ورزش

پسران نوجوان: ورزش ، باشگاه و بیماری های رختکن

ورزش

روحیه تیمی تنها چیزی نیست که در اتاق رختکن رشد و توسعه پیدا می کند. حوله ها و تجهیزات به اشتراک گذاشته شده محیط خوبی برای رشد باکتری ها ایجاد می کند. یکی از بیماری هایی که از این طریق توسعه پیدا می کند استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین یا به اختصار MRSA است. این بیماری باعث ایجاد زخم های پر شده با چرک و دردناک می شود و می تواند از فردی به فرد دیگر توسعه یابد. MRSA به بیشتر آنتی بیوتیک ها مقاوم است و به درمان های خاصی نیاز دارد. برای اینکه بتوانید خود را در برابر آن محافظت کنید، از به اشتراک گذاشتن حوله ، ریش تراش، لباس و سایر ایتم هایی که با پوست تماس داشته است بپرهیزید.

ورزش

این تکه های خارش دار و پوسته پوسته توسط کرم ایجاد نمی شوند. مقصر اصلی ایجاد چنین بیماری قارچ است. عفونت قارچی مسری است و به راحتی از طریق تماس پوست به پوست و اشتراک لباس یا تجهیزات به سایر افراد منتقل می شود.بیشتر موارد را می توان به راحتی به کمک کرم های ضد قارچ درمان کرد.

ورزش

زمانی که قارچ تینیا در کشاله ران یا قسمت داخلی ران توسعه پیدا می کند باعث ایجاد بیماری می شود که به آن خارش ژورک می گویند. این عفونت توسط عرق کردن و اصطکاک به وجود می آید. نشانه های آن راش پوستی بلند شده با مرز پوسته پوسته شده ای است که ممکن است مرطوب باشد یا تاول بزند و خارش داشته باشد. این بیماری به ندرت به شرایط حاد و جدی تبدیل می شود اما اگر بدون درمان رها شود می تواند ماه ها به طول بیانجامد. سعی کنید ناحیه مورد نظر را تمیز نگه دارید و از کرم های ضد قارچی بدون نسخه استفاده کنید.

ورزش

بیماری پای ورزشکاران از طریق قارچ تینیا به وجود می آید و معمولا در کمدهای مرطوب رشد می کند. متاسفانه tinea pedis بر روی پا نیز می تواند زنده بماند. چنین شرایطی باعث ایجاد خارش، سوزش، پوست ترک خورده و پوسته پوسته شده به خصوص در ناحیه بین انگشتان پا می شود. می توانید پاهای خود را خشک نگه دارید و از کفش های مناسب استفاده کنید. کرم های ضد قارچی بدون نسخه می تواند به بهبود این شرایط کمک کند.

ورزش

ضربه به گوش می تواند جریان خون به غضروف را از بین ببرد و همین امر باعث می شود گوش شکل گرد و سفتی پیدا کند. چنین شرایطی باعث می شود قسمت های خارجی گوش شبیه گل کلم شود. می توان از این اسیب جلوگیری کرد. زمانی که ورزش های تماسی را انجام می دهید کلاه به سر کنید. اینکار باعث می شود از گوش و مغز محافظت گردد.

ورزش

ممکن است بخواهید از هورمون های مصنوعی استفاده کنید که توانایی ساخت عضله در بدن را افزایش می دهند. اما به خاطر داشته باشید که استروئیدها اثرات بدی بر روی بدن نوجوانان دارند. استفاده از استروئید مرتبط با تورموهای کبد، آکنه، رفتارهای خشن، کچلی و رشد سینه در نوجوانان پسر است. استفاده از استروئید بدون تجویز پزشک غیر قانونی است.

ورزش

زگیل ها برآمدگی هایی هستند که توسط ویروس بر روی پوست ایجاد می شوند. زگیل کف پا بر روی کف پا رشد پیدا می کند.معمولا فشار وزن بدن بر روی این ناحیه وارد می شود. نقاط تیره رنگ در زگیل کوچک و ریز هستند. زگیل کف پا می تواند دردناک باشد و با پیاده روی یا دویدن تداخل ایجاد کند. محصولات بدون نسخه را می توان برای این شرایط مورد استفاده قرار داد اما نباید در صورت یا کشاله ران مورد استفاده قرار گیرد.

ورزش

پسران بیشتر از دختران مستعد آکنه در پشت هستند. همانطور که می دانید پشت یا کمر انسان دارای غده های بزرگی است که سبوم را منتشر می کند. سبوم چربی طبیعی است که با سلول های مرده پوست ترکیب می شود و منافذ را می بندد. عرق کردن بیش از حد یا استفاده از محصولات پر چرب می تواند این مشکل را بدتر کند. سعی کنید ناحیه موردنظر را روزی یک یا دوبار با صابون ملایم شستشو دهید یا اینکه از صابونی استفاده نمایید که حاوی بنزوئیل پروکسید است. اگر بهبودی حاصل نشد به متخصص پوست مراجعه کنید.

ورزش

لباس های خشن و تجهیزات سفتی که برخی از افراد در ورزش استفاده می کنند می تواند باعث سایش پوست شود. اگرچه سایش معمولا باعث ایجاد مشکلات حاد نمی شود اما بسیار ازاردهنده است. با استفاده از لباس ها و وسایل مناسب می توانید از اصطکاک بکاهید. همچنین می توانید با پوشاندن این نواحی با وازلین، از آن ها محافظت کنید.

ورزش

اگر پوستی که بر روی کانال گوش قرار دارد تحریک شده یا با مایع شبیه چرک پر گشته باشد، گوش ورزشکاران ممکن است رخ داده باشد. این عفونت رایج به خاطر رطوبت طولانی مدت، آب آلوده و حتی پاک کرن موم با گوش پاک کن که پوست را می خراشد رخ می دهد. نشانه های آن در برگیرنده درد، تورم، خارش و از دست دادن شنوایی است. قطره گوش حاوی آنتی بیوتیک می تواند چنین شرایطی را درمان کند. خشک کردن گوش به پیشگیری از عفونت کمک خواهد کرد. قطره الکل و سرکه سفید می تواند از رشد باکتری های گوش جلوگیری نماید. البته بدون مشورت پزشک از این موارد استفاده نکنید.

ورزش

سوزش ناشی از تیغ می تواند باعث ایجاد راش و برآمدگی هایی بر روی گردن شود. شیو کردن پوست خشک یا شیو کردن در مسیر مخالف رشد موها می تواند چنین شرایطی را ایجاد کنید. برای پیشگیری از این شرایط، بعد از دوش گرم شیو کنید و از کرم مخصوص شیو یا ژل استفاده نمایید. سعی کنید تیغ را در جهت رشد موها بکشید. اگر توانستید، بین شیو کردن( اصلاح صورت) یک یا دو روز فاصله دهید.

ورزش

در برخی از شرایط ممکن است بوی بدی از دهان فرد خارج شود. یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد تنفس بد، مراقبت ضعیف از دندان ها و لثه هاست. به همین خاطر باید مطمئن شوید که به طور منظم دندان های خود را مسواک می زنید و از نخ دندان بهره می برید. از مصرف سیگار خودداری کنید و برای بهبود بوی دهان از نعناع استفاده نمایید. اگر بوی بد دهان ادامه داشت حتما با یک پزشک مشورت کنید. این موضوع ممکن است نشانه ای از بیماری های خاص باشد.

ورزش

اگر کلاه ایمنی یا کلاه دیگری می پوشید، عرق و چربی می تواند در زیر آن تجمع پیدا کند. همین امر باعث ایجاد برآمدگی هایی بر روی پیشانی می شود. اطمینان حاصل کنید که صورت خود را بلافاصله بعد از برداشتن کلاه می شویید. اگر مشکل حاد و شدید بود، از پزشک کمک بگیرید.

ورزش

عفونت قارچی بر روی پوست می تواند خارش دار و ازاردهنده باشد اما زمانی که به زیر ناخن منتقل می شود می تواند اسیب های پایداری را ایجاد نماید. ناخن شکننده می شود، ضخیم می گردد و رنگ آن تغییر پیدا می کند. در چنین شرایطی ممکن است بشکند یا از بستر ناخن جدا شود. کرم های بدون نسخه ای که برای درمان عفونت قارچی مورد استفاده قرار می گیرد معمولا بر روی ناخن اثری نخواهد داشت. پزشک داروی قوی تری را تجویز می کند یا ممکن است از لیزردرمانی استفاده نماید. در برخی از موارد پزشک توصیه می کند ناخن برداشته شود.

ورزش

تاول ها حباب های پر شده از مایعی هستند که بر روی لایه خارجی پوست قرار می گیرند. این تاول ها به خاطر مالش یا فشار ایجاد می شوند. معمولا تاول به خاطر کفش های نامناسب، ورزش هایی همچون بسکتبال یا ورزش هایی که نیازمند تجهیزات هستند ایجاد می شود. تاول خود به خود بهبود پیدا می کند. آن ها را خشک و تمیز نگه دارید و بپوشانید. از ترکاندن آن ها خودداری کنید.

ورزش

اگر دونده حرفه ای هستید، ممکن است ناخن های انگشت پایتان سیاه شود. این تغییر رنگ ناشی از خونریزی یا کبود شدگی زیر ناخن است. چنین شرایطی زمانی رخ می دهد که انگشت شما به طور مکرر به بالا یا جلوی کفش می خورد. چنین مواردی معمولا دردناک نیستند و خود به خود بهبود پیدا می کنند. پوشیدن کفش هایی با اندازه مناسب می تواند مفید باشد. اگر ناخن شما بهبود پیدا نکرد به پزشک مراجعه کنید. در موارد نادر ممکن است ملانوم در ناحیه سیاه ناخن دیده شود.

ورزش

در طول بلوغ، غده های عرق شروع به انتشار مواد شیمیایی می کنند که باعث می شود بوی بدن بدتر و قوی تر باشد. بوی بدن ترکیبی از عرق و باکتری های موجود بر روی پوست است. ممکن است در ناحیه زیر بغل، پاها و کشاله ران متوجه بوی بد شوید. هر روز دوش بگیرید و لباس های ورزشی را به طور مکرر شستشو دهید. می توانید از خوشبوکننده یا ضد عرق ها نیز استفاده نمایید.

ورزش

عرق سوز شدن به خاطر مسدود شدن غده های عرق اتفاق می افتد. این راش ها در برگیرنده برآمدگی های قرمز رنگ کوچکی هستند که ممکن است دچار خارش شوند و باعث ایجاد ناراحتی گردند. زمانی که هوا گرم و مرطوب است چنین شرایطی رایج تر خواهد بود. اگر عرق سوز شدید، به ناحیه خنک بروید ، مایعات زیادی بنوشید، فعالیت های خود را محدود کنید و از حوله خنک بر روی ناحیه مورد نظر استفاده نمایید.

ورزش

قرار دادن لوازم شخصی در کیف ورزشی می تواند باعث رشد میکروب ها در آن شود. در این شرایط کیف و لوازمتان دچار بوی بدی می شود. برای اینکه از بروز چنین شرایطی خودداری کنید همیشه لوازم خود را از کیف خارج کنید و اجازه دهید خشک شود. روزنامه را زیر آن ها پهن کنید تا عرق را جذب کند.

ورزش

برخی از ورزشکاران جوان تلاش می کنند از هورمون های رشد استفاده کنند. استفاده از چنین هورمون هایی می تواند خطرناک باشد. چنین مواردی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در عضله و مفاصل شود، احتباس مایعات را منجر گردد؛ کلسترول را بالا ببرد و به قلب اسیب برساند. بدون تجویز پزشک از هورمون های رشد استفاده نکنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/teen_boys_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۸ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran