پوست

مشکلات رایج پوست در بزرگسالان

پوست

آیا پوست شما خارش دارد، دچار جوش و آکنه شده یا با راش های عجیب و غریب پوشیده شده است؟ التهاب پوست، تغییر در بافت یا رنگ آن و  نقاطی که بر روی پوست دیده می شود می تواند نتیجه عفونت، بیماری مزمن پوستی یا تماس با آلرژن ها و مواد محرک باشد.  اگر فکر می کنید یکی از این مشکلات رایج پوستی را دارید، بهتر است سری به پزشک بزنید و از او کمک بگیرید.  بیشتر این بیماری ها خفیف هستند  اما برخی ممکن است نشانه یک بیماری حاد و جدی باشند.

پوست

راشی که به شکل نقطه های برآمده است و به تاول های دردناک تبدیل می شود زونا نام دارد و می تواند به خارش، سوزش یا حساس شدن آن منجر گردد. زونا اغلب بر روی کفل ، سینه و شکم ایجاد می شود اما ممکن است در همه جای بدن ظاهر گردد. شیوع آن  حدود ۲ هفته طول می کشد. بعد از گذشت این مدت، بهبودی حاصل می گردد اما درد، بی حسی و خارش ممکن است برای ماه ها، سال ها یا حتی بقیه زندگی ادامه داشته باشد.درمان این بیماری شامل استفاده از کرم برای پوست،داروهای ضد ویروسی، استروئیدها و حتی داروهای ضد افسردگی است. برای جلوگیری از دردِ بیشتر درمان اولیه و زودرس بسیار مهم است.

پوست

کهیر شبیه تاول است و می تواند خارش و سوزش را به همراه داشته باشد.  اندازه کهیرها معمولا متغیر است و در برخی از موارد به هم متصل می شوند. این موارد ممکن است بر روی هر بخشی از بدن ظاهر گردند و از چند دقیقه تا چند سال بر روی بدن وجود داشته باشند.  دلایل ایجاد کهیر دمای بسیار بالا، عفونت و حساسیت به داروها، غذاها و افزودنی های غذایی است. آنتی هیستامین و کرم های پوستی می تواند در چنین شرایطی مفید باشد.

پوست

تکه های قرمز و ضخیم پوست که با پوسته سفید یا نقره ای رنگ پوشیده می شود نشانه بیماری پسوریازیس است. پزشکان عملکرد این بیماری را به خوبی می شناسند. سیستم ایمنیِ شما سلول های  جدید پوست را به رشد سریع وادار می کند اما هنوز هیچ کس دلیل این امر را نمی داند. تکه های پوستی ممکن است بر روی پوست سر، آرنج، زانو و کمر دیده شود. این نوع تکه ها ممکن است درمان شود و دوباره در شرایط دیگر ظاهر گردند. درمان شامل استفاده از کرم ها و پمادهایی برای پوست، نوردرمانی و داروهای خوراکی، تزریقی و وریدی است.

پوست

اگزما یک واژه عمومی برای چندین شرایط غیر مسری است که باعث ایجاد التهاب، پوست خشک، قرمز و خارش دار می شود. هنوز پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث آغاز اگزما می شود اما آن ها می دانند که استرس، مواد محرک( همچون صابون ها)، آلرژن ها و آب و هوا می تواند بروز آن را تشدید نماید. در بزرگسالان اگزما اغلب بر روی آرنج، دست و چین و چروک پوست ظاهر می شود. داروهای متعددی برای درمان اگزما وجود دارد. برخی از این داروها بر روی پوست اعمال می شود و برخی از راه دهان مصرف می گردد.

پوست

روزاسه شرایطی است که در آن پوست به سرخی تمایل دارد و بر روی بینی، چانه، گونه یا پیشانی موارد قرمزی ایجاد می شود.  پوست شما ممکن است با گذشت زمان قرمزتر شود  و رگ های خونی قابل مشاهده گردد. ممکن است پوستتان ضخیم گردد، برامدگی داشته باشد و برآمدگی های آن با چرک پر گردد. این شرایط حتی می تواند چشمان شما را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. داروهایی که از راه دهان مصرف می شود یا بر روی پوست اعمال می گردد در دسترس افراد قرار دارد. پزشکان می توانند رگ های خونی اسیب دیده و پوست ضخیم و قرمز شده را با لیزر درمان کنند.

پوست

ویروس هرپس سیمپلکس باعث ایجاد تاول های دردناک، کوچک و پر از مایعی  در دهان یا لب می شود. زخم سرد حدود ۱۰ روز طول می کشد و به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد.  موارد تحریک کننده آن شامل تب، نور زیاد خورشید، استرس و تغییرات هورمونی همچون دوره های قاعدگی است. می توان این نوع زخم را با قرص های ضد ویروسی یا کرم درمان کرد. اگر زخم در برگیرنده چرک بود، قرمزی آن منتشر شد ، تب داشتید یا اگرچشمانتان تحریک شد حتما به پزشک مراجعه کنید. این بیماری را می توان به کمک قرص ها یا کرم های تجویز شده درمان کرد.

پوست

تماس پوست با  پوشش روغنی گیاهانی همچون پیچک ، بلوط یا سماق می تواند باعث ایجاد راش در برخی از افراد شود.  این نوع راش باعث ایجاد قرمزی و تورم در یک طرف می شود و سپس شروع به خارش می کند. تاول معمولا در محدوده زمانی ۱۲ تا ۷۲ ساعت بعد از تماس با گیاه دیده می شود. راش های معمولی شبیه خط قرمز هستند که نتیجه کشیده شدن گیاه بر روی پوست می باشند. شیوع آن معمولا بیش از ۲ هفته طول می کشد. درمان این نوع راش در برگیرنده داروهایی است که بر روی پوست اعمال می شود یا از راه دهان مصرف می گردد.

پوست

داروهای تجویزی یا بدون نسخه می تواند به تسکین خارش کمک کند. کمپرس  سرد و حمام جوی دوسر را امتحان کنید. پزشک ممکن است داروهایی را برای راش های حاد تجویز کند و برای عفونت از آنتی بیوتیک استفاده نماید. گیاهانی که باعث حساسیت می شوند را شناسایی کنید و از تماس مستقیم با آن ها بپرهیزید.

پوست

جوش های بعد از اصلاح معمولا بعد از شیو کردن ایجاد می شوند. زمانی که لبه تیز تیغ به طور مستقیم بر روی پوست قرار می گیرد. این موضوع می تواند باعث ایجاد تحریک، برآمدگی و حتی زخم شود. برای اینکه بتوانید این جوش ها را به حداقل برسانید، قبل از اصلاح، حمام آب داغ بگیرید، تیغ را در جهت رشد موها قرار دهید و بکشید و به هنگام استفاده از تیغ، پوست خود را نکشید. همیشه از کرم اصلاح استفاده کنید. پوست خود را با آب سرد بشویید و سپس مرطوب کننده را اعمال نمایید.

پوست

این بافت های کوچک که به رنگ پوست یا کمی تیره  هستند از پوست شما آویزان خواهند بود. این موارد اغلب بر روی گردن، سینه، پشت،زیر بغل، زیر سینه یا در کشاله ران  ظاهر می شوند. زوائد پوستی اغلب  در زنان و افراد کهنسال ایجاد می گردد.  چنین مواردی خطرناک نیست و معمولا باعث ایجاد درد نمی شود مگر اینکه به هنگام لباس پوشیدن  یا مالش پوست دچار تحریک گردد. پزشک می تواند این زوائد را بردارد،بسوزاند یا منجمد نماید.

پوست

آکنه زمانی رخ می دهد که منافذ پوست با چربی یا سلول های مرده پوست مسدود گردد و ملتهب شود. منافذ پوست که باز هستند و سپس به رنگ  تیره در می آیند را جوش های سرسیاه می نامند.  اما منافذی که کاملا مسدود هستند باعث ایجاد جوش های سرسفید می شوند. باکتری و هورمون می تواند ایجاد آکنه را تحریک نماید.  این نوع آکنه ها اغلب بر روی صورت، قفسه سینه و پشت دیده می شود. ممکن است برآمدگی های پر از چرک و کیست نیز ایجاد شود. برای کنترل آکنه؛ نواحی چرب  را تمیز نمایید و از فشار دادن آن بپرهیزید.

پوست

این عفونت های قارچی پوست  باعث می شود پای شما پوست پوست شود، قرمز گردد و دچار خارش و سوزش شود. ممکن است دچار تاول و زخم شوید. پای ورزشکاران مسری است و از طریق تماس مستقیم به افراد دیگر منتقل می شود. برای پیشگیری از آن، نباید کفش های فرد مبتلا به اشتراک گذاشته شود یا بدون کفش در نواحی عمومی همچون اتاق و رختکن حرکت گردد.  شما می توانید آن را با لوسیون های ضد قارچ درمان کنید. پزشک می تواند برای موارد شدید داروهایی را تجویز نماید. در طول درمان باید پاها و داخل کفش را تمیز و خشک نگه دارید.

پوست

خال که معولا به رنگ سیاه یا قهوه ای است می تواند در هر جایی از بدن دیده شود. این موارد ممکن است به تنهایی یا به صورت گروهی بر روی پوست ایجاد گردد و اغلب بعد از سن ۲۰ سالگی بروز می کند. برخی از خال ها در طول سال ها به آرامی تغییر پیدا می کنند. چنین مواردی ممکن است از حالت مسطح به حالت برآمده تبدیل شوند، مویی در آن رشد کند یا رنگش تغییر یابد. هر سال برای بررسی خال خود به پزشک مراجعه کنید. توجه ویژه ای به تغییرات ایجاد شده داشته باشید. خونریزی، خارش داشتن، تغییر رنگ یا موارد غیر عادی باید توسط پزشک بررسی گردد.

پوست

این لکه های قهوه ای یا خاکستری مزاحم واقعا با فرایند پیری رخ نمی دهند اگرچه با پیر شدن شیوع بیشتری پیدا می کنند. معمولا چنین لکه هایی با قرار گرفتن در معرض نور خورشید  رخ می دهند به همین خاطر است که بیشتر بر روی صورت، دست و بازو دیده می شوند . شما می توانید از کرم های مخصوص و درمان مبتنی بر نور برای از بین بردن چنین لکه هایی استفاده کنید. برای تشخیص مشکلات حادی همچون ملانوم( سرطان پوست) به متخصص پوست مراجعه کنید.

پوست

پیتریازیس روزه آ که راش بی ضرری است معمولا به عنوان تکه های صورتی رنگ پوست پوست شده با حاشیه های برآمده شناخته می شود.  چند روز یا چند هفته بعد، چنین مواردی می تواند باعث خارش و انتشار شود. راش معمولا شبیه درخت کریسمس است و در سرتاسر بدن انتشار می یابد.  هنوز پزشکان  مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد آن می شود اما فکر می کنند که چنین راش هایی مسری نیستند.این نوع راش در عرض ۶ الی ۸ هفته بدون درمان بهبود می یابد. پیتریازیس روزه آ اغلب بین سنین ۱۰ و ۳۵ سال دیده می شود.

پوست

لک صورت یا ملاسما تکه های قهوه ای و قهوه ای مایل به زرد بر روی گونه، بینی، پیشانی و چانه است. این نوع لکه ها را لکه های حاملگی نیز می نامند زیرا در نیمی از زنان باردار ایجاد می شود. مردان نیز ممکن است به این نوع لک مبتلا شوند. بعد از زایمان این لکه ها خود به خود بهبود می یابند اما می توانید آن را با کرم های تجویزی، محصولات بدون نسخه یا لیزر درمان کنید. نور خورشید چنین لکه هایی را بدتر می کند پس از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.

پوست

در بیشتر موارد زگیل ها بر روی انگشتان یا دست شما ظاهر می گردد. آنها توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شوند.  زمانی که وسایل استفاده شده توسط افراد آلوده به ویروس را لمس کنید به این بیماری مبتلا خواهید شد. برای  پیشگیری از گسترش زگیل  آن را با بانداژ بپوشانید، خشک نگه دارید و از برداشتن آن خودداری نمایید. زگیل معمولا بی خطر و بدون درد است. شما می توانید زگیل را با داروهای موضعی درمان کنید. پزشک می تواند آن را منجمد سازد یا بسوزاند. تکنیک های پیشرفته ای همچون جراحی، استفاده از لیزر و مواد شیمیایی نیز می تواند مفید باشد.

پوست

کراتوز سبورئیک رشد غیر سرطانی هستند که اغلب با افزایش سن ظاهر می شوند. این موارد ممکن است در نواحی مختلفی از پوست به تنهایی یا به صورت گروهی دیده شوند. کراتوز سبورئیک ممکن است تیره یا چند رنگی باشد و اغلب سطح دانه ای دارد. البته این نوع زوائد ممکن است نرم و موم مانند نیز باشند.  این بیماری نیاز به درمان ندارد مگر اینکه تحریک شود یا ظاهر خوبی نداشته باشد.  معمولا کراتوز سبورئیک با سرطان پوست یا خال اشتباه گرفته می شود اما متخصص پوست می تواند تفاوت های آن را بیان نماید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-common-adult-skin-problems

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran