صرع

راهنمای بیماری صرع

صرع

صرع  مشکلی است  که  به سیستم الکتریکی مغز مربوط می شود. جریان جدیدی از تکانه های الکتریکی باعث ایجاد تغییرات کوچکی در حرکت، رفتار، احساس یا هوشیاری فرد می شود. این رویداد با عنوان تشنج شناخته شده است و ممکن است از چند ثانیه  تا چند دقیقه طول بکشد.  افرادی که  دو یا بیش از چند تشنج را بدون محرک های واضح و آشکار را تجربه کرده باشند  که حداقل ۲۴  ساعت از هم فاصله دارند بیماری صرع دارند.

صرع

صرع ممکن است باعث ایجاد حرکات کنترل نشده، ناگهانی و تشنج شود. اما تشنج می تواند طیف وسیعی از سایر نشانه ها همچون افتادن را به همراه داشته باشد. بیشتر پزشکان آن را بر اساس تاثیراتی که بر روی مغز دارد به انواع مختلفی تقسیم بندی می کنند. هر نوعی از تشنج  نشانه های خاص خود را دارد.

صرع

تشنج عدم حضور به جادو شدن نیز تعبیر می شود. در طول این نوع تشنج فرد  کارهایی که در حال انجام آن است را متوقف می کند و چند ثانیه به اطراف خیره می ماند. سپس به کار خود ادامه می دهد انگار که هیچ اتفاقی رخ نداده است. این نوع تشنج  در کودکان شیوع بیشتری دارد و معمولا بین سنین ۴ و ۱۲ سالگی آغاز می گردد. برخی از کودکان نزدیک به ۱۰۰ تشنج عدم حضور در روز را تجربه می کنند.

صرع

این نوع تشنج به راحتی شناخته می شود و قبلا به آن گراندمال می گفتند.  در این تشنج  دست ها و پاهای شما سفت می شود و سپس حرکت و تکانه های شدیدی در آن آغاز می گردد. این موضوع ممکن است بیش از ۳ دقیقه به طول بیانجامد. بعد از این اتفاق، ممکن است خسته و سردرگم باشید. این نوع تشنج  هر دوطرف مغز را درگیر می کند.

صرع

این نوع تشنج تنها یک طرف از مغز را تحت تاثیر خود قرار می دهد. ممکن است  حرکات ناگهانی و شدید داشته باشید یا چیزی را ببینید که اصلا وجود ندارد. البته در این شرایط در مورد اتفاقات اطراف خود هوشیار خواهید بود. اگر تشنج جزئی پیچیده داشته باشید ممکن است سرگشته شوید، پچ پچ کنید،لب هایتان را بگزید یا با لباس های خود بازی کنید.  افراد ممکن است فکر کنند شما متوجه حضور آن ها هستید اما  چنین نیست و در این شرایط نمی دانید چه کاری انجام می دهید.

صرع

هر چیزی که جریان الکتریکی طبیعی مغز را مختل سازد می تواند باعث ایجاد صرع شود. موارد زیر ممکن است دلیل ایجاد صرع باشد:

 • ژنتیک و ژن ها
 • تغییر در ساختار مغز
 • آسیب شدید به سر
 • عفونت یا بیماری در مغز
 • سکته
 • کمبود اکسیژن

بیشتر افرادی که به صرع مبتلا هستند هرگز دلیل خاصی برای بیماری خود نمی یابند.

صرع

بله اما  برخی از آن ها در عرض چند سال متوجه آن می شوند. استفاده منظم از داروها می تواند چنین صرعی را متوقف کند. اگر دارو  نتواند به تنهایی شرایط موجود را تحت کنترل داشته باشد سایر درمان های موجود کمک کننده و مفید خواهد بود.   معلمان و کارمندانی که در مدرسه حضور دارند با اطلاعات خود می توانند به کودک کمک کنند در بیشتر فعالیت های موجود شرکت داشته باشد.

صرع

برای تشخیص صرع، پزشکان به بررسی سوابق تشنج و سابقه پزشکی فرد می پردازند. بعد از بررسی سوابق موجود ازمایش هایی را برای تشخیص شرایط انجام می دهند.یکی از آزمایش هایی که در این مسیر به پزشک کمک می کند EEG نام دارد. پزشک از این روش برای تایید تشخیص خود و نیز به دست اوردن اطلاعات بیشتر در مورد تشنج استفاده می کند. این یک فرآیند بدون درد است که فعالیت های الکتریکی مغز شما را به صورت خطوط موج دار ثبت می کند. الگوها در طول تشنج تغییر می کند و مشخص می کند کدام بخش از مغز تحت تاثیر قرار گرفته است. اینکار به درمان مناسب کمک می کند.

صرع

جزییاتی که در تصاویر گرفته شده از مواردی همچون اسکن های MRI و  سی تی اسکن به دست می آید می تواند به پزشک کمک کند دلایل ایجاد این نوع بیماری همچون تغییر در ساختار مغز ، خونریزی یا تومور را تشخیص دهد. سی تی اسکن نیز ابزار قدرتمندی است که  از اشعه ایکس استفاده می کند.  این اطلاعات به پزشک کمک خواهد کرد بهترین گزینه درمانی را برای شما انتخاب کند.

صرع

بهترین روش برای جلوگیری از تشنج و سایر نشانه های صرع یافتن بهترین گزینه درمانی  و پایبند بودن به آن است. بیشتر افرادی که اختلالات مغزی دارند مدت زمان زیادی زنده می مانند و به ندرت در طول تشنج اسیب می بینند. اما اگر در طول تشنج افتادید ممکن است به کلاه محافظ برای سر خود نیاز داشته باشید. برخی از انواع تشنج ها ممکن است خطر مرگ زودرس را افزایش دهند اما بروز چنین شرایطی نادر است.

صرع

از آنجایی که تشنج معمولا بدون هشدار آغاز می شود برخی از فعالیت ها می تواند خطرناک باشد. از دست دادن هوشیاری در حال شنا کردن یا حمام کردن می تواند زندگی فرد را تهدید کند.  برخی از این تشنج ها به هنگام فعالیت هایی همچون بالا رفتن از کوه ایجاد می شوند. در برخی از کشورها  قبل از رانندگی کردن فرد باید مدت زمان مشخصی قبل از آن تشنج نکرده باشد.

صرع

داروهای ضد تشنج معمول ترین درمان برای صرع محسوب می شوند. اگر دارو کارساز نبود، پزشک می تواند دوز آن را تنظیم کند یا دارو را به کل تغییر دهد. حدود دو سوم از افرادی که به اختلال مغزی مبتلا هستند بعد از مدتی و با مصرف داروهای تجویز شده می توانند زندگی بدون صرع را تجربه کنند.

صرع

اگر درمان های انجام شده برای فرد موثر نبود یا عوارض جانبی به همراه داشت پزشک می تواند برنامه غذایی خاصی را پیشنهاد کند. این نوع رژیم غذایی باید به دقت دنبال شود.  رژیم غذایی که برای افراد مبتلا به صرع تجویز می شود در برگیرنده مقادیر زیادی از چربی و پروتئین است و کربوهیدرات بسیار کمی دارد.  این ترکیب باعث می شود بدن شما به جای قند چربی را بسوزاند. همین امر باعث ایجاد تغییر در مغز می شود و می تواند خطر  تشنج را کمتر کند. بیش از نیمی از  کودکانی که از این رژیم غذایی استفاده کرده اند حداقل ۵۰ درصد تشنج کمتری داشتند.در برخی از افراد این رژیم می تواند جلوی تشنج را بگیرد.

صرع

این عبارت مخفف تحریك عصب واگ است است. این نوع درمان با عنوان ضربان ساز برای مغز نیز شناخته شده است. در چنین شرایطی پزشک یک دستگاه کوچک را زیر پوست سینه جای داده می دهد. این دستگاه پالس های الکتریکی را از طرق عصب بزرگی که در گردن قرار دارد( عصب واگ) به مغز ارسال می کند.اگر دارو به بهبود شرایط کمکی نکند می توان از VNS استفاده کرد.

صرع

جراحی می تواند تشنج جزئی را متوقف کند. تیم جراحی می تواند ناحیه ای از مغز را که باعث ایجاد مشکل می شود بردارد . جراحی شرایطی را که باعث ایجاد تشنج می شود را درمان می کند.

صرع

اگر فردی در اطراف شما تشنج داشت، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مدت زمان حمله را با ساعت یا گوشی خود ثبت کنید.
 • اطراف فرد را از وجود موارد سفت و تیز پاکسازی نمایید.
 • هر چیزی که در گردن فرد وجود دارد را شل کنید.
 • فرد را به یک پهلو برگردانید.
 • یک چیز نرم زیر سر او بگذارید.
 • چیزی داخل دهان او قرار ندهید.

اگر این شرایط بیش از ۵ دقیقه به طول انجامید، با اورژانس تماس بگیرید.

صرع

تشنج های طولانی و تکرار شونده را با عنوان صرع پایدار می شناسند.  این موضوع می تواند مشکلات حادی در پی داشته باشد. فرد در این شرایط به درمان اورژانسی نیاز دارد.  برای اینکه تشنج به سرعت متوقف شود، بیمارستان داروهایی را  به صورت وریدی تزریق می کند.

صرع

بیشتر افرادی که صرع دارند می توانند به خوبی باردار شوند. بیش از ۹۰ درصد کودکانی که در این شرایط به دنیا می ایند سالم هستند. اما اگر قصد بارداری دارید و به صرع مبتلا هستید حتما با پزشک خود مشورت کنید. داروهای ضدتشنج می تواند باعث ایجاد مشکل در کودک شود. در برخی از موارد پزشک داروهای تجویز شده را تغییر می دهد.

صرع

برخی از سگ ها می توانند صرع را تشخیص دهند. این سگ ها به گونه ای آموزش داده می شوند که با شروع تشنج به روش متفاوتی رفتار می کنند. به عنوان مثال  می تواند کنار فرد دراز بکشد تا در طول تشنج آسیبی به او وارد نشود. همچنین سگ می تواند والدین را از  بروز تشنج در کودک هوشیار سازد.

صرع

پزشکان با دو هدف زیر به دنبال درمان های جدیدی برای بیماری صرع هستند:

 • کمک به افراد برای کنترل کامل تشنج
 • کاهش عوارض جانبی داروها

برخی از محققان در حال مطالعه دستگاه های قابل کاشت هستند که می تواند زمان بروز تشنج را هشدار دهد.

صرع

شما می توانید از زندگی فعال خود نهایت استفاده را ببرید. مصرف منظم داروها ممکن است تشنج را متوقف کند. اگر چنین نبود می توانید از سایر موارد کمک بگیرید. فرد متخصص در این شرایط می تواند به بهبود زندگی شما کمک کند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/epilepsy/treat-epilepsy-seizures-16/slideshow-epilepsy-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۷ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran