فیبروئید

فیبروئید رحمی چیست؟

فیبروئید

فیبروئید رحمی تومورهای غیر سرطانی هستند که در امتداد یا داخل دیواره رحم رشد می کنند. آن ها در اصل از سلول های عضلانی نرمی تشکیل شده اند که در کنارشان مقادیر کوچکی از بافت های دیگر قرار دارد. فیبروئیدها (فیبروم ها) معمولا اندازه های مختلفی دارند. برخی از آن ها میکروسکوپی هستند و برخی نیز ممکن است ۱۲ سانتی متر یا بیشتر باشند. برخی از اوقات فیبروئیدها به تنهایی یافت می شوند و در برخی از موارد نیز به صورت خوشه ای و در کنار هم رشد می کنند. بیشتر آن ها بعد از تشکیل رشد پیدا می کنند اما برخی نیز کوچک می شوند یا در طول زمان به همان اندازه باقی می مانند. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد این تومورهای غیر سرطانی در زنان داشته باشند بهتر است در این مقاله همراه ما باشید تا نشانه ها، درمان و سایر موارد را با هم مرور کنیم.

فیبروئید

تومورهای فیبروئیدی در اصل بی خطر و خوش خیم هستند. زمانی که تومور عضلانی نرم سرطانی است، به آن leiomyosarcoma می گویند. این تومورها تنها یک بار در هر ۱۰۰۰ تومور عضلانی نرم رحم رخ می دهند. متخصصان بر این باورند که این نوع سرطان ناشی از فیبروئیدهای خوش خیم نیست. خطر توسعه رشد سرطانی تومورها به خاطر فیبروئید رحمی افزایش پیدا نمی کند. همچنین داشتن این تومورها باعث افزایش ابتلا به سایر سرطان های رحم نمی شود.

فیبروئید

بیشتر خانم هایی که فیبروئید دارند، هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. اما حداقل ۲۵ درصد از بیماران، برخی از نشانه ها را خواهند داشت. این نشانه ها در برگیرنده فشار شکمی است که می تواند حس پر بودن در ناحیه لگن را ایجاد کند. همچنین نفخ در شکم نیز ممکن است دیده شود. فیبروئیدهای بزرگ می توانند قسمت پایینی شکم را بزرگ تر کنند. برخی از اوقات چنین موضوعی با بارداری اشتباه گرفته می شود. فیبروئیدهای رحمی( یا فیبروم های رحمی) می توانند بر روی چرخه قاعدگی ماهانه فرد نیز اثر بگذارند. این موضوع می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. برخی از افراد گرفتگی و درد خفیف تا شدیدی را تجربه می کنند. برخی دیگر نیز ممکن است خونریزی سنگین تری داشته باشند و دوره های قاعدگی شان در برگیرنده لخته های خونی باشد. در برخی از افراد ممکن است قاعدگی مدت زمان بیشتری طول بکشد یا به طور مکرر ایجاد شود. همچنین این شرایط می تواند باعث ایجاد لکه بینی یا خونریزی بین قاعدگی ها شود. نشانه های احتمالی دیگر فیبروئید رحمی در برگیرنده درد در طول رابطه جنسی و درد کمر است. از آنجایی که فیبروم ها می توانند به مثانه فشار بیاورند ممکن است باعث تحریک دفع ادرار مکرر شوند.

فیبروئید

هم فیبروئید رحمی و هم اندومتریوز باعث ایجاد درد لگنی می شوند و در برخی از موارد هردوی آن ها می توانند با هم اشتباه گرفته شوند. فردی که اندومتریوز یا فیبروئید دارد ممکن است دردهای شدیدی را در طول قاعدگی تجربه کند و در عین حال دوره های قاعدگی دردناکی داشته باشد.
اندومتریوز چیست؟
اندومتریوز زمانی رخ می دهد که بافت های موجود در رحم شروع به رشد در خارج آن می کنند. معمولا این رشد در حفره لگنی رخ می دهد. همچنین این بافت ها در تخمدان، لوله فالوپ در روده یا مثانه و سایر نواحی نزدیک ممکن است رشد کنند. شیوع اندومتریوز کمتر از فیبروئید رحم است. یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد که ۲ درصد از زنان ۱۵ الی ۵۰ ساله اندومتریوز را تجربه می کنند.

فیبروئید

علت ایجاد فیبروم( یا فیبروئید) هنوز مشخص نیست. این موضوع نا امید کننده است زیرا تعیین علت ایجاد آن می تواند به دانشمندان در شناسایی درمان های موجود کمک کند. ما در حال حاضر می دانیم افرادی که چرخه های قاعدگی را زودتر از دیگران تجربه می کنند ممکن است به فیبروئید رحمی مبتلا شوند. به نظر می رسد زنانی که هورمون های زنانه مصرف می کنند بیشتر در معرض ابتلا به چنین شرایطی باشند اما این موضوع در مورد قرص های ضد بارداری صدق نمی کند. با اینکه هنوز کسی علت دقیق این شرایط را نمی داند اما نظریه هایی در مورد ان وجود دارد. برخی از محققان بر این باورند که هورمون های رشد، تغییرات ژنتیکی، استروژن، پروژسترون یا سلول هایی که در طول توسعه جنین به درستی در جای خود قرار نگرفته اند ممکن است باعث بروز چنین شرایطی شود. هیچکدام از این نظریه ها نمی توانند این شرایط را به طور کامل توصیف کنند. با اینحال، تحقیق و بررسی بر روی علت دقیق فیبروئید رحمی ادامه دارد.

فیبروئید

فیبروئیدهای رحمی بر اساس جایی که در رحم اتفاق می افتند دسته بندی می شوند.

فیبروئیدهای ساب سروزال:
فیبروئیدهای ساب سروزال در خارج از رحم رشد پیدا می کنند و بر روی سروزا یافت می شوند.سروزا لایه خارجی و نازکی از رحم است. به کمک رباط ها ، سروزا رحم را در داخل حفره لگنی حمایت و پشتیبانی می کنند. فیبروئیدهای ساب سروزال می توانند چسبیده یا پایه دار باشند. فیبروئیدهای ساب سروزال پایه دار بر روی ساقه های کوچکی رشد پیدا می کنند.
فیبروئیدهای اینترامورال:
فیبروئیدهای اینترامورال شایع ترین نوع فیبروئید محسوب می شوند. آن ها داخل myometrium رشد پیدا می کنند. myometrium لایه میانی رحم و ضخیم تر است. myometrium از عضلات نرم و صافی تشکیل شده است. این نوع از فیبروئید ممکن است شکل رحم را تغییر دهد.
فیبروئیدهای زیر مخاطی:
فیبروئیدهای زیر مخاطی حدود ۵ درصد از تمامی فیبروئیدهای رحمی را تشکیل می دهند. این نوع فیبروئیدها داخل اندومتریوم تشکیل می شوند که لایه داخلی و نازکی است که قسمت داخلی رحم را تشکیل می دهد. آن ها ممکن است پایه دار یا چسبیده باشند . اگرچه اینها تعاریفی هستند که پزشکان مورد استفاده قرار می دهند اما بسیار محدودند. بیشتر فیبروئیدها ترکیبی هستند. ممکن است در مورد فیبروئیدهای parasitic نیز اطلاعاتی داشته باشید. این نوع فیبروئیدها خون را از قسمت های دیگر به دست می اورند. برخی از اوقات فیبروئیدهای کوچک را فیبروئیدهای جوانه ای می نامند.

فیبروئید

فیبروم ها بسیار شایع هستند. تخمین زده شده است تا سن ۵۰ سالگی، بیشتر از ۷۰ الی ۸۰ درصد زنان چنین شرایطی را تجربه می کنند. اگرچه دلیل ابتلای افراد به این شرایط هنوز معلوم نیست اما فاکتورهای مختلفی می تواند در بروز آن دخیل باشد. یکی از فاکتورهای خطر موجود، سن است. زمانی که یک زن به سن ۳۰ و ۴۰ سالگی خود می رسد خطر ابتلا به این شرایط در او افزایش پیدا می کند. زنانی که در سن ۳۰ سالگی خود قرار دارند بیشتر از سایرین در معرض خطر قرار می گیرند. بعد از یائسگی، فیبروم ها تمایل به کوچک تر شدن دارند. یکی دیگر از فاکتورهای خطر، سابقه خانوادگی است. زمانی که یکی از اعضای خانواده چنین شرایطی را داشته باشد خطر ابتلای فرد به آن بیشتر می شود. اگر آن عضو خانواده، مادرتان باشد، خطر توسعه فیبروم در شما سه برابر بیشتر از دیگران است. نژاد نیز در تعیین توسعه فیبروم دخیل است. امریکایی های آفریقایی تبار بیشتر از سایرین چنین شرایطی را تجربه می کنند. زنان اسیایی کمتر از سایرین نشانه های مرتبط را تجربه می کنند. رژیم غذایی بخش مهم دیگری در توسعه فیبروم هاست. به نظر می رسد برخی از غذاها باعث تحریک آن ها می شود. رژیم غذایی که با افزایش خطر ابتلا به این شرایط مرتبط است شامل گوشت قرمز می باشد. رژیم غذایی با خطر کمتر در برگیرنده سبزیجاتی با برگ سبز است. مصرف محصولات لبنی همچون شیر، ماست، پنیر و بستنی حداقل یکبار در روز می تواند خطر ابتلا به این شرایط را کاهش دهد. مصرف ریز مغذی هایی همچون آهن، ویتامین A و ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به فیبروئید رحمی را کاهش دهد.

فیبروئید

از آنجایی که این شرایط می تواند به خونریزی شدید منجر شود، بیماران ممکن است کم خونی را نیز تجربه کنند. اغلب چنین کم خونی خفیف است و می توان آن را با قرص آهن و تغییر در رژیم غذایی درمان کرد. اگر کم خونی بدون درمان رها شود،می تواند باعث ایجاد خستگی و بی حالی گردد. در موارد شدید، کم خونی می تواند به مشکلات قلبی نیز بیانجامد.

فیبروئید

بیشتر زنانی که فیبروم دارند می توانند بارداری طبیعی را پشت سر بگذارند. با این وجود، فیبروم مرتبط با افزایش خطر مشکلات باروری و بارداری است. رشد چنین تومورهایی می تواند با ناباروری،سقط جنین، عوارض درد زایمان و زایمان زودرس مرتبط باشد. همچنین این شرایط ممکن است احتمال بروز تولد بریچ را افزایش دهد.

فیبروئید

عوارض اندکی با فیبروم مرتبط است که نیاز به مراقبت پزشک ندارد. اگر دوره های قاعدگی سنگینی را تجربه کردید یا اگر دوره های قاعدگی تان دردناک بود حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر کنترل ادرار برایتان دشوار بود یا اگر به طور مکرر ادرار داشتید حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید. اگر احساس کردید طول دوره های قاعدگی برای بیش از سه چرخه افزایش یافته یا اگر درد و سنگینی مداومی در لگن یا قسمت پایین شکمی داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

فیبروئید

از آنجایی که ممکن است این بیماری نشانه خاصی نداشته باشد تشخیص آن برای بیمار کمی دشوار خواهد بود. به همین خاطر باید از پزشک متخصص کمک بگیرید. اگر فیبروم به اندازه کافی بزرگ باشد پزشک می تواند آن را با معاینه لگنی شناسایی کند. فیبروم های کوچک تر را می توان به کمک سونوگرافی تشخیص داد. سونوگرافی رایج ترین روش برای تشخیص فیبروم هاست اما سی تی اسکن و MRI نیز در این شرایط مورد استفاده قرار می گیرد. روش دیگری که برای تشخیص وجود دارد سونوگرافی تزریق سالین است که در آن آب شور داخل رحم تزریق می شود تا تصاویر واضحی حاصل شود. این روش می تواند یک روش موثر و مفید باشد زیرا قادر است فیبروم را از سایر موارد تشخیص دهد. اگر در مورد بارداری خود مشکوک هستید پزشک ازمایشی به نام hysterosalpingogram را تجویز می کند. این ازمایش لوله فالوپ و رحم را مورد بررسی قرار می دهد و بری شناسایی ناهنجاری ها کمک می نماید.

فیبروئید

از آنجایی که یکی از نشانه های رایج این شرایط، دوره های قاعدگی دردناک است، می توان از درمان های موجود برای کاهش درد استفاده کرد.مسکن های بدون نسخه همچون استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن می تواند به کاهش درد کمک کند.

فیبروئید

افرادی که فیبروئید رحمی دارند ممکن است دوره های قاعدگی سنگینی را تجربه نمایند. قرص های ضد بارداری استاندارد می توانند به کاهش این نشانه ها کمک کنند. قرص های ضد بارداری تزریقی می توانند در کنترل خونریزی دوره قاعدگی مفید باشند.

فیبروئید

آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRHa) درمان دیگری است که برای کنترل رشد فیبروئید رحمی استفاده می شود. این هورمون به عنوان تزریق، ایمپلنت یا اسپری بینی استفاده می شود و باعث کاهش میزان استروژن موجود در بدن می شود که می تواند موجب توقف رشد یا کاهش فیبروم شود. به همین دلیل، GnRHa گاهی قبل از عمل استفاده می شود تا تومورها را راحت تر از بین ببرد. GnRHa معمولا برای بیشتر افراد امن و بی خطر است و بیشتر می تواند هورمون را بدون نتایج و عواقب منفی به کار ببرد. با اینحال برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی شبیه به نشانه های موجود در دوران یائسگی همچون گرگرفتگی، تغییر خلق و خو، بی خوابی، سردرد و درد مفاصل را تجربه کنند. از آنجایی که این درمان می تواند به نازک شدن استخوان ها منجر شود تنها شش ماه مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از درمان، بیشتر فیبروئیدها دوباره با همان اندازه رشد می کنند. داروهای GnRHa بسیار گران قیمت هستند.

فیبروئید

امبولیزاسیون فرایند غیر جراحی است که در آن خونرسانی به فیبروئید قطع می شود و همین امر به کوچک شدن آن می انجامد. برای انجام این فرآیند، پزشک برش کوچکی در کشاله ران انجام می دهد تا بتواند لوله نازکی را در رگ خونی بزرگ قرار دهد. این لوله انعطاف پذیر است و به آن اجازه می دهد در داخل رگ قرار گیرد و به نزدیکی فیبروم برسد. در این زمان، محلولی از پلاستیک های ریز یا ذرات ژل تزریق می شود و همین امر منبع خونرسانی را قطع می کند. این فرایند معمولا اسیبی به خود رحم وارد نمی کند. امبولیزاسیون ممکن است فیبروم ها را تا نصف یا بیشتر از اندازه واقعی شان کوچک تر کند. چنین درمانی برای همه افراد مناسب نیست بهترین کاندیدهای این فرایند آن هایی هستند که خونریزی شدیدی را تجربه می کنند و فیبروئید رحمی موجب درد یا فشار بر روی مثانه یا مقعد شده است. اثرات طولانی مدت آن بر روی بارداری به خوبی شناخته شده نیست با این وجود برخی از گزارش ها نشان دهنده افزایش خطر سقط جنین است. به همین خاطر امبولیزاسیون تنها برای افرادی توصیه می شود که نمی خواهند در آینده باردار شوند. این فرایند معمولا امن است اما در برخی از موارد می تواند به عوارضی نیز منجر شود. اگر مایع مسدود کننده به شریان تخمدان برسد می تواند مشکلاتی را در عملکرد آن ایجاد نماید. برخی از تحقیقات نشان می دهد با اینکه چنین درمانی معمولا امن است اما در عرض ۵ سال؛ فیبروم بیش از یک سوم بیماران دوباره باز می گردد.

فیبروئید

جراحی در سه گزینه موجود است: تخریب اندومتر، میومکتومی، هیسترکتومی
تخریب اندومتر:
دیواره رحم به کمک تخریب اندومتر، از بین می رود. این روش برای برداشتن فیبروم های کوچک داخل رحم مورد استفاده قرار می گیرد. چنین فرایندی را می توان از طریق منجمد کردن؛ لیزر، جریان الکتریکی، استفاده از ابزار یا آب جوش انجام داد. اغلب بالون گرم شده مورد استفاده قرار می گیرد. تخریب اندومتر احتمال بارداری را کمتر می کند اما باردار شدن غیر ممکن نیست. زمانی که بارداری رخ می دهد، احتمال سقط جنین و سایر عوارض افزایش پیدا می کند. بیشتر زنان به سرعت بهبود پیدا می کنند. تقریبا نیمی از بارداران در طول دوره های قاعدگی خود خونریزی نخواهند داشت. حدود ۳۰ درصد ممکن است خونریزی بسیار سبک تری را تجربه نمایند. اگرچه عوارضی ممکن است در این روش رخ دهد اما بسیار غیر معمول است.
میومکتومی:
زنانی که دوست دارند در آینده باردار شوند می توانند از این گزینه استفاده نمایند. در این روش فیبروم برداشته می شود اما بافت های سالم رحم دست نخورده باقی می ماند. این جراحی را می توان به روش های مختلف انجام داد. بسته به وسعت جراحی و محل قرار گیری فیبروم این فرایند ممکن است جزو جراحی های بزرگ طبقه بندی شود. به همین خاطر، عوارض آن بسته به جزییات فرایند، متغیر است. یکی از معایب میومکتومی این است که با وجود تخریب فیبروم های فعلی ممکن است فیبروم های جدیدی بعدا توسعه یابد.
هیسترکتومی:
تنها درمان خاص و دائمی برای این شرایط هیسترکتومی است. سالانه حدود ۲۰۰۰۰۰ هیسترکتومی در ایالت متحده آمریکا انجام می شود. در این فرایند، همه یا قسمتی از رحم برداشته می شود و در برخی از موارد تخمدان و لوله فالوپ نیز برداشته خواهد شد. بیمار بعد از هیسترکتومی نابارور خواهد بود. این یک فرایند بزرگ است. با این وجود خطرات آن برای سلامتی کمتر است. البته عوارض جدی همچون لخته شدن خون، اسیب به مجاری ادرار یا روده، عفونت شدید و به ندرت مرگ ممکن است دیده شود. زمان ریکاوری از هیسترکتومی حدود چند هفته است.

فیبروئید

یکی از درمان های امیدوار کننده برای فیبروم استفاده از MRI است. MRI برای جستجوی فیبروم مورد استفاده قرار می گیرد. سپس پزشک امواج اولتراساند را به منظور گرم کردن و کوچک کردنشان به سمت فیبروم هدایت می کند. این فرایند معمولا سه ساعت طول می کشد. چنین فرایندی برای زنانی که تعداد اندکی فیبروم بزرگ دارند توصیه می شود.
این تکنیک برای زنانی که نمی خواهند در اینده باردار شوند تایید شده است اما برخی از بارداری ها ممکن است به کمک درمان اولترا ساند رخ دهد. حدود ۲۵ درصد بیماران باید بعد از یکسال، جراحی دوم را انجام دهند. زنانی که این فرایند را متحمل می شوند می توانند همان روز به خانه برگردند و روز بعد فعالیت های روزمره شان را از سر بگیرند. این فرآیند تقریبا جدید است و برخی از بیمارستان ها ان را انجام نمی دهند.

فیبروئید

روش شناخته شده ای برای پیشگیری از این شرایط وجود ندارد اما برخی از مطالعات بر این باورند که ورزش می تواند مفید باشد. یکی از نظرسنجی های موجود دریافته است که تمرینات سبک یا متوسط اثری بر روی خطر توسعه این شرایط ندارد. با اینحال تمرینات ورزشی سخت برای سه الی چند ساعت در هفته می تواند خطر ابتلا را تا ۳۰ الی ۴۰ درصد کاهش دهد. یکی از مطالعات دیگر نشان می دهد زنانی که در ورزش شرکت می کنند خطر کمتری برای ابتلا به فیبروئید رحمی خواهند داشت. با اینکه چنین مطالعاتی اثر ورزش را در پیشگیری از این شرایط کاملا تایید نمی کند اما نتایج جالب است.

فیبروئید

یکی از چالش های بزرگ زنانی که این شرایط را دارند، متعادل نگه داشتن سطح آهن خون است. کم خونی، کمبود گلبول های قرمز خون است. گلبول های قرمز، سرشار از آهن هستند و کمبود آهن می تواند به کم خونی منجر شود. برای حفظ سطح آهن خون، پزشک رژیم غذایی سرشار از آهن همچون گوشت، ماهی، مرغ، سبزیجاتی با برگ سبز، میوه های خشک شده، عدس و آجیل ها را توصیه می کند. امروزه غذاهای بسیاری با آهن غنی شده اند. برخی از اوقات مکمل های آهن نیز توصیه می شود. در مورد گزینه های موجود با پزشک خود مشورت کنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/uterine_fibroids_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۴ شهریور ۱۳۹۶

برچسب ها: ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran