باردار شدن

حقایقی برای کمک به باردار شدن

باردار شدن

درک چرخه ماهانه قاعدگی می تواند به افزایش شانس باروری کمک کند. چرخه قاعدگی با اولین روز از خونریزی قاعدگی آغاز می شود. بدن هورمون هایی را آزاد می کند که بلوغ تخمک ها را در داخل فولیکول های تخمدان ترغیب می کند. از دوم تا چهاردهم چرخه قاعدگی،همین هورمون باعث می شود دیواره رحم ضخیم گردد و برای کاشت تخمک بارور آماده شود. این رویداد به عنوان مرحله فولیکولیک چرخه قاعدگی نیز شناخته شده است.

باردار شدن

تخمک گذاری یا همان ازاد شدن تخمک ها، معمولا بین یازدهم و بیست و یکم چرخه قاعدگی رخ می دهد. تخمک گذاری ناشی از افزایش سطح هورمون های LH است. مخاط رحمی به طور ثابت تغییر می کند و همانند سفیده تخم مرغ لزج می شود تا بتواند فرایند ورود اسپرم به تخمک را تسهیل نماید. متوسط طول چرخه قاعدگی ۲۸ تا ۳۲ روز است.

باردار شدن

در زمان تولد، زنان حدود ۱ الی ۲ میلیون تخمک دارند. در طول زندگی یک زن، تنها ۳۰۰ الی ۴۰۰ مورد از آن ها در طول تخمک گذاری آزاد خواهد شد. معمولا یک تخمک به همراه هر چرخه قاعدگی ازاد می شود. بعد از آزاد شدن، تخمک به سمت لوله فالوپ و رحم حرکت می کند . تخمک حدود ۱۲ الی ۲۴ ساعت پس از انتشار می تواند زنده بماند و اسپرم نیز ۳ الی ۵ روز زنده خواهد ماند. به همین خاطر دانستن زمان تخمک گذاری می تواند به برنامه ریزی برقراری رابطه جنسی کمک کند و شانس باروری را افزایش دهد.

باردار شدن

شانس بارداری معمولا زمانی بهتر خواهد بود که مقاربت جنسی یک الی دو روز قبل از تخمک گذاری انجام شود. شما می توانید با شمارش چرخه قاعدگی خود این موضوع را پیش بینی کنید. شما باید رابطه جنسی را یک روز در میان داشته باشید. داشتن رابط جنسی روزانه می تواند تعداد اسپرم مرد را کاهش دهد. اگر چرخه قاعدگی طولانی تر یا کوتاه تری دارید می توانید از محاسبه گرهای آنلاین تخمک گذاری برای کمک به پیش بینی روز تخمک گذاری استفاده نمایید.

باردار شدن

بعد از تخمک گذاری، فولیکول خالی هورمون پروژسترون را برای کمک به آماده سازی دیواره رحم برای بارداری آزاد می کند. انتشار پروژسترون باعث افزایش دمای بدن می شود. بررسی دمای بدن در صبح و قبل از خارج سدن از رختخواب می تواند یک روش برای تعیین تخمک گذاری باشد. شما می توانید از دماسنج برای اینکار کمک بگیرید. با اینحال باید به خاطر داشته باشید که این روش همانند سایر تست های تخمک گذاری دقیق نیست.

باردار شدن

کیت بررسی تخمک گذاری در منزل می تواند سطح هورمون هایLH در ادرار را بسنجد. افزایش سطح LH، محرک تخمک گذاری است. به همین خاطر چنین اندازه گیری می تواند به شناسایی روز تخمک گذاری به شما کمک کند. برخی از کیت ها تست روزانه را در اختیار فرد قرار می دهند و دقت ۹۹ درصدی دارند.

باردار شدن

پروژسترون ازاد شده در نیمه دوم چرخه قاعدگی ، دیواره رحم را برای بارداری آماده می کند. اگر بارداری رخ ندهد، تخمک از هم می پاشد و سطح پروژسترون افت می کند. حدود ۱۲ الی ۱۶ روز بعد، بافت های دیواره رحم به صورت خونریزی قاعدگی از بدن خارج می شود. این موضوع حدود ۳ الی ۷ روز طول می کشد و چرخه دوباره آغاز می گردد.

باردار شدن

تحقیقات انجام شده نشان می دهد فاکتورهای محیطی تاثیرگذار می تواند باروری فرد را کاهش دهد. پیروی از سبک زندگی سالم می تواند شانس بارداری را بیشتر نماید. این سبک زندگی در برگیرنده مصرف غذاهای غنی از اسید فولیک، اجتناب از نوشیدن الکل و کافئین، حفظ وزن سالم و مصرف میوه ها و سبزیجات ارگانیک بیشتر است.

باردار شدن

زنانی که شاخص توده بدنی آن ها بالای حد طبیعی است دو برابر بیشتر از سایر افرادی که وزن طبیعی دارند باید منتظر بارور شدن بمانند. کاهش وزن برای افرادی که اضافه وزن دارند می تواند باروری و نتایج بارداری را بهبود ببخشد. حتی کاهش وزن ۵ الی ۱۰ درصدی می تواند تخمک گذاری و نرخ بارداری را بیشتر نماید. چاقی در مردان می تواند سطح تستوسترون را کاهش دهد و همین امر منجر به ناباروری می شود.

باردار شدن

سن زن بر روی شانس باروریش اثر خواهد داشت. به عنوان مثال یک زن سالم ۳۰ ساله هر ماه ۲۰ درصد شانس بارور شدن را دارد. این شانس برای زن سالم ۴۰ ساله تا ۵ درصد افت می کند. بر اساس گفته متخصصان، زنانی که زیر ۳۵ سال هستند و تلاش آن ها برای یکسال بی نتیجه بوده است باید با پزشک مشورت کنند تا شرایطشان مورد بررسی قرار گیرد. زنان بالای ۳۵ سال بعد از ۶ ماه تلاش برای بارداری اگر نتیجه ای نگرفتند باید با پزشک خود صحبت نمایند.

باردار شدن

بر خلاف زنان، برای مردان حداکثر سن باروری وجود ندارد . با اینحال تعداد اسپرم ها و متحرک بودن آن ها با افزایش سن کاهش پیدا می کند. مردانی که بالای ۴۵ سال سن دارند باید برای باروری بیشتر تلاش کنند و بیشتر منتظر بمانند. برای بهبود شانس باروری بهتر است در این شرایط با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

باردار شدن

برخی از اصلاحات در سبک زندگی می تواند باروری مردان را افزایش دهد. به عنوان مثال داشتن وزن سالم، مدیریت استرس، اجتناب از مصرف تنباکو و اجتناب از مصرف الکل می تواند مفید باشد. داشتن رژیم غذایی سرشار از روی (گوشت، غلات سبوس دار، تخم مرغ و غذاهای دریایی) ویتامین E و سلنیوم (گوشت، غذاهای دریایی، قارچ ها، آجیل برزیلی و غلات صبحانه) می تواند مفید و کمک کننده باشد. خنک نگه داشتن بیضه نیز می تواند باروری مرد را بهبود ببخشد.

باردار شدن

یک ارزیابی کلی اولین مرحله برای مدیریت ناباروری است زیرا دلایل بسیار زیادی می تواند بر روی بارداری فرد تاثیر بگذارد. درمان ممکن است در برگیرنده داروهای باروری برای تحریک تخمک گذاری و فناوری های کمکی همچون IVF باشد. IVF در برگیرنده برداشتن تخمک از تخمدان و بارور کردن آن با اسپرم مرد و سپس قرار دادن آن در رحم زن است.

باردار شدن

تست بارداری در منزل می تواند به شما بگوید که باردار هستید یا خیر. این تست ها بر اساس تشخیص هورمون های بارداری یا HCG عمل می کنند که بعد از کاشت تخمک بارور تولید می شود. اگر خیلی زود تست را انجام دهید، ممکن است نتیجه منفی دریافت نمایید. به همین خاطر اگر به بارداری مشکوک بودید باید تست را دوباره تکرار کنید. ازمایش خون که توسط پزشک تجویز می شود، نتایج دقیق تری در پی خواهد داشت.

پنج نشانه اولیه بارداری شامل موارد زیر است:
۱ . از دست دادن دوره قاعدگی
۲ . احساس خستگی سریع
۳ . حالت تهوع در صبح و سایر زمان ها
۴ . نیاز به دفع ادرار مکرر
۵ . حساس و بزرگ شدن پستان

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.medicinenet.com/ovulation_and_fertility_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۵ مهر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran