مانیکور ناخن

آیا می توان در دوران بارداری تغییراتی بر روی ناخن ایجاد کرد؟

آیا آرایش ناخن و مانیکور در دوران بارداری بی خطر است؟

نکات اصلی:

–  به نظر می رسد انجام مانیکور در دوران بارداری بی خطر و امن باشد اما تحقیقات زیادی در مورد این موضوع و سایر روش های زیبایی وجود ندارد.

–  مهم ترین نگرانی که در این مورد وجود دارد بروز عفونت های پوستی بعد از انجام مانیکور است.

–  برخی از مواد شیمیایی که در سالن های آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد مرتبط با سقط جنین و سایر عوارض دوران بارداری است اما اکثر مطالعات بر این باورند که چنین شرایطی تنها زمانی رخ می دهد که فرد در معرض مقدار زیادی از مواد شیمیایی قرار گیرد.

اگر باردار هستید، ممکن است باید و نبایدهای زیادی را در مورد موضوعات مختلف شنیده باشید.  با اینکه هشدارهایی در مورد برخی از عادت های خاص وجود دارد، فعالیت هایی نیز وجود دارد که باید در مورد انجام آن نگران باشید.  ایا می توانید به هنگام بارداری کارهایی را بر روی ناخن خود انجام دهید؟  در این مقاله مواردی که باید بدانید را بیان خواهیم کرد پس از خواندن این مقاله لذت ببرید.

تحقیقات زیادی در مورد  کاربرد مواد آرایشی و زیبایی  به هنگام بارداری وجود ندارد.  با این وجود به نظر می رسد مانیکور کردن  در دوران بارداری امن و بی خطر باشد. جولی لمپا،   متخصص زنان و زایمان، در این باره چنین می گوید:  مانیکور کردن  به طور مستقیم به جنین اسیب وارد نمی کند. بزرگترین نگرانی که در این مورد وجود دارد عفونت های پوستی است که ممکن است بعد از انجام چنین مواردی توسعه یابد.

خطرات موجود:

چه شما باردار باشید و چه نباشید ، باید اطمینان حاصل کنید که سالن و آرایشگاه مورد نظری که انتخاب می کنید از مواد مناسبی استفاده کرده و تمام اصول بهداشتی را رعایت می کند . زمانی که ابزار به درستی ضدعفونی نشده باشند، خطر توسعه عفونت های پوستی یا ناخن وجود خواهد داشت. این عفونت ها ممکن است بلافاصله خود را نشان دهد یا بعد از چند هفته یا چند ماه شروع به توسعه نماید.  انواع مختلفی از این عفونت ها در برگیرنده موارد زیر است.

–  عفونت های باکتریایی همچون پارونیشیا یا همان عقربک ممکن است به همراه تورم، قرمزی یا گرما در اطراف ناخن مانیکور شده خود را نشان دهد. درمان این نوع عفونت، مصرف آنتی بیوتیک  یا تخلیه منطقه اسیب دیده است.

–  عفونت های قارچی همچون پای ورزشکاران (نوعی بیماری قارچی است که در پا دیده می شود) نیز می تواند ناخن های شما را به رنگ زرد تبدیل کند. ممکن است علایمی همچون برداشته شدن انگشتان پا را داشته باشید. درمان قارچ ناخن معمولا  در قالب داروهای خوراکی و موضعی است.

–  عفونت های ویروسی در برگیرنده زگیل کف پاست که ممکن است به خاطر حضور در سالن های آرایشی ایجاد شده باشد.  نقاطی که به خاطر این عفونت در بدن ظاهر می شود، رنگ بسیار متنوعی دارد و بیشتر شبیه پینه است. زگیل کف پا را می توان با داروهای موضعی درمان کرد. بیشتر محصولاتی که برای آرایش ناخن مورد استفاده قرار می گیرد، در برگیرنده ترکیبات آلی فرار( VOCs) هستند. جالب است بدانید که بوی این محصولات الزاما نشان دهنده بی خطر بودن آن نیست. برخی از محصولات بوی بسیار تندی دارند اما خطرات بسیار کمی برای بدن خواهند داشت. در مقابل ممکن است محصول مورد نظر هیچ بویی نداشته باشد اما در برگیرنده مواد شیمیایی قوی باشد.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی:

زمانی که  ناخن های خود را مانیکور یا پدیکور می کنید، ممکن است در معرض موارد زیر قرار بگیرید:

–   تولوئن: تولوئن ماده شیمیایی است که در گازولین( بنزین) نیز یافت می شود. این ماده ممکن است مشکلات مرتبط با باروری یا سرگیجه را در فرد ایجاد کند.

–  فرمالدهید: فرمالدهید ماده سرطان زایی است که برای حفظ و نگهداری موارد مرده استفاده می شود. از استنشاق و تماس پوستی با این ماده جدا خودداری کنید.

–  دی بوتیل فتالات(DBF) سطح خطر بسیار بالایی دارد زیرا منجر به ایجاد مشکلات مرتبط با باروری به خصوص در مردان می شود.  مصرف این ماده شیمیایی در اروپا ممنوع است و می تواند مشکلاتی را در اندام ها ایجاد کند و سیستم غدد درون ریز را دچار اختلال سازد.

مهم ترین خطری که در مورد این مواد شیمیایی وجود دارد استنشاق آن هاست.  با این وجود چنین موادی ممکن است از طریق پوست نیز جذب شود یا به طور ناگهانی بلع گردد.  خوشبختانه خبر خوبی در این مورد وجود دارد. ترکیبات آلی فرار(VOCs) در هوا تبخیر می شوند بنابراین داشتن یک سیستم تهویه خوب و مناسب می تواند سطح قرار گرفتن بدن در معرض این مواد را کمتر کند. از به کار بردن براق کننده و مواد شیمیایی که برای از بین بردن آن ها استفاده می شود جدا خودداری کنید.

آیا ماساژ دادن در طول دوران بارداری بی خطر است؟
ماساژ ناخن

ایا تا به حال شنیده اید که مانیکور یا پدیکور کردن ناخن بتواند فرد را وارد مرحله درد زایمان کند؟ شاید چنین باشد و شاید هم نباشد. ایده ای که در این مورد وجود دارد این است که  تحریک کردن نقطه فشار در دست و پا در طول ماساژ ممکن است باعث ایجاد انقباضاتی گردد. شواهد علمی کمی وجود دارد که نشان می دهد طب فشاری می تواند باعث ایجاد دردهای زایمان گردد. برای اینکه بتوانید از خطرات موجود در امان باشید از آرایشگر خود بخواهید در طول  مانیکور یا پدیکور کردن ناخن از فشار دادن این نقاط خودداری کند.  البته شما می توانید مرحله ماساژ دادن را به طور کلی حذف کنید

نکاتی برای امن ماندن از خطرات موجود:

با وجود تمامی مواردی که بیان کردیم باز هم می توانید در طول دوران بارداری به زیبایی ظاهری خود برسید. کافیست اقداماتی که در ادامه بیان می کنیم را مدنظر داشته باشید:

–  قبل از اینکه از خدمات یک سالن آرایشی استفاده کنید وضعیت بهداشت و تمیزی آن را بررسی کنید. توجه ویژه ای به ابزارها و سایر موارد داشته باشید.

–  خجالت نکشید. از سالن آرایشی در مورد فرایند پاکسازی سوال کنید. اتوکلاو بهترین روش برای استریل کردن لوازم بهداشتی و آرایشی است. این روش در استریل کردن لوازم موجود در بیمارستان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

–  در مورد سیستم تهویه ای که در آرایشگاه وجود دارد نیز سوال کنید. سعی کنید در نزدیکی پنجره یا پنکه بنشینید.

–  میکروارگانیسم ها نیز می توانند وارد بدن شوند. اگر برشی دارید، جای نیش حشرات در بدن وجود دارد، بخیه ای دارید یا زخم سر بازی بر روی پای خود دارید بهتر است از این مرحله عبور کنید. اگر می خواهید این فرایند را در منزل خود انجام دهید مطمئن شوید که  مکان مورد نظر تهویه خوبی دارد.

–  از براق کننده هایی برای ناخن خود استفاده کنید که غیر سمی هستند.

–  از آرایشگر بخواهید نقاط فشار در دست و پا را به حین ماساژ دادن تحریک نکند.

بیشتر نگرانی که در مورد آرایش و تزیین ناخن وجود دارد شبیه نگرانی هایی است که در مورد رنگ کردن مو خواهد بود. مواد شیمیایی مختلفی در این دو فرایند مورد استفاده قرار می گیرند . به همین خاطر بهتر است  چنین کارهایی را  در سه ماهه دوم بارداری انجام دهید.  اگر هنوز هم در مورد امنیت چنین فرایندهایی در طول دوران بارداری  مشکوک هستید، بهتر است از پزشک خود مشورت بگیرید.

نتیجه گیری:

در بیشتر موارد، مانیکور یا پدیکور کردن ناخن در طول فرآیند بارداری بی خطر است. ممکن است عقاید و نظرات مختلفی در مورد کارهای زیبایی و سایر موارد در طول دوران بارداری شنیده باشید. سعی کنید انتخاب خود را بر اساس نظر پزشک انجام دهید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

 

http://www.healthline.com/health/pregnancy/can-you-get-nails-done#Bottomline5

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۰ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran