کفش

بدترین کفش ها را برای پاهای خود بشناسید

کفش

هر روز پاشنه کفش ها بلندتر و بلندتر می شود. به گفته هیلاری برنر سخنگوی انجمن پزشکی بیماری های مرتبط با پا،کفش هایی با پاشنه های بسیار بلند می تواند باعث ایجاد بیماری های مختلفی همچون درد مچ پا و دردهای مزمن شود.در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم.

کفش

فرقی ندارد کفش شما پاشنه متوسط داشته باشد یا اینکه پاشنه آن بسیار بلند باشد، چنین استایلی می تواند به پاشنه پا فشار زیادی وارد کند و باعث ایجاد درد در این ناحیه گردد. اگر از مواد سفت و محکم در ساخت کفش استفاده شده باشد می تواند باعث ایجاد تغییر شکل در استخوان پا شود. این فشار در نهایت منجر به ایجاد زخم، تورم، تاول و درد در تاندون آشیل خواهد شد. استفاده از یخ،پوشیدن کفش مناسب و استفاده از پدهای مخصوص می تواند چنین دردی را تسکین ببخشد اما به خاطر داشته باشید که برآمدگی استخوانی دائمی است.

کفش

زمانی که پاشنه کفش بسیار بلند باشد باعث می شود پا در موقعیتی قرار گیرد که فشار بسیار زیادی به پنجه آن وارد خواهد شد. این قسمت از پا بسیار حساس است . در چنین شرایطی استخوان بلند متاتارس و استخوان انگشت شست به همدیگر می رسند. فشار بسیار زیاد می تواند باعث التهاب این استخوان شود یا اعصاب احاطه کننده آن را دچار مشکل سازد. فشار مزمن به استخوان پا در نهایت باعث شکستگی مچ پا خواهد شد.

کفش

استفاده از کفش هایی با پاشنه کوتاه تر می تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند. به همین خاطر باید از کفش هایی استفاده کنید که پاشنه کوتاه تری دارند . سعی کنید پا را در موقعیت طبیعی خود نگه دارید. بهترین پیشنهادی که در این زمینه می توان داشت انتخاب کفش هایی با پاشنه کمتر از دو اینچ است.

کفش

همه کفش های پاشنه بلندی که به پا می کنید خطر پیچ خوردگی مچ پا را به همراه خواهند داشت. شاید بتوان گفت یکی از مشکلات رایج در این  شرایط پیچ خوردگی لترال است. پیچ خوردگی لترال زمانی اتفاق می افتد که پای شما از کفش به بیرون بلغزد. این  موضوع باعث ایجاد فشار و کشش بر روی رباط های مچ پا می شود.  پیچ خوردگی شدید در نهایت باعث پاره شدن رباط این ناحیه از پا خواهد شد. رباط اسیب دیده باید تحت درمان فیزیکی قرار گیرد و می تواند در موارد حاد و شدید به آرتروز  یا شکستگی مچ پا منجر شود.

کفش

اگرچه همه کفش های پاشنه بلند باعث ایجاد مشکلاتی در پا می گردند اما کفش هایی با پاشنه سوزنی شرایط بدتری را برای پا فراهم خواهند کرد. در این نوع کفش ها، وزن بدن تنها بر روی یک ناحیه از پا قرار می گیرد.همین موضوع باعث عدم تعادل شما می شود و در نهایت به پیچ خوردگی مچ پا می انجامد.

کفش

برای حل این مشکل بهتر است از کفش هایی استفاده کنیدکه وزن شما را به صورت کامل در تمامی نواحی پا توزیع می کند. این کار باعث می شود پا بیشتر از قبل در وضعیت تعادل و ثبات قرار گیرد. اگرچه پوشیدن کفش هایی با پاشنه ضخیم باز هم فشاری را بر روی قوزک پا وارد می کند اما استفاده از آن می تواند خطر تلوتلو خوردن را کاهش دهد و تعادلی را برای پا به ارمغان بیاورد.

کفش

بیشتر متخصصان بر این باورند که استفاده از این کفش ها همانند راه رفتن بر روی مقواست. این کفش ها هیچ  قوسی برای پشتیبانی از پای شما ندارند. همین امر باعث می شود پا نتواند عملکرد بهینه ای داشته باشد. چنین شرایطی منجر به  ایجاد مشکلاتی در زانو،  لگن و  کمر می شود. همچنین زمانی که قوسی برای پشتیبانی از پا وجود نداشته باشد شرایط دردناکی در پا ایجاد می شود که با عنوان خار پاشنه شناخته شده است.

کفش

اگر علاقه مند هستید کفش هایی با کفی صاف بپوشید، می توانید از کفی های طبی استفاده کنید که در داروخانه ها نیز به فروش می رسد.استفاده از  چنین کفی هایی باعث کاهش درد پا و مشکلات موجود در آن می شود. معمولا پزشکان چنین کفی هایی را برای فراهم اوردن پشتیبانی قوسی تجویز می کنند و امیدوارند افراد با کمک چنین مواردی از شر فشار در نواحی حساس پا خلاص شوند.

کفش

این نوع کفش ها محافظت بسیار اندکی از پا خواهند داشت. به همین خاطر پوشیدن آن می تواند باعث ایجاد زخم و سایر مشکلات در پا گردد. افرادی که دیابت دارند به هیچ عنوان نباید از صندل استفاده کنند زیرا یک خراش ساده می تواند مشکلات زیادی برای این افراد ایجاد کند. علاوه بر این، بیشتر صندل ها هیچ پشتیبانی قوسی فراهم نمی کنند. همانند کفش های تخت و صاف، این کفش ها می تواند مشکلاتی را در مفاصل زانو، لگن و کمر ایجاد کنند.

کفش

گروهی از بافت ها  که با عنوان پلانتار فاسیا شناخته می شوند در طول کف پای شما کشیده شده است. زمانی که بدون کفش راه می روید یا از کفش های بدون قوس استفاده می کنید، این تاندون تحت فشار قرار می گیرد و ممکن است پاره شود یا دچار التهاب گردد.این شرایط باعث ایجاد درد شدیدی در پاشنه پا می شود. استراحت دادن پا تنها می تواند تسکین موقت چنین شرایطی باشد.

کفش

اگر دوست دارید صندل بپوشید بهتر است از صندل هایی استفاده کنید که کف آن ها ضخامت بیشتری دارد. صندل هایی که کفی ضخیمی دارند باعث می شوند پای شما بیشتر از زمین دور باشد و دچار مشکلات مرتبط با کفش های کفی تخت نشود.همچنین چنین کفش هایی قادرند قوسی خوبی برای پشتیبانی از پا فراهم آورند.

کفش

این کفش ها معمولا کفی سفت و محکمی دارند. پوشیدن این کفش ها باعث می شود راه رفتن افراد دچار اختلال گردد. پا در این کفش ها همیشه تلاش می کند شکل طبیعی خود را داشته باشد اما چنین کفی هایی به پا اجازه نمی دهد شکل طبیعی خود را داشته باشد. همین امر موجب می شود فشاری به استخوان متاتارس وارد شود.

کفش

اگرچه پوشیدن چنین کفش هایی نیز توصیه نمی شود اما اگر دوست دارید از این نوع کفش ها استفاده کنید بهتر است  کفش شما کفی مسطح تری داشته باشد. اینکار موجب می شود فشار کمتری به پا وارد گردد.به دنبال کفشی باشید که موازی زمین هستند. این موضوع باعث کاهش فشار به قوزک پا می شود. با اینحال، کفی سفت و محکم مانع از این می شود که پا به هنگام راه رفتن موقعیت و وضعیت طبیعی خود را داشته باشد.

کفش

این کفش ها ممکن است ظاهر زیبایی داشته باشند اما کل پا را تحت فشار قرار می دهند. بعد از مدتی، پوشیدن چنین کفش هایی باعث از کار افتادن عصب پا، برآمدگی استخوان پا،کبودی، تاول و درد در این ناحیه می شود. به خاطر فشار ثابت امکان ایجاد کبودی زیر ناخن پا وجود دارد.

کفش

همانطور که می دانید بونیون برآمدگی دردناکی است که در قاعده انگشت شست پا ایجاد می شود و موجب می گردد انگشت به طور غیر طبیعی خم شود. این برآمدگی زمانی ایجاد می شود که بافت یا استخوان در قاعده مفاصل در وضعیت نامناسب قرار گیرد.  چنین شرایطی معمولا بعد از چندین سال فشار یا حرکت غیر طبیعی ایجاد می شود. کفش هایی که نوک تیز دارند مهم ترین فاکتور ایجاد چنین برآمدگی هایی هستند.

کفش

کفش هایی که پاشنه بسیار بلندی دارند معمولا وزن بدن را به سمت نوک انگشتان سوق می دهند و آن ها را به هم فشار می دهند. در طول زمان،اینکار باعث تغییر شکل انگشتان پا خواهد شد. در برخی از موارد برای بهبود شرایط به جراحی نیاز خواهید داشت. جمع شدن انگشتان پا در یک ناحیه می تواند مشکلات شدیدتر دیگری نیز ایجاد کند و باعث ایجاد درد در این ناحیه شود.

کفش

اگر به سلامت خود اهمیت می دهید بهتر است از پوشیدن کفش هایی با نوک تیز خودداری کنید. به جای اینکه چنین کفش هایی را بپوشید، بهتر است از کفش هایی استفاده کنید که پنجه گشادتری دارند. همچنین متخصصان توصیه می کنند از مواد نرم تر استفاده شود.

کفش

لیدی گاگا یکی از افرادی است که معمولا از پوشش عجیب و غریب استفاده می کند. یکی از موارد عجیب و غریبی که او استفاده کرده است کفشی با پاشنه ۱۲ اینچی است. به خاطر داشته باشید که این نوع کفش ها می تواند سلامت بدن و پاهای شما را به خطر بیندازد. فشاری که بر روی قوزک پا وارد می شود در نهایت منجر به ایجاد درد ، آسیب به استخوان و اعصاب پا خواهد شد.

کفش

بیشتر خانم ها دوست ندارند استایل و زیبایی خود را فدای راحتیشان بکنند اما شما جزو این دسته از افراد نباشید. بهتر است از کفش هایی استفاده کنید که پاشنه کوتاه تری دارد.

کفش

از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر کفش هایی را انتخاب می کنند که برای پاهایشان بسیار کوچک است. نتیجه و عاقبت پوشیدن چنین کفش هایی،ایجاد برآمدگی، بونیون؛ تورم، تاول، خار پاشنه، پینه و سایر مشکلات خواهد بود. مالش دائمی که کفش های کوچک در پا ایجاد می کنند می تواند مفاصل پا را تحریک کند و در نهایت منجر به آرتروز گردد.تحقیقات و مطالعات انجام شده نشان می دهد بیشتر کودکانی که از اندازه نامناسب کفش استفاده می کنند در خطر تغییر شکل استخوان های پا قرار دارند.

کفش

قبل از اینکه به خرید بروید، سعی کنید به طور حرفه ای و تخصصی اندازه پای خود را بسنجید. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم باید از خرید کفش های بسیار تخت و کفش هایی با پاشنه بسیار بلند خودداری کنید. چنین کفش هایی باعث ایجاد اسیب به پا می شوند. درمان های اولیه و استفاده از کفش مناسب از سلامت پاهای شما محافظت خواهد کرد.

کفش

کفش هایی با نوک تیز می تواند برای اقایان نیز خطرناک باشد. این گونه کفش ها همان خطری را در پی خواهد داشت که  در بخش بالا به آن اشاره کردیم. به عنوان مثال پوشیدن چنین کفش هایی به ایجاد بونیون،درد و سایر موارد می انجامد. برای اینکه بتوانید جلوی این مشکل را بگیرید از کفش هایی استفاده کنید که پنجه گشادتری دارند.

کفش

دنیای مد هر روز شاهد تغییرات زیادی است. یکی از این تغییرات طراحی کفش هایی با نام مینی مالستیک است که تلاش می کند حالت طبیعی پا و مکانیسم آن را تقلید کند. متخصصان بر این باورند که این گونه کفش ها هیچ پشتیبانی برای پاشنه یا قوس پا ندارند و نمی توانند شوک وارد شده به پا را جذب نمایند. علاوه بر این، برخی از برندها سعی می کنند انگشتان پا را جدا سازند و همین امر باعث ایجاد تداخل در هنگام راه رفتن می شود.

کفش

این نوع کفش ها می توانند حرکات پا به هنگام راه رفتن را تسهیل کنند. این سبک از کفش می تواند به افرادی که درد مفاصل دارند کمک کند. همچنین افرادی که تغییر شکل خفیفی در  پاهایشان ایجاد شده است می توانند از این نوع کفش ها استفاده کنند. البته باید به خاطر داشته باشید که کفش کفه گهواره ای برای افراد کهنسال و افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند توصیه نمی شود.

کفش

در ادامه سه نکته برای انتخاب بهتر کفش را بیان می کنیم:

اطمینان حاصل کنید که پا در کفش راحت است اما کفش شما زیاد هم نباید انعطاف پذیر باشد.

مطمئن شوید که پشتیبانی کافی از قوس پا فراهم می شود.

از کفش هایی استفاده کنید که ارتفاع پاشنه آن ها کمتر از ۳ سانت است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/pain-management/ss/slideshow-worst-shoes-for-your-feet

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran