جراحی کاهش وزن

جراحی های کاهش وزن

جراحی کاهش وزن

تنها یک نوع جراحی وجود ندارد. همانطور که می دانید انواع متعددی از این جراحی های متابولیکی و کاهش وزن وجود دارد. این جراحی ها به یکی از شیوه های زیر عمل می کنند:
• مقدار غذایی که معده می تواند نگه دارد را محدود می سازند. به همین خاطر شما غذای کمتری میل می کنید و می توانید وزن خود را کاهش دهید.
• از جذب کالری ها و مواد مغذی موجود در برخی از غذاها توسط دستگاه گوارش جلوگیری می کند.
• از دو روش بالا استفاده می کند.

جراحی کاهش وزن

برای اینکه کاندید جراحی های کاهش وزن باشید باید وزن اضافی زیادی داشته باشید.
• شاخص توده بدنی(BMI) 40 یا بالاتر از آن . ( بیش از ۴۵ کیلوگرم اضافه وزن)
• شاخص توده بدنی ۳۵ الی ۴۰( حدود ۳۶ کیلوگرم اضافه وزن). وجود بیماری هایی همچون دیابت یا سندرم متابولیکی، آسم، از دست دادن کنترل مثانه،آپنه انسدادی خواب
• شاخص توده بدنی ۳۰ الی ۳۵ و وجود برخی از بیماری های خاص همچون دیابت یا ترکیبی از سایر مشکلات جسمی که به آن ها سندرم متابولیکی می گویند.

جراحی کاهش وزن

همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر کردیم انواع مختلفی از جراحی های کاهش وزن وجود دارد. برخی از آن ها  همچون gastric banding و gastric sleeve اندازه معده را کاهش می دهند.  این ها جراحی های محدود کننده هستند. سایر جراحی ها همچون duodenal switch تنها بخشی از روده را کنار می گذارند. به همین خاطر ماده غذایی کمتری جذب می شود. پزشکان به اینگونه جراحی ها، جراحی های  سوء جذب می گویند.

جراحی کاهش وزن

پزشک می تواند آمادگی جسمی و روحی شما برای جراحی  را بسنجد و در عین حال شما را برای تغییرات بزرگی که در راه است آماده سازد.  باید قبل از تصمیم گیری در مورد خطرات و مزایای این فرآیند با پزشک خود مشورت کنید. پزشک قبل از جراحی از شما می  خواهد مواردی همچون ترک سیگار، کاهش اندک وزن و اطمینان از تحت کنترل بودن قند خون را مدنظر داشته باشید.

جراحی کاهش وزن

پزشک مواردی که دقیقا باید انتظار داشته باشید را بیان می کند. باید یک هفته قبل از جراحی از مصرف آسپرین و هر محصولی که حاوی آن است  و نیز مکمل های گیاهی خودداری کنید.  ۲۴ الی ۴۸ ساعت قبل از جراحی باید مایعات شفاف استفاده کنید.  در طول عمل، بیهوشی عمومی خواهید داشت.

جراحی کاهش وزن

جراح می تواند از روش های جراحی لاپاروسکوپی  یا باز استفاده کند. لاپاروسکوپی  زخم کمتری بر جای می گذارد و عوارض کمتری خواهد داشت. این روش زمان ریکاوری سریع تری دارد.  در این فرایند پزشک تنها به برش های کوچک متعدد نیاز دارد. او از ابزار سبک و نازکی به نام لاپاراسکوپ استفاده می کند که اتفاقات درون بدن را بر روی یک مانیتور نشان می دهد. در جراحی باز، برش ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتری بر روی شکم ایجاد می شود.

جراحی کاهش وزن

در  طول این فرآیند، جراح از استاپل های مخصوص برای ایجاد کیسه کوچکی استفاده می کند که بعدا به عنوان معده جدید مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این کیسه ها می توانند یک پیمانه غذا را در خود نگه دارند.  باقی معده هنوز سر جای خود قرار خواهد داشت اما غذا وارد آن نمی شود.

جراحی کاهش وزن

در مرحله بعدی، جراح روده کوچک را پس از معده قطع می کند. او یک طرف از آن را به کیسه کوچک متصل کرده و انتهای دیگر را به ناحیه پایین تری از روده  کوچک متصل می کند.  در این فرایند  شکلی شبیه حرف Y ایجاد می شود.  باقی معده هنوز سر جای خود قرار خواهد داشت. این بخش مواد شیمیایی ترشح شده از لوزالمعده را برای کمک به هضم مواد غذایی که از کیسه کوچک به سمت پایین آمده اند فراهم می کند.  پزشکان از روش لاپاروسکوپی برای بیشتر جراحی های بای پس معده استفاده می کنند.

جراحی کاهش وزن

در این جراحی، پزشک تلاش می کند بخش اعظمی  از معده(۷۵ درصد) را بردارد  و یک معده لوله ای شکل  ایجاد نماید.  به این بخش گاستریک اسلیو می گویند و به روده کوچک متصل است. بعد از جراحی، معده شما قادر خواهد بود تنها ۲ الی ۳ اونس ماده غذایی در خود نگه دارد. از آنجایی که معده کوچک تر شده است خیلی سریع احساس سیری خواهید کرد.  همانند گذشته احساس گرسنگی نخواهید داشت زیرا اکثر بافت هایی که هورمون گرسنگی به نام گرلین را ترشح می کنند از بین خواهند رفت. این فرآیند قابل بازگشت نیست.

جراحی کاهش وزن

در این روش پزشک یک حلقه گرد در اطراف بخش بالایی معده قرار می دهد. این حلقه باد می شود و می تواند بخشی از معده را برای ایجاد کیسه ای با دهانه نازک  فشار دهد. جراح معمولا از لاپاراسکوپ برای انجام این جراحی استفاده می کند. زمانی که غذایی می خورید، این غذا فشاری بر روی دیواره معده وارد می کند و سیگنال هایی را به مغز ارسال می کند تا اشتها را سرکوب سازد. می توانید حلقه را دوباره تنظیم کنید یا هر وقت که خواستید بردارید.

جراحی کاهش وزن

جراحان این روش را  به اندازه ی سال های قبل مورد استفاده قرار نمی دهند زیرا امروزه تکنیک های بهتر و جدیدتری ابداع شده است. در این روش جراح سوراخی را در بخش بالایی معده ایجاد می کند و استاپل جراحی را  در معده به سمت بخش بالایی آن قرار می دهد.  در این شرایط کیسه کوچکی ایجاد می شود. پس از آن جراح یک باند پلاستیکی را از طریق سوراخ وارد می کند و آن را در انتهای پایینی کیسه قرار می دهد  تا کشیده نشود.

جراحی کاهش وزن

این یک فرآیند سوء جذب است. به این معنی که در این روش مقدار کالری ها و مواد مغذی که در غذاها وجود دارد کمتر جذب می شود. در ابتدا جراح کیسه کوچکی را از معده ایجاد می کند. کیسه تنها ۴ الی ۸ اونس ظرفیت دارد. به همین خاطر مجبور هستید غذای کمتری میل کنید. پس از آن؛ جراح بای پسی را ایجاد می کند که باقی معده و بخش اعظم روده کوچک را کنار می گذارد . پزشکان این فرآیند را برای افرادی مورد استفاده قرار می دهند که اضافه وزن بسیار زیادی دارند زیرا در این روش مواد مغذی بسیار زیادی از دست می رود.

جراحی کاهش وزن

مهم نیست چه نوع جراحی بر روی شما انجام می شود، جراح برش های ایجاد شده را با بخیه یا استاپل می بندد. برای اینکه مطمئن شوید حالتان خوب است باید چند روزی را در بیمارستان بستری باشید. داروهای ضد درد  تجویز می شود و پزشک هر نوع مشکلی همچون افت قند خون، از دست دادن آب بدن یا  لخته های خونی را بررسی می کند.

جراحی کاهش وزن

در ابتدا باید رژیم مایعات داشته باشید. پس از چند هفته، می توانید مواد غذایی جامد  و سفت را نیز میل کنید. برای اینکار بهتر است از برنامه غذایی که پزشک به شما داده است استفاده نمایید.  ممکن است نتوانید  غذاهایی که قبلا می خوردید را میل کنید. باید وعده های غذایی کوچک تر و  کالری های کمتری داشته باشید. همچنین باید اطمینان حاصل نمایید که مواد مغذی کافی دریافت می کنید. ممکن است به مصرف مکمل ها نیاز داشته باشید.

جراحی کاهش وزن

کاهش وزن ممکن است در برخی از موارد بسیار شدید باشد( بیشتر از نیم کیلوگرم در روز در سه ماه اول).  جراحی های ترکیبی که باعث سوء جذب و کم شدن حجم معده می شوند، به کاهش وزن بیشتری منجر خواهند شد.جراحی های کاهش جذب شدید نیز می توانند کاهش وزن زیادی را ایجاد کنند اما دریافت مواد مغذی را نیز دشوارتر می سازند.

جراحی کاهش وزن

اگر فشار خون بالایی دارید، به دیابت مبتلا هستید یا سایر مشکلات مرتبط با وزن را تحمل می کنید، جراحی های کاهش وزن می تواند به بهبود شرایط یا از بین رفتن آن کمک کند. برای تنظیم داروهایی که برای بیماری خود استفاده می کنید با پزشک مشورت نمایید.  کاهش وزن ممکن است به آرتروز، درد مفاصل یا آپنه خواب نیز کمک کند.  بعد از جراحی فعالیت های فیزیکی نیز برایتان راحت تر خواهد بود.

جراحی کاهش وزن

برای اینکه بتوانید کاهش وزن خود را حفظ کنید باید سبک زندگی خوبی را برای خود اتخاذ نمایید. در طول روز باید وعده های غذایی کوچک تری میل کنید و غذاهایی با مواد مغذی خوب و تمرینات ورزشی را وارد برنامه روزانه خود نمایید.

جراحی کاهش وزن

هر جراحی ممکن است خطراتی را نیز در پی داشته باشد. برای جراحی های کاهش وزن، بروز مشکلات شدید معمولا نادر است.   کهنسالان، افرادی که سابقه  ترومبوز ورید عمقی دارند و افرادی که بسیار چاق هستند بیشتر در معرض خطر قرار خواهند داشت. بهترین روش برای پیشگیری از بروز  عوارض، دنبال کردن دستورالعمل های پزشک و پایبندی به رژیم غذایی  تجویز شده و برنامه سبک زندگی است.

جراحی کاهش وزن

افرادی که جراحی های کاهش وزن را انجام داده اند ممکن است مشکلات زیر را داشته باشند:
• عفونت
• لخته های خونی
• زخم معده
• سنگ های صفراوی به خاطر کاهش وزن
• دریافت نکردن مقادیر کافی از مواد مغذی
• مشکل با حلقه یا اسلیو
در نواحی که کاهش وزن داشته اید ممکن است پوست شل شود یا بیفتد. برای برداشتن پوست اضافی می توانید جراحی پلاستیک را انجام دهید اما باید حداقل ۱۸ ماه پس از جراحی کاهش وزن منتظر بمانید.

جراحی کاهش وزن

جراحی بای پس معده همچنین ممکن است باعث شود غذاها و نوشیدنی ها به سرعت از طریق روده کوچک عبور کنند.  علایم این شرایط در برگیرنده حالت تهوع، ضعف و خستگی، عرق کردن و در برخی از اوقات اسهال بعد از مصرف غذاست. پس از خوردن غذا برای جلوگیری از این مشکلات به توصیه های متخصص تغذیه ی خود عمل کنید. اگر هر کدام از این نشانه ها را داشتید با پزشک خود صحبت نمایید.

جراحی کاهش وزن

بعد از جراحی های کاهش وزن سوء جذب، بیشتر افراد نمی توانند ویتامین های A، D، E ، K ، B12 ، آهن، مس، کلسیم و سایر مواد مغذی را به اندازه کافی جذب بدن کنند. در این شرایط استفاده از مکمل با دستور پزشک می تواند مفید باشد.  در مورد نوع مکمل هایی که باید مصرف کنید از پزشک سوال نمایید. در برخی از اوقات ممکن است به آزمایش های روتین برای بررسی سطح ویتامین ها و مواد معدنی نیاز داشته باشید.

جراحی کاهش وزن

بعد از جراحی های کاهش وزن ممکن است احساسات مختلفی داشته باشید. ممکن است در مورد وزنی که از دست داده اید خوشحال یا هیجان زده باشید یا اینکه از تغییرات رخ داده خسته شوید.  این شرایط طبیعی است. اگر نگرانی یا سوالی دارید با پزشک خود صحبت کنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/diet/obesity/ss/slideshow-weight-loss-surgery

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۵ تیر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran