باروری مردان

آزمایش باروری برای مردان

اگر شما یک مرد هستید و همسرتان باردار نمی شود، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. آزمایش های زیادی در این زمینه وجود دارد و می تواند بارور بودن یا نبودن شما را تعیین نماید. در این مقاله قصد داریم به معرفی آزمایش های ناباروری برای مردان بپردازیم. پس همراه ما باشید.

یک ارزیابی کلی انجام دهید

ابتدا به یک پزشک اورولوژیست مراجعه کنید. او می تواند معاینه فیزیکی را انجام دهید و سوالاتی را در مورد سبک زندگی و سابقه پزشکی از شما بپرسد. این سوالات در برگیرنده موارد زیر است:

  • جراحی هایی که تا به حال داشته اید.
  • داروهایی که مصرف می کنید.
  • عادت های ورزشی
  • سیگاری بودن یا مصرف مواد مخدر

همچنین پزشک در مورد رابطه جنسی همچون  وجود هر نوع مشکل یا بیماری های مقاربتی از شما سوال می کند.  یک نمونه از مایع منی برای تجزیه و تحلیل گرفته می شود. دانستن اینکه چه چیزی باعث ناباروری شما شده است می تواند درمان آن را راحت تر کند. پزشکان متخصص برای درک این شرایط از شیوه های مختلفی استفاده می کنند اما برخی از آزمایش هایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرد عبارت است از :

پزشک متخصص و آموزش دیده تعداد اسپرم ها، شکل آن، حرکت و سایر مشخصه های موجود را بررسی می کند. به طور کلی اگر تعداد اسپرم هایی با شکل معمولی و عادی زیاد باشد این موضوع بدین معنی است که باروری فرد بالاست. اما استثناهای زیادی در این مورد وجود دارد. بیشتر مردانی که تعداد اسپرم پایین دارند یا مایع منی آن ها غیر عادی است باز هم می توانند بارور باشند. حدود ۱۵ درصد از مردان نابارور مایع منی طبیعی دارند و تعداد اسپرم های سالم نیز  در آن ها زیاد است. اگر  اولین آنالیز مایع منی نرمال و طبیعی بود، پزشک سعی می کند آزمایش های ثانویه را برای تایید نتایج انجام دهد. دو آزمایش طبیعی معمولا بدین معنی است که شما مشکل ناباروری ندارید.  اگر موضوع غیر عادی در نتایج دیده شود، پزشک سعی می کند برای تشخیص مشکل آزمایش ها و بررسی های بیشتری انجام دهد. اگر مایع منی یا اسپرم نداشته باشید ممکن است به خاطر مسدود شدن لوله ها باشد که با جراحی حل می شود.

به کمک معاینه فیزیکی پزشک می تواند واریکوسل یعنی تشکیل غیر عادی  شبکه  وریدی( سیاهرگی) در بالای بیضه را تشخیص دهد. معمولا این موضوع نیز با جراحی اصلاح می شود.

تستوسترون و سایر هورمون ها تولید اسپرم را کنترل می کنند. به خاطر داشته باشید که در ۹۷ درصد مردان نابارور  هورمون، مشکلی اصلی نیست.  متخصصان هنوز در مورد اینکه  مشکلات هورمونی می تواند باعث ایجاد ناباروری در مردان شود توافق نظر ندارند.

این نوع آزمایش می تواند وجود موانع خاص در باروری و مشکل در اسپرم را مشخص کند. متخصصان  در مورد اینکه آزمایش ژنتیک چه زمانی باید انجام شود با هم اختلاف نظر دارند.

در برخی از مردان آنتی بادی های غیر عادی تشکیل می شود که به اسپرم ها حمله می کند و همین امر مانع از باروری آن ها می شود. در سایر مردان، تولید اسپرم مشکل اصلی نیست. در واقع مشکل اصلی در این مردان، انتقال اسپرم به جایی است که باید در آن حضور داشته باشد. مردانی که با این شرایط دست و پنجه نرم می کند اسپرم های معمولی در بیضه خود  دارند اما اسپرم در مایع منی  از دست می رود، تعداد اندکی دارد یا غیر عادی است.  حتی اگر بدن اسپرم کافی تولید کند دلایل بسیار زیادی برای کم بودن تعداد اسپرم ها در مایع منی وجود دارد:

 انزال پس گرد: در این شرایط اسپرم به سمت عقب بر می گردد و وارد مثانه می شود. معمولا چنین بیماری به خاطر جراحی است که قبلا وجود داشته است.

خط لوله اصلی اسپرم وجود ندارد:  این یک مشکل ژنتیکی است. برخی از مردان بدون خط لوله اصلی برای اسپرم به دنیا می ایند.

انسداد: ممکن است انسدادی در بین بیضه و آلت تناسلی وجود داشته باشد.

آنتی بادی های ضد اسپرم: همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، این آنتی بادی ها به اسپرم حمله می کنند.

 ناباروی ایدیوپاتیک: در این مورد هیچ نشانه مشخصی برای ناباروی فرد وجود ندارد. پزشک نمی تواند دلیل ناباروی را تعیین نماید.

انجام دادن آزمایش های ناباروری به درمان مشکلات موجود کمک می کند. در این مورد شک نکنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/guide/male-fertility-tests#1

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran