سکته

راهنمای سکته مغزی

سکته

سکته  مغزی یک شرایط اورژانسی است که یکی از علل اصلی مرگ و میر در ایالت متحده آمریکا محسوب می شود. سکته معمولا زمانی رخ می دهد که رگ های خونی در مغز پاره می شوند یا در بیشتر موارد به هنگام توسعه انسداد رخ می دهد. اگر سکته مغزی بدون درمان رها شود، سلول های موجود در مغز به سرعت شروع به مردن می کنند. این موضوع منجر به ناتوانی  شدید یا مرگ می شود. اگر فردی نشانه های سکته مغزی را داشت بهتر است هر چه سریعتر اورژانس را خبر کنید.

سکته

نشانه ها و علائم سکته مغزی ممکن است در برگیرنده موارد زیر باشد:
• بی حسی یا ضعف ناگهانی در بدن به خصوص در یک طرف از بدن
• تغییر ناگهانی بینایی در یک یا هر دو چشم یا اشکال در بلع
• سردردهای شدید و ناگهانی که معمولا دلیل شناخته شده ای ندارند.
• مشکلات ناگهانی با سرگیجه، پیاده روی یا تعادل
• سردرگمی یا گیجی ناگهانی ، اشکال در صحبت کردن یا درک دیگران
اگر چنین نشانه هایی را در فرد دیدید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

سکته

تست FAST به شما کمک می کند نشانه های سکته را هر چه سریع تر تشخیص دهید. این واژه انگلیسی از چهار واژه مجزا تشکیل شده است که حرف F  مخفف کلمه صورت (face)، حرف A مخفف کلمه بازو (Arm) و حرف S مخفف کلمه گفتار (Speech) و T مخفف کلمه زمان (Time)  است.

صورت: از فرد بخواهید لبخند بزند. آیا یک طرف صورت افتاده است؟

بازو: زمانی که فرد بازوی خود را بلند می کند ایا یک طرف از بدن حالت افتادگی دارد؟

گفتار: ایا فرد می تواند جملات ساده را تکرار کند؟ ایا در بیان کلمات مشکل دارد؟ به لکنت زبان دچار شده است؟

زمان: زمان بسیار ضروری و حیاتی است. اگر نشانه های سکته مغزی را در فردی مشاهده کردید بلافاصله به اورژانس خبر دهید.

سکته

هر ثانیه ای که می گذرد می تواند به معنای آسیب بیشتر به مغز باشد. زمانی که اکسیژن کافی به مغز نرسد، سلول های آن در عرض چند دقیقه از بین می روند. داروهای حل کننده لخته خون موجود است و استفاده از آن می تواند اسیب مغزی را کاهش دهد اما باید در عرض سه ساعت  بعد از بروز اولین نشانه های سکته مصرف شوند. زمانی که بافت های مغز از بین رفت، بخش هایی از بدن که توسط آن ناحیه از مغز کنترل می شد  عملکرد قبلی خود را از دست می دهند. به همین خاطر است که سکته مغزی باعث ایجاد ناتوانی های طولانی مدت در افراد می شود.

سکته

زمانی که فردی با نشانه های سکته مغزی به اورژانس مراجعه می کند، اولین مرحله برای تعیین نوع سکته آغاز می شود.  همانطور که می دانید دو نوع اصلی از سکته وجود دارد که هر کدام از آن ها روش های درمانی متفاوتی دارند. انجام سی تی اسکن می تواند در تشخیص دلیل سکته( رگ های خونی مسدود شده یا خونریزی رگ ها) مفید باشد. بررسی های دیگری برای یافتن مکان دقیق لخته های خونی یا خونریزی در داخل مغز انجام می شود.

سکته

رایج ترین نوع سکته مغزی با عنوان سکته مغزی ایسکمیک شناخته شده است. نزدیک به نه نفر از هر ۱۰  نفری که به سکته مغزی مبتلا می شوند در این دسته قرار می گیرند. دلیل اصلی سکته مغزی ایسکمیک لخته خونی است که رگ خونی در داخل مغز را مسدود می کند. لخته ممکن است در نقطه ای توسعه یابد یا از طریق خون به قسمت های دیگر بدن منتقل شود.

سکته

سکته هموراژیک شیوع کمتری دارد اما  احتمال مرگ فرد مبتلا به این سکته بیشتر است. این نوع سکته، زمانی رخ می دهد که رگ های خونی ضعیف شده در مغز پاره می شوند. همین امر موجب می شود خونریزی هایی در داخل مغز آغاز شود.

سکته

این نوع سکته بیشتر از هر چیزی یک نشانه هشدار دهنده برای آغاز سکته در آینده است. جریان و گردش خون به طور موقت دچار مشکل می شود و نمی تواند به درستی به مغز برسد. همین امر موجب می شود نشانه هایی مشابه سکته واقعی در فرد بروز کند. زمانی که جریان خون به حالت عادی و طبیعی خود بر می گردد نشانه ها نیز از بین می رود. اگر فکر می کنید به این نوع سکته مبتلا شده اید بهتر است به دنبال کمک پزشکان متخصص باشید. درمان هایی برای بهبود شرایط و کاهش خطر ابتلا به سکته وجود دارد.

سکته

یک علت شایع سکته مغزی آترواسکلروز یا همان سخت شدن شریان ها است. پلاک ها از چربی، کلسترول، کلسیم و سایر مواد تشکیل شده اند و در شریان ها تجمع پیدا می کنند. همین امر موجب می شود فضای کافی برای جریان خون وجود نداشته باشد. لخته خون نیز می تواند فضای موجود را تنگ تر کند . آترواسکلروز نیز  تشکیل لخته را آسان تر می کند. سکته هموراژیک اغلب به خاطر فشار خون بالای کنترل نشده ایجاد می شود که چنین فشاری باعث ضعیف تر شدن شریان ها و پاره شدنشان می شود.

سکته

برخی از بیماری های مزمن می تواند خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش دهد. این شرایط عبارتند از:
فشار خون بالا
کلسترول بالا
• دیابت
• چاقی
کنترل چنین شرایطی می تواند به کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی کمک کند.

سکته

برخی از رفتارها نیز می توانند خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش دهند. این رفتارها در برگیرنده موارد زیر هستند:
• سیگار کشیدن
• انجام فعالیت های ورزشی اندک
• مصرف بسیار زیاد الکل

سکته

داشتن رژیم غذایی بد نیز می تواند خطر ابتلا به سکته را بیشتر کند. رژیم غذایی که سرشار از میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار و ماهی است می تواند خطر ابتلا به این شرایط را کاهش دهد.

سکته

برخی از فاکتورهای خطر خارج از کنترل شما هستند. برخی از این فاکتورها همچون پیرتر شدن یا داشتن سابقه خانوادگی می تواند در ابتلا به این بیماری موثر باشد. جنسیت نیز در ابتلا به سکته مغزی نقش دارد. مردان بیشتر از زنان به سکته دچار می شوند. با اینحال بیشتر مرگ و میرهای ناشی از سکته در زنان رخ می دهد. نژاد نیز یکی از فاکتورهای خطر مهم محسوب می شود. افراد آمریکایی- آفریقایی، افراد بومی آمریکا و بومی آلاسکا بیشتر از سایر افراد در  معرض  ابتلا به سکته مغزی قرار دارند.

سکته

در سکته ایسکمیک درمان اورژانسی بر روی داروهایی تمرکز دارد که می تواند جریان خون را به مغز باز گرداند. داروهای حل کننده لخته نیز در حل کردن لخته و کاهش اسیب های طولانی مدت موثرند اما باید در عرض سه ساعت پس از بروز اولین نشانه ها مصرف شوند. مدیریت سکته هموراژیک دشوارتر است. درمان این نوع سکته معمولا تلاش برای کنترل فشار خون بالا، خونریزی و تورم مغز است.

سکته

اینکه سکته بتواند اسیب طولانی مدت به مغز وارد کند یا نه به شدت و درمان سریع آن بستگی دارد. نوع اسیب نیز به مکانی بستگی دارد که سکته در آن رخ داده است. مشکلات رایج پس از سکته شامل بی حسی و ضعف در بازو و پاها، اشکال در راه رفتن، مشکلات بینایی، مشکل در بلع و مشکل در گفتار و درک است.  چنین مشکلاتی ممکن است دائمی باشند اما بیشتر افراد بعد از مدتی توانایی های خود را دوباره باز می یابند.

سکته

توانبخشی بخش اصلی در فرایند ریکاوری و بازیابی است. این کار به افراد کمک می کند بیشتر مهارت های از دست رفته خود را باز یابند و به دنبال جبران اسیب هایی باشند که  قابل بازگشت نیستند. هدف از توانبخشی، استقلال بخشیدن به افراد است. در افرادی که با صحبت کردن مشکل دارند، گفتار درمانی می تواند کمک کننده باشد. متخصص گفتار درمانی می تواند به بیمارانی که در بلع مواد غذایی مشکل دارند کمک کند.

سکته

ضعف عضلات و نیز مشکل در برقراری تعادل در میان افراد که به سکته مغزی مبتلا می شوند رایج تر است. این موضوع می تواند با پیاده‌روی و سایر فعالیت های روزمره تداخل ایجاد کنند. درمان فیزیکی یک روش موثر برای تقویت، ایجاد تعادل و هماهنگی است. کاردرمانی در بهبود مهارت های حرکتی همچون استفاده از چاقو و چنگال و بستن دکمه پیراهن می تواند مفید باشد.

سکته

افرادی که بعد از سکته جان سالم به در می برند طیف وسیعی از احساسات شدید، مانند ترس، خشم، نگرانی و غم و اندوه را تجربه خواهند کرد. روانشناس یا مشاور می تواند  استراتژی های مناسبی را برای غلبه بر این احساسات در اختیار افراد قرار دهد. یک درمانگر می تواند نشانه های افسردگی را شناسایی نماید.

سکته

افرادی که سکته مغزی دارند می توانند برای جلوگیری از عود شرایط خود مراحلی را دنبال نمایند.
ترک سیگار
• انجام تمرینات ورزشی و داشتن وزن مناسب
• محدود کردن مصرف الکل و نمک
• مصرف مواد غذایی سالم تر. مصرف میوه، سبزی و ماهی بیشتر

سکته

افرادی که خطر بالایی برای ابتلا به سکته را دارند معمولا می توانند با تجویز پزشک از داروهایی استفاده کنند. داروهای ضد پلاکت، از جمله آسپیرین،  از چسبیده شدن پلاکت ها در خون جلوگیری می کند و جلوی تشکیل لخته را می گیرد. داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین، ممکن است برای کمک به پیشگیری از سکته مغزی در برخی از بیماران نیاز باشد. در نهایت، اگر شما دارای فشار خون بالا هستید پزشک داروهایی را برای کاهش فشار خون تجویز خواهد کرد.

سکته

در برخی از موارد سکته به خاطر شریان کاروتید تنگ ایجاد می شود. افرادی که به خاطر این مشکل به سکته مغزی مبتلا شده اند، می توانند از جراحی شناخته شده ای با نام اندآرترکتومی کاروتید بهره مند شوند. این نوع جراحی پلاک ها را از دیواره شریان ها برمی دارد و از بروز سکته جلوگیری می کند.

سکته

پزشکان می توانند شریان کاروتید مسدود را بدون جراحی های بزرگ در برخی از موارد درمان کنند. این فرایند آنژیوپلاستی نامیده می شود  و در ان یک کاتتر  به طور موقت در شریان ها  قرار می گیرد و یک بالون ریز برای عریض تر کردن ناحیه ای که توسط پلاک تنگ تر شده است مورد استفاده قرار می گیرد. یک لوله فلزی به نام استنت نیز ممکن است در شریان ها قرار گیرد و آن را باز  نگه دارد.

سکته

بیشتر افرادی که به سکته مغزی مبتلا می شوند  و برنامه توانبخشی را به درستی دنبال می کنند، توانایی  برای مراقبت کردن از خود را باز می یابند.افرادی که داروهای حل کننده لخته را در یک بازه زمانی مناسب دریافت می کنند  می توانند به طور کامل بهبود یابند. افرادی که ناتوانی را در بخشی از بدن تجربه می کنند می توانند به کمک درمان های خاص، کارهای خود را به طور مستقل انجام دهند. تحقیقات نشان داده است که ۳ الی ۴ درصد از بیمارانی که سکته مغزی را تجربه می کنند پس از آن یک سکته دوم را تجربه خواهند کرد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/stroke/ss/slideshow-stroke-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran