تیروئید

تیروئید: نشانه ها و راه حل ها

تیروئید

ایا خستگی در طول روز شما را اذیت می کنید؟ افزایش وزن، احساس سردی یا ریزش مو دارید؟ یا در اغلب موارد عرق کرده اید، اضطراب دارید یا وزنتان کم شده است؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است پس باید غده تیروئید را مقصر اصلی این ماجرا بدانید.  غده تیروئید تنظیم کننده بدن و ذهن است و در برخی از موارد ممکن است نتواند کار خود را به درستی انجام دهد. این مشکل  در زنان شیوع بیشتری دارد.  برای اینکه بتوانید احساس بهتری داشته باشید و از بروز مشکلات جدی جلوگیری کنید باید درمان مناسبی را دریافت نمایید.

تیروئید

همانطور که می دانید تیروئید یک غده پروانه ای شکل در جلوی گردن است. این غده هورمون هایی را تولید می کند که در کنترل سرعت متابولیسم بدن نقش مهمی دارند.  متابولیسم سیستمی است که به بدن کمک می کند از انرژی موجود استفاده کند. اختلالات تیروئیدی می تواند متابولیسم را به وسیله ی اختلالی که در تولید هورمون های تیروئیدی  ایجاد می کند افزایش یا کاهش دهد. زمانی که سطح این هورمون ها بسیار کم یا بسیار زیاد باشد، ممکن است طیف وسیعی از نشانه ها را در بدن تجربه کنید.

تیروئید

تغییر  غیر قابل توضیح در وزن یکی از شایع ترین نشانه های اختلال تیروئیدی است. افزایش وزن ممکن است نشان دهنده سطح پایین هورمون های تیروئیدی باشد که به این شرایط کم کاری تیروئید گفته می شود. در مقابل، اگر غده تیروئید هورمون های بیشتری نسبت به نیاز بدن تولید کند، ممکن است بیمار کاهش وزنی را تجربه نماید. این شرایط نیز با عنوان پرکاری تیروئید شناخته شده است. کم کاری تیروئید به مراتب شایع تر است.

تیروئید

تورم یا بزرگ شدن گردن یکی از علائم آشکاری است که نشان می دهد مشکلی در غده تیروئید وجود دارد. گواتر ممکن است در کم کاری یا پرکاری تیروئید دیده شود. در برخی از موارد   تورم در گردن می تواند نتیجه سرطان تیروئید باشد. همچنین این تورم می تواند به خاطر دلایلی باشد که هیچ ربطی به غده تیروئید ندارد.

تیروئید

هورمون های تیروئید تقریبا بر روی هر اندامی که در بدن وجود دارد تاثیر می گذارند و می توانند  ضربان قلب را نیز تغییر دهند. افرادی که مبتلا به  کم کاری تیروئید هستند ممکن است ضربان قلب کندتری نسبت به حد معمول داشته باشند. پر کاری تیروئید  می تواند باعث افزایش ضربان قلب شود. این موضوع ممکن است باعث افزایش فشار خون و احساس تپش قلب در فرد گردد.

تیروئید

اختلالات تیروئیدی می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی سطح انرژی و خلق و خوی افراد داشته باشد.  کم کاری تیروئید باعث می شود فرد احساس خستگی، افسردگی و  تنبلی داشته باشد. در مقابل، پر کاری تیروئید باعث ایجاد اضطراب، مشکل در خواب، بی قراری و تحریک پذیری می شود.

تیروئید

ریزش مو یکی دیگر از نشانه های اختلالات تیروئیدی است. در پر کاری و کم کاری تیروئید امکان ریزش مو وجود دارد. در بیشتر موارد مو دوباره بعد از درمان اختلالات تیروئیدی رشد می کند.

تیروئید

اختلالات تیروئیدی می تواند توانایی بدن برای تنظیم دما را دچار اختلال سازد. افرادی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند ممکن است احساس سرمای غیر عادی داشته باشند. افرادی که پرکاری تیروئید را تجربه می کنند  بیش از حد عرق می کنند و  احساس گرما خواهند داشت.

تیروئید

کم کاری تیروئید می تواند نشانه های دیگری را نیز در بدن ایجاد کند که شامل موارد زیر است:

پوست خشک و ناخن های شکننده

بی حسی یا سوزش در دست

یبوست

دوره های قاعدگی غیر طبیعی

تیروئید

پرکاری تیروئید نیز می تواند نشانه ها و علائم اضافی در بدن ایجاد کند. این نشانه ها عبارتند از:

ضعف عضلانی یا لرزش دست

مشکلات بینایی

اسهال

دوره های قاعدگی نامنظم

تیروئید

از آنجایی که اختلال تیروئیدی می تواند تغییراتی را در چرخه قاعدگی  و خلق و خو ایجاد کند، نشانه های آن اغلب با یائسگی اشتباه گرفته می شود. اگر پزشک به وجود اختلال تیروئیدی شک کند می تواند از یک ازمایش ساده خون برای اطمینان حاصل کردن از آن استفاده نماید.

تیروئید

اگر فکر می کنید نشانه های اختلال تیروئیدی را دارید از پزشک بخواهید شما را بررسی کند. افرادی که نشانه های بیماری را دارند یا فاکتور خطر آن را در خود می بینند  ممکن است بیشتر از سایر افراد به تست و بررسی نیاز داشته باشند. کم کاری تیروئید بیشتر زنان بالای ۶۰ سال را تحت تاثیر خود قرار می دهد. پرکاری تیروئید نیز در زنان شایع تر است. سابقه خانوادگی خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

تیروئید

نگاه دقیق در اینه می تواند به تشخیص اختلال تیروئیدی به شما کمک کند. سر خود را به عقب ببرید، کمی آب بنوشید و زمانی که آب را می بلعید گردن خود را زیر سیب ادم و بالای استخوان ترقوه مورد بررسی قرار دهید. به دنبال برآمدگی در گردن باشید. این عمل را چندین بار تکرار کنید. اگر احساس کردید برآمدگی یا توده ای در این ناحیه دارید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

تیروئید

اگر پزشک به وجود اختلالات تیروئیدی شک کند می تواند یک ازمایش ساده خون را برای اطمینان حاصل کردن از این شرایط تجویز نماید. این تست، سطح هورمون محرک تیروئید (TSH)  را اندازه گیری کند . این هورمون نوعی هورمون است که می تواند کار غده تیروئید را تنظیم نماید. اگر TSH بالا باشد بدین معنی است که عملکرد غده تیروئید بسیار پایین است و فرد به کم کاری تیروئید مبتلاست. اگر TSH پایین باشد به این معنی خواهد بود که غده تیروئید بسیار فعال است و فرد مبتلا به پرکاری تیروئید می باشد. پزشک همچنین می تواند سطح سایر هورمون های تیروئیدی را در خون بررسی کند. در برخی از موارد، مطالعات تصویربرداری و بیوپسی برای ارزیابی عملکرد غیر طبیعی تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد.

تیروئید

شایع ترین علت کم کاری تیروئید بیماری هاشیموتو است. این یک اختلال خود ایمنی است که در آن بدن به غده تیروئید حمله می کند. بعد از این حمله، غده تیروئید آسیب می بینید و همین امر موجب می شود این غده نتواند هورمون های کافی تولید کند. بیماری هاشیموتو می تواند سابقه خانوادگی داشته باشد.

تیروئید

در برخی از موارد کم کاری تیروئید به خاطر مشکلاتی است که در غده هیپوفیز وجود دارد. این غده  هورمون های محرک تیروئید(TSH) را تولید می کند و به غده تیروئید می گوید کار خود را به درستی انجام دهد. اگر غده هیپوفیز شما به اندازه کافی هورمون TSH تولید نکند، سطح هورمون های تیروئیدی در بدن افت می کند. سایر دلایل ایجاد کم کاری تیروئید  شامل التهاب موقتی تیروئید یا داروهایی است که بر روی عملکرد تیروئید اثر می گذارند.

تیروئید

شایع ترین علت پرکاری تیروئید بیماری گریوز است. این یک اختلال خود ایمنی است که  در آن به غده تیروئید حمله می شود  و همین امر  باعث انتشار سطح بالایی از هورمون های تیروئید در بدن می گردد. یکی از نشانه بیماری گریوز تورم قابل مشاهده و ناراحت کننده در پشت چشم است.

تیروئید

پر کاری تیروئید ممکن است به خاطر ندول های تیروئید باشد. ندول های تیروئیدی برآمدگی هایی هستند که در داخل تیروئید توسعه پیدا می کنند و در برخی از موارد هورمون های تیروئیدی تولید می کنند. برآمدگی های بزرگ می تواند گواتر قابل ملاحظه ای در بیمار ایجاد کند.اما برامدگی های کوچک را می توان با سونوگرافی تشخیص داد. مقدار جذب تیروئید و اسکن می تواند تولید بسیار زیاد هورمون های تیروئیدی را مشخص کند.

تیروئید

زمانی که اختلالات تیروئیدی به صورت درمان نشده رها می شود، کم کاری باعث افزایش سطح کلسترول  خواهد شد و به احتمال زیاد به سکته یا حمله قلبی می انجامد. در موارد شدیدتر، سطح بسیار پایین هورمون های تیروئیدی می تواند باعث از دست رفتن هوشیاری شود و سطح دمای بدن را پایین تر بیاورد. این موضوع باعث تهدید زندگی بیمار خواهد شد. اگر پرکاری تیروئید  درمان نشده باقی بماند می تواند مشکلت حاد قلبی و  شکنندگی استخوان ها را به همراه داشته باشد.

تیروئید

اگر کم کاری تیروئید در فرد تشخیص داده شود، پزشک می تواند  هورمون های تیروئیدی را به شکل قرص تجویز نماید. این موضوع باعث بهبود قابل توجهی در وضعیت بیمار می شود و در عرض چند هفته  نشانه های آن بهبود می یابد. درمان طولانی مدت می تواند به افزایش انرژی، کاهش سطح کلسترول خون و کاهش تدریجی وزن منجر شود. بیشتر افرادی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند باید این هورمون ها را به صورت دائمی و برای کل زندگی خود مصرف نمایند.

تیروئید

رایج ترین درمان برای پرکاری تیروئید استفاده از  داروهای ضد تیروئیدی است که تلاش می کند سطح هورمون های تولید شده توسط غده تیروئید را کاهش دهد. این شرایط ممکن است به تدریج از بین برود اما بیشتر افراد باید داروهای تجویز شده را برای طولانی مدت مصرف کنند. سایر داروها برای کاهش نشانه های این بیماری تجویز می شود. گزینه درمانی دیگر استفاده از ید رادیواکتیو است که غده تیروئید را در عرض ۶ الی ۱۸ هفته تخریب می کند. زمانی که غده از بین رفت یا به کمک جراحی از بدن برداشته شد، بیمار می تواند هورمون های مورد نیاز را از طریق قرص دریافت کند.

تیروئید

برداشتن غده تیروئید یکی از گزینه های درمانی برای پرکاری تیروئید است اما این گزینه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که داروهای تجویز شده کارساز نباشد یا گواتر بیش از حد بزرگ شود. جراحی برای بیمارانی که ندول تیروئید دارند نیز پیشنهاد می شود. بعد از اینکه غده تیروئید از بدن برداشته شد، بیمار می تواند از طریق مکمل ها هورمون های تیروئیدی را دریافت کند.

تیروئید

سرطان تیروئید شیوع بسیار کمتری دارد  و کمتر کشنده است. نشانه های سرطان تیروئید برآمدگی یا تورم در گردن می باشد و تنها ۵ درصد از ندول های تیروئیدی به سرطان تبدیل می شوند. زمانی که سرطان  تیروئید در فردی تشخیص داده شد  این شرایط با جراحی و سپس درمان با ید رادیواکتیو  بهبود می یابد. در برخی از موارد پرتو درمانی خارجی می تواند موثر باشد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/women/ss/slideshow-thyroid-symptoms-and-solutions

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran