورها بزرگ باشند، ممکن است پزشک کل روده یا مقعد را بردارد. اگر بیماری بر روی کبد، ریه یا سایر اندام ها تاثیر داشته باشد، جراحی کمکی نخواهد کرد. اما می تواند نشانه ها را بهبود ببخشد.

سرطان کولورکتال  حتی اگر به گره های لنفاوی شما منتشر شده باشد نیز  قابل درمان است. درمان معمولا در برگیرنده شیمی درمانی و استفاده از جراحی است. پرتودرمانی گزینه دیگری است که پیش روی بیماران قرار دارد. اگر بیماری عود کرد یا به سایر اندام ها گسترش یافت، درمان آن بسیار دشوار خواهد بود. اما باز هم شیمی درمانی و پرتودرمانی می تواند نشانه های شما را تسکین ببخشد.

سرطان روده

داروهای جدید شیمی درمانی کمتر از سایر داروها باعث بد شدن حال بیمار می شوند. همچنین داروهایی برای کنترل حالت تهوع وجود دارد.

سرطان روده

این درمان از  گرمای شدید برای سوزاندن تومورها استفاده می کند. معمولا پزشک به کمک سی تی اسکن یک دستگاه سوزن مانند را در  تومور  و نواحی اطراف آن می گذارد. این فرآیند می تواند برخی از تومورهایی که از طریق جراحی قابل برداشت نیست  را نابود سازد . می توان به همراه این روش از شیمی درمانی نیز استفاده کرد.

سرطان روده

شما می توانید مراحلی را برای کاهش خطر ابتلا به این سرطان بردارید. رژیم غذایی حاوی مواد مغذی داشته باشید، به اندازه کافی ورزش کنید، چربی بدن را تحت کنترل داشته باشید. این عادت ها می تواند ۴۵ درصد خطر ابتلا به این سرطان را کاهش دهد. انجمن سرطان آمریکا رژیم غذایی حاوی میوه و سبزیجات  را پیشنهاد می کند. بهتر است مصرف گوشت قرمز و فراوری شده به حداقل برسد. به جای غلات تصفیه شده از غلات کامل استفاده کنید.

سرطان روده

بزرگسالانی که ورزش می کنند سلاح قدرتمندی در برایر این سرطان خواهند داشت. در یکی از مطالعات انجام شده، افرادی که فعال بودند ۲۴ درصد کمتر از سایرین به  بیماری مبتلا گشتند. انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد می کند ۱۵۰ دقیقه در  هفته تمرینات ورزشی متوسط همچون پیاده روی سریع  یا ۷۵ دقیقه در هفته تمرینات شدید همچون دویدن را انجام دهید. سعی کنید تمرینات ورزشی را در طول هفته  داشته باشید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/colorectal-cancer/ss/slideshow-colorectal-cancer-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۷ تیر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran