Google Analytics Alternative

زبان

حقایق جالبی در مورد زبان و حس چشایی

زبان

ما از زبان خود برای خوردن، صحبت کردن و بلعیدن غذاهای مختلف استفاده می کنیم. بدون زبان غذا نمی تواند به خوبی وارد بدن شود اما ایا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که زبان چقدر اندام شگفت انگیزی است؟ در این مقاله قصد داریم برخی از جذاب ترین حقایق را در مورد زبان به اشتراک بگذاریم. پس همراه ما باشید.

زبان

زبان معمولا از پریگلوت تا نوک آن اندازه گیری می شود. متوسط طول زبان یک مرد بزرگسال۳٫۳ اینچ ( ۸٫۵ سانتی متر) و متوسط طول زبان یک زن بزرگسال حدود ۳٫۱ اینچ یا همان ۷٫۹ سانتی متر است. بر اساس اسناد جهانی گینس، عنوان فعلی بلندترین زبان جهان متعلق به یک آمریکایی به نام نیک اتوبرل است که زبان او حدود۱۰٫۱ سانتی متر طول دارد.

زبان

جوانه چشایی در بزرگسالان به طور میانگین بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ مورد است. سلول های حسی در جوانه چشایی مسئول درک طعم غذاها و نوشیدنی هایی است که ما می خوریم. این سلول ها هر هفته خود را بازسازی می کنند. حدود یک چهارم جمعیت جهان به عنوان افرادی شناخته می شوند که حس چشایی بسیار قوی دارند. این افراد حس چشایی قدرتمندی در مورد غذاهای تلخ و به خصوص ترکیب تلخی به نام ۶-n-propylthiouracil (PROP) دارند. یک چهارم دیگر از جمعیت جهان تقریبا حس چشایی ضعیفی دارند. این افراد می توانند غذاها را بچشند اما زیاد حساس نیستند و نمی توانند طعم تلخ PROP را به خوبی درک کنند.

زبان

جوانه های چشایی برای چشم انسان قابل مشاهده نیستند. این برآمدگی های صورتی و سفیدی که شما بر روی زبان خود مشاهده می کنید در واقع پاپیلا نام دارد. این ها موارد مو مانندی هستند که جوانه های چشایی بر بالای آن قرار دارند. هر کدام از آن ها به طور میانگین ۶ جوانه چشایی دارد. بیشتر جوانه های چشایی را نمی توان با چشم غیر مسلح مشاهده کرد. چیزی که شما می بینید پاپیلا هستند که جوانه های کوچکی اند و در برگیرنده سلول های عصبی حسی هستند و مسئول حس چشایی می باشند. سه نوع پاپیلا وجود دارد: پاپیلای قارچی، پاپیلای نخی شکل و پاپیلای جامی. پاپیلای قارچی شایع ترین آن هاست و بیشتر در نوک زبان و لبه های آن یافت می شود. این پاپیلاها را نمی توان با چشم غیر مسلح مشاهده کرد. سایر پاپیلاها شیوع کمتری دارند اما می توان آن را با چشم غیر مسلح نیز دید. پاپیلای جامی شکل بزرگ است و به صورت V شکل در پشت زبان و نزدیکی گلو آرایش یافته است. تنها ۷ الی ۱۲ پاپیلای جامی شکل وجود دارد. ما حدود ۲۰ پاپیلای نخی شکل در پشت لبه های زبان داریم که با چشم غیر مسلح نیز قابل رویت است.

زبان

به خاطر داشته باشید که بیشتر جوانه های چشایی بر روی زبان قرار دارند اما سلول های چشایی نیز در پشت گلو بر روی اپیگلوت ها ، بینی؛ سینوس ها و مسیر گلو تا بخش بالایی مری وجود دارد. نوزادان و کودکان کم سن و سال سلول های بیشتری دارند . تمامی این سلول ها سیگنال هایی را به مغز ارسال می کنند که بعدا به چیزی که به عنوان طعم درک می شود، تبدیل می گردد.

زبان

همه ماها با این باور بزرگ شده ایم که زبان ۴ ناحیه چشایی دارد: یکی از آن ها برای شیرینی، ناحیه دیگر برای نمک، ناحیه بعدی برای مواد ترش و ناحیه آخر برای مواد تلخ است اما این موضوع درست نیست. این طعم ها را می توان در تمامی بخش های زبان احساس کرد. کناره های زبان بسیار حساس تر از میانه های آن هستند. پشت زبان نیز حساسیت بیشتری به طعم تلخ دارد.

زبان

زبان کلا از عضله تشکیل شده است اما نه یک عضله. این عضو از بدن، از ۸ عضله مختلف تشکیل شده است که با هم در آمیخته اند و می توانند ماتریس انعطاف پذیری را تشکیل دهند. عضلات زبان تنها عضله ای در بدن هستند که مستقل از اسکلت کار می کنند. عضلات زبان شما دارای استقامت شگفت انگیزی هستند و برای غذا خوردن، صحبت کردن و بلعیدن به طور مداوم استفاده می شوند. زبان هرگز به نظر خسته نمی رسد.

زبان

جوانه های چشایی به ما کمک کردند به عنوان یک انسان تکامل پیدا کنیم. در ابتدا، جوانه های چشایی به ما کمک می کردند طعم غذاهایی که می خوریم را بچشیم: طعم تلخ و ترش ممکن بود نشان دهنده گیاهان سمی یا غذاهای فاسد باشد. پشت زبان به طعم تلخ حساس تر است به همین خاطر قبل از بلع غذاها می توانیم غذاهای سمی یا فاسد را شناسایی کنیم. طعم شیرین و نمکی به ما اجازه می دهد غذاهایی که غنی از مواد مغذی هستند را شناسایی کنیم.

زبان

اگر شما چاق شوید زبانتان نیز چاق می شود. زبان انسان درصد بالایی از چربی را دارد و ارتباطبی بین حجم چربی و چاقی وجود خواهد داشت. مطالعه انجام شده نشان می دهد داشتن زبان بزرگ تر با سطح بالایی از چربی می تواند فاکتور خطری برای آپنه خواب انسدادی در بزرگسالان چاق باشد. آپنه خواب انسدادی، اختلال خواب جدی در افراد است که به طور مکرر حین خواب، نفس کشیدن را متوقف و آغاز می کند.

زبان

هر فردی زبان منحصر به فرد خود را دارد. این موضوع شبیه اثر انگشت است و می توان از آن به عنوان ابزار تایید هویت استفاده کرد. زبان در دهان محافظت می شود و جعل کردن آن دشوار است. محققان در حال کار بر روی روشی هستند که از زبان به عنوان تایید هویت کننده بیومتریک استفاده می کند. این یک روش قابل اعتماد برای شناسایی افراد است.

زبان

می توان از زبان برای درک سلامت بدن استفاده کرد. به موارد زیر توجه کنید:
• زبانی با رنگ قرمز روشن، می تواند نشانه کمبود اسید فولیک یا ویتامین B12 ، تب اسکارلت یا بیماری کاواساکی باشد.
• لکه های سفید یا پوشش سفید رنگ بر روی زبان می تواند نشانه تورم دهانی (نوعی از عفونت مخمر) یا لکوپلاکیا باشد
• زبان سیاه و مو دار می تواند نشانه رشد بیش از حد باکتری ها باشد و ممکن است در افرادی دیده شود که دیابت دارند یا از آنتی بیوتیک و شیمی درمانی استفاده می کنند.
• برآمدگی های دردناک بر روی زبان می تواند نشانه زخم های دهانی یا سرطان دهان باشد.
اگر نشانه های بالا را داشتید یا در مورد ظاهر زبان خود نگران هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/fun_facts_about_tongue_and_taste_buds_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۵ مهر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran