ویروس زیکا

راهنمای ویروس زیکا

ویروس زیکا

زیکا ویروسی است که عمدتا توسط پشه ها منتشر می شود. بیشتر بزرگسالانی که به این ویروس مبتلا می شوند نشانه های خفیفی دارند. اما این ویروس می تواند برای زنان باردار و کودکان مشکلات حادتری ایجاد نماید.

ویروس زیکا

ویروس زیکا برای اولین بار در اوگاندا در سال ۱۹۴۷  در میمون ها یافت شد. ۵ سال بعد، این ویروس در انسان ها نیز دیده شد. بزرگترین شیوع آن  تا ۶۰ سال خارج از آفریقا رخ نداد. در سال ۲۰۰۷، جزیره YAP  با شیوع این ویروس دست و پنجه نرم کرد. اخیرا ، زیکا به سایر بخش های جهان نیز توسعه یافته است.

ویروس زیکا

زیکا از طریق نیش پشه آلوده Aedes(همان پشه ای که ناقل بیماری های دیگری از جمله تب زرد و تب دنگی نیز هست)  به افراد منتقل می شود.زنان بارداری که به این ویروس آلوده می شوند می توانند آن را به نوزاد خود نیز منتقل کنند حتی اگر فرد نشانه های ان را نداشته باشد  باز هم احتمال انتقال آن از طریق رابطه جنسی وجود دارد.  دانشمندان ویروس زیکا را در بزاق، ادرار و شیر مادر نیز پیدا کرده اند اما متخصصان برای دانستن راه های انتقال آن به مطالعات و پژوهش های بیشتری نیاز دارند.

ویروس زیکا

از سال ۲۰۱۳، زیکا در کشورهای کارائیب، آمریکای مرکزی و جنوبی، جزایر اقیانوس آرام و آسیا یافت شده است. در ایالات متحده آمریکا، مردم در نقاط فلوریدا ویروس را از نیش های پشه گرفته اند. مسافرانی که از مناطق آلوده بازگشته اند، این ویروس را به ایالت های  امریکا آورده اند.

ویروس زیکا

بیشتر افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند هیچ علامتی ندارند. اگر شما نیز اینگونه هستید، به احتمال زیاد بیماری شما خفیف است. رایج ترین نشانه های آن در برگیرنده تب، راش، درد مفاصل و قرمز شدن چشم هاست. همچنین ممکن است سردرد و درد عضلات را نیز داشته باشید. نشانه ها معمولا تا یک هفته ادامه پیدا می کند. از آنجایی که افراد مبتلا به این ویروس به ندرت احساس بدی دارند، ممکن است به هنگام آلوده شدن به آن هیچ اطلاعی نداشته باشند.

ویروس زیکا

پزشکان  می توانند خون یا ادرار شما را بررسی کنند  و به دنبال نشانه های این ویروس بگردند.  اگر نشانه ها را دارید و  به مناطقی سفر کرده اید که ویروس زیکا در آن دیده شده است یا رابطه جنسی با فرد آلوده داشته اید، باید مورد بررسی قرار بگیرید. این ویروس معمولا به مدت یک هفته  در خون می ماند اما ممکن است در سایر مایعات بدن از جمله مایع منی نیز باقی بماند. دانشمندان برای  اینکه بدانند مدت زمان مسری بودن آن چقدر است به پژوهش های بیشتری نیاز دارند.

ویروس زیکا

آلوده شدن به ویروس زیکا در طول بارداری می تواند این نقص جدی را در نوزاد ایجاد نماید. کودکانی که  میکروسفالی را دارند اغلب سرهای بسیار کوچکی نسبت به سن و جنسیت خود خواهند داشت. مغز این کودکان اغلب به درستی توسعه پیدا نمی کند. آن ها ممکن است اختلالات فیزیکی و یادگیری داشته باشند. تست یا آزمایشی برای وجود میکروسفالی در کودکان وجود ندارد اما اسکن های سونوگرافی در طول سه ماهه سوم  می تواند  در برخی از موارد وجود مشکل را نشان دهد.

ویروس زیکا

ویروس زیکا در طول بارداری می تواند مشکلات دیگری را برای جنین در حال رشد ایجاد نماید. این مشکلات شامل مشکلات چشمی، از دست دادن شنوایی و مشکل در رشد است. دانشمندان در مورد این ویروس و روش هایی که می تواند بر روی مادر و جنین تاثیر بگذارد مطالعه می کنند.

ویروس زیکا

زنانی که به ویروس زیکا مبتلا بوده اند باید قبل از بارداری حداقل  ۸ هفته منتظر بمانند. مردانی که به این ویروس مبتلا بودند نیز باید قبل از تلاش برای  باروری  حداقل ۶ ماه منتظر باشند.  اگر فردی قصد باردار شدن را داشته باشد باید با پزشک مشورت کند. دانشمندان بر این باورند که بعد از پاکسازی ویروس زیکا از خون و سایر مایعات بدن، مشکلی در بارداری های اینده نخواهد بود.

ویروس زیکا

کشورهایی که در آن ها شیوع ویروس زیکا زیاد بوده است ، افزایشی را در این اختلال نادر داشته اند. سندرم گیلن-باره بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد. این سندرم می تواند باعث ضعیف شدن عضلات  بازو و پاها شود و در موارد نادر عضلاتی که در تنفس دخیل  است را درگیر خود نماید. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که بین زیکا و این سندرم چه ارتباطی وجود دارد. تنها افراد اندکی بعد از آلوده شدن به ویروس زیکا این سندرم را داشته اند. نشانه های این سندرم از چند هفته تا چند ماه ممکن است به طول انجامد اما بیشتر افراد به طور کامل بهبود پیدا می کنند.

ویروس زیکا

درمان خاصی برای ویروس زیکا وجود ندارد. نشانه ها معمولا بعد از یک هفته خود به خود بهبود پیدا می کند.  بیمار باید استراحت کند و مایعات زیادی بنوشد. اگر دردی وجود دارد برای تسکین آن می توان از استامینوفن استفاده کرد. تا زمانی که پزشک تایید نکرده است تب دنگی ندارید، باید از مصرف آسپرین، ایبوپروفن و سایر مسکن های NSAID خودداری کنید زیرا  ممکن است مشکلاتی در مورد خونریزی وجود داشته باشد.

ویروس زیکا

هنوز واکسنی برای پیشگیری از ویروس زیکا وجود ندارد اما موسسه ملی سلامت اعلام کرده است که در آگوست ۲۰۱۶ تست واکسن بر روی افراد را آغاز کرده اند.  در حال حاضر شما می توانید کارهای زیادی را برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس انجام دهید.

ویروس زیکا

یکی از بهترین روش ها برای پیشگیری از ابتلا به ویروس زیکا تماس نداشتن با پشه ها و جلوگیری از نیش آن هاست. سعی کنید لباس هایی با استین بلند و شلوارهای بلند بپوشید.  در منزل بمانید و پنجره ها را با محافظ بپوشانید. زمانی که در خارج از منزل می خوابید از پشه بند استفاده کنید. پشه ها در نزدیکی آب بیشتر دیده می شوند. حیاط خود را از آب های راکد پاک کنید زیرا می تواند حشرات و پشه ها را به خود جمع کند.

ویروس زیکا

سعی کنید از دافع حشرات که در برگیرنده مواد فعال زیر است استفاده نمایید:
• DEET
• پیکاردین
• روغن اکالیپتوس لیمو
• IR3535
این مواد اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد برای زنان باردار و شیرده نیز امن خواهد بود. از OLE یا PMD در کودکان زیر سه سال استفاده نکنید.

ویروس زیکا

در طول رابطه جنسی احتمال انتقال ویروس زیکا به فرد مقابل وجود دارد. رابطه جنسی در برگیرنده رابطه از طریق واژن، مقعد یا  رابطه دهانی است. به همین خاطر باید از برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده خودداری کنید یا  اگر در نواحی زندگی می کنید که این ویروس در حال توسعه است از کاندوم استفاده نمایید. اگر به نواحی آلوده سفر می کنید، از کاندوم استفاده کنید یا به مدت ۶ ماه بعد از بازگشت خود از برقراری رابطه جنسی چشم بپوشید. زنان باردار باید رابطه جنسی امنی داشته باشند یا  اگر شریک زندگیشان در مناطق آلوده به ویروس زندگی می کند یا از آن بازدید داشته است در طول بارداری کلا از برقراری رابطه جنسی خودداری نمایند.

ویروس زیکا

اگر باردار هستید، CDC پیشنهاد می کند به مناطق آلوده سفر نکنید. اگر شما یا شریک زندگیتان تلاش می کنید  بارور شوید، بهتر است به این مناطق سفری نداشته باشید. در مورد وضعیت خود با پزشک صحبت کنید.  حتی اگر باردار نیستید و برنامه ای برای بارداری ندارید باز هم باید در این مناطق مراقب نیش پشه ها باشید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-zika-visual-guide

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۴ تیر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran