انگشت ماشه ای

انگشت ماشه ای

انگشت ماشه ای ( Trigger Finger) چیست؟

نکات کلیدی
❶ انگشت ماشه ای به علت التهاب تاندون یا غلاف تاندون فلکسور در دست ایجاد می شود.
❷ تغییر در شیوه زندگی و اجتناب از فعالیت، اغلب درمان موثری برای انگشت ماشه ای هستند.
❸ درمان با کتزریق کورتون موضعی نیز ممکن است موثر باشد، اما احتمال بازگشت علائم پس از این درمان وجود دارد.

تصویر1: نمایش تاندون متورم در انگشت ماشه ای

4انگشت ماشه ای به دلیل التهاب تاندون یا غلاف تاندون در دست ایجاد شده و باعث درد می شود. در این بیماری حرکت انگشت با محدودیت مواجه است و حتی گاهی راست کردن انگشت غیر ممکن می شود.

علائم و نشانه های انگشت ماشه ای چیست؟ ( Trigger Finger Symptom)

12علائم اولیه عبارتند از:

 • درد قاعده انگشت حین خم و راست کردن انگشت
 • ایجاد یک برامدگی یا توده در ناحیه قاعده انگشت در کف دست که با خم و راست کردن انگشت بهتر قابل لمس می باشد
 • درد و گیر کردن انگشت و یا شنیدن یک تقه یا کلیک در هنگام راست کردن انگشت
 • احساس سفتی در انگشت آسیب دیده
تصویر2: تاندول یا برجستگی روی تاندون وارد غلاف می شود ولی حین راست کردن انگشت برای خروج با اشکال مواجه می شود و حس گیر کردن را ایجاد می کند

اگر برای درمان انگشت ماشه ای اقدام نکنید بیماری پیشرفت می کند. در این حالت انگشت قفل شده و بدون کمک دست دیگر قادر به خم و راست کردن انگشت نخواهید بود.
علائم انگشت ماشه ای معمولا در صبح بیشتر بوده و به مرور در طول روز حرکت انگشت راحت تر می شود.

چه چیزی باعث انگشت ماشه ای می شود؟

9
انگشتان دست چندین استخوان کوچک دارند که این استخوان ها به وسیله تاندون ها به عضلات متصل هستند. هنگامی که ماهیچه ها منقبض می شوند، تاندون ها برای حرکت انگشتان، استخوان ها را می کشند.
تاندون بلند که تاندون فلکسور نامیده می شود از ناحیه ساعد تا بند پایینی انگشتان ادامه دارد. حرکت تاندون فلکسور در داخل غلاف تاندون فلکسور صورت می گیرد. اگر این تونل باریک باشد تاندون نمی تواند به راحتی حرکت کند و این همان مشکلی است که در بیماری انگشت ماشه ای رخ می دهد.
هنگامی که حرکت تاندون داخل غلاف محدود شود، تاندون ملتهب و متورم شده و حرکت آن دشوار می شود. التهاب باعث ایجاد یک برامدگی شده که حرکت را با محدودیت مواجه می کند. این عامل باعث می شود انگشت در حالت خم باقی مانده و راست کردن آن دشوار باشد.

تصویر3: نمایش لزوم وجود غلاف تاندون برای اتصال تاندون به استخوان
تصویر4: نمایش علت ایجاد انگشت ماشه ای
چه کسانی در معرض خطر انگشت ماشه ای قرار دارند؟

19احتمال ابتلا به انگشت ماشه ای در برخی افراد بیشتر از دیگران است. به عنوان مثال انگشت ماشه ای در بین زنان نسبت به مردان شایع تر است.

برخی دیگر از عوامل بروز انگشت ماشه ای عبارتند از:

انگشت ماشه ای اغلب در بین نوازندگان، کشاورزان و کارگران صنعتی شایع تر است.

انگشت ماشه ای چگونه تشخیص داده می شود؟

2معمولا پزشک با یک معاینه و برخی سوالات ساده می تواند انگشت ماشه ای را تشخیص دهد.

پزشک با شنیدن صدای کلیک انگشت و مشاهده خم و راست شدن انگشت وجود بیماری را تشخیص می دهد و نیازی به آزمایش و عکس برداری نمی باشد.

انگشت ماشه ای چگونه درمان می شود؟

درمان خانگی:

درمان به شدت علائم بستگی دارد. درمان خانگی عبارتند از:

 • پرهیز از انجام کارهای سنگین یا کارهای تکراری با انگشت برای چهار تا شش هفته (مثالهایی از حرکات مضر: بافتنی، چلاندن لباس، پیچاندن مثلا پیچ گوشتی، استفاده زیاد از تسبیح و…).
 • استفاده از بریس یا آتل برای محدود کردن حرکت و ثابت شدن انگشت
 • استفاده از گرما یا یخ برای کاهش تورم
 • قرار دادن دست در آب گرم چندبار در طول روز برای استراحت دادن به تاندون ها و عضلات
 • کشش آرام انگشتان به منظور افزایش دامنه حرکت آنها
تصویر5: بریس مناسب برای مراقبت از انگشت ماشه ای
تزریق کورتون
تصویر6: تزریق استروئید (کورتون) در غلاف تاندون برای کاهش التهاب آن

درمان دارویی

دارو ها ممکن است به کاهش التهاب کمک کنند. چند نمونه از داروهای ضد التهاب عبارتند از:

 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن
 • تزریق ستروئید (کورتون)
تصویر7: باز کردن غلاف تاندون برای آزاد شدن فضای تاندون
جراحی

اگر داروها و درمان های خانگی موثر واقع نشوند پزشک انجام عمل جراحی را توصیه می کند. جراحی انگشت ماشه ای به صورت سرپایی صورت می گیرد. جراح پس از تزریق بی حس کننده موضعی، با ایجاد یک برش کوچک در کف دست، فضای غلاف تاندون را آزاد می کند.

با بهبود غلاف تاندون حرکت انگشتان آسان تر خواهد بود. خطرات این جراحی شامل ایجاد عفونت یا بی تاثیر بودن جراحی می باشد که البته بسیار نادر است.

بهبودی کامل بعد از عمل می تواند چند هفته تا شش ماه به طول انجامد. ممکن است پزشک انجام تمرینات فیزیوتراپی را برای از بردن سفتی مفاصل توصیه کند اما معمولا این کار لزومی ندارد. به طور کلی پس از اینکه یک بار پزشک فضای غلاف تاندون را آزاد کرد، تاندن می تواند آزادانه حرکت کند و پس از گذشت چند روز شما می توانید به فعالیت های عادی خود ادامه دهید. پزشک بخیه را بعد از ۷ الی ۱۴ روز می کشد.

۷ تمرین برای کمک به بهبود انگشت ماشه ای در خانه

23گاهی اوقات استفاده از بریس کافی نبوده و انجام تمریناتی برای افزایش عملکرد مطلوب دست لازم است.  در ذیل چند تمرین محرک شایع برای انگشت ماشه ای معرفی می کنیم.

ورزش انگشت ماشه ای

1 . یک ورزش برای انگشت ماشه ای که به تقویت تاندون کمک می کند، کف دست خود را روی سطح صاف قرار داده و سپس هر انگشت خود را یک به یک بلند کنید (انجام این حرکت بر روی انگشت آسیب دیده با تمرکز بیشتری باشد).

2 . یکی دیگر از ورزش های کششی انگشت شامل بستن انگشتان با یک کش و سپس باز و بسته کردن انگشتان در برابر مقاومت کش می باشد.

ورزش انگشت ماشه ای

3 . تمرین بعدی، انگشت خود را به انگشت شست در حالت ایجاد یک دایره تکیه دهید و پس از ۵ ثانیه رها کنید. این تمرین را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

ورزش انگشت ماشه ای

4 . این تمرین شامل گرفتن یک توپ تنیس در دست می باشد. توپ را کف دست خود قرار داده و حدود ۵ ثانیه آن را فشار دهید. این تمرین را ۵ الی ۱۰ مرتبه در روز تکرار کنید.

5 . تمرین بعدی که می تواند برای عضلات دور کننده مفید باشد، یک تمرین ساده شامل باز کردن انگشتان و سپس بستن آنها به حالت مشت شده و تکرار مجدد آن می باشد.

6 . ورزش دیگر با انگشتان در حالت راست آغاز می شود. سپس انگشتان را به اندازه ای خم کنید که سر انگشتان بالای کف دست را لمس کند، بعد از آن انگشتان را بیشتر خم کرده طوری که پایین کف دست را لمس کند و در آخر دست را به حالت بسته با انگشتان صاف درآورید. این یکی از مفید ترین تمرینات برای کمک به تسکین درد می باشد.

ورزش انگشت ماشه ای

7 . در تمرین نهایی، انگشت آسیب دیده و انگشت کناری آن را با دست دیگر خود از هم باز کنید به این صورت که انگشت شست و سبابه دست دیگر خود را بین دو انگشت مورد نظر قرار داده و آن را به صورت یک V از هم جدا کنید و سپس بدون کمک دست دیگر مجدد دو انگشت را به هم نزدیک کنید.

علاوه بر این تمرینات، توصیه می شود ناحیه انگشت ماشه ای را ماساژ دهید. ماساژ کمک می کند تا جریان خون در اطراف انگشتان افزایش پیدا کرده و به کاهش التهاب کمک کند. سعی کنید ماساژ را چند دقیقه قبل و حتی پس از تمرینات بالا انجام دهید.

پیامی برای خانه

1تغییر در شیوه زندگی و اجتناب از فعالیت های تکراری اغلب در درمان انگشت ماشه ای موثر هستند. درمان تزریق موضعی کورتیکوستروئید (کورتون) نیز ممکن است موفق باشد اما احتمال عود وجود دارد. با توجه به مطالعات انجام شده محققان دریافتند که علائم افراد مبتلا یک سال بعد از تزریق کورتیکوستروئید (کورتون) بازگشت کردند. با این حال چون تزریق آن سریع و ساده است به شما اجازه می دهد که تا مدتی، انجام جراحی را به تاخیر بیندازید.

همچنین مطالعه محققان در این زمینه نشان داد که احتمال بازگشت علائم انگشت ماشه ای، در بیماران دیابتی وابسته به انسولین بیشتر است.

24گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

 

Mayo Clinic Staff. (2014, August 24). Trigger finger. Retrieved fromhttp://www.mayoclinic.com/health/trigger-finger/DS00155/METHOD=print

Rozental, T. D., Zurakowski, D., & Blazar, P. E. Trigger finger: Prognostic indicators of recurrence following corticosteroid injection. (2008, August). Journal of Bone and Joint Surgery۹۰(۸), ۱۶۶۵-۱۶۷۲٫ Retrieved from http://jbjs.org/content/90/8/1665.long.

Trigger finger (June 2010). Retrieved from http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00024

Trigger finger. (n.d.). Retrieved fromhttp://www.assh.org/Public/HandConditions/Pages/TriggerFinger.aspx

Trigger finger and De Quervain’s disease. (n.d.). Retrieved fromhttp://my.clevelandclinic.org/orthopaedics-rheumatology/diseases-conditions/hic-trigger-finger-and-dequervains-disease.aspx

Trigger Finger and Trigger Thumb

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۳ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran