آرنج تنیس بازان

بیماری آرنج تنیس بازان ( Tennis elbow) چیست؟

آرنج تنیس بازان
تصویر۱: آناتومی بیماری آرنج تنیس بازان

بیماری آرنج تنیس بازان یا تنیس البو، التهاب دردناک ناحیه آرنج است که در اثر حرکات تکراری زیاد آرنج به وجود می آید. درد معمولا در قسمت خارجی آرنج است اما ممکن است این درد تا ناحیه پشت ساعد ادامه پیدا کند.

معمولا در هنگام راست کردن آرنج یا کشیدن بازو درد احساس می شود.

(بصورت سنتی علت نامگذاری این بیماری شیوع زیاد علائم آن در بین تنیس بازان و کسانی که ورزش های با راکت را انجام می دهند بوده است. گرچه این موضوع تا حدودی زیر سوال است و بررسی بیشتر لازم است)

آرنج تنیس بازان
تصویر۲: اکستنسور های مچ دست

تاندون بخشی از عضله است که به استخوان متصل است.در این بیماری مشکل مربوط به  تاندون های زاست کننده مچ دست و انگشتان است که اتصال دهنده عضلات ساعد به استخوان خارجی آرنج می باشد.

آرنج تنیس بازان، زمانی رخ می دهد که عضله خاصی در ساعد (عضله بالا آورنده کوتاه مچ دست (ECRB = extensor carpi radialis brevis  ) دچار آسیب دیدگی شود. ECRB به بالا آوردن مچ دست کمک می کند.

فشار مکرر بر ماهیچه ضعیف شده ECRB سبب آب آوردن در محل اتصال تاندون به استخوان می شود. این مقدار بسیار کم آب موجب التهاب و درددر این ناحیه می شود.

علل ایجاد آرنج تنیس بازان می تواند فعالیت دست و چرخیدن مچ باشد. فعالیت هایی مانند:

 • تنیس و ورزش های راکتی
 • شنا
 • گلف
 • استفاده مکرر از پیچ گوشتی، چکش، و یا کامپیوتر
آرنج تنیس بازان
تصویر۳: درد در ناحیه آرنج

اگر دچار بیماری آرنج تنیس بازان باشید ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • درد خفیف در ناحیه آرنج که به تدریج بدتر می شود
 • گسترش درد از ناحیه خارجی ارنج تا پایین ساعد و گرفتگی ضعیف در مچ دست
 • افزایش درد هنگام دست دادن یا فشردن اشیاء
 • احساس درد در هنگام بلند کردن چیزی، استفاده از ابزار یا باز کردن درب شیشه ها
آرنج تنیس بازان
تصویر۴: معاینه آرنج تنیس بازان

آرنج تنیس بازان معمولا با معاینات بالینی تشخیص داده می شود. معمولا پزشک در مورد کار و ورزش شما و چگونگی گسترش علائم سوال می کند. سپس چند معاینه ساده برای تشخیص انجام می دهد. پزشک ناحیه اتصال تاندون به استخوان را فشار می هد و درد را بررسی می کند. تست دیگر اینکه وقتی ارنج راست و مچ دست به سمت کف دست خم است، در هنگام راست کردن مچ دست در ناحیه خارجی آرنج، احساس درد خواهید داشت.

ممکن است پزشک از شما آزمایشاتی مانند اشعه ایکس و ام آر آی بخواهد تا مطمئن شود این درد مربوط به اختلالات دیگری مثل آرتروز آرنج نباشد. معمولا این آزمایشات ضروری نیستند.

آرنج تنیس بازان
تصویر۵: استفاده از بریس برای جمع نگه داشتن عضلات

استراحت: اواین گام برای بهبودی استراحت بازو برای چند هفته است. ممکن است پزشک استفاده از بریس برای جمع نگه داشتن عضلات را پیشنهاد کند.

درمان بدون جراحی

حدود ۸۰ تا ۹۵ درصد از موارد آرنج تنیس بازان با موفقیت و بدون عمل جراحی درمان می شود.

پزشک برای دفعات اول موارد زیر را تجویز می کند:

آرنج تنیس بازان
تصویر۶: استفاده ازکمپرس یخ روی آرنج برای کاهش التهاب

کمپرس یخ: کمپرس یخ روی آرنج می تواند باعث کاهش التهاب و تسکین درد شود.

داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب: داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن می تواند به کاهش درد و تورم کمک کند.

 

فیزیوتراپی: فیزیوتراپیست تمرین هایی برای تقویت عضله ساعد می دهد که  شامل تمریناتی برای بازو، ماساژ یخ و تکنیک هایی برای تحریک عضله است.

 

اولتراسونیک تراپی: در این درمان پروب اولتراسوند بر رئوی ناحیه دردناک بازو قرار داده می شود. این پروب با ارسال امواج فرکانس بالا به داخل بافت در یک دوره زمانی معین می تواند به کاهش التهاب و سرعت بهبود کمک کند.

 

تزریق استروئید: ممکن است پزشک به طور مستقیم در عضله یا ناحیه ای که تاندون به استخوان متصل شده است کورتون تزریق کند. این کار باعث کاهش التهاب می شود.

آرنج تنیس بازان
تصویر۸: درمان به روش ASTYM

درمان به روش ASTYM : Astym یک از روش‌های درمانی غیر‌جراحی و بسیار موثر است که موجب تحریک بدن برای بازسازی تاندون‌ها و سایر بافت‌های نرم می‌شود. در این روش، ابزار‌ها و وسایل مخصوصی روی پوست قرار داده شده و به طور خفیف یا متوسط  فشار داده می‌شوند تا موجب تحریک بدن و ایجاد واکنشی شوند که موجب بازسازی بدن و بهبودی آسیب‌دیدگی می‌شود.

آرنج تنیس بازان
تصویر۷: تزریق خون به ناحیه آسیب دیده

تزریق خون به ناحیه آسیب‌دیده: در این روش، پزشک مقداری از خون شما را می‌گیرد و سپس آن را در ناحیه آسیب‌دیده تزریق می‌کند، به این امید که این کار موجب یک واکنش فیزیولوژیکی در بدن شود که موجب کاهش درد و بهبود عملکرد شود.

آرنج تنیس بازان
تصویر۸: تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP): در این روش، پزشک مقداری از خون بیمار را می‌گیرد و آن را درون دستگاهی قرار می‌دهد که با چرخش دادن ظرف حاوی خون، موجب جداسازی پلاسمای خون می‌شود که این پلاسما غنی از پلاکت‌های خونی می‌باشد. سپس این ماده در محل بروز آسیب‌دیدگی تزریق می‌شود. تزریق این ماده موجب واکنش‌های فیزیولوژیکی می‌شود که منجر به کاهش درد و بهبود عملکرد عضو آسیب‌دیده می‌شود. در صورتی که تزریق PRP با کمک تصاویر اولتراسوند در محل مورد نظر تزریق شود، می‌تواند در درمان التهاب تاندون بسیار موثر باشد.

آرنج تنیس بازان
تصویر۹: انجام تمرینات اکسنتریک

انجام تمرینات اکسنتریک (انقباض برونگرا): حرکات اکسنتریک به حرکاتی گفته می‌شود که در آن انقباض عضلانی موجب افزایش طول عضله می شود و عضله با انقباض خود حرکت را کنترل می‌کند. انجام تمرینات اکسنتریک نیاز به پشتکار زیادی دارد و لازم است زمان کافی برای آن اختصاص داده شود،  چرا که این تمرینات باید هفت روز هفته در حدود  ۱۰۰ تا ۱۵۰ بار در هر روز تکرار شوند و این روند تمرینی حداقل تا ۱۲ هفته دنبال شود.

آرنج تنیس بازان
تصویر۱۰: اعمال تحریک الکتریکی به دست بیمار

تحریک الکتریکی و یونتوفورزیس: در این روش، از دستگاه‌های مخصوصی برای فرستادن جریان الکتریکی به ناحیه‌ی دردناک دست استفاده می‌شود. این کار باید چند جلسه تکرار شود. گاهی اوقات روی پوست بیمار دارو یا پماد کورتیکاستروئید مالیده می‌شود و سپس با استفاده از ارسال جریان الکتریکی به پوست، این مواد در پوست فرو رفته و به بافت آسیب‌دیده می‌رسند (به این روش یونتوفورزیس گفته می‌شود).

آرنج تنیس بازان
تصویر۱۱: اعمال شاکویو به دست بیمار

شاکوِیوتراپی (ESWT): پزشک با استفاده از یک دستگاه مخصوص، یک سری امواج شوکی با انرژی پایین را به ناحیه آسیب‌دیده، می‌فرستد. نحوه‌ی انجام شاک‌ویوتراپی برای هر یک از بیماران از جنبه‌های مختلفی، متفاوت است از جمله: طول دوره‌ی درمان، شدت و فرکانس امواج شاکویو، تعداد جلسات درمانی و فواصل بین آن‌ها.

آرنج تنیس بازان
تصویر۱۲: ماساژ به روش معمول

ماساژ به روش معمول یا با کمک تجهیزات: رای درمان تنیس‌البو، در امتداد عضلات تاندون‌های دست، ماساژ عمیقی انجام می‌شود و هدف از انجام این ماساژ آزاد‌سازی بافت‌ها به طور مکانیکی می‌باشد. هرچند هیچ شواهد علمی ‌برای اثبات تاثیرگذاری این روش وجود ندارد، اما افراد بسیاری نتایج موفقیت‌آمیز و تاثیرات مثبت این روش را گزارش کرده‌اند.

لیزر/ نور درمانی: در این روش اشعه‌ی لیزر یا اشعه‌ی نوری بر روی ناحیه آسیب‌دیده تابانده می‌شوند. اشعه مورد استفاده می‌تواند از نوع لیزر کم توان (لیزر سرد) یا LED (دیود ساطع کننده نور) یا SLD (دیود فوق درخشان) باشد.

 

اسکلروتراپی (پرولوتراپی): در این روش یک ماده‌ی محرک در محل آسیب‌دیدگی تزریق می‌شود. این ماده موجب زخم شدن و سپس شکل‌گیری بافت اضافی در جای این زخم‌ها می‌شود. زخم‌های داخلی که با تزریق این ماده ایجاد می‌شوند موجب مسدود شدن عصب‌هایی می‌شوند که سیگنال‌های درد را منتقل می‌کنند.
در روش پرولوتراپی، در محل بروز آسیب‌دیدگی در نزدیکی مفصل، زخم‌هایی ایجاد می‌شود. در صورتی که مفصل دچار عدم ثبات شده باشد، شکل‌گیری بافت اضافی در جای زخم‌ها، در کپسول مفصلی، به ثبات بیشتر مفصل کمک می‌کند.

آرنج تنیس بازان

اولین گام در درمان آرنج تنیس بازان کاهش التهاب و استراحت دادن به عضلات و تاندون تحریک شده است. کمپرس یخ یک روش موثر و معمول در کاهش التهاب و درد می باشد. هنگامی که التهاب کاهش پیدا کرد می توانید ورزش های ملایمی برای تقویت عضلات ساعد انجام دهید. در نظر داشته باشید که برای انجام این تمرینات حتما می بایست با پزشک معالج یا درمانگر خود مشورت کنید.

آرنج تنیس بازان

گره مشت

ضعیف شدن عضلات آرنج در آرنج تنیس بازان بسیار شایع است. تقویت عضلات ساعد می تواند در بهبود انجام فعالیت های روزانه کمک کند.

وسایل مورد نیاز: میز و حوله

عضلات درگیر: تاندون بلند فلکسور انگشت شست و بقیه انگشتان

 1. ساعد خود را بر روی میز قرار دهید.
 2. یک حوله لوله شده یا یک توپ کوچک را بردارید.
 3. حوله را در دست خود فشار داده و برای ۱۰ ثانیه نگه دارید.
 4. حوله را رها کرده و دوباره مجدد فشار دهید. این کار را ۱۰ مرتبه تکرار کنید. همین تمرین را برای دست دیگر خود نیز انجام دهید.
آرنج تنیس بازان

چرخش کف دست رو به بالا همراه با یک وزنه

عضله سوپیناتور، عضله بزرگی است که به آرنج متصل می شود، این عضله اغلب در حرکاتی که باعث تنیس البو می شود درگیر است.

وسایل مورد نیاز: میز و وزنه یک کیلوگرمی

عضلات درگیر: عضله سوپیناتور

 1. روی صندلی بنشینید، وزنه یک کیلوگرمی را به صورت عمودی در دست خود نگه دارید، آرنج روی زانوثابت قرار گیرد.
 2. اجازه دهید وزن وزنه به چرخیدن بازو به سمت خارج کمک کند و کف دست رو به بالا بیاید.
 3. دست خود را به جهت دیگر بچرخانید تا وقتی که کف دست شما رو به پایین باشد.
 4. این کار را برای هر طرف ۲۰ مرتبه تکرار کنید
 5. سعی کنید این حرکت را پایین تر از بازوی خود انجام دهید
آرنج تنیس بازان

کشش مچ دست

اکستانسور مچ دست یک گروه از عضلات هستند که مسئولیت خم شدن مچ دست را بر عهدا دارند. این عضلات کوچک به آرنج متصل هستند و اغلب زیاد درگیر می شوند مخصوصا درطول ورزش های راکتی.

وسایل مورد نیاز: میز و وزنه یک کیلوگرمی

عضلات درگیر: اکستانسور مچ دست

 1. روی صندلی بنشینید وزنه یک کیلوگرمی را در دست گرفته، آرنج روی زانو و کف دست رو به پایین باشد.
 2. کف دست  را رو به پایین نگه دارید و مچ دست را به سمت پایین بچرخانید. اگر این حرکت برای شما دشوار است، می توانید حرکت را بدون وزنه انجام دهید.
 3. به حالت اول برگردید و این کار را مجدد انجام دهید. این تمرین را ۱۰ مرتبه برای هر طرف تکرار کنید.
 4. سعی کنید حرکت مچ دست را حفظ کرده و بازو را در حالت راحت نگه دارید.
آرنج تنیس بازان

کشش مچ دست

فلکسور مچ دست یک گروه از عضلات هستند که در تضاد با اکستانسور عمل می کنند. این عضلات کوچک به آرنج متصل هستند و اغلب زیاد درگیر می شوند و ممکن است دچار درد یا تورم شوند.

 

وسایل مورد نیاز: میز و وزنه یک کیلوگرمی

عضلات درگیر: فلکسور مچ دست

 1. روی صندلی بنشینید وزنه یک کیلوگرمی را در دست گرفته، آرنج روی زانو و کف دست رو به بالا باشد.
 2. کف دست  را رو به بالا نگه دارید و مچ دست را به سمت بدن خود بچرخانید.
 3. به حالت اول برگردید و این کار را مجدد انجام دهید. این تمرین را ۱۰ مرتبه برای هر طرف تکرار کنید.

سعی کنید حرکت مچ دست را حفظ کرده و بازو را در حالت راحت نگه دارید

آرنج تنیس بازان

پیچ و تاب دادن حوله

وسایل مورد نیاز: حوله دست

عضلات درگیر: اکستانسور و فلکسور مچ دست

 1. روی صندلی بنشینید یک حوله را با هر دودست نگه دارید، شانه ها راحت باشند
 2. حوله را با هر دو دست در جهت مخالف هم بچرخانید. شبیه به حالتی که میخواهید برای خارج کردن آب حوله آن را بچرخانید.
 3. این کار را ۱۰ مرتبه تکرار کنید و سپس ۱۰ مرتبه دیگر در جهت مخالف نیز انجام دهید.
آرنج تنیس بازان
تصویر۱۳: آرتروسکوپی آرنج تنیس بازان
آرنج تنیس بازان

جراحی

اگرعلائم این بیماری پس از یک سال درمان، بهبود نیابد ممکن است نیاز به جراحی باشد. لزوم انجام عمل جراحی را پزشک تعیین می کند.

جراحی یا از طریق آرتروسکوپی روی آرنج (arthroscopically) و یا با یک برش بزرگتر روی آرنج (جراحی باز) انجام می شود. در هر دو روش بافت مرده برداشته می شود و عضلات سالم بر روی استخوان جایگزین می شود.

پس از عمل جراحی لازم است بازوی خود را به وسیله آتل ثابت نگه دارید. این کار به بازگردانی قدرت عضلات و انعطاف پذیری کمک می کند.

جراحی آرنج تنیس بازان در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد موفقیت امیز است. اگر چه تجربه ثابت کرده در بعضی موارد ممکن است شخص قدرت عضلانی خود را از دست بدهد.

از جمله مواردی که به جلوگیری از آرنج تنیس بازان کمک می کند:

 

 • مطمئن شوید از ابزار و وسیله مناسبی در رشته ورزشی و یا کار خود استفاده می کنید
 • تمریناتی را برای حفظ قدرت و انعطاف پذیری ساعد در برنامه خود داشته باشید
 • بعد از فعالیت فیزیکی سخت آرنج، حتما از کمپرس یخ استفاده کنید
 • اگر موقع خم و راست کردن بازواحساس درد داشتید حتما آرنج خود را استراحت دهید

اگر شما این موارد را رعایت کنید و فشار زیادی بر روی آرنج خود متحمل نشوید شانس شما برای ابتلا به این بیماری بسیار کم و یا احتمال بازگشت بیماری را نخواهید داشت.

همیشه قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. یک ارزیابی کامل  در این مورد بسیار مهم است تا دچار آسیب های جدی مانند پارگی عضله یا تاندون نشوید.

قبل از فروکش کردن التهاب فعالیت را شروع نکنید این امر ممکن است سبب تشدید بیماری شود. اگر بعد از تمرین دوباره درد به سراغ شما آمد آرنج و ساعد خود را استراحت داده و از کمپرس یخ استفاده کنید و حتما با درمانگر فیزیکی یا فیزیوتراپیست مشورت کنید تا مطمئن شوید که تمرینات را به درستی انجام دادید.

اغلب تغییر در روش انجام کارهای روزانه می تواند به کاهش علائم کمک کند و درمانگر شما می تواند حرکاتی را که باعث درد می شوند تعیین کند.

اگر در گذشته آرنج تنیس بازان داشتید و یا در دوره نقاهت هستید سعی کنید این تمرینات را برای تقویت عضله ساعد و بهبود عملکرد انجام دهید.

تقویت عضلات و اجتناب از حرکت های تکراری همواره می تواند به جلوگیری ازاین بیماری در آینده کمک کند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

 

Mayo Clinic Staff. (2013, June 29). Tennis elbow. Retrieved fromhttp://www.mayoclinic.com/health/tennis-elbow/DS00469

Tennis elbow (lateral epicondylitis). (2015, July). Retrieved from http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00068

Tennis elbow (lateral epicondylitis). (n.d.). Retrieved fromhttp://www.assh.org/handcare/hand-arm-conditions/tennis-elbow

Smidt, N., Assendelft, W., Arola, H., Malmivaara, A., Green, S., Buchbinder, R., … Bouter, L. (2003, February). Effectiveness of physiotherapy for lateral epicondylitis: a systematic review. Annals of Medicine, 35(1), 51-62. Retrieved fromhttps://www.researchgate.net/profile/Rachelle_Buchbinder/publication/10805641_Effectiveness_of_physiotherapy_for_lateral_epicondylitis_a_systematic_review_Ann_Med/links/00b49529dc7b9364e4000000.pdf

Struijs, P. A. A., Kerkhoffs, G. M. M. J., Assendelft, W. J. J., & van Dijk, C. N. (2004, April). Conservative Treatment of Lateral Epicondylitis Brace Versus Physical Therapy or a Combination of Both—A Randomized Clinical Trial. The American Journal of Sports Medicine, 32(2), 462-469. Retrieved fromhttps://www.researchgate.net/profile/Gino_Kerkhoffs/publication/8686694_Conservative_treatment_of_lateral_epicondylitis_brace_versus_physical_therapy_or_a_combination_of_botha_randomized_clinical_trial/links/0f31753c8ce48be997000000.pdf

Tennis Elbow: Lateral Epicondylitis. (2015, July). Retrieved fromhttp://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00068

http://painacademy.ir

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۹ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran