پوست

عفونت پوستی MRSA

پوست

استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین که به اختصار MRSA گفته می شود در تصویر میکروسکوپ الکترونی زیر نشان داده شده است. رشته هایی از این باکتری ( که عموما به آن ها استاف نیز گفته می شود) ممکن است باعث ایجاد عفونت در هر بخشی از بدن یا سیستم اندام ها در انسان شود. رشته های MRSA بیشتر به عنوان superbugها شناخته شده اند زیرا در برابر آنتی بیوتیک های مختلفی مقاوم هستند.

پوست

در ابتدا، عفونت های MRSA در پوست شبیه به عفونت های پوستی جزئی است. این ها به عنوان برآمدگی قرمز، جوش یا دمل بر روی پوست ظاهر می شوند که ممکن است دردناک ، متورم یا به هنگام لمس گرم باشند. گاهی اوقات چنین عفونت هایی ممکن است باز شوند و از ناحیه باز شده چرک به بیرون تراوش کند. اگرچه بیشتر عفونت های پوستی MRSA خفیف هستند اما برخی از آن ها پیشرفت می کنند و به سایر اندام های بدن و پوست توسعه می یابند.

پوست

متمایز کردن نیش حشرات، گزش حشرات،نیش عنکبوت و راش های پوستی از عفونت MRSA کمی دشوار است زیرا تمامی این ها ظاهر یا نشانه های مشابهی دارند. با اینحال اگر فردی هرگز عنکبوت یا حشره ای را به هنگام نیش زدن ندیده باشد،ممکن است چنین شرایطی به خاطر MRSA ایجاد شده باشد به خصوص اگر ناحیه موردنظر توسعه یافته یا بعد از دو الی سه روز پس از درمان با آنتی بیوتیک های معمول بهتر نشده باشد.

پوست

اغلب اولین نشانه عفونت MRSA توسعه و انتشار عفونت به پوست اطراف و تولید پوستی است که رنگ قرمز یا صورتی دارد و اغلب گرم، نسبت به لمس حساس و متورم است. به چنین ناحیه ای از پوست سلولیت می گویند و این شرایط نشان دهنده توسعه عفونت به لایه های عمیق تر پوست است. سلولیت ها ممکن است به سرعت و در عرض چند ساعت توسعه پیدا کنند.

پوست

ممکن است بدن تلاش کند باکتری های مهاجم را با ایجاد کیسه ای از چرک احاطه شده توسط سلول ها از سایر نواحی بدن جدا کند و از پیشرفت MRSA جلوگیری نماید یا ان را از بین ببرد. این عفونت عمیق پوستی را با نام آبسه می شناسند و ممکن است در برخی از موارد همانند سلولیت منتشر شود و توسعه یابد. ابسه معمولا نیازمند تخلیه و استفاده از آنتی بیوتیک است. برای انجام اینکار بهتر است از یک پزشک متخصص کمک بگیرید.

پوست

MRSA به راحتی توسط افرادی که ارگانیسم های زنده بر روی پوست خود دارند به سایر افراد منتقل می شود. معمولا تماس پوست به پوست یا تماس با حوله،تیغه یا حتی دستگیره درب یا نیمکت می تواند MRSA را به سایر افراد منتقل کند. برخی از افراد که به آن ها حامل می گویند، رشته های MRSA را بر روی بدن خود دارند اما هیچ نشانه ای بروز نداده اند. این افراد باز هم می توانند MRSA را با تماس مستقیم و غیر مستقیم به سایر افراد منتقل کنند.

پوست

برخی از افراد خطر بالاتری برای ابتلا به این شرایط دارند. افرادی که از بیماری های مزمن رنج می برند (به عنوان مثال سرطان، ایدز یا افسردگی)، کهنسالان و افرادی که در بیمارستان بستری هستند و آن هایی که اخیرا جراحی داشته اند در معرض ابتلا به این عفونت قرار دارند.

پوست

معمولا بیمارستان ها به عنوان مکانی برای انتقال MRSA به افراد شناخته شده اند. با این حال، در سال های اخیر، با وجود راهنمایی های توسعه یافته که توسط کارکنان ، مراجعان و بیماران دنبال می شود، توسعه MRSA در این مکان ها کمتر شده است. برخی از تغییرات ساده در سیاست های حوزه بهداشت و به کارگیری فرآیندهای شستن دست تاثیر بسیار مثبتی بر روی کاهش ابتلای افراد به این شرایط داشته است.

پوست

MRSA به راحتی می تواند افراد سالم را نیز آلوده کند. شیوع این شرایط در نواحی مختلفی که افراد کنار هم جمع می شوند (به عنوان مثال باشگاه ها، خوابگاه ها، زندان هاو مراکز مراقبت) بیشتر است. نوعی از MRSA که در افراد سالم خارج از مراکز مراقبت، دیده شده است را MRSA مرتبط با جامعه می نامند.

پوست

MRSA ممکن است به حیوانات خانگی همچون سگ و گربه نیز منتقل شود. متاسفانه این حیوانات می توانند صاحب خود یا سایر افراد را آلوده کنند. تنها رشته های CA-MRSA در این حیوانات دیده شده است.

پوست

رشته های MRSA ممکن است چند وقتی بر روی اشیای مختلف یا لباس هایی که افراد آلوده یا حامل استفاده کرده اند زنده بمانند. MRSA حتی در شن ها و آب ساحل نیز یافت شده است. اینکه MRSA چگونه به آب ساحل می رسد هنوز معلوم نیست اما مراعات اصول بهداشتی (پوشاندن زخم های پوستی، شستن مکرر دست ها و دوش گرفتن بعد از گشت و گذار در ساحل) بهترین روش برای کاهش خطر ابتلا به این عفونت از طریق اشیای موجود در محیط است.

پوست

تشخیص قطعی MRSA زیاد دشوار نیست. با اینحال ممکن است تشخیص این شرایط به چند روز زمان نیاز داشته باشد زیرا بعد از کشت S. aureus ، باکتری باید در برابر آنتی بیوتیک ها تست شود تا معلوم گردد باکتری به چه چیزی مقاوم است و از چه آنتی بیوتیکی برای بهبود شرایط می توان استفاده کرد.

پوست

پزشک می تواند در مورد گزینه های درمانی این نوع عفونت شما را راهنمایی کند. بیشتر روش های درمانی به شدت عفونت و الگوی مقاومت باکتری بستگی خواهد داشت. برخی از زخم های خفیف یا ابسه های کوچک ممکن است برای تخلیه چرک به کمپرس گرم نیاز داشته باشند. برخی از آن ها نیز به تمیزکاری و پوشاندن آن با بانداژ نیاز خواهند داشت.بیشتر متخصصان آنتی بیوتیک های خوراکی را تجویز می کنند که MRSA به آن ها بسیار حساس است( به عنوان مثال sulfamethoxazole، trimethoprim، linezolid یا clindamycin). بیشتر عفونت های تهاجمی یا شدید ممکن است به آنتی بیوتیک های خوراکی پاسخ دهند اما بیشتر متخصصان ممکن است چنین عفونت هایی را با داروهای وریدی همچون vancomycin و به همراه آنتی بیوتیک های وریدی ثانویه درمان کنند. عفونت هایی که بسیار شدید هستند باید با مشورت متخصص بیماری های عفونی درمان شوند.

پوست

اگر MRSA در شما تشخیص داده شود و آنتی بیوتیک تجویز گردد توصیه خواهد شد که تمامی آنتی بیوتیک های تجویزی سر وقت مصرف شود. برای اینکه بتوانید جلوی عود عفونت را بگیرید حتی بعد از اینکه احساس کردید حالتان خوب است باز هم باید آنتی بیوتیک ها را مصرف نمایید. پیروی از توصیه های پزشک در مورد کمپرس گرم و مراقبت از زخم برای بازیابی شرایط موجود بسیار مهم است. علاوه بر این، باید مراقب مواردی که دور می اندازید باشید.

پوست

عفونت MRSA ( به خصوص آن هایی که مرتبط با مراکز مراقبت هستند) می توانند خطرناک باشند. این موارد ممکن است به سرعت به سایر نواحی و اندام های بدن منتقل شوند و باعث اسیب جدی یا حتی مرگ شوند. گزارش ها نشان می دهد حدود ۱۹۰۰۰ مرگ در سال به خاطر MRSA رخ می دهد. البته اخیرا این نرخ به خاطر فعالیت های خوب بیمارستانی کاهش یافته است.

پوست

جلوگیری یا کاهش خطر ابتلا به این عفونت تقریبا ساده است. قانون اصلی شستشوی مکرر دست با آب و صابون است. استفاده از مواد شوینده حاوی الکل نیز می تواند خطر عفونت را کمتر کند. اگر احساس کردید فردی به این عفونت مبتلاست از تماس پوست با پوست خودداری کنید. حوله های خود را هرگز به اشتراک نگذارید و بانداژ یا زخم افراد را به خصوص در بیمارستان لمس نکنید. شستشوی دست و حمام کردن با آب و صابون می تواند خطر ابتلا به این عفونت را کاهش دهد. ضدعفونی کردن سطوح و سایر ایتم ها نیز می تواند این شرایط را کاهش دهد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/mrsa_picture_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۹ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran