الکل در بارداری

آیا نوشیدن گاه به گاه الکل در بارداری مناسب است؟

الکل در بارداری

برخی از خانم های باردار در طول نه ماه بارداری خود به این موضوع فکر می کنند که نوشیدن یک یا دو لیوان شراب جنین را به خطر می اندازد؟ متاسفانه محققان هنوز این موضوع را با اطمینان کامل نمی توانند تایید یا رد کنند. اما یکی از مطالعات مروری جدید از چندین مطالعه موجود نشان می دهد مقادیر اندک الکل ممکن است خطر زایمان زودرس و وزن کم کودک به هنگام تولد را افزایش دهد. محققان اذعان می کنند که مطالعات تاکنون نقشی نداشته و در بعضی موارد ناپایدار هستند. با اینحال Loubaba Mamluk، نویسنده پیشگام این مطالعه مروری می گوید: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد حتی مصرف اندک الکل در طول دوران بارداری مرتبط با خطر زایمان نوزاد کوچک و در برخی از موارد مرتبط با زایمان زودرس است. البته این موضوع زیاد روشن نیست. دکتر پل جاریس اذعان می کند که تحقیقات انجام شده در مورد مصرف اندک الکل در طول بارداری جامع نیست. او می گوید: پیامی که مطالعات مختلف برای زنان باردار دارد این است که اگر باردار هستند، قصد بارداری دارند یا فکر می کنند باردارند الکل ننوشند.

حال سوال اینجاست که چرا الکل برای جنین مضر است؟
دکتر جاریس در این باره چنین می گوید: زمانی که یک زن باردار الکل می نوشد، این ماده در خون او به سرعت از جفت عبور می کند و به جنین می رسد. هر مقداری از الکل در هر زمانی از طول دوران بارداری می تواند به توسعه مغز جنین و سایر اندام های او آسیب برساند. هر بارداری با بارداری دیگر متفاوت است به همین خاطر هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند مصرف الکل در طول این دوران چه تاثیری بر روی کودک خواهد داشت.
معمولا از زنان باردار خواسته می شود در این دوران از نوشیدن الکل خودداری کنند. بر اساس گفته های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، مصرف الکل در طول دوران بارداری به مشکلات متعدد سلامتی در کودکان مرتبط است. این مرکز بیان می کند که مصرف الکل در مادران می تواند به طیف وسیعی از اختلالات جنینی منجر شود و همین امر باعث ایجاد آسیب به مهارت های تفکر آن ها می شود و می تواند اندازه سر، قد، وزن، صحبت کردن، دیدن، شنیدن و سایر موارد را تحت تاثیر خود قرار دهد. جاریس معتقد است که هنوز سطح امن الکل برای این افراد تایید نشده است. حتی مصرف مقادیر بسیار اندک الکل می تواند به جنین آسیب وارد کند و شناسایی این موضوع بسیار دشوار است. تحقیقات اندکی در مورد سطح اندک تا متوسط مصرف الکل در طول دوران بارداری وجود دارد. محققان این مطالعه جدید نوشیدن الکل را برای این افراد مضر می دانند. تیم انگلیسی ۲۶ مطالعه موجود از زنانی که سطح اندک تا متوسطی از الکل را در طول دوران بارداری داشتند بررسی کردند و آن ها را با افرادی که در این دوران الکل نمی نوشیدند مقایسه نمودند. محققان دریافتند که به جز وزن اندک کودک به هنگام تولید و زایمان زودرس، داده های کافی در مورد تاثیر سطح اندک الکل بر روی جنین وجود ندارد. زنان بارداری در این دوران به نوشیدن الکل روی می آورند، ۸ درصد بیشتر از سایرین کودکانی به وزن اندک به دنیا خواهند آورد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این زنان ۱۰ درصد بیشتر از سایر افراد با زایمان زودرس مواجه می شوند البته این پیوند هنوز واضح و مشخص نیست. محققان بیان کرده اند که ممکن است ارتباطی بین سطح اندک نوشیدن الکل و زایمان زودرس وجود نداشته باشد. یافته های جدید بر پایه تجزیه و تحلیل ۲۶ مورد از مطالعات اصلی است. مطالعه مروری ۷ مطالعه در برگیرنده بررسی هاست و ۵۰۰ الی ۹۰۰۰ زن را شامل می شود. مطالعه موردی با ۹ مطالعه قبلی نیز در برگیرنده بررسی ۵۰۰ الی ۳۶۰۰۰ زن است. محققان بر این باورند که یافته های این مطالعات قطعی نیست و باید مطالعات بیشتری بر روی این موضوع انجام شود. به عنوان مثال یکی از مطالعات آمار و ارقامی در خود ندارد به همین خاطر نمی توان تعداد زنان سیگاری و ضعیف را در آن با سایر افراد مقایسه کرد. همچنین این مطالعه موردی چیزی درباره زنان بارداری که یک یا چند لیوان شراب در مهمانی ها قبل از اطلاع از بارداری می نوشند نگفته است.

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۴ آذر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran