اندومتریوز

راهنمای بیماری اندومتریوز

اندومتریوز

اندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که بافت های طبیعی موجود در داخل رحم در سایر بخش های بدن شروع به رشد می کند. این بافت ها ممکن است به تخمدان، لوله فالوپ ، بخش خارجی رحم، روده یا دیگر بخش های داخلی بدن متصل گردد. با تغییرات هورمونی که در طول چرخه قاعدگی رخ می دهد، این بافت ها تجزیه می شوند و ممکن است چسبندگی های دردناکی ایجاد نمایند یا در نهایت به بافت های زخمی منجر شوند. بیش از ۵٫۵ میلیون زن آمریکایی نشانه های اندومتریوز را در خود دارند.

اندومتریوز

درد قبل یا بعد از قاعدگی  و نیز دردی که در طول قاعدگی رخ می دهد یکی از نشانه های شایع این بیماری محسوب می گردد. در برخی از زنان این درد ممکن است ناتوان کننده باشد و در طول قاعدگی، بعد از برقراری رابطه جنسی ، در طول اجابت مزاج یا ادرار ایجاد شود. گاهی اوقات ، اندومتریوز باعث ایجاد درد مستمر در لگن و کمر خواهد شد. بیشتر زنانی که  مبتلا به اندومتریوز هستند نشانه های خفیفی دارند یا اینکه اصلا نشانه ای از خود بروز نمی دهند. نشانه های این بیماری ممکن است به موقعیت رشد بافت ها مربوط باشد.

اندومتریوز

بیشتر زنان در طول  دوران قاعدگی خود درد خفیفی را تجربه می کنند. این افراد می توانند با مصرف داروهای بدون نسخه تسکین یابند. اگر درد بیش از ۲ روز به طول انجامید، شما را از انجام فعالیت های روزمره بازداشت یا بعد از دوران قاعدگی نیز ادامه پیدا کرد بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

اندومتریوز

اندومتریوز می تواند در اولین دوره قاعدگی آغاز شود. اگر درد دوران قاعدگی شما به اندازه کافی شدید است و با فعالیت های روزمره تان تداخل دارد باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید. اولین مرحله، پیگیری نشانه ها و استفاده از مسکن هاست اما در نهایت گزینه های درمانی مناسب برای نوجوانان مشابه داروهای استفاده شده در بزرگسالان خواهد بود.

اندومتریوز

در برخی از موارد اولین یا تنهاترین نشانه اندومتریوز مشکل در بارداری است. ناباروری حدود یک سوم از زنانی که به این شرایط مبتلا هستند را تحت تاثیر خود قرار می دهد. هنوز دلیل این امر به خوبی مشخص نشده است. ایجاد بافت های زخمی ممکن است مقصر اصلی این ماجرا باشد. خوشبختانه درمان های دارویی می تواند به این افراد کمک کند و باردار شدن باعث می شود نشانه های این بیماری تسکین یابد.

اندومتریوز

اندومتریوز یکی از دلایل ایجاد دردهای شدید در دوران قاعدگی است. اما درد می تواند به خاطر شرایط دیگری همچون فیبروئید نیز ایجاد شود. همانطور که می دانید فیبروئید  رشد غیر سرطانی بافت های عضلانی رحم است. فیبروئید می تواند گرفتگی های شدید و خونریزی بسیار سنگینی را در دوران قاعدگی ایجاد کند. درد ناشی از اندومتریوز یا فیبروئید ممکن است در سایر زمان ها نیز شدت یابد.

اندومتریوز

هنوز پزشکان نمی دانند دلیل رشد غیر طبیعی بافت ها در خارج از رحم چیست اما نظریه های مختلفی برای این موضوع وجود دارد. به نظر می رسد وراثت نقش مهمی در این بیماری بازی می کند. همچنین ممکن است سلول های اندومتری از بدو تولد در فرد وجود داشته باشد. نظریه دیگری که در این زمینه وجود دارد بیان می کند که خون دوران قاعدگی در برگیرنده سلول های اندومتری است که از طریق لوله های فالوپ جریان پیدا می کنند و به جای اینکه به خارج از بدن منتقل شوند به حفره لگنی وارد می شوند. به نظر می رسد این سلول ها به اندام ها می چسبند و در نهایت به رشد خود ادامه می دهند و در اثر گذشت زمان باعث ایجاد خونریزی می  شوند. سلول ها ممکن است از طریق  روش های دیگر همچون جراحی سزارین به حفره لگنی منتقل شود.  معمولا زمانی که سیستم ایمنی بدن به خوبی کار نمی کند نمی تواند از شر این سلول ها خلاص شود.

اندومتریوز

این بیماری بیشتر در زنانی دیده می شود که  شرایط زیر را دارند:

در سن ۳۰ و ۴۰ سالگی خود قرار دارند.

هنوز بچه دار نشده اند.

دوره قاعدگی آن ها بیش از ۷ روز به طول می انجامد.

چرخه قاعدگی در این افراد کمتر از ۲۸ روز است.

دوره قاعدگی قبل از سن ۱۲ سالگی شروع شده است.

مادر یا خواهرشان به اندومتریوز مبتلا بوده اند.

اندومتریوز

الگوی نشانه هایی که وجود دارد می تواند به شناسایی اندومتریوز کمک کند. این الگو شامل موارد زیر است:

زمانی که درد اتفاق می افتد

درد چقدر شدید است

این درد چقدر به طول می انجامد

تغییر یا بدتر شدن درد

دردی که فعالیت های روزمره شما را محدود می کند

درد در طول رابطه جنسی، اجابت مزاج یا ادرار

اندومتریوز

پزشک شما ممکن است لگن را برای بررسی تخمدان ها، رحم و دهانه رحم برای موارد غیر معمول معاینه کند. این معاینه گاهی اوقات می تواند کیست تخمدان یا زخم داخلی را تشخیص دهد که در نهایت ممکن است به خاطر اندومتریوز باشد. پزشک همچنین به دنبال سایر شرایط لگنی خواهد بود که می تواند نشانه های مشابهی با اندومتریوز در فرد ایجاد کند.

اندومتریوز

اگرچه تایید اندومتریوز با  روش ها و تکنیک های اسکن به تنهایی ممکن نیست اما پزشک می تواند از سونوگرافی، سی تی اسکن یا MRI برای کمک به تشخیص استفاده کند. این موارد ممکن  است رشد  اندومتری بزرگ تر یا کیست را نشان دهد. اسکن معمولا از امواج صوتی، اشعه ایکس یا میدان مغناطیسی با پالس های فرکانس رادیویی برای ایجاد تصویر استفاده می کند.

اندومتریوز

اگر شما اندومتریوز داشته باشید لاپاراسکوپی تنها روش مطمئن برای تشخیص ان خواهد بود. جراح  شکم را به کمک گاز و از طریق یک برش کوچک در ناف باد می کند. لاپاراسکوپ ابزاری برای مشاهده بدن است که از طریق برش وارد بدن می شود. جراح می تواند بافت کوچکی را برای بررسی های ازمایشگاهی بردارد که به آن بیوپسی می گویند. از این بافت برای تایید تشخیص استفاده می شود.

اندومتریوز

مسکن هایی همچون استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی همچون ایبوپروفن یا ناپروکسن معمولا به کاهش درد  و گرفتگی کمک می کند. اما باید به خاطر داشته باشید که این داروها  تنها نشانه های بیماری را درمان می کنند.

اندومتریوز

قرص های ضد بارداری خوراکی می تواند سطح استروژن و پروژسترون را در بدن مدیریت کند.  همین امر موجب می شود طول دوره قاعدگی کاهش یابد و قاعدگی سبک تری در فرد ایجاد شود. این موضوع در اغلب موارد به تسکین درد اندومتریوز کمک می کند. پزشک ممکن است از بیمار بخواهد داروها را به صورت مستمر مصرف کند یا تنها از درمان پروژسترون استفاده نماید. درمان به کمک پروژسترون  از طریق تزریق وارد بدن بیمار می شود. نشانه های این بیماری نیز ممکن است بعد از قطع مصرف این قرص ها دوباره باز گردد.

اندومتریوز

این داروها دوران یائسگی را تقلید می کنند و به بیمار کمک می کنند از شر درد و نشانه های بیماری اندومتریوز در دوران قاعدگی خلاص شود. آگونیست های GnRH همچون Lupron، Synarel و Zoladex از تشکیل هورمون های زنانه جلوگیری می کنند. این داروها ممکن است باعث گرگرفتگی، خشکی واژن، خستگی، تغییرات خلق و خو و از دست دادن استخوان شوند. دانوکرین معمولا تلاش می کند سطح استروژن بدن را پایین بیاورد. عوارض جانبی این دارو  در برگیرنده کاهش وزن، کوچک شدن سینه، ایجاد جوش و آکنه،  رشد موهای صورت ، تغییر خلق و خو و صدا و نواقص مادرزادی باشد.

اندومتریوز

در طول لاپاراسکوپی جراح می تواند بافت های رشد کرده یا چسبندگی های موجودی که در بدن اشکار است را بردارد. بیشتر زنان بعد از این جراحی تسکین درد خوبی را تجربه خواهند کرد. یکسال بعد از جراحی ممکن است نشانه های اندومتریوز  در  ۴۵ درصد زنان دوباره دیده شود. با گذشت زمان احتمال بازگشت نشانه ها نیز افزایش می یابد. هورمون درمانی بعد از جراحی می تواند نتایج آن را بهبود ببخشد.

اندومتریوز

در موارد شدید ممکن است بیمار به لاپاراتومی یا همان جراحی باز شکم نیاز داشته باشد. این جراحی برای برداشتن بافت های اضافی  یا هیسترکتومی( برداشتن رحم و به احتمال زیاد همه یا بخشی از تخمدان) استفاده می شود. اگرچه این درمان نرخ موفقیت بالایی دارد اما ۱۵ درصد زنانی که رحم یا تخمدان خود را خارج کرده اند  دوباره شرایط اندومتری را تجربه خواهند کرد و نشانه ها عود می کند.

اندومتریوز

بیشتر زنانی که به اندومتریوز مبتلا هستند  در بارداری خود مشکلی نخواهند داشت. اما جراحی لاپاراسکوپی می تواند نرخ بارداری زنانی که اندومتریوز خفیف تا شدید دارند را بهبود ببخشد. اگر ناباروری همچنان ادامه داشته باشد بیمار می تواند از گزینه های دیگری همچون لقاح ازمایشگاهی استفاده کند. اسپرم و تخمک در ازمایشگاه با هم ترکیب  شده و  جنین حاصله در رحم کاشته می شود.

اندومتریوز

اگرچه روشی برای پیشگیری از اندومتریوز وجود ندارد اما شما می توانید  سبک زندگی خود را به گونه ای تغییر دهید که به بهبود زندگی کمک می کند. تمرینات ورزشی منظم می تواند با بهبود جریان خون و افزایش اندورفین درد را تسکین ببخشد. طب سوزنی، یوگا، ماساژ و مدیتیشن می تواند به تسکین نشانه های این بیماری کمک فراوانی بکند.

اندومتریوز

برای بیشتر زنان اندومتریوز با شروع یائسگی فروکش می کند. برخی از زنان نیز در طول دوران بارداری خود شرایط بهتری را تجربه می کنند. در برخی از موارد نشانه های این بیماری به سادگی از بین می رود.  نشانه های حدود یک سوم از  زنانی که به اندومتریوز خفیف مبتلا هستند خود به خود بهبود پیدا می کند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/women/endometriosis/ss/slideshow-endometriosis-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran