ترشح نامتوازن هورمون

آیا دچار عدم تعادل هورمونی هستید؟

ترشح نامتوازن هورمون

نفخ شکم دارید، تحریک پذیر و بی قرار شده اید یا به خوبی همیشه نیستید؟ عدم تعادل هورمون ها می تواند مقصر بروز این حالات باشد. هورمون ها پیام رسان های شیمیایی هستند که عملکرد سلول ها و اندام های شما را تحت تاثیر قرار می دهند. تغییر در سطح هورمون ها در زمان های مختلف زندگی مانند قبل و حین پریود (عادت ماهیانه)، بارداری و یا در طی یائسگی اتفاقی طبیعیست، اما برخی از داروها و یا وجود بیماری ها هم می توانند در پایین و بالا رفتن سطح هورمون ها (عدم تعادل آن ها) نقش داشته باشند.

ترشح نامتوازن هورمون

اغلب زنان هر ۲۱ تا ۳۵ روز یک بار پریود یا همان عادت ماهیانه می شوند. اگر خونریزی قاعدگیتان هر ماه در حدود یک زمان مشخص شروع نشده و یا بعضی از ماه ها پریود نمی شوید، این احتمالا بدین معنیست که سطح برخی از هورمون های خاص (استروژن و پروژسترون) در بدن شما بیشتر یا کمتر از حد اندازه است.

اگر در دهه چهل یا اوایل دهه پنجاه عمر خود قرار دارید، علت بروز این اختلالات قاعدگی می تواند قرار گرفتن در مرحله ” پیش از یائسگی” باشد که دوره زمانی حدودا ۱ الی ۲ ساله قبل از یائسگی است.

به علاوه قاعدگی های نامنظم می توانند نشانه ای از مشکلات سلامتی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هم باشند. بنابراین در صورتی که پریودهای منظمی ندارید، برای پی بردن به علت این مشکل حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

ترشح نامتوازن هورمون

اگر به اندازه ی کافی نمی خوابید و یا اینکه خوابتان از کیفیت خوبی برخوردار نیست، هورمون هایتان می توانند در این مساله نقش داشته باشند. پروژسترون، هورمونی که توسط تخمدان هایتان ترشح می شود، به شما کمک می کند تا به خواب عمیق بروید. اگر سطوح این هورمون در بدنتان کمتر از حد معمول باشد، به خواب رفتن و تداوم خواب برای شما سخت خواهد شد.

به علاوه، استروژن پایین هم باعث ایجاد و تشدید گرگرفتگی و تعریق شبانه شده که هر دوی آن ها می توانند مانع از دست یابی شما به خواب مورد نیازتان شوند.

ترشح نامتوازن هورمون

اگرچه ظهور جوش قبل یا در حین عادت ماهیانه اتفاقی طبیعی است، اما بروز آکنه هایی که محو نمی شوند، می تواند نشانه ای از مشکلات هورمونی باشد. افزایش سطح آندروژن در بدن زنان (هورمون مردانه ای که هم در بدن مردان و هم در بدن زنان وجود دارد) می تواند باعث فعالیت بیش از حد غدد چربی بدن شود. آندروژن همچنین بر روی سلول های پوستی داخلی و سلول های اطراف فولیکول های موها تاثیر می گذارد که هر دوی این موارد می توانند موجب مسدود شدن منافذ پوست و بروز آکنه گردند.

ترشح نامتوازن هورمون

محققان هنوز مطمئن نیستند که هورمون ها دقیقأ چگونه بر روی مغز اثر می گذارند، چیزی که آن ها می دانند این است که تغییر در سطوح استروژن و پروژسترون می تواند باعث شود که به مغز احساس “مه آلودگی” دست داده (حس کنید ذهن و فکرتان مثل مه مبهم و تار شده) و به یاد آوردن چیزها برایتان سخت شود.

برخی از محققان گمان میکنند که استروژن ممکن است بر روی مواد شیمیایی مغز به نام نوروترنسمیترها (انتقال دهنده های عصبی) اثر داشته باشد. اگرچه مشکلات حافظه و تمرکز و توجه در طی مرحله پیش از یائسگی و یائسگی برای زنان بسیار متداول هستند، اما می توانند نشانه ای از سایر بیماری های مرتبط با هورمون ها مانند بیماری تیرویید هم باشند. پس اگر دچار مشکل واضح در فکر کردن شده اید، لازم است پزشکتان را در جریان قرار دهید.

ترشح نامتوازن هورمون

سطح روده شما با سلول های بسیار کوچکی پوشیده شده که گیرنده نام داشته و به هورمون های استروژن و پروژسترون پاسخ می دهند. هرگاه سطح این هورمون ها بالاتر و یا پایین تر از حد معمول باشد، ممکن است متوجه تغییراتی در چگونگی هضم غذا شوید. برای همین است که مشکلاتی مثل اسهال، درد معده، نفخ و تهوع قبل یا در حین عادت ماهیانه بروز پیدا کرده و یا تشدید می شوند. پس اگر از مشکلات گوارشی رنج میبرید و با مسائلی مانند آکنه و خستگی مفرط هم روبرو هستید، این احتمال وجود دارد که سطح هورمون هایتان دچار اختلال شده باشند.

ترشح نامتوازن هورمون

آیا همیشه خسته اید؟ خستگی یکی از شایع ترین نشانه های عدم تعادل هورمونی است. پروژسترون بیش از اندازه می تواند شما را خواب آلود نماید. به علاوه اگر تیروییدتان (غده پروانه ای شکل در گلو) هورمون های تیروئیدی را به میزان کافی تولید نکند، سطح انرژی تان را پایین می آورد. یک آزمایش ساده خون به نام پانل تیرویید، می تواند شما را از پایین بودن سطح هورمون هایتان آگاه نماید. اگر بر اساس این آزمایش وجود اختلال مشخص شد، نگران نباشید، این مشکل قابل درمان است.

ترشح نامتوازن هورمون

محققان تصور می کنند افت هورمون ها و یا تغییرات ناگهانی و سریع در سطح آن ها می تواند باعث دمدمی مزاج شدن و یا احساس افسردگی شود. استروژن بر روی مواد شیمیایی کلیدی مغز مانند سروتونین، دوپامین و نوراپى نفرين تاثیر می گذارد. البته هورمون‌های دیگر هم که از مسیری مشابه با نوروترنسمیترها (انتقال‌دهنده‌های عصبی) به فعالیت می‌پردازند می توانند در احساسات شما نقش داشته باشند.

ترشح نامتوازن هورمون

زمانی که کلافه و یا بی قرار و تحریک پذیر هستید، درست مانند شرایطی که سطح استروژن بدنتان افت پیدا کرده است، ممکن است متوجه شوید که دوست دارید بیشتر و بیشتر بخورید و اشتهایتان بطور عجیبی افزایش پیدا کرده است.

این مساله ممکن است نشان دهد که چرا افت سطح هورمون استروژن با افزایش وزن مرتبط است. افت استروژن به علاوه می تواند بر روی سطوح لپتین بدنتان موثر باشد، لپتین هورمونی است که مصرف مواد غذایی توسط فرد (اشتها) را تنظیم کرده و عدم تعادل آن منجر به افزایش یا کاهش اشتها خواهد شد.

ترشح نامتوازن هورمون

عوامل بسیاری می توانند باعث ایجاد و تشدید سردرد شوند. اما این مساله می تواند منشأ هورمونی هم داشته باشد. به عنوان مثال در بعضی از خانم ها افت استروژن منجر به ایجاد سردرد می شود. به همین دلیل است که درست قبل یا در طی عادت ماهیانه زمانی که استروژن در حال کاهش است، سردرد به سراغ خانم ها می آید. بنابراین سردردهای منظم یا سردردهایی که اغلب در حدود یک زمان معین در هر ماه رخ می دهند می توانند نشانه ای از تغییر در سطوح هورمون استروژن بدن باشند. در صورتی که چنین مشکلی دارید برا درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

ترشح نامتوازن هورمون

اینکه گه گاهی دچار خشکی واژن شوید اتفاقی طبیعی ست. اما اگر اغلب اوقات دچار خشکی یا سوزش در آن نواحی هستید، استروژن پایین می تواند علت آن باشد. این هورمون به بافت واژن کمک می کند تا مرطوب و در شرایطی مناسب باقی بماند. اگر سطح استروژن بدن شما به دلیل عدم تعادل هورمونی افت پیدا کند، ترشحات واژن کاهش یافته و باعث احساس تنگی بیش از حد واژن و احساس آزار و ناراحتی در حین ارتباط جنسی خواهد شد.

ترشح نامتوازن هورمون

بیشتر مردم گمان می کنند که تستوسترون صرفأ هورمونی مردانه است اما برخلاف این تصور، بدن زنان هم این هورمون را تولید می کند. اگر سطوح تستوسترون بدنتان پایین تر از حالت معمول باشد، ممکن است احساس کنید که نسبت به شرایط معمول علاقه و تمایل کمتری به رابطه جنسی دارید.

افت سطح استروژن می تواند از تراکم بافت پستان کاسته و در مقابل افزایش سطح این هورمون بافت پستان را ضخیم تر و پرتر کرده و حتی می تواند باعث ایجاد توده ها و یا کیست های جدید در سینه شود. اگر متوجه تغییرات غیرعادی در سینه خود شده اید، می بایست با پزشک خود مشورت نمایید، حتی اگر هیچ نشانه دیگری که شما را نگران می سازد نداشته باشید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/women/ss/slideshow-hormone-imbalance

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۶ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran