وضعیت بریچ

زایمان بریچ

مواردی که باید در مورد زایمان بریچ (وضیت سر به طرف بالا جنین درون رحم) بدانید:
مرور اجمالی:

حدود سه الی چهار درصد کل زایمان ها منجر به شرایطی خواهند شد که با نام وضعیت بریچ شناخته می شود. معمولا جنین به صورت سر به پایین در رحم مادر قرار می گیرد اما در وضعیت بریچ این حالت برعکس می شود. در چنین شرایطی پا یا باسن جنین به طرف پایین  و سر او به طرف بالا قرار خواهد داشت. در یک زایمان طبیعی، جنین به صورت خودکار در داخل رحم می چرخد و در وضعیت سر به پایین قرار می گیرد تا برای تولد آماده گردد. به همین خاطر زایمان بریچ چالشی است که پیش روی مادر و جنین او قرار دارد.

تصویر1: مقایسه وضعیت نرمال و بریچ
چه چیزی باعث ایجاد بارداری بریچ (Breech) می شود؟

باید بدانید که انواع مختلفی از  بارداری های بریچ وجود دارد.  بسته به وضعیت جنین در رحم مادر،  شرایطی تحت عنوان بریچ کامل، بریچ فرانک و بریچ فوتلینگ یا ناکامل بروز خواهد کرد. در تمامی این موارد  پا یا باسن جنین به سمت پایین قرار خواهد داشت. پزشکان با قطعیت کامل نمی توانند علل بروز این شرایط را توضیح دهند  اما بر اساس موسسه بارداری در آمریکا، دلایل بسیار زیادی وجود دارد که  وضعیت بریچ را ایجاد می کند. این دلایل عبارتند از :

  • اگر فردی بارداری های متعددی داشته باشد
  • اگر بیش از یک جنین در رحم وجود داشته باشد
  • اگر خانمی در گذشته تولد نارس  نوزاد را تجربه کرده باشد.
  • اگر رحم مایع آمنیوتیک زیاد یا کم داشته باشد. این موضوع بدین معنی است که جنین فضای زیادی برای حرکت دارد یا اینکه مایع کافی برای حرکت در رحم را ندارد.
  • اگر رحم فردی شکل غیر طبیعی داشته باشد یا مشکلاتی همچون فیبروم در رحم وجود داشته باشد
  • اگر خانمی جفت سر راهی داشته باشد
تصویر2: مقایسه رحم نرمال و غیر نرمال
چگونه می توان متوجه شد جنین در شرایط بریچ قرار گرفته است؟

تا زمانی که جنین حدود ۳۵ یا ۳۶ هفته ای نشده است نمی توان چنین وضعیتی را تعیین کرد. در بارداری های طبیعی، جنین معمولا با سر به سمت پایین قرار می گیرد تا آماده تولد گردد.  اینکه  جنین قبل از ۳۵ هفتگی  با سر به سمت پایین قرار گیرد یا به پهلو قرار گرفته باشد طبیعی است. بعد از این زمان،  با بزرگ تر شدن جنین و کم شدن فضای رحم، چرخیدن برای او دشوارتر می گردد و در موقعیت مناسب قرار می گیرد. با بررسی وضعیت جنین در شکم، پزشک می تواند وضعیت بریچ را تشخیص دهد. آن ها همچنین می توانند با سونوگرافی در مطب یا بیمارستان چنین شرایطی را تایید کنند.

تصویر3: سونوگرافی از جنین در هفته 12
عوارض بارداری بریچ چیست؟

به طور کلی، تا زمانی که وقت تولد جنین فرا نرسیده است  این شرایط خطرناک نخواهد بود. به هنگام زایمان امکان گیر کردن جنین در  کانال زایمان  وجود دارد.  شاید بتوان گفت بزرگترین سوالی که در مورد چنین شرایطی وجود دارد این است که چگونه می توان به فرد باردار کمک کرد زایمان خوبی داشته باشد؟ قبل از اینکه جراحی سزارین در میان افراد محبوب و رایج گردد، پزشکان و بیشتر ماماها، در مورد نحوه مدیریت شرایط بریچ مواردی را یاد می گرفتند. با اینحال تولد جنینی که در وضعیت بریچ قرار گرفته است بسیار سخت تر از شرایط طبیعی است.  مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۰ حدود ۲۰۰۰ فرد باردار در ۲۶ کشور جهان را مورد بررسی قرار داده است. این مطالعه نشان داده است که  جراحی سزارین برنامه ریزی شده و کامل برای کودکانی که در وضعیت بریچ قرار دارند امن تر است.  با کمک جراحی سزارین برنامه ریزی شده، نرخ نوزادانی که در این شرایط جان خود را از دست می دهند بسیار کمتر می شود. سزارین یک جراحی بزرگ محسوب می شود و ممکن است عوارضی نیز در پی داشته باشد.  مجله انگلیسی زنان و زایمان  مطالعه مشابهی را مورد بررسی قرار داده و نتیجه گرفته است که اگر فردی بخواهد زایمان طبیعی داشته باشد ( در حالیکه جنین در وضعیت بریچ قرار دارد) شانس به دنیا آمدن سالم نوازد وجود دارد.  با این وجود بیشتر  متخصصان ترجیح می دهند یک مسیر امن را برای این موضوع انتخاب کنند. به همین خاطر سزارین روش ارجح در چنین شرایطی است.

تصویر4: سزارین نوزاد در وضعیت طبیعی
ایا می توان وضعیت بریچ را تغییر داد؟

اگر بارداری بریچ داشته باشید چه کاری باید انجام دهید؟  در بیشتر موارد می توانید با پزشک خود صحبت کنید تا جراحی سزارین را زمانبندی کند. علاوه بر این قادر خواهید بود  روش هایی را برای چرخاندن جنین امتحان کنید.  نرخ موفقیت بسته به دلایل موجود متفاوت است. اما اگر روش امنی را برای اینکار امتحان کنید حتما بی خطر خواهد بود.

تصویر5: چرخش خارجی نوزاد درون شکم مادر توسط پزشک
نوع خارجی(External version):

نوع خارجی(EV) فرایندی است که در آن پزشک تلاش می کند به طور دستی موقعیت جنین را به وضعیت مناسب و درست تغییر دهد. در چنین شرایطی پزشک یا ماما با  فشار اوردن بر شکم مادر  و سربچه  وضعیت او را تغییر می دهد. بر اساس مطالعات انجام شده در  دانشگاه امریکایی زنان و زایمان، بیشتر پزشکان توصیه می کنند فرایند EV بین ۳۶ الی ۳۸ هفتگی انجام شود. این فرایند معمولا در بیمارستان انجام می شود. چنین شرایطی نیازمند دو نفر است تا تغییر وضعیت به خوبی انجام شود. در این فرایند موقعیت و وضعیت جنین به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرد تا هر گونه عوارضی تعیین گردد. این مرکز بیان کرده است که تنها نیمی از این فرایند موفقیت آمیز بوده است.

تصویر6: استفاده از روغن نعنا برای تحریک به چرخش جنین
روغن ضروری:

برخی از مادران باردار ادعا می کنند با کمک روغن ضروری توانسته اند این شرایط را تغییر دهند. روغن هایی همچون روغن نعناع که بر روی شکم مورد استفاده قرار می گیرد می تواند جنین را تحریک به چرخش نماید.  با اینحال، بهتر است قبل از انجام هر کاری با پزشک خود مشورت نمایید. برخی از روغن های ضروری برای خانم های باردار مناسب نیستند.

تصویر7: وارونه شدن مادر به منظور چرخش جنین
وارونه کردن!!!

یکی دیگر از روش هایی که در این شرایط مورد استفاده قرار می گیرد برعکس کردن بدن است!  معمولا خانم های باردار از روش های متفاوتی  برای انجام اینکار استفاده می کنند.  به عنوان مثال ایستادن بر روی دست یا تکیه دادن باسن به بالشت مورد استفاده قرار می گیرد.
(بدون مشورت پزشک این روش توصیه نمی شود)

مراجعه به پزشک
تصویر8: وضعیت بریچ نیاز به نگرانی نداشته و لازم است با پزشک در این باره صحبت کنید
چه زمانی باید با پزشک مشورت کنید؟

معمولا پزشک اولین فردی است که وضعیت بریچ را تشخیص می دهد. شما باید در مورد نگرانی های خود  همچون خطرات و مزایای انتخاب جراحی سزارین، انتظاراتی که باید از جراحی داشته باشید و اینکه چگونه خود را برای چنین فرایندهایی آماده کنید با پزشک صحبت نمایید و از مشورت های او بهره مند شوید.

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۵ دی ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran