آزمون های غربالگری که هر مردی به آن نیاز دارد

انجام آزمون غربالگری مناسب در یک زمان مناسب، یکی از موارد مهمی است که یک مرد می تواند برای سلامتی خود انجام دهد. غربالگری می تواند به تشخیص اولیه بیماری ها کمک کند و آن را قبل از بروز نشانه ها مشخص نماید.  در چنین شرایطی درمان بیماری بسیار راحت تر خواهد بود. با تشخیص اولیه بیماری، می توان آن را بهتر درمان کرد. به عنوان مثال تشخیص اولیه دیابت ممکن است از بروز عوارضی همچون از دست دادن بینایی یا ناتوانی جنسی پیشگیری کند. این ازمون ها بر اساس سن و فاکتورهای خطر تعیین می شوند.

غربالگری برای مردان

سرطان پروستات یکی از رایج ترین سرطان هایی است که  بعد از سرطان پوست در مردان آمریکایی دیده می شود. این نوع سرطان با سرعت آهسته رشد می کند اما  انواع تهاجمی و پیشرونده آن نیز وجود دارد.  آزمون های غربالگری می تواند به تشخیص اولیه این نوع سرطان کمک کند و در برخی از مواقع قادر است سرطان را قبل از توسعه نشانه ها تشخیص دهد. در این شرایط درمان های انجام شده موثرتر خواهد بود.

غربالگری برای مردان

غربالگری برای افراد سالم ممکن است در برگیرنده معاینه دیجیتال رکتال(DRE) و   ازمایش خون پادتن ویژه پروستات(PSA)  باشد.راهنماهای موجود توصیه می کنند  همه مردان در مورد خطرات و مزایای استفاده از  PSA با پزشک خود صحبت کنند.  بحث باید در سنین زیر آغاز گردد:

  • ۵۰ برای مردانی که خطر متوسطی برای ابتلا به سرطان پروستات دارند
  • ۴۵ برای مردانی که در خطر بالای ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند. این افراد در برگیرنده مردان آفریقایی- آمریکایی است.
  • ۴۰ برای مردانی که سابقه خانوادگی ابتلا به این سرطان را دارند.
غربالگری برای مردان

این سرطان زیاد در میان مردان شایع نیست  اما ممکن است در بیضه برخی از مردان توسعه پیدا کند. همانطور که می دانید بیضه غده تولید مثلی است که اسپرم تولید می کند. بیشتر چنین مواردی بین سن ۲۰ و ۵۴ سالگی رخ می دهد. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند همه مردان معاینه بیضه را به هنگام معاینات منظم خود داشته باشند.  افرادی که در خطر ابتلا به این نوع سرطان قرار دارند باید در مورد سایر آزمون های غربالگری با پزشک خود مشورت نمایند. برخی از پزشکان معاینات منظم فردی، بررسی برآمدگی ها، برآمدگی های نرم یا تغییر در اندازه و شکل آن  را انجام می دهند.

غربالگری

سرطان روده بزرگ دومین دلیل مرگ و میر ناشی از سرطان است.  مردان بیشتر از زنان در معرض ابتلا به این نوع سرطان قرار دارند. اکثریت قریب به اتفاق سرطان های روده بزرگ به طور آهسته از پلیپ های روده توسعه پیدا می کنند. پلیپ روده مواردی است که بر روی سطح داخلی روده رشد می کند. بعد از توسعه سرطان، می تواند تهاجمی باشد یا به سایر بخش های بدن منتقل شود. روشی که برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ وجود دارد تشخیص پلیپ و برداشتن آن  است قبل از اینکه سرطانی شود.

غربالگری

معمولا غربالگری در سن ۵۰ سالگی برای بزرگسالانی آغاز می شود که در معرض خطر متوسط برای ابتلا به این بیماری قرار دارند. کولونوسکوپی  رایج ترین آزمونی است که برای تشخیص پلیپ و سرطان روده بزرگ به کار می رود. پزشک می تواند به کمک یک لوله انعطاف پذیر و دوربین کل روده را ببیند. زمانی که این بررسی انجام می شود اگر پلیپی تشخیص داده شود می توان آن را برداشت. جایگزین مشابه این روش ، سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر است که تنها بخش پایین تر روده بزرگ را بررسی می کند. برخی از بیماران کولونوسکوپی مجازی( یک سی تی اسکن) یا تنقیه باریوم با وضوح دوگانه( یک اشعه ایکس خاص) را انتخاب می کنند. اگر پلیپ تشخیص داده شود، برای برداشتن آن به کولونوسکوپی واقعی نیاز خواهد بود.

غربالگری برای مردان

یکی از خطرناک ترین فرم سرطان پوست  ملانوم است که شکل آن را مشاهده می کنید. این نوع سرطان در سلول های خاصی به نام ملانوسیت شروع به رشد می کند که این سلول ها رنگ پوست را تولید می کنند. مردان کهنسال دو برابر بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به ملانوم قرار دارند.  همچنین مردان دو الی سه برابر بیشتر از زنان ممکن است به  سرطان سلول سنگفرشی مبتلا شوند.  عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به این نوع سرطان ها قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، استفاده زیاد از تخت های برنزه کننده و آفتاب سوختگی است.

غربالگری برای مردان

انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند  هر گونه تغییر بر روی پوست همچون تغییر در شکل، اندازه و رنگ آن هرچه سریع تر مورد بررسی قرار گیرد. همچنین بهتر است به طور منظم معاینات پوستی انجام شود.  معاینه پوست توسط متخصص پوست یا سایر متخصصین باید بخشی از چکاپ های منظم شما باشد. درمان سرطان پوست زمانی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود بسیار موثرتر خواهد بود.

غربالگری برای مردان

خطر ابتلا به فشار خون بالا با افزایش سن بیشتر می شود. همچنین پرفشاری به وزن و سبک زندگی نیز مرتبط است. فشار خون بالا می تواند بدون بروز نشانه های قبلی به عوارض حاد و شدید همچون آنوریسم منجر شود. اما باید به خاطر داشته باشید که می توان پرفشاری خون را درمان کرد. زمانی  که پرفشاری خون به موقع تشخیص داده می شود می توان خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته، نارسایی کلیه را کاهش داد. پس فشار خون خود را بدانید. اگر فشار خونتان بالا بود با پزشک صحبت کنید تا بتوانید آن را به درستی مدیریت نمایید.

غربالگری برای مردان

زمانی که فشار خون خود را می خوانید به دو عدد خواهید رسید. یکی از این اعداد فشار خون سیستولیک است که فشار موجود در شریان ها به هنگام ضربان قلب می باشد. عدد دوم دیاستولیک می باشد که نشان دهنده فشار بین ضربان های قلب است. فشار خون طبیعی معمولا از ۱۲۰/۸۰ کمترخواهد بود. فشار خون بالا فشار ۱۴۰/۹۰ یا بالاتر از آن است. اینکه چند وقت یکبار فشار خون مورد بررسی قرار گیرد به بالا بودن آن و نیز سایر فاکتورهای خطر بستگی دارد.

غربالگری

سطح بالای کلسترول LDL در خون می تواند به تجمع پلاک ها در دیواره شریان ها منجر شود. همین امر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. تصلب شرایین( سخت شدن و تنگ تر شدن شریان ها) ممکن است چندین سال بدون بروز نشانه ای در بدن توسعه پیدا کند. با گذشت زمان این موضوع به حملات قلبی و سکته منجر خواهد شد. تغییر در سبک زندگی و استفاده از داروهای مناسب می تواند کلسترول بد خون را کاهش دهد و از خطر ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی  بکاهد.

غربالگری

fasting blood lipid panel یکی از ازمایش هایی است که سطح کلسترول کل، کلسترول بد و کلسترول خوب خون و تری گلیسیرید را مشخص می کند. نتایج به دست آمده اطلاعات زیادی در مورد کارهایی که باید برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، حمله و دیابت انجام دهید را در اختیارتان قرار می دهد. اگر مردان در معرض  ابتلا به بیماری های قلبی قرار گرفته باشند باید غربالگری از سن ۲۰ سالگی آغاز شود. مردان از سن ۳۵ سالگی به آزمایش و بررسی منظم کلسترول خون نیاز دارند.

غربالگری

یک سوم از امریکایی هایی که به دیابت مبتلا هستند چیزی در مورد ابتلای خود به این بیماری نمی دانند. دیابت کنترل نشده می تواند به بیماری قلبی و سکته ، بیماری کلیوی، کوری ناشی از اسیب وارد شده به رگ های خونی شبکیه، اسیب به اعصاب و ناتوانی جنسی منجر شود.  چنین شرایطی نباید اتفاق بیفتد. زمانی که دیابت در مراحل اولیه تشخیص داده می شود می تواند کنترل گردد و از بروز عوارض جلوگیری شود. عوارض دیابت را می توان با رژیم غذایی صحیح، ورزش، کاهش وزن و دارو کمتر کرد.

غربالگری

ازمایش قند خون ناشتا، ازمایش تحمل گلوکز یا AIC  را می توان به تنهایی یا به همراه یکدیگر برای غربالگری دیابت مورد استفاده قرار داد. بزرگسالان سالم باید  هر سه سال یکبار و از سن ۴۵ سالگی این بررسی ها را آغاز کنند.  اگر فردی در معرض ابتلا به بیماری هایی همچون کلسترول بالا یا فشار خون بالا  قرار داشته باشد باید غربالگری و آزمایش های موجود را در سنین کمتر آغاز کند.

غربالگری

HIV ویروسی است که باعث ابتلای فرد به ایدز می شود.  این ویروس در خون و سایر ترشحات بدن فرد آلوده وجود دارد حتی اگر نشانه ای در فرد وجود نداشته باشد. زمانی که این ترشحات با واژن، مقعد، دهان، چشم یا شکاف در پوست در تماس باشد از فردی به فرد دیگر منتقل خواهد شد. هنوز درمان یا واکسنی برای این بیماری وجود ندارد. درمان های مدرن قادرند جلوی تبدیل عفونت HIV به ایدز را بگیرند اما چنین داروهایی عوارض حادی خواهند داشت.

غربالگری

افرادی که به ویروس HIV آلوده شده اند ممکن است برای سال ها هیچ نشانه ای از خود بروز ندهند. تنها روش برای تشخیص این شرایط انجام یک سری آزمایش خون است. اولین ازمایش با نام ELISA یا EIA شناخته شده است. این ازمایش آنتی بادی های HIVرا در خون مورد بررسی قرار می دهد.  ممکن است فرد هنوز آلوده نشده باشد اما نتایج مثبتی در این تست از خود نشان دهد. به همین خاطر ازمایش های دوم برای تایید وجود ویروس مورد استفاده قرار می گیرد. اگر اخیرا به این ویروس آلوده شده باشید ممکن است جواب آزمایشتان منفی باشد. اگر پزشک توصیه کرد می توانید این ازمایش ها را بعدا دوباره تکرار کنید.

غربالگری

افرادی که به تازگی به ویروس آلوده شده اند بعد از دو ماه  نتیجه مثبتی از آزمایش ها دریافت خواهند کرد. بیش از ۵ درصد از افراد بعد از شش ماه نیز نتیجه منفی از ازمایشات می گیرند. داشتن رابطه جنسی سالم  بهترین روش برای جلوگیری از انتشار HIV  و سایر بیماری های مقاربتی است. افرادی که از مواد مخدر تزریقی استفاده می کنند نباید سوزن های خود را با سایر افراد به اشتراک بگذارند.

غربالگری

این گروه از بیماری های چشمی به اعصاب بینایی اسیب وارد می کنند و ممکن است به کوری منجر شوند. از دست دادن بینایی غیر قابل بازگشت نیز ممکن است قبل از بروز نشانه ها اتفاق بیفتد. ازمون های غربالگری به دنبال فشار خون غیر طبیعی در داخل چشم می گردند تا بتوانند قبل از اسیب به اعصاب بینایی آن را درمان کنند.

غربالگری برای مردان

بررسی چشم برای آب سیاه بر اساس سن و فاکتورهای خطر شخصی انجام می شود:

  • زیر ۴۰ سال: هر ۲ الی ۴ سال یکبار
  • ۴۰-۵۴ سال: هر ۱ الی ۳ سال یکبار
  • ۵۵-۶۴ سال:هر ۱ الی ۲ سال یکبار
  • بالای ۶۵ سال: هر ۶ الی ۱۲ ماه یکبار

اگر در گروه پرخطر قرار دارید در مورد غربالگری های اولیه صحبت کنید. گروه پرخطر افرادی هستند که سابقه خانوادگی دارند،آسیب شدیدی به چشمشان وارد شده است یا از استروئید استفاده می کنند.

کلمات کلیدی: غربالگری، دیابت، سرطان پروستات، سرطان بیضه، فشار خون بالا، آب سیاه، سرطان روده بزرگ، کولونوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/men/ss/slideshow-screening-tests-men

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۳ اسفند ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran