گلو درد

گلو درد معمولی در مقایسه با گلو درد استرپتوکوکی

گلو درد

گلوی شما می سوزد و درد دارد. زمانی که غذا یا نوشیدنی را می بلعید دچار درد می شود. می دانید مشکلی در گلوی شما وجود دارد اما این مشکل چیست؟ ایا بدون مصرف آنتی بیوتیک بهبود پیدا می کند؟ به پزشک نیاز دارید؟ این مقاله به شما کمک می کند تسکین گلو درد خود را به خوبی پیدا کنید و ببینید نشانه های گلودرد استرپتوکوکی چه چیزی است. سعی می کنیم در ادامه نشانه ها و علائم گلودرد معمولی و گلودرد استرپتوکوکی را با هم مرور کنیم و گزینه های درمانی هر کدام را به اختصار بیان نماییم.
گلودرد استرپتوکوکی چیست؟
برخلاف گلودرد معمولی، گلودرد استرپتوکوکی توسط عفونت باکتریایی ایجاد می شود. باکتری استرپتوکوکوس (که به آن استرپ گروه A نیز می گویند) گلو و لوزه ها را آلوده می سازد و به سرعت به آنتی بیوتیک ها پاسخ خواهد داد. شناسایی گلودرد استرپتوکوکی از گلودرد معمولی بسیار مهم است زیرا هر کدام از آن ها درمان های متفاوتی دارند.
گلو درد معمولی چیست؟
گلودرد معمولی می تواند دردناک باشد اما به اندازه گلودرد استرپتوکوکی دردناک نخواهد بود. بر خلاف گلودرد استرپتوکوکی، گلو درد معمولی معمولا توسط ویروس ایجاد می شود. این موضوع بدین معنی است که به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهد. حتی اگر گلودرد استرپتوکوکی نداشته باشید باز هم ممکن است برای تسکین درد گلوی خود مجبور باشید به پزشک مراجعه کنید. اگر گلو درد شما شرایط زیر را داشت، بهتر است به پزشک مراجعه کنید:
• بیشتر از یک هفته به طول انجامید
• دوباره بازگشت
• صدای شما برای بیش از دو هفته تغییر کرد
• باعث از دست رفتن آب بدن شد
• به شیوه های دیگر نگران کننده بود

گلو درد

برخی از علائم و نشانه های گلودرد استرپتوکوکی آشکار و واضح خواهد بود. این نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:
• تکه های سفید رنگ بر روی گلو یا لوزه
• لکه یا نقطه های قرمز تیره بر روی سقف دهان
• راش پوستی
این لکه ها یا نقطه های سفید رنگ، موارد چرکی هستند. علاوه بر این، برخی از بیماران ممکن است دچار غدد لنفاوی متورم و حساس در گردن شوند و برخی از افراد نیز تب ۱۰۱ تا ۱۰۲ درجه فارنهایت را تجربه نمایند. نشانه ها و علائم گلودرد استرپتوکوکی برای کودکان و بزرگسالان یکسان است. اگرچه این نشانه ها ممکن است نشان دهنده گلودرد استرپتوکوکی باشد اما برای تعیین و شناسایی کامل بیماری باید به پزشک مراجعه کنید. این نوع بیماری را نمی توان تنها به کمک نشانه های بصری شناسایی کرد. بزرگسالان کمتر از کودکان در معرض گلودرد استرپتوکوکی قرار می گیرند. در کودکان ، احتمال ابتلا به این شرایط ۲۰ الی ۳۰ درصد است. این در حالیست که احتمال ابتلای بزرگسالان به گلودرد استرپتوکوکی حدود ۵ الی ۱۵ درصد می باشد.

گلو درد

گلودرد اغلب توسط ویروس ایجاد می شود و همین امر درمان آن را دشوار می سازد. چنین دردی ممکن است به خاطر شرایط زیر نیز ایجاد گردد:
• هوای خشک
• محرک هایی همچون آلودگی
• دود که شامل دود سیگار نیز می شود.
• آلرژی
گلو درد معمولی بر خلاف گلودرد استرپتوکوکی معمولا بدون نیاز به درمان آنتی بیوتیکی خود به خود بهبود پیدا می کند. واقعیت این است که آنتی بیوتیک در برابر عفونت های ویروسی همچون سرماخوردگی و آنفلونزا بی فایده است. رشته های ویروسی اصلی ترین دلیل ابتلا به گلودرد معمولی است. علاوه بر خودِ گلو ، نشانه های دیگری برای گلودرد معمولی نیز وجود دارد. این نشانه ها عبارتند از :
• آبریزش بینی
• آبریزش چشم
سرفه
• عطسه
• تب پایین
غدد لنفاوی متورم زیر چانه و جلوی گردن می تواند نشان دهنده هر نوع عفونتی باشد و تنها برای گلودرد استرپتوکوکی نیست. به عنوان مثال چنین شرایطی با عفونت گوش یا عفونت سینوسی نیز ممکن است همراه باشد.

گلو درد

اگر تب شما بالای ۱۰۱ درجه فارنهایت باشد، معمولا نشان دهنده عفونت استرپتوکوکی است. برخی از اوقات گلودرد استرپتوکوکی به همراه تب پایین نیز دیده می شود . به همین خاطر داشتن تب بالا الزاما به معنای بروز چنین شرایطی نیست.
گلودرد استرپتوکوکی و تب روماتیسمی:
زمانی که به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا می شوید تب ممکن است از حالت بد به بدتر تغییر پیدا کند. به همین دلیل است که درمان به همراه آنتی بیوتیک در این شرایط از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بدون درمان، تب روماتیسمی ممکن است اغاز گردد و معمولا دو هفته تا یک ماه بعد از بروز اولین نشانه های گلودرد استرپتوکوکی دیده می شود. تب روماتیسمی چیزی بیشتر از تب معمولی است. این شرایط ممکن است باعث ایجاد مشکلات شدیدی در مفاصل، قلب، پوست و مغز شود. این تب می تواند به دریچه های قلب نیز آسیب برساند. اگرچه این مشکل در کشورهای در حال توسعه بیشتر دیده می شود اما در ایالت متحده آمریکا و سایر ملت های توسعه یافته نادر است.

گلو درد

گلودرد استرپتوکوکی می تواند از طریق تماس مستقیم به خصوص زمانی که مخاط از دهان به بیرون می ریزد منتشر شود. همچنین این شرایط ممکن است از طریق تماس غیر مستقیم همچون به اشتراک گذاشتن مواردی همچون فنجان، چنگـال و قاشق نیز به سایر افراد منتقل شود. اگر آنتی بیوتیک دریافت نکنید، گلودرد استرپتوکوکی شما برای دو تا سه هفته بعد از آلوده شدن ، مسری خواهد بود. اما بعد از آغاز مصرف آنتی بیوتیک، احتمال آلوده کردن افراد بعد از ۲۴ ساعت از بین می رود. به همین خاطر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می کند افرادی که با گلودرد استرپتوکوکی دست و پنجه نرم می کنند، تا زمانی که تبشان از بین نرفته است در منزل بمانند یا برای حداقل ۲۴ ساعت آنتی بیوتیک مصرف نمایند.

گلو درد

بعد از آلوده شدن با باکتری استرپتوکوکوس، معمولا دو الی پنج روز طول می کشد تا فرد بیمار شود.
• بدون درمان آنتی بیوتیکی، گلودرد استرپتوکوکی ممکن است ۱۰ الی ۱۲ روز طول بکشد
• این عفونت بعد از آغاز درمان ، بین سه الی پنج روز بهبود خواهد یافت.
درمان زودهنگام گلودرد استرپتوکوکی به پیشگیری از بیماری های جدی همچون تب روماتیسمی کمک می کند.

گلو درد

اگر گلودرد شما مرتبط با راش های صورتی رنگ ریز و شبیه کاغذ سمباده باشد ممکن است به تب اسکارلت مبتلا شده باشید که قطعا با باکتری که گلودرد استرپتوکوکی را ایجاد می کند مرتبط است. اگر چنین شرایطی رخ داد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. نشانه های تب اسکارلت شامل موارد زیر است:
• گلو درد بسیار شدید و قرمز رنگ
• پوست قرمز روشن زیر بازو، در آرنج و در کشاله ران
• زبان توت فرنگی که به صورت برآمدگی های قرمز رنگ ظاهر می شود
• حالت تهوع
• استفراغ
درد شکمی
تب اسکارلت طولانی مدت می تواند به مشکلات شدید سلامتی منجر شود. این مشکلات عبارتند از :
• تب روماتیسمی
• بیماری کلیوی
• عفونت گوش
• آرتروز
پنومونی
• عفونت های پوستی
تب اسکارلت را می توان به کمک آنتی بیوتیک درمان کرد.

گلو درد

بیشتر گلودردها توسط ویروس ایجاد می شوند یا عارضه جانبی عفونت در سایر بخش های گوش و سینوس هستند. با اینحال، گلودرد استرپتوکوکی به خاطر باکتری استرپتوکوکوس ایجاد می شود. استرپ گروه A یکی از شایع ترین باکتری های ایجاد کننده بیماری در انسان ها محسوب می شود. حدود ۵ الی ۱۵ درصد از افراد این باکتری را رد بدن خود دارند بدون اینکه علامت و نشانه ای از عفونت را بروز دهند. تنها انسان ها می توانند این باکتری را حمل نمایند. استرپ گروه A می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات در انسان ها شود. به عنوان مثال گلودرد استرپتوکوکی و تب اسکارلت، بیماری های پوستی همچون سلولیت از جمله این شرایط است. تعیین اینکه شرایط موجود به خاطر استرپتوکوکوس ایجاد شده است با خیر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. استفاده از آنتی بیوتیک در این شرایط، خطر بروز عوارض جانبی را کاهش می دهد.

گلو درد

از آنجایی که گلودرد استرپتوکوکی توسط باکتری ایجاد می شود، آنتی بیوتیک های مبارزه کننده با باکتری ها معمولا برای درمان این شرایط مورد استفاده قرار می گیرند. نشانه ها و مسری بودن گلودرد استرپتوکوکی زمانی که آنتی بیوتیک به درستی مصرف می شود بهبود پیدا می کند. با اینحال، مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود. مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها باعث ایجاد میکروب هایی می شود که به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. هر ساله در ایالت متحده آمریکا، حداقل ۱۲ میلیون نفر با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک آلوده می شوند. برای پیشگیری از این شرایط، سعی نکنید بیماری های ویروسی یا قارچی را با انتی بیوتیک درمان نمایید. آنتی بیوتیک ها هیچ مزیتی در برابر عفونت های ویروسی و قارچی ندارند. تنها نتیجه استفاده از آنتی بیوتیک در این شرایط، تکثیر بی رویه سوپرباگ هاست. آنتی بیوتیک ها در بهبود گلودرد معمولی موثر نخواهند بود. سرماخوردگی معمولی توسط ویروس ایجاد می شود و استفاده از آنتی بیوتیک کمکی به بهبود شرایط نخواهد کرد.

گلو درد

برای تشخیص گلودرد استرپتوکوکی تنها نگاه کردن به گلوی بیمار کافی نخواهد بود. به همین خاطر پزشک تلاش می کند برای اطمینان از شرایط موجود، تستی را انجام دهد. تست استرپ سریع در ابتدا برای تعیین سریع حضور احتمالی باکتری های ایجاد کننده بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام این تست، پزشک لوزه و پشت دهان را کمی تراش می دهد. نتیجه این تست در عرض ۱۰ الی ۱۵ دقیقه حاضر خواهد بود. در ۵ درصد موارد، تست سریع حتی اگر گلودرد استرپتوکوکی باعث ایجاد بیماری شده باشد، پاسخ منفی خواهد داد. اگر پزشک به این بیماری شک کند کاشت را پیشنهاد می نماید. در کاشت، لوزه و پشت دهان کمی تراش می خورد. سپس به ازمایشگاه فرستاده می شود تا بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. نتیجه این روش در عرض یک یا دو روز ارائه می شود.

گلو درد

اگر پزشک این بیماری را تشخیص دهد، آنتی بیوتیک هایی را برای درمان آن تجویز می نماید. شما باید دوره درمان را کامل کنید حتی اگر حالتان بهتر شده باشد. حتی اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید باز هم بیماری می تواند مسیر باشد . پس مراحل زیر را برای مراقبت های بیشتر و پیشگیری از سرایت انجام دهید:
• دست های خود را به طور مکرر شستشو دهید
• لوازم یا اسباب خود را با دیگران به اشتراک نگذارید
• زمانی که بیماری بهبود پیدا کرد، مسواکتان را دور بیندازید

گلو درد

برخی از اوقات درمان های خانگی می توانند در تسکین درد و بهبود شرایط عملکرد عالی داشته باشند. با اینحال اگر نشانه های موجود با درمان های خانگی بدتر شد، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید. در ادامه برخی از درمان های خانگی که می تواند در تسکین گلودرد مفید باشد را با هم مرور می کنیم:
• غرغره کردن: یک دوم قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب گرم بریزید و روزی چند بار غرغره کنید. اینکار به شل شدن مخاط و بیرون آمدن مایع اضافی از بافت های ملتهب گلو کمک می کند.
• قرص های گلو: قرص های بدون نسخه و شکلات های موجود می تواند در تسکین درد گلو مفید باشد
• اسپری گلو: این اسپری ها می توانند گلو را بی حس کنند و در نهایت درد ناشی از گلودرد استرپتوکوکی و گلودرد معمولی را کمتر نمایند.
• چای با عسل: عسل می تواند تحریک گلو را کاهش دهد و آب گرم چای، می تواند همین اثر را بر روی گلو داشته باشد.
معمولا درمان های خانگی تلاش می کنند گلو را مرطوب نگه دارند و نشانه ها را تسکین ببخشند.

گلو درد

بخشی از درد و تحریک ناشی از گلو درد به خاطر گلوی خشک شده است. یکی از راه حل های موجود برای بهبود این شرایط، استفاده از مرطوب کننده و بخارساز است. اگر مرطوب کننده یا بخارساز در منزل خود ندارید میتوانید از بخار آب استفاده کنید. کاسه را با آب پر کنید. اجازه دهید بجوشد. سپس دمای آن را کم کنید و صورت را در نزدیکی آن قرار دهید( مراقب باشید صورتتان نسوزد). حالا بخار آب را استشمام کنید.

گلو درد

یکی از موثرترین روش های تسکین درد، اعمال گرماست. با گرم نگه داشتن گلو می توانید غدد لنفاوری حساس را بهبود ببخشید. از کمپرس گرم بر روی گردن استفاده نمایید. می توانید اینکار را از طریق موارد زیر انجام دهید:
• حوله فرو برده شده در آب داغ
• پد گرما دهنده
• بطری آب گرم

گلو درد

با اینکه گرم نگه داشتن گلو می تواند عضلات آن را ارام سازد اما غذاهای سرد نیز گلو را بی حس می کنند و از درد آن می کاهند. غذاهای نرم و سرد انتخاب خوبی به هنگام بروز گلودرد است. موارد زیر را امتحان کنید:
• بستنی
• میلک شیک
• ژلاتین
• پودینگ
• میوه های منجمد مثل موز
• چیپس یخی

گلو درد

وجود آب کافی در بدن به مبارزه با عفونت کمک می کند. به نکات زیر توجه کنید تا اطمینان حاصل نمایید بدنتان آب کافی در اختیار دارد:
• زمانی که گلودرد دارید آب زیادی بنوشید
• از نی برای نوشیدن مایعات استفاده کنید
• از خوردن مرکبات یا نوشیدنی های الکلی خودداری کنید . نوشیدنی های الکلی باعث خشک شدن بدن می شود و اسیب بیشتری به بدن وارد می نمایند. مرکبات نیز برای گلوی متورم و حساس دردناک خواهند بود.

گلو درد

برای تسکین درد گلو، می توانید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید. این مسکن ها عبارتند از:
• ایبوپروفن
• استامینوفن
• ناپروکسن
کودکان و نوجوانان نباید اسپرین مصرف کنند زیرا خطر ابتلا به سندرم Reye در آن ها وجود دارد و می تواند کشنده باشد.

گلو درد

اسپری ها یا قرص های بی حس کننده بدون نسخه می توانند در تسکین درد گلو موثر باشند. شکلات های بدون شکر نیز می توانند گلو را تسکین ببخشند.برخی از این موارد عبارتند از :
• بی حس کننده ها برای کاهش درد
• عوامل خنک کننده برای کمک به بی حسی
• عوامل ضد التهابی برای کاهش تورم بافت ها
• عوامل ضد عفونی کننده برای کاهش رشد میکروارگانیسم ها

گلو درد

برخی از اوقات احتقان بینی باعث تحریک گلو می شود. در این شرایط استفاده از اسپری ها یا قرص های ضد احتقان می تواند به تسکین درد کمک کند. برخی از ضد احتقان های موجود عبارتند از :
• Afrin
• Contac
• Mucinex
• Sudafed
• Zicam
مطمئن شوید که این محصولات را طبق راهنمایی های موجود مصرف می کنید. اگر داروهای دیگری مصرف می کنید قبل از مصرف ضداحتقان ها با پزشک خود مشورت نمایید.

گلو درد

گلودردی که به درمان های اولیه پاسخ نمی دهد ممکن است نشانه بیماری دیگری باشد. گلودرد مداوم ممکن است نشانه شرایط زیر باشد:
مونونوکلئوز
• تومور در گلو
• مننژیت
• رفلاکس اسید معده به مری
اگر گلودرد استرپتوکوکی داشتید و بعد از سه یا چهار روز بهبود نیافت با پزشک مشورت کنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.medicinenet.com/sore_throat_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۰ آبان ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran