Google Analytics Alternative

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی به مرور زمان ایجاد می شوند. با افزایش سن، بیشتر افراد متوجه خطوط ناهموار بنفش  یا رشته های متورم بنفش مایل به آبی در سرتاسر ران و ماهیچه ساق پای خود می شوند. این رگ های خونی پیچ و تاب دار در بیش  از ۶۰ درصد بزرگسالان ایجاد می شود. در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم این رگ ها دقیقا چه چیزی هستند؛ چه چیزی باعث ایجاد چنین رگ هایی می شود و چگونه می توان این بیماری را درمان کرد.

رگ ها واریسی و رگ های عنکبوتی

رگ های عنکبوتی رگ های خونی کوچک و پیچ داری هستند که از روی پوست نیز  قابل مشاهده اند. این رگ ها ممکن است به رنگ قرمز، بنفش یا آبی  ظاهر شوند و اغلب بر روی پاها و صورت دیده می شوند. چنین رگ هایی نام خود را از الگوی شبکه عنکبوتی گرفته اند.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

رگ های واریسی معمولا رگ های خونی بزرگ تری هستند که متورم  شده و پیچ و تاب می خورند. این گونه رگ ها معمولا به رنگ آبی تیره بر روی بدن ظاهر می شوند. رگ های واریسی ممکن است در هر جای بدن توسعه یابند اما معمولا در پاها و مچ پا بیشتر از سایر نقاط بدن دیده می شوند.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

رگ های سالم، خون  را از طریق یک سری دریچه های یک طرفه به قلب حمل می کنند. این دریچه ها به خون اجازه می دهد در مسیر درستی از وریدهای سطحی به رگ های عمیق تر و به قلب جریان داشته باشند. این رگ ها با عضلات قابل انقباض احاطه شده اند که به پمپاژ خون به قلب کمک می کنند. به طور طبیعی رگ ها دریچه های یک طرفه ای دارند که از بازگشت خون  جلوگیری می کنند. با اینحال، اگر مشکلی در دریچه ها، عضلات یا هر دوی این ها رخ دهد می تواند به خون اجازه دهد به درون رگ ها بازگردد. با ایجاد حوضچه ی خون در داخل رگ ها، فشاری ایجاد می شود و همین امر موجب می شود دیواره رگ ها ضعیف تر گردد. در نتیجه؛ رگ ها  به صورت پیچ خورده و برجسته در می ایند. بسته به اندازه رگ های خونی و مقدار تورم، نتیجه چنین شرایطی ایجاد رگ های واریسی یا رگ های عنکبوتی است.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

هر فردی ممکن است چنین بیماری را داشته باشد اما زنان دو برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به آن قرار دارند.همچنین این مشکل در افرادی همچون پرستاران و معلمان که به خاطر شرایط شغلی خود مجبور هستند بیشتر سر پا بایستند شایع تر است. سایر فاکتورهای دخیل در ایجاد رگ های واریسی و عنکبوتی شامل  افزایش سن، چاقی، بارداری، بیماری های قبلی یا جراحی پا و زمینه ژنتیکی است.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

در برخی از افراد رگ های عنکبوتی و واریسی چیزی بیشتر از ظاهر بهم ریخته اندام است. رگ های واریسی ممکن است باعث ایجاد درد و گرفتگی در پاها شود. ناحیه آسیب دیده ممکن است لرزش ،سوزش ، خارش یا احساس سنگینی به همراه داشته باشد. رگ های خونی که به شدت ملتهب شده اند ممکن است به لمس حساس باشند و باعث کاهش جریان خون گردند. چنین شرایطی باعث می شود مچ پا متورم و خارش دار شود. آنها همچنین باعث ایجاد مشکلات پوستی مزمن و تغییرات بافت همچون تغییر رنگ پوست و زخم شدن آن می شود.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

وجود رگ های عنکبوتی و واریسی می تواند ازاردهنده و ناخوشایند باشد اما به ندرت باعث ایجاد مشکلات و تهدیدات شدید و حاد در بدن می شوند. گاهی اوقات وجود چنین بیماری می تواند به تشکیل زخم های بزرگ در پوست به خصوص نزدیک مچ پا منجر  شود. رگ های واریسی ممکن است به تشکیل لخته های خون دردناک نیز منجر گردد.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

رگ های واریسی و عنکبوتی را می توان به سادگی تشخیص داد. پزشک به الگوهای موجود در پا یا سایر نواحی اسیب دیده نگاه می کند. همچنین پزشک می تواند مواردی همچون تورم، نقاط حساس، زخم و تغییر در رنگ پوست را مورد بررسی قرار دهد. بیشتر رگ های واریسی و عنکبوتی نیاز به درمان ندارند مگر اینکه به ایجاد زخم، خونریزی و التهاب رگ های پا منجر شوند یا  اینکه بخواهید آن ها را به خاطر دلایل زیبایی بردارید. اگر چنین رگ هایی دردناک هستند وباعث ایجاد درد، خستگی و گرفتگی شده اند، می توانید مراحلی را در منزل طی کنید تا نشانه های آن را کمتر نمایید.

رگ های واریسی و رگ ها عنکبوتی

شاید بتوان گفت ساده ترین درمان برای رگ های واریسی و عنکبوتی پوشیدن جوراب های مخصوصی است که برای اینکار طراحی شده اند.  چنین جوارب هایی می توانند جریان خون را بهبود ببخشند و درد را تسکین دهند و باعث ایجاد آرامش در پاها گردند. شما می توانید این جوراب ها را از فروشگاه های عرضه لوازم جراحی و برخی از داروخانه ها پیدا کنید.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

کاهش وزن و پیاده روی منظم می تواند نشانه های رگ های واریسی و عنکبوتی را کاهش دهد. اگر مشکل تورم داشتید، سعی کنید از رژیم غذایی کم نمک برای کاهش احتباس آب استفاده نمایید. اگر برایتان ممکن بود، با استفاده از بالش یا دراز کشیدن پاهای خود را در سطح بالایی نگه دارید.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

اگر درمان های خانگی به اندازه کافی اثربخش نبود، می توانید از فرآیندهای پزشکی موجود برای  برداشتن رگ های واریسی و عنکبوتی استفاده کنید. اسکلروتراپی می تواند بیش از ۸۰ درصد رگ ها را درمان کند. در چنین شرایطی، پزشک  محلولی را به صورت مستقیم در رگ های اسیب دیده تزریق می کند. در نهایت رگ های خونی از بین می روند، به فیبروتیک تبدیل می شود و به تدریج ناپدید می گردد. این روش به مهارت فنی بالا و آموزش های خاص نیاز دارد.  برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی احتمالی همچون تغییر رنگ یا تشکیل رگ های خونی جدید و کوچک، باید قبل از استفاده از چنین روش درمانی، ارزیابی های اولیه صورت گیرد. این محلول می تواند بسیار تهاجمی باشد و تزریق  غیر عمدی و نا آگاهانه آن به نواحی خارج از رگ های واریسی ممکن است به عوارض جانبی حاد در بافت های احاطه کننده رگ ها منجر گردد.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

بعد از اسکلروتراپی، رگ های عنکبوتی به تدریج در سه الی شش هفته  بهبود پیدا می کنند. این در حالیست که رگ های واریسی برای بهبود به سه الی ۴ ماه زمان نیاز دارند. بعد از بهبود این رگ ها، معمولا دوباره ظاهر نمی شوند.  اما باید به خاطر داشته باشید که امکان توسعه رگ های عنکبوتی جدید وجود دارد.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

لیزردرمانی و استفاده از پالس نوری شدید(ILP) رگ های عنکبوتی ریز و رگ های  واریسی را به کمک  حرارت از بین می برد. برای برخی از بیماران استفاده از این روش جایگزین بهتری نسبت به تزریق خواهد بود. عوارض جانبی آن در برگیرنده ناراحتی جزئی در محل درمان، تغییر رنگ پوست و تشکیل تاول است.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

لیزردرمانی خیلی آهسته تر از اسکلروتراپی پاسخ می دهد.  برای درمان با لیزر معمولا به بیش از یک جلسه نیاز خواهید داشت.  برای اینکه رگ ها به طور کامل بهبود یابند باید یک الی دو سال لیزردرمانی کنید.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

برای رگ های واریسی که  به اسکلروتراپی یا لیزر درمانی پاسخ نمی دهند، جراحی گزینه دیگری است.  یک روش رایج  بستن رگ و  برداشتن آن است.  در این نوع جراحی، پزشک تلاش می کند بخش هایی که دچار مشکل شده اند را بردارد.  این جراحی ممکن است به کمک بی حسی موضعی یا بیهوشی انجام شود. اگر رگ ها نزدیک سطح پوست باشد، می توان آن را به کمک برش های ریزی که نیاز به بخیه ندارند برداشت.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

برداشتن و بستن رگ ها می تواند به طور موفقیت آمیز رگ های واریسی را در بیشتر افراد از بین ببرد. این فرایند نیازمند بستری شدن در بیمارستان نیست و بیشتر بیماران می توانند در عرض چند روز به محل کار خود برگردند. جراحی که برای زیبایی انجام می شود تحت پوشش بیمه نخواهد بود. علاوه بر این، تکنیک های کم تهاجمی تری برای برداشتن رگ های واریسی بزرگ وجود دارد.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

لیزر Endovenous یک روش جایگزین جدید برای رگ هایی است که قبلا تنها به کمک جراحی قابل درمان بودند. یک فیبر لیزری کوچک در داخل رگ ها قرار می گیرد و فشاری بر رگ وارد می شود. لیزر، پالس هایی از نور لیزری را به رگ ها می رساند.  همین امر موجب می شود رگ اصلاح گردد. مطالعات انجام شده نشان می دهد لیزر Endovenous بیش از ۹۸ درصد موثر است. بیمارانی که از این شیوه استفاده کرده اند درد کمتر و ریکاوری سریع تری را گزارش  نموده اند.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

حذف با فرکانس رادیویی گزینه دیگری است که برای بهبود رگ های واریسی بزرگ تر مورد استفاده قرار می گیرد. اصول این روش شبیه لیزر endovenous است.  یک کاتتر کوچک انرژی فرکانس رادیویی را مستقیما به دیواره رگ ها می رساند و باعث افزایش حرارت و در نهایت بهبود شرایط موجود می شود. تقریبا بعد از یک سال، رگ ها ناپدید می گردند.  نتایج حاصل از حذف با فرکانس رادیویی با  جراحی رگ ها قابل مقایسه است. اما این شیوه خطر و درد کمتری  خواهد داشت.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی

ورزش کردن بهترین  روش برای از بین بردن رگ های واریسی و عنکبوتی است. انجام تمرینات ورزشی می تواند به کنترل وزن  کمک کند. در چنین شرایطی خون ازادتر در داخل بدن جریان پیدا می کند. اگر شغل شما به گونه ای است که باید ساعت های طولانی بر روی پاهای خود بایستید، حرکات کششی را در برنامه روزانه خود بگنجانید. انجام حرکات کششی می تواند به افزایش جریان خون کمک کند. اگر باردار هستید سعی کنید  به جای خوابیدن به پشت، بیشتر به پهلوی چپ بخوابید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-spider-varicose-veins

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۱ خرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran