Google Analytics Alternative

عفونت ادراری

نشانه های عفونت دستگاه ادراری(UTI) و درمان های خانگی مرتبط با آن

عفونت ادراری

عفونت دستگاه ادراری زمانی رخ می دهد که یک یا چند بخش از سیستم ادراری( همچون کلیه ها، مجاری ادرار، مثانه) با یک پاتوژن که بیشتر باکتری است دچار عفونت شود. عفونت دستگاه ادراری بیشتر در خانم ها دیده می شود و حدود ۵۰ درصد از تمامی زنان در طول زندگی خود یکبار به این عفونت مبتلا می شوند. بیشتر UTI ها  مسئله حاد و جدی نیستند اما اگر عفونت به کلیه ها برسد، بیماری حاد و حتی مرگ نیز ممکن است رخ دهد.

عفونت ادراری

عفونت مثانه شایع ترین نوع از عفونت دستگاه ادراری است. برخی از افراد ممکن است نشانه های اندکی داشته باشند و برخی نیز ممکن است اصلا نشانه ای نداشته باشند. با اینحال، نشانه های معمول این نوع عفونت، درد در طول ادرار، درد در قسمت های پایین شکم و ادراری است که بوی بد یا غیر عادی دارد.

عفونت ادراری

برخی از عفونت های مثانه حل نمی شوند و ممکن است پاتوژن به سمت کلیه ها حرکت کند. نشانه های چنین عفونتی، ممکن است در برگیرنده همان نشانه هایی باشد که در بخش بالا برای عفونت مثانه بیان شد. اما اغلب چنین شرایطی در برگیرنده نشانه های دیگری همچون درد در کمر ( درد در یک طرف یا هر دو طرف)، تب، لرز ، حالت تهوع و/یا استفراغ باشد.

عفونت ادراری

اگرچه عفونت مثانه یک شرایط اورژانسی در نظر گرفته نمی شود اما افرادی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم در معرض خطر ابتلا به عوارض این عفونت قرار دارند. این عوارض شامل عفونتی است که به کلیه ها و سایر قسمت های بدن توسعه پیدا می کند:
• زنان باردار
• افرادی که دیابت دارند
• افرادی که مشکلات کلیوی همچون سنگ کلیه یا انسداد را تجربه می کنند
• کهنسالان
• بیمارانی که مشکلاتی در سیستم ایمنی خود دارند
• مردانی که پروستات بزرگ شده ای دارند
• افرادی با احتباس ادراری و / یا کاتترهای ماندگار

عفونت ادراری

نشانه های عفونت دستگاه ادراری در بخش بالا توضیح داده شد. این نشانه ها ممکن است علائم بیماری های دیگری نیز باشد.  یکی از این بیماری ها، بیماری هایی است که از طریق روابط جنسی به افراد منتقل می شود که به آن ها STD می گویند. این بیماری ها شامل گونوره (و گاهی اوقات سیفیلیس همراه با گونوره)، کلامیدیا و تریکومونیا است. آزمایش های آزمایشگاهی برای تشخیص و متمایز کردن این دو بیماری موجود است. ترشح مایع از واژن یا آلت تناسلی یکی از نشانه هایی است که اغلب در STD دیده می شود اما در عفونت دستگاه ادراری به چشم نمی خورد.

عفونت ادراری

سیستیت ماه عسل (Honeymoon Cystitis) واژه ای برای عفونت دستگاه ادراری است که اغلب بعد از رابطه و فعالیت جنسی رخ می دهد. برخی از زنان ، عفونت دستگاه ادراری را بعد از رابطه جنسی خود دریافت می کنند. فعالیت جنسی  باعث می شود باکتری در مجاری مثانه قرار گیرد و در نهایت به عفونت منجر شود. زنانی  که برای کنترل بارداری از دیافراگم استفاده می کنند بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به عفونت دستگاه ادراری قرار دارند.

عفونت ادراری

عفونت دستگاه ادراری که بدون نشانه ایجاد می شود زیاد غیر معمول نیست. تست های ادرار می تواند وجود باکتری را در ادرار نشان دهد. این شرایط باکتریوری بدون علامت نامیده می شود. معمولا چنین بیماری درمان نمی شود اما در برخی از بیماران بهتر است درمان با آنتی بیوتیک ها آغار گردد( به عنوان مثال در زنان باردار،برخی از کودکان، بیمارانی که پیوند کلیه انجام داده اند).

عفونت ادراری

دو عارضه جدی برای عفونت دستگاه ادراری وجود دارد. اولین عارضه عفونتی است که به یک یا دو کلیه توسعه پیدا می کند. اگر عفونت ادامه داشته باشد، باعث آسیب به کلیه ها می شود و در نهایت به نارسایی کلیویی یا  از دست دادن عملکرد کامل کلیه ها می گردد. عارضه دوم این است که  ارگانیسم های آلوده کننده وارد جریان خون می شوند و ممکن است سایر اندام های بدن را آلوده سازند و باعث عفونت خون و حتی مرگ شوند. این موضوع نادر است.

عفونت ادراری

اکثریت قریب به اتفاق عفونت های دستگاه ادراری زمانی آغاز می شود که پاتوژن ها( معمولا باکتری همچون ای کولی) به مجاری ادرار می رسند و سپس به سمت مثانه حرکت می کنند. ادرار  تا زمانی که به مجاری ادرار در ناحیه دیستال می رسد استریل است. زنان در مقایسه با مردان مجرای ادراری کوتاهی دارند و بیشتر متخصصان بر این باورند که مجرای ادرار کوتاه تر اصلی ترین دلیل برای ابتلای افراد به عفونت دستگاه ادراری است.

عفونت ادراری

فاکتورهای خطر برای UTI قبلا بیان شد اما علاوه بر جنسیت مونث، افرادی که ازلحاظ جنسی فعال هستند، کهنسالان و آن هایی که مشکلاتی در سیستم ایمنی خود دارند، برخی از فاکتورهای خطر دیگر وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:
• ننوشیدن آب کافی
• حمام های مکرر
• انتظار برای ادرار کردن
• سنگ های کلیوی

عفونت ادراری

مردان بزرگسال  عفونت دستگاه ادراری شایع و مکرری ندارند. اگر این افراد به UTI مبتلا شوند معمولا یک دلیل زمینه ای وجود داشته است( به عنوان مثال پروستات بزرگ شده یا  سنگ کلیه، یا فرد کهنسالی که کاتتر دارد).

عفونت ادراری

تجزیه و تحلیل ادرار معمولا اولین آزمایش تشخیصی بعد از بررسی سوابق پزشکی بیمار و معاینات جسمی است. این ازمایش، اطلاعاتی را در مورد حضور باکتری ها، گلبول های سفید و قرمز و ناهنجاری های شیمیایی  ارائه می کند.   این موضوع نشان می دهد که سایر مطالعات همچون کاشت ادرار و تست حساسیت به دارو باید انجام شود. ازمایش های ساده ای همچون نوار تست ادرار یا تست در منزل نیز می تواند انجام شود اما این موارد ۱۰۰ درصد دقیق نیستند. بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید تا نشانه ها بررسی شود.

عفونت ادراری

اگرچه عفونت حاد کیلوی اغلب در  بیمارستان و از طریق تزریق های وریدی انجام می شود اما بیشتر این عفونت ها  را می توان به کمک آنتی بیوتیک های خوراکی درمان کرد. با اینحال بیشتر متخصصان نمونه های ادرار را برای شناسایی ارگانیسم های آلوده و تعیین مقاومت ضد میکروبی به آزمایشگاه ارسال می کنند. پزشک ممکن است با بیمار تماس بگیرد و آنتی بیوتیک را به خاطر مقاومت به آن تعویض نماید. علاوه بر این پزشک معمولا به بیمار توصیه می کند آب و مایعات زیادی بنوشد و  دفع ادرار را به صورت مکرر داشته باشد.

عفونت ادراری

عود UTI  معمول نیست. باید از پزشک خود در مورد این موضوع سوال کنید. اگر  سه یا چند UTI به ازای هر سال داشته باشید باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا وجود مشکلات ادراری زمینه ای  که باعث ایجاد چنین شرایطی می شود شناسایی گردد.  در برخی از موارد ممکن است پزشک بعد از برقراری رابطه جنسی مصرف آنتی بیوتیک خوراکی را توصیه کند یا زمانی که نشانه های این عفونت ظاهر شد، مصرف آنتی بیوتیک خوراکی توصیه گردد.

عفونت ادراری

افرادی که به دیابت مبتلا هستند در معرض خطر برای ابتلا به عفونت دستگاه ادراری قرار دارند زیرا قند خون بالا می تواند سطح قند را در ادرار نیز افزایش دهد و محیطی  مناسب برای رشد  باکتری ها فراهم اورد. افرادی که به دیابت مبتلا هستند اغلب سیستم ایمنی دارند که به درستی به عفونت ها پاسخ نمی دهد. دیابت می تواند به  اعصاب اسیب وارد کند و  مانع از تخلیه کامل مثانه گردد. این موضوع به زنده ماندن باکتری ها و بازگشت عفونت کمک می کند.

عفونت ادراری

بارداری نیز می تواند خطر ابتلا به عفونت دستگاه ادراری را افزایش دهد. تغییرات هورمونی ممکن است عملکرد طبیعی مجرای ادرار را تغییر دهد و توسعه رحم ممکن است فشاری بر روی مثانه و مجاری ادرار وارد نمایید. این موضوع باعث می شود خروجی ادرار کند باشد و در نهایت  دفع ادرار به تعویق بیفتد.  چنین شرایطی رشد باکتری ها را بیشتر می کند. UTI ممکن است در درد زایمان زودرس نقش داشته باشد به همین خاطر باید پزشک در مورد این شرایط اطلاع داشته باشد تا بتواند فرد را درمان کند.

عفونت ادراری

در طول یائسگی، سطح استروژن کاهش پیدا می کند. از آنجایی که استروژن سطحی از محافظت را در برابر UTI فراهم می کند، کاهش تولید آن در طول این دوره ممکن است زنان را بیشتر از قبل مستعد ابتلا به عفونت دستگاه ادراری کند.

عفونت ادراری

بیشتر بیماران زمانی که در بیمارستان بستری می شوند نمی توانند از جای خود بلند شوند و به دستشویی بروند. به همین خاطر از کاتتر استفاده می شود. باکتری می تواند از طریق کاتتر و اطراف آن وارد مثانه شود.این مشکل در افرادی که مدت زمان طولانی در بیمارستان بستری می شوند دیده می شود.

عفونت ادراری

عفونت دستگاه ادراری در کهنسالان و در مردان و زنان شایع است. اگرچه  معمولا نشانه ها با UTI مرتبط باشد اما اغلب علائم عفونت دستگاه ادراری در کهنسالان متفاوت است . آنها ممکن است تنها علائم تحریک، هذیان، سردرگمی و / یا تغییرات رفتاری را نشان دهند. افراد مسن در معرض خطر بیشتر عوارضی مانند عفونت کلیوی یا عفونت خون ناشی از عفونت های ادراری قرار دارند.

عفونت ادراری

تعویض پوشک مرطوب بهترین روش برای پیشگیری از عفونت دستگاه ادراری در کودکان است. علاوه بر این،پاک کردن از جلو به عقب در دختران و پسران می تواند خطر توسعه UTI را کاهش دهد. کودکان نیز همانند افراد پیر ممکن است نشانه های کلاسیک این نوع عفونت را داشته باشند اما نمی توانند این نشانه ها را به کسی بگویند. با اینحال، نشانه های UTI در کودکان ممکن است در برگیرنده تب، بوی نامطبوع ادرار، کاهش مصرف مواد غذایی، استفراغ، ناراحتی شکمی و رفتارهای پر از هرج و مرج باشد. درمان اولیه عفونت دستگاه ادراری در کودکان می تواند مانع از اسیب به کلیه شود.

عفونت ادراری

حدود یک درصد از پسران و سه درصد از دختران قبل از رسیدن به سن بلوغ به عفونت دستگاه ادراری مبتلا می شوند. برخی از این کودکان مشکلات ساختاری در مجاری ادرار دارند که باعث می شود مسیر باکتری به کلیه باز باشد. اورولوژیست می تواند  چنین شرایطی را ارزیابی کند و در صورت نیاز درمان هایی را آغاز نمایید. برخی از کودکان ممکن است دفع ادرار را به تعویق بیندازند و برخی ممکن است نتوانند عضلات خود را برای تخلیه کامل مثانه شل کنند. این کودکان باید مایعات بیشتری بنوشند و بیشتر از قبل دفع ادرار داشته باشند.

عفونت ادراری

آموزش کودکان برای استفاده از لگن دستشویی می تواند کمی دشوار باشد. با اینحال حادثه بخشی از آموزش است و بزرگسالان باید انتظار آن را داشته باشند و تلاش کنند کودکان را برای چنین شرایطی آماده سازند. برخی از کودکان در طول دوره آموزشی نافرمانی می کنند. اطمینان بخشیدن در این شرایط بسیار خوب است. برخی از کودکان نیز ممکن است در مرحله توسعه برای آموزش قرار نداشته باشند. معمولا کودکان رفتارهای دیگران را تقلید می کنند. اگر ببینید خواهد یا برادرشان یا دوستی که دارند از  لگن مخصوص کودکان استفاده می کنند از این رفتار تقلید خواهند کرد.

عفونت ادراری

روش های پیشگیری برای UTI در بخش های قبلی نشان داده شد. در این قسمت سعی می کنیم خلاصه ای از روش های رایج و اسان برای پیشگیری از UTI را بیان کنیم:
• نوشیدن روزانه آب و مایعات فراوان
• به تعویق نینداختن دفع ادرار
• پاک کردن از جلو به عقب
• استفاده نکردن از اسپری های بهداشتی زنانه
• دوش گرفتن به جای استفاده از حمام

عفونت ادراری

برخی از مطالعات نشان می دهند که آب کرنبری می تواند در پیشگیری از عفونت دستگاه ادراری مفید باشد زیرا  شواهدی وجود دارد که بیان می کند آب کرنبری از متصل شدن باکتری ای کولی به دیواره مثانه جلوگیری می کند. با اینحال شواهد خوبی مبنی بر درمان UTI توسط کرنبری وجود ندارد. افرادی که سابقه سنگ کلیوی را دارند باید قبل از مصرف کرنبری با پزشک مشورت کنند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/urinary_tract_infection_uti_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۴ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran