تست آنتی بادی ضد هسته سلولی ANA

تست آنتی بادی ضد هسته سلولی (ANA)

 مرور اجمالی:

تست آنتی بادی ضد هسته سلولی آنتی بادی های ضد هسته را در خون شناسایی می کند. سیستم ایمنی بدن شما به طور طبیعی آنتی بادی هایی را برای کمک به مبارزه با عفونت تولید می کند. در مقابل، آنتی بادی های ضد هسته ای اغلب به بافت های خود بدن به خصوص هسته سلول ها حمله می کنند. در بیشتر موارد تست ANA مثبت نشان دهنده این است که سیستم ایمنی تان حمله نادرستی را بر علیه بافت های خود شروع کرده که به آن واکنش خودایمنی می گویند. البته برخی از افراد حتی در شرایط سالم نیز تست ANA مثبت دارند. پزشک اگر به وجود بیماری خودایمنی همچون لوپوس، ارتریت روماتوئید یا اسکلرودرما مشکوک شود این تست را تجویز خواهد کرد.

 

 چرا این تست انجام می شود؟

بیشتر بیماری های روماتیسمی دارای نشانه ها و علائم مشابهی هستند. به عنوان مثال در بیشتر این بیماری ها درد مفاصل، خستگی و تب دیده می شود. با اینکه تست ANA نمی تواند تشخیص خاصی را تایید کند اما برای شناسایی برخی از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. اگر این تست مثبت باشد، خوب برای وجود آنتی بادی های خاصی بررسی می شود. برخی از این آنتی بادی ها مخصوص  بیماری های خاصی هستند.

 

چگونه خود را برای این تست آماده کنیم؟

تست ANA نیازمند نمونه گیری از خون است. اگر نمونه تنها برای این تست استفاده شود می توانید قبل از انجام آن به طور طبیعی بنوشید و غذا بخورید. اگر نمونه خون شما قرار است برای تست های دیگر مورد استفاده قرار گیرد ممکن است مجبور شوید برای یک بازه زمانی قبل از تست چیزی نخورید و ننوشید. پزشک این دستورالعمل ها را ارائه می کند. داروهای خاصی بر روی دقت تست اثر می گذارد.  پس اگر دارویی مصرف می کنید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

 

 چه انتظاری می توانید داشته باشید؟

برای تست ANA، عضوی از تیم مراقبت نمونه ای از خون را با قرار دادن سوزن در رگ بازو می گیرد. سپس نمونه خون به ازمایشگاه ارسال می شود تا مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. می توانید بلافاصله به فعالیت های طبیعی خود باز گردید.

 

نتایج:

وجود آنتی بادی های ضد هسته، نشان دهنده نتیجه مثبت است. اما داشتن نتیجه مثبت در این تست به این معنی نیست که شما بیماری خاصی دارید. بیشتر افراد حتی بدون بیماری نیز تست ANA مثبتی دارند.

برخی از بیماری های عفونی و سرطان ها هم با توسعه آنتی بادی های ضد هسته مرتبط هستند. اگر پزشک به وجود بیماری خودایمنی مشکوک شود تست های دیگری را نیز تجویز می کند. نتیجه تست ANA  بخشی از اطلاعات مورد نیاز برای تعیین علت نشانه ها و علائم موجود در بیمار است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/ana-test/about/pac-20385204

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۳ دی ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran