ساس ها

نگاهی آموزشی به ساس ها

ساس

ساس یکی از مواردی است که باعث نگرانی افراد می شود. ساس بیشتر یک مزاحم عادی محسوب می شود و می تواند خون افرادی که در هتل ها، خوابگاه ها، منازل و بیمارستان ها زندگی می کنند را بمکد. در این مقاله قصد داریم نگاهی آموزشی به موضوع ساس بیندازیم و ببینیم  این‌ها چه موجوداتی هستند، کجا زندگی می کنند و چگونه می توان از شر آن ها خلاص شد.

ساس

ساس یک حشره کوچک، مسطح و بدون بال با شش پا و بیشتر شبیه  پشه است و از خون  انسان و حیوانات تغذیه می کند. این حشرات محدوده رنگی سفید تا قهوه ای را دارند اما بعد از تغذیه کردن با خون افراد به رنگ قهوه ای مایل به قرمز در می آیند.  ساس معمولی بیشتر از ۰٫۲ اینچ( ۰٫۵ سانتی متر) رشد نمی کند و می توان آن را با چشم غیر مسلح نیز مشاهده کرد. از آنجایی که این حشره در تشک و ملحفه پنهان می شود به آن در انگلیسی Bedbug  می گویند.

ساس

ساس ها بیشتر در هتل ها، پناهگاه ها و مجتمع های آپارتمانی که رفت و آمد افراد زیاد است دیده می شوند. از آنجایی که این حشره در شکاف های کوچک پنهان می شود می تواند به سادگی از طریق چمدان، حیوانات خانگی، مبلمان، لباس، جعبه و اشیاء دیگر به منزل منتقل گردد. ساس را می توان در سرتاسر جهان پیدا کرد اما بیشتر در کشورهای در حال توسعه رشد پیدا می کنند. این حشره زمانی در آمریکای شمالی به ندرت یافت می شد اما امروزه به خاطر مسافرت های بین المللی در این کشور ها نیز دیده می شود.

ساس

این موجودات می توانند در  طول روز در رختخواب، پله ها، مبلمان ، چوب و باقی مانده کاغذها پنهان شوند. انسان ها در طول شب طعمه این حشرات می شوند و اوج فعالیت آن ها در شب رخ می دهد. ساس‌ها می توانند وعده غذایی خود را در کمتر سه دقیقه پیدا کنند. بعد از اینکه میزبان خود را یافتند و بر روی آن نشستند کار خود را آغاز می کنند. ساس می تواند ۱۰ ماه زنده بماند و هفته ها بدون غذا نیز زندگی خواهد کرد.

ساس

به طرز شگفت انگیزی این حشرات کوچک  بدون اینکه شما را از خواب بیدار کنند به فعالیت می پردازند. زمانی که ساس شروع به نیش زدن می کند هیچ احساسی نخواهید داشت زیرا قبل از هر کاری یک ماده بی حس کننده  به همراه  ضد انعقاد خون به بدن تزریق می کند و همین امر موجب می شود جریان خون در بدن به هنگام نیش زدن نیز ادامه داشته باشد. اولین نشانه نیش ساس می تواند خارش، قرمز شدن پوست به خصوص در  بازوها و شانه ها باشد. ساس معمولا  خط مستقیمی از نیش ها را در بدن ایجاد می کند.

ساس

جای نیش ساس معمولا نیاز به درمان ندارد. اگر عفونت ثانویه ای در بدن رخ دهد، می توانید لوسیون  ضد عفونی کننده موضعی بر روی آن بزنید یا از کرم و پماد حاوی مواد آنتی بیوتیکی استفاده نمایید. کرم هایی که حاوی کورتون هستند و آنتی هیستامین های خوراکی ممکن است به علت واکنش آلرژی زا یا واکنش شدید پوستی تجویز شود. در چنین شرایط حادی،  باید از یک پزشک متخصص کمک بگیرید.

ساس

ساس بیشتر یک مزاحم محسوب می شود. در مطالعات اخیر، محققان ۵۳ مطالعه پیشین را مورد بررسی قرار دادند.  آن ها تلاش کردند ساس و اثرات آن بر روی سلامتی افراد را  مطالعه کنند. نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد اگرچه ساس  می تواند مقصر اصلی توسعه و انتشار بیش از ۴۰ بیماری مختلف در انسان ها باشد اما شواهد اندکی وجود دارد که پیشنهاد می کند این حشرات کوچک بیماری های انسان را منتقل می کنند.

ساس

باید بدانید که همه نیش ها متعلق به ساس نیست. نیش این حشره را می توان به سختی تشخیص داد. تشخیص جای نیش ساس برای پزشکان نیز بسیار دشوار است. در چنین شرایطی حشرات دیگر همچون پشه، کک، کنه  را نیز مورد بررسی قرار دهید. بهتر است ساس ها را شناسایی و جمع آوری نمایید تا بتوانید نیش آن را تایید کنید. به دنبال ساس یا ردپایی از آن باشید. آن ها بیشتر لای ملحفه و تشک زندگی می کنند. ساس ممکن است بر روی مبلمان، دیوار و پله ها حرکت کند و لکه های سیاه رنگی از خود بر جای بگذارد.

ساس

از شر ملحفه های آلوده یا جعبه های موجود خلاص شوید یا آن ها را با کیسه پلاستیکی مخصوص ملحفه بپوشانید تا بتوانید ساس ها را به دام بیندازید.  لباس ها و رختخواب را با آب داغ بشویید و آن را با گرمای زیاد خشک نمایید.  مبلمان و لای پله های چوبی را تمیز کنید و به پاکسازی لای درب ها بپردازید. در این مکان ها امکان پنهان شدن ساس بسیار زیاد است.  چمدان ها را خالی کنید. از حشره کش در لای پله ها یا چارچوب رختخواب استفاده کنید . البته باید به خاطر داشته باشید که قبل از به کار بردن حشره کش باید برچسب روی آن را بخوانید.  حشره کش را در نواحی که تماس مستقیم با پوست دارند اعمال نکنید.  اگر هنوز نتوانستید از شر ساس ها خلاص شوید از افراد متخصص کمک بگیرید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-bedbugs

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۶ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran