دل درد کودک

درد شکم یا یک موضوع حاد و جدی؟

دل درد کودک

درد شکم یکی از شایع ترین دلایل مراجعه والدین به پزشک محسوب می شود. ارزیابی درد شکم برای والدین و پزشک می تواند موضوع چالش برانگیزی باشد.

دل درد کودک

علل احتمالی برای درد شکم در کودکان از یک موضوع ساده تا مشکل تهدید کننده زندگی متفاوت خواهد بود. خوشبختانه، دردهای شکمی در کودکان به سرعت بهبود پیدا می کند. والدین یا معلمانی که با بچه ها سرو کار دارند معمولا در مورد اینکه شکایت کودکان از درد شکمی به بررسی اورژانسی نیاز دارد یا خیر با مشکل مواجه می شوند. در این مقاله قصد داریم به برخی از علل احتمالی درد شکمی در کودکان بپردازیم.

دل درد کودک

ویروس یا باکتری می تواند باعث ایجاد درد شکمی شود. اغلب چنین عفونت هایی مرتبط با نشانه های معدی روده ای همچون گرفتگی شکم، حالت تهوع و استفراغ هستند. عفونت های ویروسی معمولا به سرعت بهبود پیدا می کنند اما عفونت های باکتریایی برای بهبود به آنتی بیوتیک نیاز دارند.

دل درد کودک

مسمومیت های غذایی که نشانه های آن ها شبیه آنفلونزای معده/ روده است ، آلرژی های غذایی، مصرف بیش از حد غذاها می تواند باعث ایجاد ناراحتی موقت در معده شود.

دل درد کودک

این گزینه می تواند از یک مشکل ساده همچون خوردن سوپ تا مشکل حاد همچون بلع قرص آهن یا اوردوز مصرف دارو متغیر باشد.

دل درد کودک

مشکلات جراحی برای درد شکمی دربرگیرنده آپاندیسیت و انسداد معده یا روده است. علاوه بر این، مواردی که خارج از شکم قرار دارند می توانند باعث ایجاد دردی در شکم شوند. به عنوان مثال عوارض ناشی از دیابت یا نیش عنکبوت سیاه می تواند دردی را در کودک ایجاد کند.

دل درد کودک

معمولا والدین یا معلمان می توانند درد شکمی را در کودک تشخیص دهند. نوزادان و کودکان نوپای کم سن وسال در این شرایط ممکن است گریه کنند، نشانه های درد را در صورت خود بروز دهند یا از درد به خود بپیچند. کودکان کم سن و سال معمولا به سرعت مشکلاتی که در بدن خود دارند را به والدین یا معلم خود اطلاع می دهند. برخی از نوجوانان در مورد بیان درد تردید می کنند. نشانه های درد شکمی را در ادامه بیان خواهیم کرد.

دل درد کودک

موضوع مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که علل بسیار ساده درد شکمی دوام طولانی ندارند. بیشتر ماها درد حاصل از گاز یا آنفلونزای معده/روده را تجربه کرده ایم. اینگونه دردها معمولا در عرض ۲۴ ساعت بهبود پیدا می کند. هر نوع درد شکمی که بیشتر از ۲۴ ساعت به طول انجامد باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

دل درد کودک

دردهای بسیار ساده در مرکز شکم واقع می شوند. کودک ممکن است اطراف ناف را شروع به مالیدن کند. دردی که در سایر بخش های شکم احساس می شود معمولا جدی تر است. این موضوع به خصوص زمانی مهم خواهد بود که درد در قسمت های پایین سمت راست شکم رخ دهد. دردی که در این ناحیه رخ می دهد معمولا مرتبط با آپاندیسیت خواهد بود مگر اینکه عکس آن تایید شود.

دل درد کودک

اگر ظاهر کودک شما به نظر بسیار بیمار آمد بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید. اغلب معلم می فهمد که کودک موردنظر بیمار است. موارد کلیدی که به هنگام بروز درد شکمی باید مدنظر قرار دهید ، ظاهر رنگ پریده، عرق کردن، بی میل بودن و خواب آلودگی کودک است. زمانی که کودک نتواند به بازی خود ادامه دهد، تمایلی به خوردن یا اشامیدن برای چندین ساعت متوالی نداشته باشد باید حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

دل درد کودک

کودکانی که درد شکمی دارند اغلب استفراغ می کنند اما این موضوع همیشه نشان دهنده مشکل حاد و جدی نیست. با اینحال، بیشتر علل ساده استفراغ به سرعت برطرف می شود. اگر استفراغ بیشتر از ۲۴ ساعت طول کشید بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

دل درد کودک

در هر سنی، استفراغی که در برگیرنده خون یا مواد تیره رنگ باشد باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد. استفراغ طولانی مدت و ناتوانی نگه داشتن مایعات در بدن، می تواند به کمبود آب منجر شود. نشانه های کمبود آب در بدن شامل دهان خشک و ادرار نکردن است.

دل درد کودک

این موضوع نیز یکی از موارد رایجی است که به همراه درد شکمی رخ می دهد و اغلب نشان می دهد دلیل بیماری، وجود یک ویروس است. اسهال می تواند برای چندین روز متوالی ادامه داشته باشد اما معمولا کمتر از ۷۲ ساعت طول می کشد. اسهال به خصوص زمانی که به همراه استفراغ رخ می دهد می تواند به کمبود آب در بدن منجر شود. اگر خونی در مدفوع دیده شود باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

دل درد کودک

وجود تب همیشه نشانه مشکل حاد و جدی در بدن نیست. علاوه بر این، در برخی از موارد شدید درد شکمی، فرد ممکن است دمای طبیعی داشته باشد.

دل درد کودک

مشکلات حادی که ممکن است پسران به عنوان درد شکمی توصیف کنند از جاهای دیگر بدن ایجاد می شود. معمولا کودک از بیان موقعیت درد احساس خجالت می کند . به همین خاطر باید موقعیت درد را به درستی تشخیص دهید. مشکلات مرتبط با بیضه را می توان به راحتی و به کمک پزشک درمان کرد. اگر کودکی در مورد درد موجود در بیضه یا کشاله ران شکایت کرد حتما با پزشک مشورت کنید.

دل درد کودک

درد شکمی مرتبط با مشکلات دفع ادرار( همچون ادرار دردناک یا مکرر) می تواند نشان دهنده عفونت مثانه باشد. اگر کودک شما نیز چنین شرایطی داشت حتما با یک پزشک مشورت کنید.

دل درد کودک

علل خاص و حاد درد شکمی معمولا به همراه راش های پوستی جدید ایجاد می شود. ترکیبی از راش پوستی با درد شکمی شما را ملزم می کند به پزشک مراجعه کنید.

دل درد کودک

درد شکمی در کودکان چندین علت احتمالی دارد و می تواند اندام های مختلفی را در بدن تحت تاثیر خود قرار دهد. هر کدام از این شرایط نیازمند تست های تشخیصی خاص خود هستند. پزشک می تواند سابقه پزشکی فرد را به طور کامل مورد بررسی قرار دهد و کودک را معاینه نماید. این معاینات در برگیرنده معاینه مقعد برای ارزیابی وجود خون در مدفوع است. بر اساس اطلاعاتی که در این مرحله به دست می اید پزشک می تواند بررسی های اضافی را نیز انجام دهد. ازمایش خون، نمونه برداری از مدفوع، تست های تصویربرداری و نیز تست خاص ممکن است نیاز باشد. در برخی از موارد فرد متخصص جراحی را پیشنهاد می کند.

دل درد کودک

والدین یا معلمان باید همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشند و در زمان و مکان مناسب با پزشک تماس بگیرند. کودک باید به هنگام ریکاوری مورد بررسی قرار گیرد. بهتر است نوجوانان را با این حرکات ازرده خاطر نکنید اما باز هم مراقبت از آن ها را کنار نگذارید. مواردی که در ادامه بیان خواهیم کرد می تواند در بهبود شرایط موجود به شما کمک کند.

دل درد کودک

کودکی که درد شکمی دارد اغلب با استراحت خوب می شود. دراز کشیدن می تواند به تسکین درد ناشی از گار معده کمک کند اما موقعیت بهینه برای کودک همان موقعیتی است که در آن احساس راحتی می کند.

دل درد کودک

انسان ها بدون مصرف مواد غذایی جامد هم می توانند مدت زمان طولانی زنده بمانند اما باید از مایعات استفاده کنند. کمبود آب در بدن معمولا به سرعت توسعه پیدا نمی کند مگر اینکه اسهال یا استفراغ شدیدی وجود داشته باشد. کودکی که به طور مکرر استفراغ می کند قادر نخواهد بود حجم وسیعی از مایعات را در بدن خود نگه دارد. پزشکان توصیه می کنند در این شرایط مقدار اندکی از مایعات را هر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه یکبار به کودک بدهید.

دل درد کودک

آب یا شیر جوشیده شده را در مقادیر زیاد به نوزادان ندهید زیرا می تواند مشکلات زیادی در آن ها ایجاد کند. پزشکان توصیه می کنند برای پیشگیری و درمان کمبود آب در بدن از مایعات متعددی استفاده شود. سعی کنید با مشورت پزشک غذا دادن به نوزاد را به روال عادی برگردانید. در این شرایط بهترین انتخاب برای کودکان بزرگتر، استفاده از نوشیدنی زنجبیل یا سوپ ساده است. از مایعاتی که درد شکمی را بدتر می کند اجتناب کنید.

دل درد کودک

معمولا خود کودک می تواند شما را در مورد زمان مناسب مصرف غذاهای جامد آگاه سازد. ابتدا سعی کنید از مواد تست شده یا کراکرها استفاده کنید. سپس به مواد معمول و منظم خود برگردید. موز، سیب؛ برنج پخته شده غذاهای مناسبی بعد از رژیم غذایی مایعات است.

دل درد کودک

شما می توانید از استامینوفن عاری از آسپرین برای کنترل تب استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که نمی توانید به کودک خود اسپرین بدهید. از مصرف آنتی بیوتیک خودداری کنید مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد. پزشکان داروهای گیاهی یا سایر درمان های خانگی را توصیه نمی کنند. اگر از این موارد استفاده می کنید با یک پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید مشکلی برای کودک پیش نمی اید.

دل درد کودک

درمان بر اساس سابقه فرد، معاینات جسمی و نتایج آزمایش های مختلف تجویز خواهد شد. چنین درمانی ممکن است تنها یک استراحت ساده و مصرف مایعات باشد. برای موارد حاد و شدید، درمان ممکن است بستری شدن در بیمارستان و جراحی نیز باشد.

دل درد کودک

اگر کودک شما نشانه های بالا را داشت حتما با یک پزشک متخصص تماس بگیرید.

دل درد کودک

درد شکمی که در مراحل اولیه تشخیص داده شده و درمان می شود می تواند به سرعت بهبود یابد. با اینحال دردهایی که تشخیص داده نمی شوند و بدون درمان رها می گردند می توانند تهدید کننده زندگی فرد باشند.به همین خاطر والدین یا معلم باید در مورد درد کودک آگاه باشند و در زمان مناسب او را به سراغ پزشک ببرند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.medicinenet.com/childrens_abdominal_pain_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۳ مهر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran