ویتامین D

حقایقی در مورد ویتامین D

ویتامین D

به نظر شما شگفت انگیز نیست که ویتامینی بتواند استخوان هایتان را قوی تر سازد و در برابر بیماری هایی همچون دیابت، مالتیپل اسکلروزیس، سرطان، بیماری های قلبی و افسردگی از بدن محافظت نماید؟ یا حتی در کاهش وزن به شما کمک کند؟ محققان امید زیادی در مورد ویتامین D که از واکنش پوست با نور خورشید، برخی از غذاها و مکمل ها به دست می آید دارند. در این مقاله قصد داریم حقایقی را در مورد ویتامین D بیان کنیم و ببینیم کمبود این ویتامین چه خطراتی می تواند برای بدن داشته باشد.

ویتامین D

همانطور که می دانید ویتامین D برای تقویت استخوان ها از زمان کودکی تا پیری ضروری است. این ویتامین به بدن کمک می کند کلسیم موجود در غذاها را جذب نماید. در کهنسالان، دوز روزانه ویتامین D و کلسیم به پیشگیری از شکستگی ها و شکننده بودن استخوان ها کمک می کند. کودکان نیز برای ساخت استخوان های قوی و پیشگیری از نرمی استخوان به این ویتامین نیاز دارند. اضافه کردن ویتامین Dبه شیر در سال ۱۹۳۰ به کم کردن نرمی استخوان کمک فراوانی کرد.

ویتامین D

برای سال ها متخصصان بر این باور بودند که ارتباطی بین مالتیپل اسکلروزیس ، نور خورشید و سطح ویتامین D در بدن وجود دارد. یک سرنخ جدید که از مطالعات اخیر به دست آمده است نشان می دهد نقص ژنی نادر که به کم شدن سطح ویتامین D می انجامد با افزایش خطر ابتلا به ام اس مربوط است. علی رغم وجود چنین ارتباطی، شواهد کافی برای مصرف ویتامین D برای پیشگیری یا درمان ام اس وجود ندارد.

ویتامین D

برخی از مطالعات ارتباطی بین سطح اندک ویتامین D و دیابت نوع ۱ و ۲ نشان داده است. حالا سوال اینجاست که افزایش سطح این ویتامین می تواند به کاهش ابتلای افراد به دیابت کمک کند؟ هنوز دلایل و شواهد کافی برای پزشکان وجود ندارد تا برای پیشگیری از دیابت، مکمل های حاوی این نوع ویتامین را به افراد توصیه کنند. چربی اضافی در بدن می تواند نقش مهمی در ابتلا به دیابت نوع ۲ داشته باشد.

ویتامین D

مطالعات انجام شده نشان می دهد افرادی که چاق هستند اغلب سطح ویتامین D کمتری در خون خود دارند. چربی های بدن ویتامین D را به دام می اندازند و کاری می کنند که این ویتامین کمتر از قبل در دسترس بدن قرار بگیرد. هنوز مشخص نیست که آیا خود چاقی باعث کاهش ویتامین D می شود یا خیر. اما مطالعه کوچکی که بر روی افراد رژیمی انجام شد نشان می دهد که اضافه کردن ویتامین D به رژیم غذایی با کالری های محدود به افرادی که اضافه وزن دارند کمک می کند وزن خود را به راحتی کم کنند.

ویتامین D

ویتامین D نقش مهمی در توسعه مغز و عملکرد آن دارد. در بیمارانی که به افسردگی مبتلا هستند سطح این ویتامین پایین تر است. اما مطالعات نشان نداده است که استفاده از مکمل های ویتامین D به کاهش نشانه های افسردگی کمک می کند. بهتر است در مورد کاهش نشانه های افسردگی خود با پزشک صحبت کنید.

ویتامین D

بیشتر افراد ویتامین D مورد نیاز خود را از نور خورشید به دست می اورند. زمانی که نور خورشید بر روی پوست انسان می تابد، بدن ویتامین D را می سازد. اما برای تامین این ویتامین بدن به مقدار بیشتری از آن نیاز دارد. افرادی که پوست روشن تر دارند در عرض ۵ الی ۱۰ دقیقه در روز و برای چند هفته می توانند ویتامین مورد نیاز را از نور خورشید به دست آورند. اما روزهای ابری،در فصل زمستان و زمانی که از مسدود کننده های نور خورشید استفاده می شود می تواند در این فرایند تداخل ایجاد نماید. افراد کهنسال و آن هایی که تن رنگی تیره تری دارند نمی توانند مقدار زیادی از ویتامین D را از طریق نور خورشید به دست اورند. محققان بیان می کنند در این شرایط بهتر است بر روی مواد غذایی و مکمل ها تکیه شود.

ویتامین D

بیشتر غذاهایی که ما می خوریم  به طور طبیعی حاوی ویتامین D نیستند. ماهی هایی همچون سالمون، شمشیر ماهی و ماهی خال مخالی چند مورد از استثناهای موجود هستند و می توانند مقدار ویتامین D خوبی وارد بدن کنند. سایر ماهی های چرب همچون تن ماهی و ساردین نیز ویتامین D دارند اما سطح ویتامین در آن ها کمتر است.  مقادیر اندکی از این ویتامین را می توان در زرده تخم مرغ، جگر گاو و غذاهای غنی شده همچون شیر و غلات صبحانه پیدا کرد. پنیر و بستنی معمولا ویتامین D افزوده شده ندارند.

ویتامین D

غذاهایی که برای صبحانه میل می کنید را هوشمندانه انتخاب نمایید. شما می توانید مقادیر خوبی از ویتامین D را وارد بدن کنید.  بیشتر انواع شیری که مصرف می کنید غنی شده هستند. آب پرتغال، نان، غلات صبحانه و برخی از ماست ها نیز ویتامین D افزوده دارند. برچسب مواد غذایی را بررسی کنید.

ویتامین D

مصرف غذاهای غنی از ویتامین D بهترین روش برای کسب این نوع ویتامین است. اگر هنوز هم به کمک نیاز دارید می توانید با مشورت پزشک از مکمل ها استفاده کنید. دو نوع مکمل به نام های D2( نوعی که در غذاها یافت می شود) و D3 ( نوعی که از طریق نور خورشید ساخته می شود) وجود دارد. این مکمل ها به شیوه متفاوتی تولید می شوند اما هر دو می توانند سطح ویتامین D در بدن را افزایش دهند.  بیشتر مولتی ویتامین ها حدود ۴۰۰ IU ویتامین D دارند. قبل از مصرف هر نوع مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

ویتامین D

مشکلی که در تبدیل ویتامین D موجود در غذا یا نور خورشید وجود دارد می تواند باعث کمبود این ویتامین در بدن شود. فاکتورهایی که خطر کمبود این نوع ویتامین را افزایش می دهند عبارتند از :
• ۵۰ سالگی یا بالاتر از آن
• داشتن پوستی تیره
• خانه شمالی
• اضافه وزن داشتن، چاق بودن و جراحی بای پس معده
• حساسیت به شیر یا عدم تحمل لاکتوز
• بیماری کبدی یا گوارشی همچون بیماری کرون یا سلیاک
استفاده از ضد آفتاب می تواند با دریافت ویتامین D تداخل ایجاد کند اما مصرف نکردن کرم های ضد آفتاب می تواند شما را در معرض سرطان پوست قرار دهد. به همین خاطر باید به دنبال منابع دیگری از ویتامین D باشید.

ویتامین D

بیشتر افرادی که سطح پایینی از ویتامین D را دارند متوجه هیچ نشانه ای نمی شوند. کمبود شدید در بزرگسالان می تواند به نرمی استخوان ها منجر شود. نشانه ها شامل درد استخوان ها و ضعیف شدن عضلات است.  در کودکان نیز کمبود شدید ویتامین D می تواند به نرمی استخوان ها، نشانه های نرمی استخوان و مشکلات اسکلتی منجر شود.

ویتامین D

برای بررسی سطح ویتامین D ، آزمایش خون ساده ای وجود دارد که به آن ازمایش ۲۵- هیدروکسی ویتامین D می گویند. راهنمایی ها و دستورالعمل های فعلی که توسط موسسه پزشکی ایجاد شده است، سطح  ۲۰ نانوگرم به ازای هر میلی متر را به عنوان  نشانه خوب از سلامت استخوان ها و سلامت کلی در نظر می گیرد. با اینحال برخی از پزشکان  بر این باورند که این مقدار باید  حدود ۳۰ نانو گرم به ازای هر میلی لیتر باشد تا افراد بتوانند از تمامی مزایای ویتامین D  بهره مند شوند.

ویتامین D

مقدار مجاز برای ویتامین D حدود ۶۰۰ IU  در هر روز برای بزرگسالان تا سن ۷۰ سالگی است. افرادی که ۷۱ سال و بالاتر از آن دارند باید در رژیم غذایی خود ۸۰۰IU ویتامین D داشته باشند.  برخی از محققان دوز بیشتری از این ویتامین را توصیه می کنند اما باید به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد این ویتامین نیز می تواند به شما اسیب وارد کند. بر اساس گفته های موسسه پزشکی، مقدار بالای ۴۰۰۰ IU در روز می تواند خطر اسیب به بدن را بیشتر کند.

ویتامین D

شیر مادر برای این کودکان  بهترین  گزینه است اما ویتامین D زیادی ندارد.  کودکان شیرخوار  تا زمانی که بتوانند در روز حداقل یک لیوان شیر غنی شده با این ویتامین مصرف کنند به ۴۰۰ IU ویتامین D نیاز خواهند داشت.  کودکان در آغاز سن ۱ سالگی که می توانند شیر غنی شده بنوشند دیگر نیازی به مکمل حاوی این ویتامین نخواهند داشت. نباید ویتامین D زیادی به کودکان بدهید. دوز بالای  این ویتامین می تواند به حالت تهوع، استفراغ ، از دست دادن اشتها، تشنگی بیش از حد، در عضلات و حتی نشانه های حاد بیانجامد.

ویتامین D

بیشتر کودکان و بزرگسالان ویتامین D کافی از طریق نوشیدن شیر به دست نمی آورند. آن ها باید مکمل هایی با ۴۰۰ IU تا ۶۰۰ IU داشته باشند.  این مقدار ، معمولا در مولتی ویتامین های جویدنی گنجانده می شود. کودکانی که بیماری های مزمن همچون فیبروز سیستیک دارند ممکن است در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار داشته باشند. در مورد نیاز کودک خود با پزشک مشورت کنید.

ویتامین D

برخی از محققان بر این باورند که مصرف ویتامین D بیش از ۶۰۰ IU  پیشنهادی در روز می تواند برای بزرگسالان مفید باشد اما به خاطر داشته باشید که مصرف زیاد این ویتامین نیز خطرناک خواهد بود. دوز بسیار بالای ویتامین D می تواند  سطح کلسیم خون را افزایش دهد، باعث اسیب به رگ های خونی ، قلب و کلیه ها شود.  موسسه پزشکی محدوده قابل تحمل بالا را ۴۰۰۰ IU در هر روز تنظیم کرده اند.  شما نمی توانید ویتامین D زیادی را از طریق نور خورشید وارد بدن کنید. به خاطر داشته باشید که نداشتن کرم ضد آفتاب نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

ویتامین D

برخی از داروها  باعث می شود بدن ویتامین D کمتری جذب کند. این داروها در برگیرنده ملین ها، استروئیدها و داروهای ضد تشنج است. اگر دیگوکسین(digoxin) مصرف می کنید، مقدار زیاد ویتامین Dمی تواند سطح کلسیم در خون را افزایش دهد و به ریتم نامنظم قلب بیانجامد.  در مورد مصرف مکمل های حاوی این ویتامین با پزشک خود مشورت کنید.

ویتامین D

هنوز در مورد نتیجه گیری درباره  ویتامین D به عنوان مبارزه کننده با سرطان زود است. اما مطالعات جدید نشان می دهد افرادی که سطح ویتامین D بالایی در خون خود دارند ممکن است کمتر از سایر افراد به سرطان کولون  مبتلا شوند.

ویتامین D

معمولا سرتیتر اخبار ویتامین D را به عنوان روشی برای پیشگیری از سرطان سینه و پروستات معرفی می کنند اما محققان هنوز شواهد کافی برای نتیجه گیری در مورد مزایای این ویتامین ندارند.  ویتامین D می تواند خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را افزایش دهد.  مطالعه انجام شده در دانشگاه هاروارد بر روی ویتامین D و امگا ۳  حدود ۲۰۰۰۰ داوطلب را برای یافتن پاسخ برخی از سوالات مورد بررسی قرار داده است.  داشتن وزن سالم ، تمرینات ورزشی منظم و رژیم غذایی مناسب می تواند به  پیشگیری از سرطان کمک کند.

ویتامین D

سطح پایین ویتامین D به خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته و حملات قلبی مرتبط است. هنوز مشخص نیست که افزایش ویتامین D می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد یا خیر. مقدار ویتامین D مورد نیاز برای پیشگیری از این بیماری ها نیز مشخص نیست. سطح بالای ویتامین D در خون می تواند  به رگ های خونی و قلب آسیب وارد کند.

ویتامین D

کهنسالان معمولا سطح ویتامین D پایین تری دارند. محققان دریافته اند که کهنسالانی که کمبود ویتامین D دارند  در تست های مرتبط با حافظه، توجه و استدلال عملکرد خوبی نخواهند داشت.  در مورد عملکرد مکمل های ویتامین D در پیشگیری یا کند کردن زوال عقل مطالعات بیشتر و بهتری لازم است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/food-recipes/ss/slideshow-vitamin-d-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۱ تیر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran