آب

چقدر آب باید در روز نوشیده شود؟

همانطور که می دانید آب یک ماده ضروری برای سلامت بدن است. نیاز هر فردی به آب متغیر است. این راهنما به شما کمک می کند مقدار آب یا مایعاتی که برای بدنتان نیاز دارید را به درستی انتخاب کنید. پس همراه ما باشید.
حتما از خودتان می پرسید چقدر آب باید در روز بنوشم؟ این سوال به نظر ساده می رسد اما پاسخ دادن به آن زیاد هم ساده نیست. مطالعات، نتایج مختلفی داشته اند و هر کدام از آن ها در طول سال ها، توصیه های مختلفی برای افراد ارائه کرده اند. اما باید به خاطر داشته باشید که نیاز فردی شما به آب و سایر مایعات، به فاکتورهای متعددی همچون سلامت بدن، فعالیت و جایی که زندگی می کنید بستگی دارد. فرمول واحدی وجود ندارد که بتوان بر روی همه افراد اعمال کرد. اما دانستن اینکه بدن شما به چه مقدار مایعات نیاز دارد در تخمین مقدار آبی که باید روزانه نوشیده شود کمک خواهد کرد.

آب یک ترکیب شیمیایی اصلی برای بدن شما محسوب می شود و حدود ۶۰ درصد از وزن بدن را تشکیل می دهد. بدن شما برای زنده ماندن به آب نیاز دارد. هر سلول، بافت و اندامی که در بدن وجود دارد برای اینکه بتواند کارکرد درستی داشته باشد به آب نیاز دارد. به عنوان مثال آب :
• بدن را از شر مواد زائد خلاص می کند. اینکار از طریق دفع ادرار، اجابت مزاج و سایر موارد انجام می گردد
• دمای بدن را در حالت طبیعی و نرمال نگه می دارد
• مفاصل را روان می سازد
• از بافت های حساس محافظت می کند
کمبود آب در بدن باعث ایجاد شرایطی می شود که به آن دهیدراسیون می گویند. این شرایط زمانی رخ می دهد که بدن برای انجام عملکردهای طبیعی خود آب کافی نداشته باشد. حتی دهیدراسیون اندک و خفیف نیز می تواند انرژی بدن شما را بگیرد و باعث خستگی تان شود.

بدن شما هر روز از طریق تنفس کردن، دفع ادرار، عرق کردن و اجابت مزاج آب از دست می دهد. برای اینکه بدنتان به درستی کار کند باید منبع آب را به کمک مصرف نوشیدنی ها و غذاهایی که حاوی آب هستند تامین کنید. خوب حالا سوال اینجاست که یک فرد بزرگسال و سالمی که در آب و هوای معتدل زندگی می کند به چه مقدار آب نیاز دارد؟ آکادمی ملی، علم، مهندسی و پزشکی مقدار مناسب مایعات برای مصرف روزانه به شرح زیر تعریف کرده است:
• حدود ۱۵٫۵ فنجان (۳٫۷ لیتر) از مایعات برای مردان
• حدود ۱۱٫۵ فنجان(۲٫۷ لیتر) از مایعات در روز برای زنان
این توصیه ها در برگیرنده آب موجود در آب و سایر نوشیدنی ها و مواد غذایی است. حدود ۲۰ درصد از نیاز روزانه بدن به آب از طریق مواد غذایی و سایر نوشیدنی ها تامین می شود.

حتما شما هم این توصیه را شنیده اید که بهتر است در روز ۸ لیوان آب نوشیده است. به خاطر سپاری چنین جمله ای راحت است و می تواند یک هدف منطقی برای بیشتر افراد باشد. بیشتر افراد سالم زمانی که احساس تشنگی می کنند آب می نوشند و همین امر باعث می شود بدن آن ها آب کافی در خود داشته باشد. برای برخی از افراد کمتر از ۸ لیوان در روز ممکن است کفایت کند. اما برخی از افراد ممکن است به بیشتر از این مقدار آب نیاز داشته باشند.

ممکن است مجبور باشید مصرف کلی مایعات را بر اساس فاکتورهای متعددی اصلاح کنید:

• تمرینات ورزشی: اگر فعالیتی انجام می دهید که باعث عرق کردن شما می شود باید برای تامین آب از دست رفته، مایعات بیشتری بنوشید. نوشیدن آب قبل، در طولِ و بعد از تمرین ورزشی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر تمرین ورزشی که انجام می دهید شدید است و بیش از یک ساعت طول می کشد، نوشیدنی ورزشی می تواند مواد معدنی از دست رفته از طریق عرق را جایگزین کند.

• محیط: آب و هوای گرم یا مرطوب می تواند باعث عرق کردن شما شود و نیازمند مصرف مایعات اضافی است. دهیدراسیون (از دست رفتن آب بدن) در این شرایط بیشتر اتفاق می افتد

• سلامت کلی بدن: زمانی که تب دارید، استفراغ می کنید یا با شرایطی همچون اسهال دست و پنجه نرم می کنید بدنتان آب بیشتری از دست می دهد. آب بیشتری بنوشید یا توصیه های پزشک را برای نوشیدن محلول های خوراکی دنبال کنید. سایر شرایطی که ممکن است نیازمند افزایش مصرف مایعات باشد در برگیرنده عفونت مثانه و سنگ مجاری ادرار است.

• بارداری یا شیر دادن به نوزاد: زنان باردار و شیرده برای اینکه بتوانند آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنند به مایعات بیشتری نیاز دارند. دفتر سلامت زنان توصیه می کند زنان باردار ۱۰ فنجان (۲٫۴ لیتر) مایعات در روز بنوشند و زنانی که شیر می دهند ۱۳ فنجان(۳٫۱ لیتر) در روز از مایعات استفاده کنند.

لازم نیست برای تامین آب مورد نیاز خود تنها به آب شیر تکیه کنید. موادی که در طول روز می خورید می تواند بخش قابل توجهی از نیاز بدنتان را تامین کند. به عنوان مثال، بیشتر میوه ها و سبزیجات مثل هندوانه و اسفناج تقریبا ۱۰۰ درصد آب دارند. علاوه بر این، نوشیدنی هایی همچون شیر ، آب میوه و چای های گیاهی از آب تشکیل شده اند. حتی نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه و نوشابه می توانند بخشی از نیاز روزانه بدن به آب را تامین کنند. البته باید به خاطر داشته باشید که آب بهترین گزینه برای شماست زیرا عاری از کالری است، ارزان است و می توان به راحتی از آن استفاده کرد.نوشیدنی های ورزشی تنها زمانی باید مورد استفاده قرار گیرند که فرد بیش از یک ساعت تمرین ورزشی شدید انجام داده باشد. این نوشیدنی ها می توانند به جایگزینی الکترولیت های از دست رفته از طریق عرق کمک کنند.
نوشیدنی های انرژی زا از نوشیدنی های ورزشی متفاوت اند. نوشیدنی های انرژی زا معمولا برای جایگزینی الکترولیت ها ساخته نشده اند. این نوشیدنی ها معمولا حاوی مقادیر زیادی از کافئین یا سایر محرک ها ، قندها و افزودنی ها هستند.

مصرف مایعات اگر شرایط زیر را داشته باشید به احتمال زیاد برای شما کافیست:
• به ندرت احساس تشنگی می کنید
• ادرار شما بی رنگ است یا رنگ زرد روشنی دارد
پزشک یا متخصص رژیم غذایی می تواند به تعیین مقدار آب مورد نیاز بدن شما کمک کند. برای پیشگیری از بروز شرایطی همچون دهیدراسیون و اطمینان از اینکه بدن شما آب و مایعات مورد نیاز خود را دریافت می کند، از آب استفاده کنید. همچنین می توانید از ایده های زیر هم بهره مند شوید:
• یک لیوان آب یا سایر نوشیدنی های بدون کالری و کم کالری با هر وعده غذایی یا بین وعده غذایی بنوشید
• آب را قبل از ورزش، در طول ورزش و بعد از آن بنوشید
• اگر احساس گرسنگی می کنید آب بنوشید. در برخی از شرایط تشنگی با گرسنگی اشتباه گرفته می شود.
اگرچه این شرایط نادر است اما در برخی از افراد امکان نوشیدن بیش از حد مایعات و آب وجود دارد. زمانی که کلیه هایتان نتواند آب اضافی را دفع کند، محتوای سدیم خون رقیق می شود و همین امر می تواند تهدید کننده زندگی باشد. ورزشکاران به خصوص آن هایی که در تمرینات شدید و طولانی شرکت دارند خطر بیشتری برای ابتلا به این شرایط خواهند داشت. به طور کلی، مصرف زیاد آب در بزرگسالان سالم نادر است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256?pg=1

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۷ مهر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran