آکنه

دیکشنری بصری در مورد آکنه

آکنه

آکنه ولگاریس نام پزشکی برای  آکنه رایجی است که بیشتر افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند.  حضور جوش های سرسیاه، سرسفید و سایر جوش ها در صورت را با همین نام می شناسند.  شاید بتوان گفت  رایج ترین موقعیت ها برای ایجاد جوش در صورت، سینه، شانه ها و پشت بدن است. اگرچه می توان آکنه خفیف را به کمک داروهای بدون نسخه بهبود بخشید اما برخی از آکنه های حاد و شدید باید توسط متخصص پوست درمان شود.

آکنه

کومدو فولیکول مویی است که با روغن و سلول های پوست مرده مسدود شده است.  کومدون ها می توانند به شکل بر آمدگی هایی توسعه یابند که معمولا به آن ها جوش های سرسیاه و سرسفید گفته می شود. محصولاتی که ممکن است کومدون ها را تحریک کنند کومدون زا نامیده می شود.   محصولات آرایشی که با برچسب غیر کومدون زایی فروخته می شود کمتر از سایر موارد احتمال مسدود کردن منافذ را خواهند داشت.

آکنه

جوش های سر سیاه کومدون هایی هستند که در سطح پوست باز هستند. این جوش ها با روغن و سلول های مرده پوست پر می شوند. کثیفی باعث تبدیل کومدون به جوش سر سیاه نمی شود. سایه سیاهی که  در این نوع جوش دیده می شود به خاطر انعکاس نامنظم نوری است که از فولیکول های موی مسدود شده می آید. جوش های سر سیاه را می توان به کمک داروهای بدون نسخه درمان کرد.

آکنه

کومدون هایی که در سطح پوست بسته باقی می مانند را جوش سرسفید می گویند. این موضوع زمانی رخ می دهد که روغن و سلول های پوست مانع از باز شدن فولیکول های موی مسدود شده می شوند.  بیشتر داروهای بدون نسخه ای که برای درمان جوش های سرسیاه مورد استفاده قرار می گیرد برای درمان جوش سرسفید نیز موثر خواهد بود.

آکنه

پاپول ها کومدون هایی هستند که ملتهب می گردند و برآمدگی های کوچک قرمز یا صورتی رنگ بر روی پوست ایجاد می کنند. این نوع جوش ممکن است به لمس نیز حساس باشد.  برداشتن یا فشار دادن آن می تواند التهاب را بدتر کند و در نهایت به زخمی شدن پوست منجر گردد. تعداد زیادی از پاپول ها ممکن است نشان دهنده آکنه خفیف تا شدید باشند.

آکنه

پوسچول نوع  دیگری از برآمدگی های ملتهب است. این نوع جوش بیشتر شبیه جوش های سر سفید با  حلقه های قرمز رنگ در اطراف برآمدگی است. معمولا بر آمدگی های موجود با چرک زرد یا سفید رنگی پر می شود. از برداشتن و فشار دادن پوسچول ها خودداری کنید. برداشتن آن می تواند به ایجاد زخم یا نقاط سیاه رنگی منجر شود که در پوست توسعه پیدا می کند.

آکنه

ندول ها برآمدگی های بزرگ و ملتهبی هستند که به هنگام لمس ظاهر سفت و محکمی دارند. این نوع برآمدگی ها در قسمت های عمیق پوست توسعه پیدا می کنند و اغلب بسیار دردناک اند. ندول ها باید توسط متخصص پوست درمان شوند. درمان های بدون نسخه ممکن است به اندازه کافی برای از بین بردن چنین مواردی مفید نباشد اما داروی تجویزی می تواند موثر باشد.

آکنه

کیست ها  ضایعات بزرگ و پر شده از چرک هستند که ظاهری شبیه به جوش دارند.  کیست ها نیز همانند ندول ها ممکن است بسیار دردناک باشند و باید توسط متخصص پوست درمان شوند. افرادی که ندول و کیست را توسعه می دهند اغلب  شکل شدیدی از آکنه را دارند.

آکنه

اگر آکنه کمتر از ۲۰ جوش سرسیاه و سرسفید ، کمتر از ۱۵ برآمدگی ملتهب یا کمتر از ۳۰ ضایعه پوستی داشته باشد به آن آکنه خفیف گفته می شود. آکنه خفیف اغلب با داروهای موضعی بدون نسخه درمان می شود. برای اینکه بتوانید بهبود قابل توجهی مشاهده کنید ممکن است به هشت هفته زمان نیاز داشته باشید.

آکنه

اگر ۲۰ الی ۱۰ جوش سر سیاه یا سرسفید ، ۱۵ الی ۵۰ برآمدگی ملتهب یا ۳۰ الی ۱۲۵ ضایعه پوستی دارید آکنه شما معمولا آکنه ملایم در نظر گرفته می شودو متخصص پوست اغلب داروهای تجویزی را برای درمان چنین شرایطی توصیه می کند. برای اینکه بتوانید بهبود قابل توجهی مشاهده کنید باید چندین هفته منتظر بمانید. آکنه شما ممکن است قبل از بهبود، بدتر شود.

آکنه

افرادی که به آکنه شدید Nodulocystic مبتلا می شوند  کیست ها و ندول های متعدد ملتهبی خواهند داشت. آکنه ممکن است به رنگ قرمز یا صورتی عمیق تبدیل شود. اغلب چنین آکنه ای باعث ایجاد زخم بر روی پوست می شود. درمان های سریع توسط متخصص پوست می تواند بروز زخم را به حداقل برساند. در برخی از موارد، پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدها را به طور مستقیم در داخل ندول یا کیست تزریق کند تا بتواند از درد و اندازه التهاب بکاهد.

آکنه

آکنه کونگولوباتا یکی از شدیدترین اشکال آکنه محسوب می شود. این نوع آکنه در برگیرنده ندول های متعدد ملتهبی است که در زیر پوست به سایر ندول ها متصل شده اند. چنین شرایطی می تواند گردن، سینه، بازو و  کفل را تحت تاثیر خود قرار دهد. اغلب چنین آکنه ای باعث ایجاد زخم بر روی پوست می شود. این نوع آکنه  در مردان شیوع بیشتری دارد و  برخی از اوقات با مصرف استروئید یا تستوسترون ایجاد می شود. درمان به موقع  توسط متخصص پوست ضروری است.

آکنه

آکنه مکانیکا توسط گرما،اصطکاک و فشار بر روی پوست ایجاد می شود و اغلب نتیجه پوشیدن  لباس های ورزشی  همچون کلاه است. معمولا به این نوع آکنه، آکنه تحریک شده توسط ورزش نیز می گویند زیرا اغلب در ورزشکاران دیده می شود.  روش های پیشگیرانه اغلب در برگیرنده پوشیدن مواد جاذب  زیر لباس های ورزشی و دوش گرفتن بعد از انجام تمرینات ورزشی است.

آکنه

درمان موضعی  دارویی است که به طور مستقیم بر روی پوست اعمال می شود. به عنوان مثال می توان به کرم یا ژل اشاره کرد. درمان های موضعی بدون نسخه به درمان آکنه خفیف کمک می کند. این مواد ممکن است در برگیرنده بنزوئیل پراکسید، رزورسینول، اسید سالیسیلیک یا گوگرد است. محصولات تجویزی همچون کرم های رتنوئید یا ضد میکروبی می تواند آکنه خفیف تا شدید را درمان کند.  چنین داروهایی را می توان به تنهایی یا به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار داد.

آکنه

درمان سیستمیک به داروهایی گفته می شود که از طریق دهان وارد بدن می گردد. آنتی بیوتیک  هایی مانند تتراسیکلین، مینوسیکلین، داکسی سایکلین یا اریترومایسین ممکن است آکنه ملایم ​​تا شدید را با هدف قرار دادن باکتری ها و کاهش التهاب درمان کنند. دیگر درمان های سیستمیک شامل قرص های ضد بارداری است که می تواند آکنه را در برخی از زنان کاهش دهد، اسپیرونولاکتون، قرص هورمون آنتی آندروژن و ایزوترتینوئین است. ایزوترتینوئین تنها در مواد شدید ، آکنه های کیستیک یا در برخی از مواردی که سایر درمان ها موثر نبوده است به کار می رود. یک دوره درمانی از ایزوترتینوئین نیازمند معاینات منظم متخصص پوست است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/ss/slideshow-acne-dictionary

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۴ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran