پارگی رباط صلیبی

پارگی رباط صلیبی

پارگی رباط صلیبی
تصویر۱: آناتومی رباط صلیبی قدامی و پارگی آن

پارگی رباط صلیبی قدامی یا جلویی= tear anterior cruciate ligament (ACL) آسیبی است که به رباط زانو وارد می شود و باعث بی ثباتی زانو به سمت جلو می شود.

علت نام گذاری این رباط ها بنام رباط صلیبی یا رباط متقاطع این است که دو لیگامان یا رباط مهم داخل زانو (قدامی و خلفی) یکدیگر را در زاویه ای شبیه یک صلیب قطع می کنند.

رباط صلیبی قدامی ، یکی از دو رباط محکم داخل زانو است که پارگی آن باعث درد شدید و تورم زانوو محدودیت حرکت و می شود. این عارضه معمولا آسیب رایجی در میان ورزشکاران است. بی توجهی به رباط صلیبی پاره شده می تواند بتدریج منجر به آسیب های بیشتری شود.

آسیب های رباط صلیبی قدامی معمولا در ورزش هایی مانند بستکبال و فوتبال که پرش، برخورد و چرخش همزمان برروی زانو وجود دارد رایج است.

پارگی رباط صلیبی
تصویر۲: آسیب به رباط صلیبی قدامی در فرود نامناسب. این آسیب در زنان به دلیل آناتومی بدن آن ها رایج تر است

پارگی رباط صلیبی قدامی معمولا در افرادی که تحرک زیادی دارند اتفاق می افتد. بعضی از حرکات خاصی که منجر به این آسیب می شود عبارتند از:

 • پرش و فرود با کف پا
 • راست شدن بیش از حد مفصل زانو
 • تغییر جهت سریع
 • تغییر سرعت سریع حین دویدن

همچنین این آسیب می تواند در اثر ضربه به ناحیه زانو نیز ایجاد شود؛ که ممکن است این اتفاق در تصادف ماشین و یا تکل در فوتبال رخ دهد.

پارگی  رباط صلیبی قدامی از آسیب های رایج ورزشی است. بسکتبال، اسکی، فوتبال از جمله ورزش هایی هستند که به خاطر پریدن یا چرخیدن، ورزشکاران آن نسبت به صدمات زانو آسیب پذیرند. طبق تحقیقات آسیب به رباط صلیبی در زنان ورزشکار دو تا ده برابر بیشتر از ورزشکاران مرد رخ می دهد.

پارگی رباط صلیبی
تصویر۳: چرخش بیش از اندازه زانو که می تواند منجر به پارگی رباط صلیبی قدامی شود

اشخاصی که دچار پارگی رباط می شوند معمولا در همان لحظه صدایی که ناشی از پارگی رباط بوده را می شنوند. تورم زانو معمولا تا ۶ ساعت پس از آسیب ایجاد می شود و ممکن است که این تورم بسیار شدید باشد. این وضعیت معمولا با درد همراه است به خصوص هنگام راه رفتن یا چرخیدن. معمولا احساس ناپایداری و لقی در زانو نیز احساس می شود.

تشخیص، درمان و جراحی رباط صلیبی

پارگی رباط صلیبی جلویی یا قدامی= tear anterior cruciate ligament (ACL) آسیبی است که به رباط زانو وارد می شود و باعث بی ثباتی زانو به سمت جلو می شود.

علت نام گذاری این رباط ها بنام رباط صلیبی یا رباط متقاطع این است که دو لیگامان یا رباط مهم داخل زانو (قدامی و خلفی) یکدیگر را در زاویه ای شبیه یک صلیب قطع می کنند.

رباط صلیبی قدامی ، یکی از دو رباط محکم داخل زانو است که پارگی آن باعث درد شدید و تورم زانوو محدودیت حرکت و می شود. این عارضه معمولا آسیب رایجی در میان ورزشکاران است. بی توجهی به رباط صلیبی پاره شده می تواند بتدریج منجر به آسیب های بیشتری شود.

آسیب های رباط صلیبی قدامی معمولا در ورزش هایی مانند بستکبال و فوتبال که پرش، برخورد و چرخش همزمان برروی زانو وجود دارد رایج است.

پارگی رباط صلیبی
تصویر۴: نحوه معاینه زانو

پارگی رباط صلیبی باید توسط متخصص یا جراح زانو تشخیص داده شود. پزشک تاریخچه پزشکی و نحوه صدمه بیمار را بررسی می کند. معاینه ای که پزشک انجام می دهد شامل بررسی استحکام و پایداری زانو و محدوده حرکتی آن می باشد. همچنین ممکن است پزشک بررسی های تصویربرداری زیر را درخواست کند:

 • رادیوگرافی ساده: که به کمک آن می توان تعیین کرد استخوان شکسته نیز وجود دارد.
 • ام آر آی: به تشخیص پارگی رباط صلیبی قدامی، پارگی همزمان منیسک و آسیب به دیگر رباط ها و ساختار زانو کمک می کند.
 • سی تی اسکن: اگر نگرانی در مورد شکستگی کوچکی وجود داشته باشد ممکن است به سی تی اسکن زانو نیاز داشته باشید.
پارگی رباط صلیبی
تصویر۵: مقایسه ام آر آی رباط صلیبی قدامی سالم و پاره شده
پارگی رباط صلیبی
تصویر۶: استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم

خودداری از فعالیت های فیزیکی

از آتل برای نگهداری پا استفاده کنید

پای خود را استراحت داده و در در سطحی بالاتر از قلب خود قرار دهید

قرار دادن یخ بر روی زانو برای کاهش تورم

استفاده از عصا برای کاهش فشار بر زانوی آسیب دیده

پارگی رباط صلیبی
تصویر۷: مراجعه فوری به پزشک پس از آسیب، برای اطمینان از عدم آسیب به استخوان ها

درمان پارگی رباط صلیبی قدامی، بستگی به میزان آسیب و اهداف و نیاز های شخص دارد. برخی افراد می توانند با آسیب رباط صلیبی به زندگی عادی خود ادامه دهند. برای یک ورزشکار، جراحی و شروع فیزیوتراپی سریع پس از جراحی ممکن است بهترین و سریع ترین روش برای از سرگیری ورزش باشد.

در تمام موارد مراجعه فوری به پزشک حائز اهمیت است تا اطمینان حاصل شود که شکستگی در استخوان ها و آسیب به سایر رباط ها ایجاد نشده باشد. در صورت مشاهده کبودی نیز لازم است بلافاصله به پزشک مراجعه شود چون ممکن است رگ های خونی صدمه دیده باشند.

این جراحی برای بازسازی رباط صلیبی قدامی پاره شده و بدست آوردن پایداری و حرکت زانو انجام می شود. البته همیشه رباط های پاره نیاز به جراحی ندارد، بلکه برای افراد بسیار فعال و کسانی که از درد مداوم زانو رنج می برند، این عمل انجام می شود.

ترمیم رباط صلیبی قدامی اغلب در این موارد توصیه می شود:

 • برای افراد جوان و فعال
 • برای کسانی که از درد مداوم زانو رنج می برند
 • برای کسانی که در فعالیت های روزمره خود مانند پیاده روی مشکل دارند
 • برای ورزشکارانی که می خواهند به فعالیت خود ادامه دهند
پارگی رباط صلیبی
تصویر۸: برش از تاندون پاتلا به منظور بازسازی رباط صلیبی قدامی

در ملاقات با پزشک و جراح قبل از عمل، گزینه های درمانی مختلف مطرح شده و در مورد نوع بیهوشی و نحوه عمل بررسی و تصمیم گیری انجام می شود.

منابعی که برای جراحی کاشت تاندون (رباط) استفاده می شوند عبارتند از :

 • تاندون پاتلا: تاندونی است که قسمت پایین زانو یا کشکک را به استخوان درشت نی متصل می کند.
 • همسترینگ: تاندونی است که عضلات بلند پشت پا را به پشت زانو متصل می کند.
 • تاندون چهار سر ران: تاندون جلوی ران می باشد. این نوع پیوند به طور معمول برای بیماران با قد بلندتر و یا سنگین وزن تر و یا برای کسانی که در گذشته پیوند ناموفق داشته اند انجام می شود.
 • برداشت رباط از جسد: بافتی از یک بدن مرده است که آلوگرافت نامیده می شود. در این مورد همه اجساد کاملا به دقت از نظر داشتن بیماری قبل از عمل بررسی می شوند. با این حال برخی نگرانی هایی در مورد استفاده از بافت مرده دارند، که لازم است در مورد هر گونه نگرانی با پزشک مشورت شود.

پزشک معمولا دستورالعمل هایی را برای روز جراحی به بیمار می دهد که ممکن است شامل ناشتا بودن ۱۲ ساعت قبل از عمل و عدم مصرف آسپرین یا داروهای رقیق کننده خون باشد.

طبق تحقیقات حدود ۸۲ تا ۹۰ درصد از انجام این جراحی ها موفقیت آمیز و شامل نتایج عالی و پایداری کامل زانو می باشد.

خطرات احتمالی که ممکن است به وجود بیاید شامل:

 • خونریزی و لخته شدن خون در اندام های تحتانی(ترومبوفلبیت)
 • ادامه درد زانو
 • انتقال بیماری در صورت پیوند بافت از جسد
 • عفونت
 • سفتی یا ضعف زانو
 • محدود شدن حرکت زانو

پارگی رباط صلیبی قدامی  در کودکان خطر صدمه به صفحات رشد را در پی دارد. این صفحات عامل رشد طولی استخوان هستند. آسیب به صفحات رشد می تواند مانع رشد استخوان و باعث کوتاه ماندن استخوان شود.

پزشک در این موارد با بررسی خطرات، عمل جراحی را با تاخیر و تا وقتی که کودک بزرگتر شده و صفحات رشد او بسته شود، انجام می دهد.

پارگی رباط صلیبی
تصویر۹: استفاده از عصا و بریس مخصوص، پس از عمل جراحی

توانبخشی کلید موفقیت این جراحی به شمار می آید.

بلافاصله بعد از عمل معمولا توصیه می شود از داروهای ضد درد استفاده شود. ناحیه برش خورده تمیز و خشک نگهداری شود. استفاده از کیسه یخ به کاهش درد و تورم کمک می کند.

مواردی که بعد از عمل جراحی انتظار می رود:

 • داشتن مقداری درد
 • محدودیت فعالیت برای چند ماه
 • راه رفتن با عصا تا شش هفته
 • استفاده از بریس زانو برای حداقل یک هفته

انتظار می رود دامنه حرکتی کامل زانو طی ۴ تا ۶ هفته پس از عمل تحقق یابد. ورزشکاران معمولا ۶ الی ۱۲ ماه پس از جراحی می توانند به ورزش بازگردند.

درصورتیکه عمل جراحی به خوبی انجام شده باشد توانبخشی را باید سریعا پس از عمل شروع کرد. میزان موفقیت این درمان در افراد مختلف متفاوت است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

 

ACL tear. (n.d.). Retrieved from http://health.ucsd.edu/specialties/surgery/ortho/areas-expertise/sports-medicine/conditions/knee/Pages/acl-tear.aspx

Hewett, T. E. (2010, November). Why women have an increased risk of ACL injury. Retrieved from http://www.aaos.org/aaosnow/2010/nov/research/research3/

Injury Prevention Series ACL. (2013). Retrieved from http://www.childrenshospital.org/~/media/Centers%20and%20Services/Departments%20and%20Divisions/Sports%20Medicine%20Division/Sports%20Medicine%20PDFs/InjuryPrevention%20Series/ACL.ashx

Mayo Clinic Staff. (2015, December 19) ACL reconstruction. Retrieved from http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/acl-reconstruction/home/ovc-20166733

ACL injury: Does it require surgery? (2009, September). Retrieved from http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=A00297

Patellar tendon tear. (2016, February). Retrieved from http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00512

What are growth plate injuries? (2014, November). Retrieved from http://www.niams.nih.gov/health_info/growth_plate_injuries/growth_plate_injuries_ff.asp

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۰ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran