واردنبرگ

هر آنچه باید در مورد سندرم واردنبرگ بدانید

نکات کلیدی
• سندرم واردنبرگ یک شرایط ژنتیکی است. درمانی برای این بیماری وجود ندارد
• سندرم واردنبرگ بر روی رنگدانه های پوست، مو و چشم اثر می گذارد. افرادی که به چنین شرایطی مبتلا هستند ممکن است تکه های سفیدی بر روی پوست یا چشم خود داشته باشند که یکسان نیستند.
• در برخی از موارد، چنین شرایطی می تواند به از دست رفتن شنوایی منجر شود.

سندرم واردنبرگ یکی از شرایط ژنتیکی نادر است که می تواند بر روی رنگ پوست، مو و چشم فرد اثر بگذارد. چنین بیماری ممکن است به از دست دادن شنوایی نیز منجر شود.  چهار نوع اصلی از سندرم واردنبرگ وجود دارد. انواع مختلف این بیماری را می توان به کمک مشخصات فیزیکی شان تشخیص داد.

 نشانه ها

رایج ترین نشانه سندرم واردنبرگ ، پوست و چشم رنگ پریده است. نشانه ی دیگر آن بروز خطی از موی سفید در نزدیکی پیشانی است.  در بیشتر موارد فردی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کند ممکن است چشمانی با دو رنگ متفاوت داشته باشد. به این شرایط ناهمرنگی عنبیه می گویند.  با این وجود ناهمرنگی عنبیه ممکن است بدون حضور سندرم واردنبرگ نیز در افراد رخ دهد. در برخی از کودکان تازه متولد شده که به این سندرم مبتلا هستند، شرایط در آغاز تولد مشهود است. برای برخی از افراد نیز ممکن است بروز نشانه ها و آشکار شدن آن چند وقتی طول بکشد. نشانه های سندرم واردنبرگ بر اساس نوع آن متفاوت خواهد بود.

واردنبرگ

نشانه های نوع ۱
نوع ۱ این بیماری نشانه های زیر را خواهد داشت:
• چشمانی گسترده
• دو رنگی چشم یا چشمانی با رنگ آبی کم رنگ
• تکه های سفید رنگ بر روی پوست و مو
• ناشنوایی ناشی از مشکلات گوش داخلی

نشانه های نوع ۲
نشانه های نوع ۲ این بیماری شبیه نشانه هایی است که در نوع ۱ دیده می شود فقط در این نوع از بیماری، چشم گسترده نخواهد شد.

نشانه های نوع ۳
نوع ۳ با عنوان سندرم کلین واردنبرگ نیز شناخته شده است. افرادی که این نوع از بیماری را دارند ممکن است ناهنجاری هایی را در دست های خود داشته باشند.

نشانه های نوع ۴
نوع ۴ با عنوان سندرم واردنبرگ-شاه شناخته شده است. نشانه های این نوع از بیماری مشابه نشانه هایی است که در نوع ۲ دیده می شود. افرادی که به این نوع از بیماری مبتلا می شوند ممکن است سلول های عصبی خود را در روده بزرگ از دست بدهند. این موضوع به یبوست های مکرر منجر می شود.

علل ایجاد بیماری
نوع سندرم واردنبرگ به ژن یا ژن هایی که جهش یافته است بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال نوع ۱ و ۳ این بیماری با جهش ژن PAX3 بر روی گروه کروموزومی ۲q35 ایجاد می شود. جهش هر نوع ژنی که مسئول سندرم واردنبرگ است بر روی ملانوسیت ها اثر می گذارد. ملانوسیت ها نوعی سلول پوستی هستند. همانطور که می دانید ملانوسیت ها بر روی رنگ پوست، مو و چشم اثر می گذارند. آن ها همچنین در عملکرد گوش داخلی نیز دخیل اند.

فاکتورهای خطر
این یک بیماری ارثی است و می تواند از یکی از والدین یا هر دوی آن ها به فرزند منتقل شود. در موارد نادر، جهش ایجاد کننده سندرم واردنبرگ خود به خود رخ می دهد. اگر تنها یک کپی از ژن تحت تاثیر قرار گرفته را داشته باشید، به احتمال زیاد هیچ نشانه واضحی از سندرم واردنبرگ را نخواهید داشت. افرادی که با سندرم واردنبرگ دست و پنجه نرم می کنند ۵۰ درصد شانس انتقال آن به فرزندان خود را خواهند داشت.

وقوع
سندرم واردنبرگ از هر ۴۲۰۰۰ نفر ، یک نفر را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این بیماری علت یک الی سه درصد از ناشنوایی های مادرزادی است. همه نژادها و جنسیت ها به طور یکسان در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. چنین شرایطی می تواند ارثی باشد. این بیماری ممکن است از طریق جهش ژن به صورت خود به خود رخ دهد. نوع ۱ و ۲ آن رایج تر است. معمولا نوع ۳ و ۴ نادرتر خواهند بود.

تشخیص
سندرم واردنبرگ را اغلب می توان به کمک پزشک تشخیص داد. برخی از نشانه های واضح بالینی شامل رنگدانه های پوست، رنگ مو و چشم و در برخی از موارد ناشنوایی است. معیارهای اصلی برای تشخیص شامل موارد زیر خواهد بود:
• همرنگی عنبیه زمانی که چشمان فرد دو رنگ کاملا متفاوت دارند یا زمانی که یکی یا هر دو مورد از چشم ها ممکن است دو رنگ داشته باشند.
• موی پیشانی سفید یا سایر رنگدانه های غیر معمول در مو
• ناهنجاری گوشه داخلی یکی از چشم ها یا هر دوی آن ها
• والدین یا فردی از اعضای خانواده که به سندرم واردنبرگ مبتلا بوده است.
معیارهایی با رتبه پایین تر که برای تشخیص این شرایط به کار می روند عبارتند از :
• تکه های سفی بر روی پوست از زمان تولد
• ابروهای به هم متصل شده
• پل گسترده بینی
• رشد ناقص سوراخ بینی
• موی خاکستری رنگ قبل از سن ۳۰ سالگی
تشخیص سندرم واردنبرگ نوع ۱ نیازمند دو معیار اصلی و دو معیار با رتبه پایین تر است. نوع ۲ به این معناست که دو معیار اصلی موجود است و ناهنجاری گوشه داخلی چشم شامل آن نمی شود.

درمان
درمان واقعی برای این شرایط وجود ندارد. بیشتر نشانه ها نیز به درمان نیاز ندارند. اگر ناشنوایی گوش داخلی وجود داشت، استفاده از سمعک یا کاشت حلزون ممکن است مفید باشد. همانند سایر شرایط پزشکی، دنبال کردن ارزیابی ها و درمان برای ناشنوایی در مراحل اولیه می تواند به توسعه زبانی و آموزشی کودک کمک کند. اگر مشکلاتی در عصب روده ایجاد شود ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. بخشی از روده که تحت تاثیر این شرایط قرار گرفته است برداشته می شود تا فرآیند گوارش بهبود پیدا کند. برای پوشاندن موی پیشانی سفیدرنگ می توان از رنگ مو کمک گرفت. در برخی از موارد تکه ها سفید پوستی که با عنوان hypopigmentation شناخته شده است را می توان به کمک پمادهای موضعی درمان کرد. این پمادها به ترکیب شدن تکه ها با رنگ پوست اطراف آن کمک می کنند. استفاده از محصولات آرایشی نیز می تواند مفید باشد. اگر hypopigmentation بیش از نیمی از بدن را تحت تاثیر خود قرار داده باشد، درمان های depigmentation می تواند مفید باشد. این درمان ها تمامی پوست را سفید می کنند. چنین درمان هایی قادرند تکه های موجود را روشن تر نمایند و از وضوح آن ها بکاهند. تمامی گزینه های درمانی باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود.

چشم انداز
سندرم واردنبرگ نباید انتظار شما از زندگی را تحت تاثیر خود قرار دهد. این شرایط معمولا با عوارض دیگری همراه نیست فقط احتمال ناشنوایی گوش داخلی یا بیماری Hirschsprung که روده را تحت تاثیر خود قرار می دهد وجود خواهد داشت. ویژگی های فیزیکی که تحت تاثیر این شرایط ایجاد می شود ممکن است در طول زندگی همراه شما باشد. با اینحال می توان به کمک درمان های پوستی، رنگ های مو یا لنزهای تماسی رنگی چنین شرایطی را بهبود بخشید. به خاطر داشته باشید که لکه های رنگ پریده بر روی پوست ممکن است بیشتر از سایر قسمت های بدن دچار آفتاب سوختگی شوند. به همین خاطر باید مراقبت بیشتری از این نواحی داشته باشید. اگر فکر می کنید ژن جهش یافته مرتبط با این سندرم را دارید می توانید به مشاوره ژنتیکی مراجعه نمایید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.healthline.com/health/waardenburg-syndrome#overview1

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۸ تیر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran