مشکلات پوستی

مشکلات رایج پوست در دوران کودکی

مشکلات پوستی

ایا شما نیز با دیدن راش، برآمدگی یا جوش در پوست کودک تعجب می کنید؟ بیماری، آلرژی ، گرما یا سرما اغلب جزو مواردی است که باعث تغییر در پوست کودکان می شود. بیشتر این مشکلات پوستی مسئله بسیار مهمی نیستند و می توان به سادگی آن را درمان کرد. با این وجود، زمانی که کودک شما دچار مشکلات پوستی می شود بهتر است برای اطمینان به پزشک متخصص مراجعه کنید و از او بخواهید درمان مناسب را تجویز کند.

عفونت قارچی

دلیل ایجاد این بیماری کرم نیست. عفونت قارچی پوست به شکل حلقوی معمولا توسط انگل هایی ایجاد می شود که بر روی پوست مرده، مو و بافت ناخن زندگی می کنند. این بیماری در ابتدا به عنوان بر آمدگی ها یا بیرون زدگی های قرمز و پوست پوست شده ظاهر می شود. سپس به حلقه های قرمز رنگ خارش داری تبدیل می گردد. این حلقه ها مرزهای پوست پوست شده، تاول دار و برآمده ای هستند.  عفونت قارچی به شکل حلقوی معمولا بر اثر تماس پوستی با حیوان یا انسان به سایر افراد منتقل می شود.  کودکان با اشتراک گذاری وسایل خود همچون اسباب بازی های یا لوازم ورزشی خود ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. معمولا پزشک این بیماری را به کمک کرم های ضد قارچی درمان می کند.

اینفکتیوزوم

بیماری پنجم یا اریتما اینفکتیوزوم یک نوع بیماری مسری و خفیف است که در عرض چند هفته بهبود پیدا می کند.  این بیماری در ابتدا علائمی همچون آنفلونزا را خواهد داشت. بعد از چند روز رنگ صورت تغییر می کند و بثورات جلدی ظاهر می گردد. بیماری پنجم با سرفه یا عطسه کردن به سایر افراد منتقل می شود  و قبل از ظاهر شدن بثورات جلدی مسری تر خواهد بود.  این بیماری با استراحت، نوشیدن مایعات و  استفاده از مسکن درمان می شود اما به خاطر داشته باشید که نباید به کودک خود آسپرین بدهید.  اگر کودک شما مبتلا به بیماری پنجم شده است و شما باردار هستید، با پزشک خود تماس بگیرید و از راهنمایی های او استفاده کنید.

آبله مرغان

آبله مرغان یک نوع بثورات جلدی است که به لطف واکسن هایی که در دوران کودکی تجویز می شود در کودکان امروزی شیوع کمتری دارد. آبله مرغان بسیار مسری است، به راحتی منتشر می شود ، بثورات جلدی خارش دار و نقاط قرمز رنگ یا تاول داری را بر روی پوست ایجاد می کند. این نقاط مراحلی خواهند داشت . در ابتدا تاول می زنند، می ترکند، خشک می شوند و پوسته پوسته می شوند.آبله مرغان ممکن است بسیار حاد باشد. همه کودکان کم سن و سال باید واکسن آبله مرغان را دریافت کنند.

زرد زخم

زرد زخم  بیماری است که توسط باکتری ایجاد می شود و باعث ایجاد زخم های قرمز  یا تاول دار بر روی پوست می گردد.  این زخم ها ممکن است باز شوند، به بیرون تراوش کنند و به صورت پوسته های زرد مایل به قهوه ای توسعه پیدا کنند. اگرچه زخم ممکن است در همه قسمت های بدن دیده شود اما بیشتر در  اطراف دهان و بینی توسعه می یابد. زردزخم از طریق تماس نزدیک یا با اشتراک گذاشتن وسایلی همچون حوله و اسباب بازی به سایر افراد منتقل می شود. خارش این زخم ها می تواند آن را به سایر بخش های بدن نیز منتشر کند.  معمولا زردزخم به کمک پمادهای آنتی بیوتیکی یا قرص درمان می شود.

زگیل

یک ویروس باعث ایجاد زگیل می شود که معمولا بی ضرر  و بدون درد است. زگیل به راحتی از فردی به فرد دیگر قابل انتقال است. این بیماری همچنین از طریق لمس کردن یک شیء استفاده شده توسط فردی که به ویروس آلوده است منتقل می شود.  معمولا زگیل بیشتر در انگشت و دست ایجاد می شود. برای اینکه بتوانید جلوی انتشار زگیل را بگیرید، از کودک خود بخواهید به آن دست نزند یا ناخن خود را نجود.  زگیل را با بانداژ بپوشانید. بیشتر زگیل ها خود به خود از بین می روند.

عرق سوز شدن

معمولا عرق سوز شدن زمانی اتفاق می افتد که مجرای عرق مسدود می شود. عرق سوز شدن شبیه جوش های قرمز یا صورتی رنگ کوچک است که بر روی پوست ظاهر می شود. این بثورات جلدی زمانی ایجاد می شود که والدین لباس های زیادی تن کودک خود می کنند. اما باید به خاطر داشته باشید که چنین مواردی در هوای بسیار گرم و در  همه کودکان ممکن است ایجاد شود. سعی کنید لباس کودک خود را به طور مناسب انتخاب نمایید و تنها یک لایه بیشتر به او لباس نپوشانید.

درماتیت تماسی

پوست برخی از کودکان بعد از لمس کردن غذاها، صابون یا گیاهانی همچون پیچک سمی، سماق یا بلوط ممکن است واکنشی از خود نشان دهد. معمولا بثورات جلدی ۴۸ ساعت بعد از تماس پوستی آغاز می شود. موارد خفیف ممکن است قرمزی یا  برآمدگی های قرمز رنگ کوچکی در پوست ایجاد کند. در موارد شدید مواردی همچون تورم، قرمزی و تاول های بزرگ در پوست ظاهر خواهد شد. این بثورات جلدی معمولا در عرض یک یا دو هفته  بهبود پیدا می کنند اما اگر چنین نشد می توانید با تجویز پزشک از کرم های ضد التهابی همچون هیدروکورتیزون استفاده کنید.

بیماری دست پا و دهان

علی رغم نام عجیب و غریب آن؛ بیماری دست، پا و دهان در کودکان شیوع بیشتری دارد. این بیماری با تب آغاز می شود و سپس زخم های دردناکی در دهان ایجاد می شود و بثورات جلدی غیر خارش دار ظاهر می گردد.  بثورات جلدی در دست، پا و برخی از اوقات باسن و پای فرد دچار تاول می شود. این بیماری از طریق سرفه کردن، عطسه کردن و استفاده از پوشک منتقل می شود.  به همین خاطر در چنین شرایطی بهتر است دست خود را بشویید. این بیماری زیاد جدی نیست و خود به خود در عرض یک هفته بهبود پیدا می کند.

اگزما

کودکانی که در معرض اگزما قرار دارند ممکن است سایر آلرژی ها و  آسم را نیز داشته باشند. دلیل اصلی ایجاد اگزما هنوز مشخص نیست اما کودکانی که  به این بیماری مبتلا می شوند ممکن است سیستم ایمنی حساسی داشته باشند. در این بیماری به دنبال بثورات جلدی با پوست خشک و خارش شدید باشید. درماتیت آتوپیک شایع ترین نوع اگزما است. برخی کودکان در سنین بزرگسالی نیز این بیماری را به همراه خود خواهند داشت یا با بزرگتر شدن نشانه های آن بهبود می یابد.

کهیر

موارد بسیاری باعث ایجاد تاول های خارش دار و سوزناک در بدن می شود. داروهایی همچون اسپرین( که نباید در کودکان مصرف شود) و پنی سیلین می تواند باعث ایجاد کهیر شود. غذاهایی همچون تخم مرغ، آجیل‌ها، صدف و افزودنی های غذایی می تواند کهیر را بدتر کند. گرما یا سرما و نیز گلودرد استرپتوکوکی می تواند باعث ایجاد کهیر در بدن گردد.  تاول ممکن است در هر جایی از بدن دیده شود. این تاول ها معمولا چند دقیقه یا چند روز در بدن وجود خواهند داشت. برخی از اوقات استفاده از آنتی هیستامین می تواند مفید باشد. کهیر می تواند نشانه ای از وجود مشکلات جدی در بدن باشد به خصوص زمانی که با مشکلات تنفسی یا تورم در صورت همراه می شود. در چنین شرایطی اگر کهیر بهبود پیدا نکرد باید به پزشک مراجعه کنید.

مخملک

مخملک، گلودرد استرپتوکوکی به همراه بثورات جلدی است. نشانه ها ممکن است در برگیرنده گلو درد، تب،سردرد، درد شکم و تورم در غدد گردن باشد.بعد از یک یا دو روز ، بثورات جلدی قرمز با بافتی شبیه کاغذ سمباده بر روی بدن دیده می شود. بعد از ۷ الی ۱۴ روز این بثورات از بین می رود. مخملک، بسیار مسری است. به همین خاطر باید  دست های خود را به طور مرتب بشویید.  اگر فکر می کنید کودک شما به مخملک مبتلا شده است بهتر است با پزشک تماس بگیرید. او ممکن است داروهایی همچون آنتی بیوتیک را تجویز کند.

روزئولا

روزئولا (بیماری ششم) یک نوع بیماری خفیف است و در لیست بیماری های شایع دوران کودکی در رتبه ششم قرار می گیرد. به همین خاطر به آن بیماری ششم نیز می گویند. کودکان کم سن و سال ۶ ماهه تا ۲ ساله بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. بعد از سن ۴ سالگی بیماری ششم به ندرت در کودکان دیده می شود. معمولا این بیماری با سرماخوردگی آغاز می شود و پس از چند روز تب بالایی در کودک ایجاد می شود. به طور ناگهانی تب قطع می شود.  معمولا این شرایط به همراه بثورات جلدی کوچک، مسطح ، صورتی رنگ یا برآمدگی هایی  همراه خواهد بود. این موارد اغلب در سینه  و پشت کودک به وجود می اید و سپس به دست و پاهای او نیز کشیده می شود.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/children/ss/slideshow-common-childhood-skin-problems

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۷ اسفند ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran