دومین سال رشد کودک

دومین سال رشد کودک

سال دوم رشد کودک

هر روزی که با کودک نوپای خود می گذرانید همانند یک ماجرای هیجان انگیز است.  با رشد کودک  شاهد اتفاقات زیادی خواهید بود.  حتما شما نیز همانند سایر افراد با دیدن مواردی همچون صحبت کردن، راه رفتن و انجام تمامی کارهای با مزه توسط کودک نوپای خود به وجد می آیید. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم.

اولین گام های کودک

یکی از موارد جذابی که کودک نوپا با آن مواجه می شود  برداشتن اولین گام هاست. این موضوع معمولا در اوایل سال دوم زندگی کودک اتفاق می افتد. زمانی که کودک شما می تواند بدون کمک دیگران یک قدم بردارد و به سمت جلو حرکت کند. بیشتر کودکان بین ۹ الی ۱۷ ماهگی خود شروع به حرکت کردن می کنند. سن متوسط برای انجام اینکار حدود ۱۴ ماهگی کودک است.

دویدن

این موضوع نیز می تواند برای والدین بسیار جذاب باشد.  حدود شش ماه بعد از اینکه کودک توانست به خوبی بر روی راه رفتن تسلط پیدا کند قادر خواهد بود بدود. اما سوال اینجاست که آیا کودک می تواند  به این کار خود ادامه دهد؟

بعد از اینکه کودک متوجه شد می تواند از موارد و موانع موجود بالا برود شروع به کاوش دنیای اطراف خود خواهد کرد. البته بالا رفتن در اینجا به معنای بالا رفتن از پله ها و اسباب و وسایل موجود در منزل است.  کودک نوپای شما به احتمال زیاد در طول دو سالگی اش شروع به بالا رفتن از پله ها و مبلمان منزل می کند . به همین خاطر باید همیشه مراقب رفتارها و حرکات او باشید.

ضربه زدن به توپ

ضربه زدن به توپ یک مرحله بزرگ در زندگی کودکان محسوب می شود. کودک نوپای شما باید بتواند خود را با حرکاتی همچون ضربه زدن هماهنگ سازد. همچنین اگر بخواهد به توپ ضربه بزند باید با آن ارتباط برقرار کند. بعد از اینکه کودک متوجه شد  می توان به توپ ضربه زد و آن را به بالا و پایین فرستاد تلاش می کند همین   موضوع را در مورد اسباب بازی ها، غذاها و سایر اشیای پیرامون خود انجام دهد.

هنوز زود است که بخواهید بگویید کودک شما توانایی  و استعداد نقاشی را دارد یا خیر. اما  زمانی که کودک در دومین سال زندگی خود قرار دارد تلاش می کند  مواردی را ترسیم کند.  در طول سال دوم کودک کنترل بیشتری بر روی عضلات کوچک دست و انگشت خود خواهد داشت. همین امر به او کمک می کند با مداد رنگی نقاشی کند یا با قاشق غذا بخورد.

تصورات کودک شما در طول دو سالگی به واقعیت نزدیک تر می شود. بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی، مغز کودک آماده ایجاد بازی های واقعی است. در چنین شرایطی کودک تلاش می کند با خرس کوچک خود بازی کند یا با تلفن اسباب بازی‌اش به گفتگو بپردازد.

صحبت کردن

تا به امروز کودک نوپای شما بیشتر از تک واژه ها استفاده می کرد. اما  در ۱۵ الی ۱۸ ماهگی تلاش می کند واژه‌های واقعی تری را به زبان بیاورد.  بین ۱۸ الی ۲۴ ماهگی، بیشتر کودکان تلاش می کنند از عبارات ساده تر برای برقراری ارتباط استفاده کنند. در سن ۲ سالگی، ممکن است جملات کوتاهی از او بشنوید.

بازی کردن با دوستان

اجازه دهید کودکتان با دوستانی که دارد به بازی بپردازد.  در اواخر دو سالگی بیشتر کودکان دوست دارند با  کودکان هم سن و سال خود به بازی بپردازند. آنها ممکن است برای اشتراک گذاری اسباب بازی های خود با دیگران آمادگی کامل نداشته باشند اما همین امر گام بزرگی برای شگل گیری زندگی اجتماعی آن هاست.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/parenting/ss/slideshow-toddler-milestones-second-year

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۵ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran