ریزش مو

ریزش مو در خانم ها

برای بیشتر خانم ها مو چیزی بیشتر از دسته ای از تارهای کوچک است. مو می تواند نشان دهنده استایل  و شخصیت شما باشد. اما اگر موهای شما شروع به ریزش کند، می تواند بسیار ازاردهنده باشد.

ریزش مو

ریزش مو چه بلند مدت باشد و چه کوتاه مدت، مختص مردان نیست. چنین شرایطی در زنان نیز رخ می دهد. ممکن است موهای شما به مرور زمان نازک تر شود یا بخشی از موهای سر کاملا بریزد.  حتی ممکن است  شاهد کچل شدن بخشی از سر باشید. چیزی که به ندرت در زنان دیده می شود  عقب کشیدن خط موی جلوست.

ریزش مو

پوست سر شما میزبان بیش از ۱۰۰۰۰۰ موست. هر کدام از این موها چرخه زندگی خود را دارند. یک فولیکول تک مویی را ایجاد می کند که با سرعت نیم اینچ در هر ماه رشد می کند.  این موها به مدت دو تا شش سال بر روی سر باقی می مانند و سپس به مدت یک ماه رشدشان متوقف می شود. زمانی  که چرخه بعدی آغاز می شود، این موها می ریزند.  بیشتر موهای شما در فاز رشد قرار دارند.

ریزش مو

بیشتر افراد حدود ۵۰ الی ۱۰۰ تار موی خود را در روز از دست می دهند. اگر موهای اندکی بر روی برس یا لباس های خود پیدا کردید زیاد نگران نباشید. اما اگر ریزش مو به صورت دسته ای بود یا متوجه شدید که موهایتان با گذشت زمان نازک تر می شود، بهتر است مسئله را جدی بگیرید و با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

ریزش مو

دلیل واحدی برای ریزش مو وجود ندارد. محرک های زیادی همچون شرایط پزشکی، استرس، فاکتورهای سبک زندگی مانند رژیم غذایی  می تواند در این شرایط دخیل باشد. ژن های شما نیز در ریزش مو نقش مهمی بازی می کنند. برخی از اوقات پزشک نمی تواند دلیل خاصی را برای این شرایط پیدا کند. به عنوان نقطه شروع، متخصصان می توانند مشکلات تیروئیدی و عدم تعادل هورمون ها را مورد بررسی قرار دهند. بعد از اینکه علت ریزش مو مشخص شد و درمان مناسب آغاز گردید، رشد موها دوباره آغاز می شود.

ریزش مو

بله. پزشکان معمولا از مقیاس Savin استفاده می کنند. این مقیاس محدوده تراکم طبیعی مو تا طاسی تاجی شکل را در خود دارد.  چنین مقیاسی به پزشکان کمک می کند طاسی الگوی زنانه را مستند سازند. طاسی الگوی زنانه شرایطی است که  معمولا با عنوان آلوپسی آندروژنیک شناخته می شود. به احتمال زیاد ممکن است چنین ریزش مویی با عنوان طاسی الگوی مردانه نیز در میان افراد شناخته شده باشد اما این نوع ریزش بیش از ۳۰ میلیون زن آمریکایی را تحت تاثیر خود قرار داده است. متخصصان بر این باورند که ژن ها و فرآیند پیری نقش مهمی در این شرایط باز می کند. همچنین تغییرات هورمونی که در طول دوران یائسگی رخ می دهد می تواند در چنین ریزشی دخیل باشد.  موهای شما ممکن است کلا نازک شود و در مرکز پوست سر شاهد ریزش زیاد موهای خود باشید.

ریزش مو

همانطور که می دانید تیروئید غده پروانه ای شکلی در جلوی گردن است که مواد شیمیایی را از خود ازاد می کند. این مواد شیمیایی فعالیت بدن را در سطح نرمال و طبیعی نگه می دارد. اگر غده تیروئید هورمون تیروئیدی زیاد یا کمی تولید کند، چرخه رشد موها دچار اختلال می شود. البته باید به خاطر داشته باشید که موهای نازک به ندرت تنها نشانه مشکلات تیروئیدی است. اگر مشکل تیروئیدی داشته باشید ممکن است افزایش یا کاهش وزن را تجربه کنید، به سرما یا گرما حساسیت نشان دهید یا متوجه تغییر در ضربان قلب خود شوید.

ریزش مو

اگر شما نیز به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) مبتلا هستید،هورمون های شما همیشه به درستی کار نخواهند کرد.  در چنین شرایطی بدنتان هورمون های مردانه بیشتری تولید می کند. همین امر موجب می شود موهای زائد بیشتری بر روی صورت یا سایر اندام های بدن ایجاد شود و موهای سر با گذشت زمان بریزد. این بیماری می تواند به مشکلات تخمک گذاری، آکنه و افزایش وزن نیز منجر شود. اما در برخی از موارد، نازک شدن مو تنها نشانه واضح این بیماری محسوب می شود.

ریزش مو

آلوپسیا آره اتا یا طاسی منطقه ای  باعث می شود تکه بزرگی از موهای سر بریزد. مقصر اصلی چنین ریزشی، سیستم ایمنی بدن خودتان است که به فولیکول های سالم مو حمله می کند. در بیشتر موارد، اسیب وارد شده دائمی نیست. موهای از دست رفته باید در عرض ۶  ماه تا یکسال دوباره رشد کند. برخی از افراد کل موهای سر و بدن خود را از دست می دهند اما چنین موضوعی به ندرت رخ می دهد.

ریزش مو

زمانی که عفونت قارچی پوست سر شما را تحت تاثیر خود قرار می دهد، باعث ایجاد الگوی ریزشی در موها می شود که به همراه خارش و تکه های طاسی گردی است. انها ممکن است قرمز رنگ و پوسته پوسته به نظر برسند. معمولا این بیماری با تماس مستقیم به دیگران منتقل می شود. به همین خاطر باید نشانه های موجود در سایر اعضای خانواده را نیز مورد بررسی قرار دهید.

ریزش مو

ممکن است در طول دوران بارداری احساس کنید موهایتان پرپشت تر شده است. این موضوع به خاطر سطح بالای هورمون هایی است که مانع از ریزش موهایتان می شوند. اما بعد از تولد نوزاد، همه چیز به حالت طبیعی خود بر می گردد و موها با سرعت بیشتری می ریزند.  ممکن است به یکباره موهای زیادی را از دست بدهید. در چنین شرایطی احتمال دارد بازگشت مو به حالت طبیعی به بیش از دو سال زمان نیاز داشته باشد.

ریزش مو

هورمون هایی که تخمک گذاری را سرکوب می کنند می توانند باعث نازک شدن مو گردند. این موضوع بیشتر زمانی محتمل است که سابقه خانوادگی ریزش مو نیز داشته باشید. این نوع ریزش ممکن است زمانی رخ دهد که مصرف قرص را متوقف می کنید. سایر داروهایی که با ریزش مو مرتبط اند شامل رقیق کننده خون و داروهای فشار خون بالا، بیماری های قلبی، ورم مفاصل و افسردگی است.

ریزش مو

زمانی که رژیم غذایی نامناسبی را دنبال می کنید ممکن است بیشتر از اینکه وزنتان را کاهش دهید دچار ریزش مو شوید. اگر ۱۵ پوند یا بیشتر وزن کم کنید ممکن است در عرض چند ماه موهای خود را نیز از دست بدهید. البته لازم نیست زیاد نگران باشید. زمانی که دوباره به رژیم غذایی سالم روی بیاورید همه چیز درست می شود. اگر ویتامین A زیاد مصرف کنید یا به اندازه کافی پروتئین نخورید خود را برای از دست دادن موهایتان آماده کنید.

ریزش مو

این موضوع زیاد هم عجیب نیست. زمانی که موهای خود را به سفتی می بندید، ممکن است پوست سر شما تحریک شود و همین امر به ریزش مو منجر گردد. اجازه دهید موهایتان ازاد باشد. در این شرایط می توانید انتظار  رشد طبیعی موها را داشته باشید. به خاطر داشته باشید که استفاده طولانی مدت از این نوع سبک ها و استایل ها می تواند باعث زخمی شدن پوست سر شود و ریزش دائمی موها را به همراه داشته باشد.

ریزش مو

شیمی درمانی و پرتو درمانی دو مورد از شیوه های پر کاربردی است که برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع درمان ها می توانند باعث ریزش موهای شما شوند. زمانی که چنین شیوه هایی برای از بین بردن سلول های سرطانی مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است به فولیکول های سالم مو نیز اسیب وارد کنند و در نهایت به ریزش مو منجر شوند. اما اسیبی که از طریق این درمان ها وارد می شود عمر کوتاهی دارد. بعد از اینکه دوره درمان تکمیل شد، رشد موها از سر گرفته می شود.

ریزش مو

استرس بیش از حد فیزیکی و احساسی می تواند باعث ریزش موی شدید شود. نمونه هایی که در این زمینه وجود دارد عبارتند از:

  • بیماری حاد یا جراحی بزرگ
  • تروما که در برگیرنده از دست دادن خون است.
  • استرس حاد روحی

این فرایندها ممکن است ۶ الی ۸ ماه به طول بیانجامد.

ریزش مو

مینوکسیدیل (Rogaine) توسط FDA برای ریزش موی الگوی زنانه تایید شده است. این دارو تواند باعث کاهش یا توقف ریزش مو در اکثر زنان شود و ممکن است به رشد دوباره موها کمک نماید. اما مزایای حاصل از این دارو با توقف مصرف از بین می رود. کورتیکواستروئیدها می توانند به رویش مجدد موی زنان مبتلا به آلوپسیا آره اتا کمک کنند. اگر علت ریزش مو مشکلات پزشکی زمینه ای یا تغذیه نامناسب باشد،موهای شما باید بعد از کنترل شرایط به صورت خود به خود رشد کنند.

ریزش مو

دستگاه هایی که نور لیزری با انرژی اندک را از خود ساطع می کنند می توانند به رشد موهای جدید کمک کنند. این نوع دستگاه ها در برخی از کلینیک ها موجودند و می توان در منزل نیز از آن ها استفاده کرد. روش های تایید شده متعددی برای مردان و زنان وجود دارد. مطالعات انجام شده نیز موثر بودن چنین شیوه هایی را تایید کرده اند. اما باید به خاطر داشته باشید که برای دریافت نتایج مطلوب باید دو الی چهار ماه منتظر بمانید. تاثیر و ایمنی طولانی مدت  استفاده از لیزر هنوز شناخته شده نیست.

ریزش مو

این فرایند در برگیرنده انتقال موهای سالم به بخشی از سر است که موهای آن نازک شده اند. مشکل این روش این است که طاسی الگوی زنانه باعث می شود موهای کل سر نازک شود. به همین خاطر پیدا کردن موقعیت دهنده کمی دشوار خواهد بود. این نوع درمان زمانی مناسب خواهد بود که ریزش مو به خاطر طاسی الگوی مردانه یا زخم باشد.

ریزش مو

جستجوی سریع در اینترنت محصولات متعددی را در اختیار شما قرار می دهد که برای متوقف کردن ریزش مو یا رشد دوباره آن طراحی شده اند. متاسفانه روشی برای بررسی کارایی این محصولات وجود ندارد. برای اینکه بفهمید روش درمانی شما موثر بوده است یا خیر بهتر است شرایط را با متخصص پوست در میان بگذارید.

ریزش مو

از  متخصص مد سوال کنید. او می تواند موهای شما را کوتاه کند و شکل تازه ای به آن ببخشد. سعی کنید از محصولاتی کمک بگیرید که برای موهای نازک طراحی شده اند و مناطق کم مو را پوشش می دهند. آن ها را در ریشه نواحی که موی زیادی ندارد اعمال کنید و سپس  اجازه دهید خشک شود تا حجم دلخواه ایجاد گردد.  قبل از  اینکه بخواهید از سشوار استفاده کنید اجازه دهید موهایتان کمی به حالت ازاد باقی بماند. برخی از مواد آرایشی خاص می توانند بخشی از پوست سر را که خالی از مو شده است پنهان کنند.  در مورد محصولات کراتین دار نیز فکر کنید. آن ها را روی نواحی نازک شده بریزید.

ریزش مو

مدیریت ریزش موی شدید می تواند یک چالش بزرگ باشد. اگر نواحی که موی کمتری دارد به راحتی دیده می شود بهتر است از بافت، کلاه گیس، روسری یا کلاه استفاده کنید. کلاه گیس های با کیفیت بهتر از هر چیزی دیگری است. اگر ریزش مو، شغل یا زندگی اجتماعی تان را تحت تاثیر قرار داده است بهتر است با یک مشاور صحبت کنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/ss/slideshow-womens-hair-loss

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۹ اسفند ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran