Google Analytics Alternative

تغییرات پوستی در بارداری

مشکلات پوستی در بارداری

باردارید؟ در این دوران باید منتظر چه تغییرات پوستی باشید؟

اگرچه بارداری دورانی شیرین و خاطره انگیز است اما این دوران حساس، برای مادران خالی از مشکل هم نیست. در دوران بارداری تمام بدن دستخوش تغییر شده و پوست هم از این قاعده مسثناء نخواهد بود. تغییرات هورمونی در طی بارداری مهم ترین عامل ایجاد مشکلات پوستی هستند. برای اینکه بدانید در طی بارداری باید منتظر چه تغییراتی در پوست خود باشید، با ما در این مقاله همراه شوید.

آکنه

حتی اگر پوستی شفاف و روشن داشته باشید، در طی بارداری ممکن است متوجه بازگشت جوش های دوره جوانی و ظهور آکنه بر روی پوست خود باشید. مقصر بروز این اتفاق چیزی نیست جز تغییرات هورمونی ناشی از بارداری که منجر به افزایش و تجمع چربی در پوست می شود.

برای مقابله با این مشکل و کم کردن از شدت آن، روزانه صورتتان را بشویید و از دستکاری کردن جوش ها و پوست خود اجتناب نمایید، چون می تواند منجر به ایجاد اسکار یا همان جای زخم شود که منظره خوشایندی نبوده و زیبایی پوست شما را تهدید می کند.

خوشبختانه درمان های زیادی برای آکنه وجود دارد که بسیاری از آن ها را می توانید به راحتی از فروشگاه های لوازم بهداشتی آرایشی و یا داروخانه ها تهیه نمایید. اما نکته مهم اینجاست که تعدادی از این داورهای تجویزی برای استفاده از دوران بارداری ایمن نیستند و نباید در این دوران مورد مصرف قرار گیرند. بنابراین قبل از امتحان هر نوع درمان با پزشک خود مشورت نمایید.

ترک پوست

همانطور که جنین در درون رحم شما رشد کرده و بزرگ می شود، ممکن است ترک های متمایل به رنگ ارغوانی – قرمز بر روی شکم، ران ها، سینه ها، باسن و یا حتی بازوهایتان ظاهر شوند که به آن ها ترک های حاملگی، استرچ مارک و یا استریا گفته می شود.

تغییرات هورمونی و کشیده شدن پوست در طی بارداری دو عامل ایجاد این خطوط بر روی پوست شما هستند. تقریبأ بیش از ۹۰ درصد خانم ها در سه ماهه سوم بارداری با این مشکل روبرو می شوند. البته اگر در زنان خانواده خود سابقه بروز چنین مسأله ای را داشته باشید، احتمال ظهور این ترک های پوستی در بارداری شما افزایش می یابد.

اگرچه از این ترک ها راه فراری نیست، اما با جلوگیری از خشک شدن پوست به واسطه مصرف مایعات و مرطوب کردن پوست با روغن های گیاهی و یا لوسیون های مخصوص دوران بارداری می توان از احتمال و شدت بروز آن ها کاست. به علاوه اگر این ترک ها بر روی پوستتان ظاهر شدند، برخی کرم های پوستی مخصوص (کرم های ضد استرچ مارک) می توانند به بهبود این خطوط کمک نمایند. این کرم ها تأثیری در پیشگیری از بروز استریا ندارند، اما در صورتی که از ابتدای ایجاد ترک های ناشی از بارداری استفاده شوند، با ایجاد حس خارش در پوست به بهبود جریان گردش خون و ترمیم بهتر این ترک ها کمک می کنند.

اگر پوست شما هم از این ترک ها در امان نمانده است، نگران نباشید، اغلب ترک های پوستی ناشی از بارداری به مرور زمان محو و رنگ پریده می شوند.

ملاسما

ملاسما که به آن کلوآسما یا “ماسک حاملگی” هم می گویند، به هاله و لكه هاي نامنظم قهوه ای رنگ بر روی گونه ها، بینی و پیشانی گغته می شود که در حدود ۷۰ درصد از زنان باردار آن را تجربه می کنند. قرار گرقتن در معرض نور خورشید این لکه ها را بدتر کرده و باعث تیره تر شدن آن ها می شود، بنابراین یا تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کرده و یا در مواقعی که بیرون از منزل هستید از کرم های ضد آفتاب مخصوص دوران بارداری و یا کلاه محافظ استفاده نمایید. اگرچه گاهی اوقات ملاسما می تواند دائمی باشد، اما بطور معمول پس از زایمان و تولد نوزاد، به مرور محو و کمرنگ می شود.

زائده های پوستی

اگرچه هنوز علت ایجاد آن مشخص نیست، اما بارداری احتمال رشد زائده های کوچک، گوشتی رنگ را بر روی پوست شما افزایش می دهد. این زوائد که اغلب در چین های پوستی مانند زیر بغل، گردن و یا ناحیه کشاله ران رشد می کنند، معمولأ بی ضرر بوده و بنابراین نیازمند درمان نیستند. البته اگر ظاهر آن ها شما را آزار داده و از این بابت ناراحت هستید، از دستکاری و تلاش برای کندن آن ها خودداری کرده و از پزشک خود بخواهید که آن ها را برایتان بردارد.

هیپرپیگمانتاسیون

در طی بارداری برخی از نقاط در بدن شما مانند کک و مک ها، جای جوش و زخم و پوست اطراف نوک سینه ها تیره تر شده و حتی گاهی اوقات بزرگتر می شوند. به علاوه ممکن است یک خط تیره رنگ در بخش پایین (از ناف به پایین) و بر روی خط میانی شکم تان ظاهر شود که به آن “لینه آ نیگرا” می گویند. اگر رمگ پوست شما تیره باشد، احتمال ظهور این خط بیشتر است. برای پیشگیری از بروز این مشکلات و یا جلوگیری از تشدید یافتن آن ها، تا حد امکان از نور آفتاب دوری کنید و ظهور لکه های جدید بر روی پوست و یا هرگونه تغییر در شکل لکه ها را به اطلاع پزشک خود برسانید.

پاپول‌ها

اگر برجستگی های کوچک، قرمز رنگ و خارش دار بر روی شکم شما ظاهر شده اند، احتمالأ با پاپول‌ها و پلاک‌های کهیری خارش‌دار بارداری (PUPP) روبرو هستید. این ضایعات می توانند در تکه های بزرگ در ران ها، سینه ها و یا حتی باسن پخش و گسترده شوند. پزشکان هنوز هم علت دقیق ایجاد این ضایعات پوستی را نمی دانند، اما این مشکل در بارداری های اول و مادرانی که چند فرزند درون رحمشان دارند (بارداری های دو یا چند قلویی) شایع تر است. اگرچه این مشکل پوستی هیچ راه درمانی ندارد، اما می توانید با کمک گرفتن از داروهای آنتی هیستامینی، کرم های استروئیدی و یا ژل های کاهنده خارش از شدت این مشکل کاسته تا برایتان قابل تحمل شود. خوشبختانه بعد از زایمان این مشکل دست از سر شما برخواهد داشت، نگران نباشید.

پسوریازیس

بیماری پسوریازیس، یک بیماری شایع پوستی بوده که اشکال مختلفی داشته و می تواند در بخش های مختلفی از بدن ظاهرشود. اغلب ضایعات ناشی از این بیماری نقره ای رنگ، ضخیم و خارش دار، خشک و یا  قرمز رنگ که گاهی اوقات دردناک هم هستند می باشند.

بارداری خود به تنهایی علتی برای ایجاد این مشکل پوستی نیست، اما اگر مبتلا به آن باشید، ضایعات پوسته پوسته و قرمز رنگ برروی بدنتان می توانند تشدید یافته و بدتر شوند. البته در برخی از زنان این بیماری و شرایط ناشی از آن در طی بارداری نه تنها بدتر نشده، بلکه فروکش کرده و بهتر می شود. اگر مبتلا به پسوریازیس هستید و قصد بارداری دارید، حتمأ مطمئن شوید که داروهایتان برای مصرف در بارداری بی خطر بوده و برای جنین مشکلی ایجاد نمی کنند.

اگزما

بسیاری از زنان این ضایعات قرمز رنگ، زبر و خارش دار را که اگزما نام دارند، برای اولین بار در طی بارداری خود تجربه می کنند. اما اگر قبل از بارداری اگزما دارید، باید بدانید که اگزما در طی نه ماه بارداری بدتر خواهد شد. ساده ترین راه برای جلوگیری از بروز و تشدید این حالت، اجتناب و دوری از چیزهاییست که می دانید اگزما را تشدید می کند، که می تواند هر چیزی از صابون و موی حیوانات خانگی گرفته تا برخی از غذاها و حتی استرس باشد. به علاوه می توانید با کمک گرفتن از داروهای استروئیدی این مشکل را درمان نمایید، اما در ابتدا و قبل از استفاده باید از پزشک خود در مورد ایمن بودن این درمان ها در بارداری راهنمایی بگیرید.

واریس

در طی بارداری سطح هورمون زنانه استروژن و همینطور جریان خون بیش از حد معمول بوده که این مسأله می تواند بر رگ ها تأثیر بگذارد. دو بیماری عروقی که در طی بارداری ممکن است با آن ها روبرو شوید : رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی هستند.

رگ های تارعنکبوتی ضایعات کوچک عروقی متشکل از رگ های ریز آبی یا قرمز رنگ بوده که بصورت در هم تنیده و پیچ خورده در کنار هم قرار دارند. این ضایعات که ممکن است بر روی صورت، گردن و یا بازوها ظاهر شوند، بدون ضرر بوده و بعد از زایمان به مرور محو می شوند.

مشکل عروقی دیگری که در طی بارداری می تواند ایجاد شود، واریس است. فشار رحم در حال رشد بر روی رگ های شما می تواند منجر به ظهور رگ های نیمه متورم در پاهای شما شود که به رگ های واریسی معروفند. رگ های واریسی علاوه بر ظاهر ناخوشایند، می توانند دردناک هم باشند. برای مقابله با این مشکل پزشکتان ممکن است راهکارهایی مانند پیاده روی، بالا نگه داشتن پاها چندین مرتبه در طی روز، بالا نگه داشتن پاها برای ۵ تا ۱۰ سانتی متر حین خواب با گذاشتن یک پتوی تا شده یا بالش در زیر پاها و استفاده از جوراب های ساق بلند تنگ مخصوص واریس را پیشنهاد نماید.

مراقبت از پوست

بهترین نکته برای داشتن پوستی سالم، تمرکز بر روی اصول اولیه است:

  • نوشیدن مقدار زیادی آب برای مرطوب نگه داشتن پوست
  • استفاده روزانه از کرم های ضد آفتاب
  • دوری از نور آفتاب تا حد امکان
  • استفاده از لوسیون های مخصوص دوران بارداری برای تسکین خارش و خشکی ناشی کشیده شدن پوست در بارداری

و از همه مهم تر، مراجعه به پزشک در صورت ایجاد هر نوع تغییری که شما را نگران ساخته است.

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۷ اسفند ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran