ریزش مو در مردان

ریزش مو در مردان

ریزش مو

حدود ۸۰ درصد از مردان، زمانی که به سن ۵۰ سالگی می رسند نازک شدن شدید مو را تجربه می کنند. برخی از  مردان نیز قبل از رسیدن به سن ۲۱ سالگی موهای خود را از دست می دهند.

ریزش مو در مردان

همانند سایر مسائل، در مورد ریزش مو نیز افسانه های عجیب و غریبی وجود دارد. برخی از افراد بر این باورند که پوشیدن کلاه می تواند به طاسی منجر شود. ایا چنین چیزی درست است؟ خیر به هیچ عنوان. ایا دست کردن در مو و بازی کردن با آن می تواند باعث ریزشش شود؟ نه خیر. این افسانه نیز صحیح نیست. شانه کردن، برس زدن، پیچ و تاب دادن به مو یا استایل بخشیدن به آن نیز باعث ریزشش نخواهد شد.  فقط مراقب باشید تارهای مو را نشکنید.

ریزش مو در مردان

ارتباط واضح و روشنی بین سیگار کشیدن و بدتر شدن طاسی الگوی مردانه وجود دارد.  بنابراین اگر شما نیز به دنبال یک دلیل خوب برای ترک سیگار هستید می توانید ریزش موی زودرس را به لیست دلایل خود اضافه کنید.

ریزش مو در مردان

ریزش مو یا  آلوپسی( اصطلاحی است که پزشکان برای ریزش مو  به کار می برند) معمولا نشان دهنده یک شرایط پزشکی نیست. معمولا چنین ریزشی به سلامتی شما آسیب وارد نمی کند. اما اینکه نگران تاثیر این موضوع بر روی ظاهر خود  باشید زیاد عجیب نیست. باید بدانید که شما تنها نیستید. این نگرانی در میان بیشتر افراد وجود دارد.

ریزش مو در مردان

تقریبا همه ریزش موها در مردان و پسران به خاطر طاسی الگوی مردانه است. طاسی الگوی مردانه ریشه ژنتیکی دارد و از والدین به ارث می رسد. سایر دلایلی که باعث ریزش مو می گردد در برگیرنده مصرف داروهای خاص، مصرف بیش از حد ویتامین A و مصرف نکردن مقدار کافی از پروتئین است.  بیماری یا استرس نیز می تواند به ریزش موی شدید منجر شود که با عنوان تلوژن افلوویوم شناخته شده است. البته در این میان خبرهای خوبی نیز وجود دارد. ریزش مویی که ناشی از طاسی الگوی مردانه نباشد اغلب خود به خود بهبود پیدا می کند.

ریزش مو در مردان

نگه داشتن موهایی که در سر دارید بسیار راحت تر از بازگرداندن موهایی است که از دست داده اید. اما زمانی که می خواهید گزینه های موجود را کاوش کنید هوشیار باشید. بیشتر محصولات جادویی و درمان هایی که در بازار وجود دارد ساختگی و دروغین هستند. اگر در انتخاب محصولات مراقبت از مو شک کردید حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

ریزش مو در مردان

درمانی برای طاسی الگوی مردانه وجود ندارد اما برخی از داروها می تواند سرعت این فرآیند را کاهش دهد. در این میان دارویی به نام مینوکسیدیل که توسط FDA نیز تایید شده است و جزو درمان های بدون نسخه محسوب می شود می تواند مفید باشد. شما می توانید این دارو را بر روی پوست سر اعمال کنید. این دارو نرخ ریزش مو را کاهش می دهد و به مردان کمک می کند موهای جدیدی بر روی سر خود داشته باشند. اما باید به خاطر داشته باشید که توقف مصرف این دارو باعث بازگشت دوباره ریزش مو می شود.

ریزش مو در مردان

خط موی M شکل که معمولا به سمت عقب می رود یکی از نشانه های اصلی  این نوع ریزش است.  در مرحله بعدی موهای بالای سر شروع به نازک شدن می کند و باعث می شود نقاط طاسی بر روی سر ایجاد گردد. در نهایت چیزی که شما بر روی سر خود می بینید یک الگوی نعلی شکل از مو در اطراف کناره هاست. مقیاس نوروود برای تعیین طاسی الگوی مردانه به کار می رود.

ریزش مو در مردان

در طاسی الگوی مردانه، هورمونی به نام DHT باعث می شود فولیکول های مو کوچک تر شوند. در نهایت، این فولیکول ها به اندازه ای کوچک می شوند که هیچ مویی نمی تواند در آن رشد کند.

ریزش مو در مردان

این دارو می تواند سرعت و عملکرد هورمون DHT را کاهش دهد. برخی از مردان بعد از مصرف این دارو شاهد رشد موهای خود خواهند بود. برخی از متخصصان بر این باورند که داروی فیناستراید بهتر از مینوکسیدیل عمل می کند. زنان باردار نباید این دارو را لمس کنند زیرا می تواند باعث نقص در جنین شود. این دارو نیز همانند مینوکسیدیل تنها زمانی موثر خواهد بود که به طور مداوم مورد استفاده قرار گیرد. بعد از قطع مصرف نشانه ها دوباره باز می گردد.

ریزش مو در مردان

کلاه گیس سال هاست که مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که کلاه گیس های زیادی از نظر کیفیت و قیمت وجود دارد انتخاب مناسب ترین نوع از آن می تواند زمانبر باشد. استفاده از کلاه گیس شما را ملزم می کند به طور مداوم  و منظم از آن نگهداری کنید. زمانی که می خواهید از این مورد استفاده کنید انطباق رنگ، ضخامت و فر بودنش را با موهای اصلی فراموش نکنید.

ریزش مو در مردان

در کاشت یا پیوند مو، پزشک تلاش می کند موهای سالم شما را از پشت و کناره های سر به قسمت جلویی آن انتقال دهد. انجام این فرآیند هزینه بر خواهد بود و ممکن است برای دریافت بهترین نتیجه مجبور باشید چندین بار آن را تکرار کنید. بعد از دو ماه، بیشترِ موهایی که پزشک  انتقال داده است را از دست خواهید داد اما موهای جدیدی به جای آن رشد می کند. در عرض ۶ ماه موهایتان ظاهری طبیعی خواهد داشت.

ریزش مو در مردان

دانستن نکات و ترفندهای مربوط به استایل مو می تواند ریزش مو را کمتر کند.  اگر موهای شما در حال نازک شدن است آن را کمی کوتاه کنید. برخی از شامپوها، نرم کننده ها و محصولات مراقبت از مو ممکن است حجمی را به موهای شما اضافه کنند. داشتن رژیم غذایی متعادل و مراقبت از مو می تواند در کاهش ریزش مو موثر باشد.

ریزش مو در مردان

به خاطر داشته باشید که موی شما نشان دهنده مردانگی تان نیست. همیشه به خودتان یاد اوری کنید که شما  نکات مثبت دیگری در اختیار دارید.  مراقب کارهایی باشید که می توان کنترلی بر روی آن داشت.به عنوان مثال می توانید اندام خوبی  برای خود ایجاد کنید. گاهی اوقات می توان از حمایت های دیگران نیز استفاده کرد. اگر به تشویق نیاز دارید به افراد موفقی فکر کنید که طاس بوده اند . به خودتان ایمان داشته باشید و اعتماد به نفس را فراموش نکنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/men-hair-loss-17/slideshow-men-hair-loss-treatment

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۲ اسفند ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran