بارداری بالای 40 سالگی

بارداری و تولد نوزاد در زنان بالای ۴۰ سال

جانت جکسون خواننده، هنرپیشه و ترانه سرای آمریکایی اخیرا به خاطر بچه دار شدن در سن ۵۰ سالگی سرتیتر اخبار بود. هنوز اطلاعات زیادی در مورد نحوه بارداری جانت جکسون و به دنیا آمدن فرزندش در دست نیست اما  این خبر توجه بیشتر افراد را به خود جلب کرد. این موضوع به خاطر  معروف بودن جانت نیست. بیشتر افراد به خاطر سن بارداری او شگفت زده و متعجب هستند.  زایمان برای زنانی که در محدوده سنی ۴۰ الی ۴۴ سال قرار دارند در سال ۱۹۸۰  افزایش یافت و  از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۲ تقریبا دو برابر شد.  داده هایی که اخیرا  توسط CDC منتشر شده است نشان می دهد که:

  • زایمان برای زنان ۳۵ تا ۳۹ ساله به طور ثابت از سال ۲۰۱۰ حدود ۱۳ درصد افزایش داشته است.
  • بارداری زنان ۴۰ تا ۴۴ ساله در سال ۲۰۱۵ حدود ۴ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۴ بود.
  • تعداد تولدهایی که زنان بالای ۴۵ سال داشتند در سال ۲۰۱۵ حدود ۵ درصد افزایش یافته است.

 

خب حالا سوال اینجاست که بارداری در سنین بالا چه چالش هایی می تواند برای افراد داشته باشد؟ این چالش ها در بارداری و تولد نوزاد چه نقشی خواهند داشت؟ در این مقاله قصد داریم پرسش هایی را از متخصصان بپرسیم و پاسخ آن ها در مورد بارداری زنان بالای ۴۰ سال را با هم مرور کنیم.

پرسش: ایا فعالیت های شما در برگیرنده تعداد زیادی از  زنان سن بالاست؟

پاسخ: بیش از ۶۰ درصد از فعالیت های ما بالای سن ۳۵ سال  است. احتمالا حدود ۲۵ درصد از افرادی که قصد بارداری دارند بالای ۴۰ سال سن خواهند داشت. در طول پنج  الی ده سال گذشته شاهد رشد ثابتی از تقاضای زنان  مسن برای بارداری بودیم که  این تعداد در سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. این افزایش در مطالعات پژوهشی نیز مشهود بوده است.

 پرسش : زنان بالای ۳۵ سال  زمانی که قصد دارند باردار شوند با چه چالش هایی روبرو خواهند بود؟

پاسخ: زمانی که سن شما بالاتر می رود خطر ناباروری نیز افزایش پیدا می کند. همچنین خطر سقط جنین در این افراد نیز افزایش پیدا می کند. بین ۳۵ الی ۴۴ سالگی، خطر سقط جنین تا ۴۰ درصد و بالای ۴۴ سال این خطر تا ۵۰ الی ۶۰ درصد افزایش پیدا می کند. شما ممکن است مبتلا به بیماری های مزمن باشید و همانطور که سنتان بالاتر می رود این شرایط بدتر می شود بنابراین مواردی همچون فشار خون بالا، چاقی و دیابت می تواند بارداری را برای زنان سن بالا پیچیده تر کند.

پرسش: ایا چالش های موجود برای همه افراد صرف نظر از سنی که دارند یکسان است؟ یا اینکه بین افرادی با سنین بالا با سایر افراد در این حوزه تفاوت هایی وجود دارد؟

پاسخ: با افزایش سن، چالش هایی که افراد با ان مواجه می شوند بیشتر می شود. ما می توانیم  مادران را به سه گروه تقسیم کنیم. زنان ۳۵ الی ۴۰ ساله، ۴۰ تا ۴۵ ساله و ۴۵ و بالاتر از آن. با توجه به مطالعات و پژوهش های انجام شده، خطرات موجود در گروهی که سن بیشتری دارد افزایش پیدا می کند.  خطر شرایطی که در بالا به آن اشاره کردیم در مادرانی با سن ۴۵ سال و بالاتر معمولا بیشتر می شود.

پرسش: تفاوت بارداری برای زنانی که سن بالا دارند چیست؟

پاسخ: بیشتر عوارضی که مرتبط با بارداری است به طور قابل توجهی با افزایش سن بیشتر می شود. این خطرات در برگیرنده سقط جنین،تولد زودرس، خطرات مرتبط با جراحی سزارین،  خطر تولد نوزاد مرده، محدودیت در رشد( که در آن نوزاد به صورت عادی رشد پیدا نمی کند)، پره اکلامپسی، بیماری فشار خون بالا (شرایط مربوط به فشار خون بالا)، دیابت در دوران بارداری، جفت سرراهی (که در آن جفت ،دهانه رحم را می پوشاند) و جداشدن جفت (که در آن جفت از رحم جدا می شود) است.

پرسش: آیا تولد نوزاد و به دنیا آمدن آن برای زنانی که بالای ۴۰ سال سن دارند دشوارتر است؟

پاسخ: بله. ما شاهد افزایش خطر ابتلا به اختلال درد زایمان و نیاز به سزارین در این افراد هستیم.  جراحی سزارین نیز سایر عوارض مرتبط با بارداری در این سنین را افزایش داده است. این عوارض در برگیرنده پره اکلامپسی ، محدودیت رشد نوزاد و دیابت است.

پرسش: کودکانی که در این شرایط به دنیا می آیند ممکن است چه مشکلاتی در سلامتی خود داشته باشند؟ چه نگرانی هایی در مورد سلامت این نوزادان وجود دارد؟

پاسخ: در این شرایط شاهد  افزایش اختلالات کروموزومی همچون سندرم داون  خواهیم بود.  همچنین خطر بالاتری از ناهنجاری های مادرزادی همچون نقص قلبی وجود دارد. تعداد قل ها نیز ممکن است در این شرایط افزایش پیدا کند. تولدهای چند قلویی می تواند عوارضی که قبلا اشاره کردیم را افزایش دهد. خطر تولد چندقلویی با افزایش سن بیشتر می شود.

پرسش: سایر مشکلاتی که قبل از زایمان با مادران سن بالا صحبت می کنید چیست؟

پاسخ: ما در مورد وضعیت سلامتی این افراد قبل از بارداری و در طول بارداری صحبت می کنیم. بیشتر نتایج معکوس نه تنها مرتبط به سن افراد است بلکه شرایط پزشکی که قبل از بارداری در این زنان وجود دارد نیز می تواند دخیل باشد. زنانی که وزن طبیعی دارند، ورزش می کنند و سالم هستند نتایج بهتری دریافت خواهند کرد. سالم بودن، نتایج بارداری را بهبود می بخشد.

پرسش: مراقبت کردن از نوزاد تازه متولد شده و کودکان معمولا خسته کننده است. آیا توصیه ای برای خانم های مسن دارید؟

پاسخ: من به آن ها توصیه می کنم از یک شبکه حمایتی خوب استفاده کنند و از افراد نزدیک به هنگام نیاز درخواست کمک نمایند. بیشتر مادرانی که برای اولین بار دچار فرزند شده اند با سایر افراد تعاملی ندارند یا نمی دانند مراقبت از نوزاد تازه متولد شده چه کار سنگین و دشواری است.  آن ها در مورد  مشکلاتی که ممکن است در آینده با آن مواجه شوند فکر نمی کنند. برخی از بیماران من، بعد از به دنیا آمدن فرزندشان چرخه خواب منظم و طبیعی خود را نیز از دست می دهند و این موضوع می تواند خسته کننده باشد.

پرسش: ایا برای زنان بالای ۴۰ سال، نگرانی های عاطفی دیگری نیز وجود دارد که باید مدنظر قرار دهند؟

پاسخ: زنانی که بیماری های روحی روانی دارند ممکن است بعد از بارداری شرایطشان بدتر شود. برخی از تحقیقات بیان کرده اند که حتی ممکن است زنان بالای۴۰ سال به افسردگی بعد از زایمان مبتلا شوند. با اینحال زوج هایی که سن بالاتری دارند معمولا به بلوغ عاطفی و احساسی رسیده اند و شرایط مالی پایدارتری دارند.  بیشتر این افراد می توانند از حضور پرستاران بچه برای مراقبت از نوزاد تازه متولد شده بهره ببرند. این موضوع می تواند استرس ناشی از تولد نوزاد را کمتر کند.

پرسش:  توصیه خاصی به زنان باردار بالای ۴۰ سال دارید؟

پاسخ: علاوه بر اینکه این افراد باید در مورد فاکتورهای خطر آگاه باشند، انجام تمرینات ورزشی و سالم ماندن می تواند بسیار مفید باشد. ما همیشه به ارزیابی های سونوگرافی در طول بارداری نیاز داریم تا اطمینان حاصل کنیم همه چیز در مورد این افراد به خوبی پیش می رود.  من همچنین در مورد مکمل های آسپرین نیز با بیماران خود صحبت می کنم زیرا تحقیقات نشان داده است که چنین موادی می تواندخطر عوارضی همچون پره اکلامپسی و محدودیت رشد در طول بارداری را کاهش دهد. اگرچه اخبار نا امید کننده زیادی در این حوزه وجود دارد اما در بیشتر موارد زنان مسن می توانند بارداری و زایمان خوبی داشته باشند. این موضوع دقیقا به آمادگی فرد ، داشتن اطلاعات کافی در مورد شرایط، داشتن اطلاعات مناسب در مورد تاثیر بارداری بر روی بدن و استفاده از توصیه های پزشک متخصص بستگی دارد. من به این خانم ها می گویم که خوشبختانه آن ها در حال حاضر  جنینی در شکم دارند که ممکن است سال ها برای به دنیا آمدنش انتظار کشیده باشند. مادر شدن حس بسیار خوبی است پس از آن لذت ببرید و خود را برای شرایط موجود آماده کنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://blogs.webmd.com/webmd-interviews/2017/01/pregnancy-and-childbirth-over-40-expert-qa.html

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۰ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran