زونا

چه چیزی باعث ابتلای افراد به زونا می شود؟

زونا

زونا شرایط ویروسی است که در برگیرنده التهاب اعصاب حسی می باشد و می تواند باعث ایجاد درد شدیدی شود. چنین شرایطی باعث ایجاد درد موضعی، بی حسی و خارش می گردد و به دنبال آن تاول های خوشه ای در یک الگوی نواری شکل بر روی یک طرف از بدن ظاهر می گردد. گاهی از اوقات درد ممکن است برای هفته ها، ماه ها و حتی سال ها بعد از درمان راش ادامه پیدا کند. واژه زونا که در انگلیسی به آن Shingle می گویند از واژه لاتین cingulum مشتق شده است که به معنای احاطه کردن است.

زونا

زونا توسط ویروسی ایجاد می شود که باعث ابتلای افراد به آبله مرغان می گردد. این ویروس varicella-zoster virus یا به اختصار VZVنام دارد که عضوی از خانواده هرپس هاست. بعد از اینکه فردی به آبله مرغان مبتلا شد، ویروس می تواند در سیستم عصبی به مدت طولانی زندگی کند. برخی از اوقات ویروس ها برای همیشه غیر فعال باقی می مانند اما در برخی از موارد ویروس در امتداد یک عصب حسی خود را فعال می سازد.
علل فعالیت دوباره این ویروس به شرح زیر است:
• بیماری
• استرس
• پیری
هر کدام از این فاکتورها می توانند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کنند و در نهایت به زونا منجر شوند. با اینحال، معمولا دلیل فعالیت دوباره ویروس هرگز پیدا نمی شود. اگر ویروس دوباره فعال شود می تواند تنها باعث ایجاد زونا گردد و قادر نخواهد بود آبله مرغان را همه جا منتشر کند.

زونا

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم، راش های زونا به صورت تاول های پوستی دردناکی ظاهر می شوند که تنها در یک طرف از صورت یا بدن ظاهر می گردند. این راش ها ممکن است در سینه، قسمت های بالایی پشت، شکم، صورت، گردن یا حتی قسمت های پایینی کمر دیده شوند.

زونا

زونا معمولا در افراد بالای ۶۰ سال رایج تر است اما هر فردی که قبلا به آبله مرغان مبتلا شده باشد در معرض خطر قرار دارد. فاکتورهای خطر برای فعال سازی دوباره زونا عبارت است از :
• سیستم ایمنی ضعیف شده
• نقص سیستم ایمنی( از ایدز یا شیمی درمانی)
• استرس های عاطفی و احساسی
• سرطان

زونا

درد حاصل از زونا ممکن است حتی زمانی که هیچ راشی بر روی بدن وجود ندارد توسعه پیدا کند. بیمار ممکن است چندین روز تا یک هفته را درد سوزشی و پوست حساس را قبل از ظاهر شدن راش ها تجربه نماید. در چنین شرایطی تشخیص و شناسایی علل ایجاد درد شدید اغلب دشوار است.
درد زونا قبل از ظاهر شدن راش چگونه توصیف می شود؟
• خارش
• سوزش
• مور مور شدن
• درد مداوم
• دردهای عمیق
سایر نشانه هایی که ممکن است قبل از بروز راش ایجاد شود عبارت است از :
• تب
• لرز
درد شکمی
• سردرد

زونا

مشخصه راش های زونا این است که به عنوان تاول های کوچک بر روی بستر قرمز رنگی ایجاد می شوند. تاول های جدید ممکن است برای چهار الی پنج روز شکل بگیرند. تاول ها در امتداد مسیری از اعصاب فردی در یک توزیع خاص شبیه اشعه ظاهر می شوند و بر روی پوست، ظاهر آن ها از الگویی شبیه باند تبعیت می کند.

زونا

درست همانند تاول های آبله مرغان، تاول های زونا نیز به تدریج می ترکند و ناحیه مورد نظر شروع به تراوش می کند. تاول پوسته پوسته می شود و سپس درمان می شود. قبل از پوسته پوسته شدن تاول ها، ویروس می تواند به هر فردی که در برابر آبله مرغان مصون نیست منتقل شود. به تدریج پوسته ها می افتند و راش ناپدید می شود. برخی از اوقات زخم ممکن است بر روی بدن باقی بماند.

زونا

شیوع زونا ممکن است به مدت ۳ الی ۴ هفته طول بکشد. برخی از اوقات درد وجود دارد اما تاول هرگز ظاهر نمی شود. این موضوع می تواند بسیار سردرگم کننده باشد. برخی از افراد، نورالژی پس از هرپس را توسعه می دهند که در آن درد موضعی حتی بعد از بهبود راش باقی می ماند.

زونا

نورالژی پس از هرپس رایج ترین عارضه زوناست. این شرایط به عنوان درد عصبی مداومی شناخته می شود که به زونا مربوط است و بیش از یک ماه طول می کشد. چنین شرایطی حتی بعد از بهبود راش نیز دیده می شود. نورالژی پس از هرپس به خاطر تحریک اعصاب حسی توسط ویروس رخ می دهد. درد این شرایط ممکن است شدید و ناتوان کننده باشد. بیش از ۱۵ درصد افرادی که به زونا مبتلا می شوند نورالژی پس از هرپس را نیز تجربه می کنند. معمولا چنین شرایطی در افراد بالای ۵۰ سال رخ می دهد. درمان زونا با داروهای ضد ویروسی می تواند طول و وقوع نورالژی پس از هرپس را کاهش دهد.

زونا

زونا مسری است. این بیماری می تواند از فرد آلوده به کودکان، نوزادان یا بزرگسالانی که آبله مرغان نگرفته اند منتقل شود. این افراد به جای اینکه زونا داشته باشند به آبله مرغان مبتلا می شوند. بعد از اینکه آن ها به آبله مرغان مبتلا شدند نمی توانند زونا را از فرد دیگری بگیرند. وقتی فردی با ویروس VZV آلوده می شود احتمال توسعه زونا در مراحل بعدی زندگی وجود خواهد داشت. زونا زمانی که تاول های جدید در حال شکل گیری هستند و تاول های قدیمی در حال درمان می باشند ،برای افرادی که قبلا به آبله مرغان مبتلا نشده اند مسری است. همانند آبله مرغان، زمان قبل از درمان یا پوسته پوسته شدن تاول مرحله مسری زونا محسوب می شود. بعد از اینکه همه تاول ها پوسته پوسته شدند، دوره مسری بودن می گذرد و ویروس نمی تواند منتشر شود.

زونا

معمولا زونا به خوبی درمان می شود و موارد و مشکلات باقی مانده بسیار اندک است. با اینحال، عوارض آن ممکن است گاه به گاه دیده شود.
سلولیت ها:
تاول های زونا ممکن است با باکتری آلوده شود و در نهایت سلولیت را ایجاد نماید. سلولیت ها عفونت های باکتریایی پوستی هستند. زمانی که سلولیت ایجاد می شود، ناحیه پوست به قرمز، گرم، سفت و حساس به لمس تبدیل می شود.
از دست دادن بینایی:
یکی از عوارض نگران کننده زونا زمانی رخ می دهد که این شرایط صورت ( پیشانی و بینی) را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این موضوع ممکن است به چشم ها نیز توسعه پیدا کند و در نهایت به از دست دادن بینایی منجر شود.

زونا

ظاهر بالینی زونا معمولا برای پزشک کافیست تا بتواند شرایط را تشخیص دهد. ازمایش ها و تست های تشخیصی معمولا نیاز نخواهد بود. با اینحال در افرادی که سیستم ایمنی درستی ندارند، زونا ممکن است مشخصه الگوی بالینی را نداشته باشد. در این شرایط نمونه هایی از پوست آلوده گرفته می شود و در ازمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد.

زونا

برای کاهش دوره زونا می توان مراحلی را طی کرد. اما در نهایت، ویروس باید دوره خود را طی کند.درمانی برای زونا وجود ندارد. داروهای ضد ویروسی تنها زمانی که در مراحل اولیه تجویز می شود مفید خواهد بود. به همین خاطر مراجعه به پزشک بعد از شیوع یا مشکوک شدن به نشانه های موجود ضروری است. توجه اولیه پزشکی می تواند از زخم شدن پوست پیشگیری کند یا آن را کاهش دهد.

زونا

برای مبارزه با زونا و نشانه های آن داروهای زیادی وجود دارد. در ادامه داروهای مرتبط و عملکرد آن توضیح داده شده است.
داروهای ضد ویروسی:
اگر داروهایی که با ویروس ها مبارزه می کنند( داروهای ضد ویروسی) همچون اسیکلوویر، والاسیکلوویر یا فامسیکلوویر در مراحل اولیه تجویز شوند، می توانند شدت و دوره راش های زونا را کاهش دهند( در عرض ۷۲ ساعت پس از ظاهر شدن راش ها).
داروهای کاهش دهنده درد:
علاوه بر داروهای ضد ویروسی، داروهای ضد درد نیز می تواند مفید باشد. هم داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و هم داروهای کنترل کننده درد ممکن است برای مدیریت درد زونا مورد استفاده قرار گیرد. نورالژی پس از هرپس، ممکن است نیازمند داروهای اضافی برای کنترل درد باشد.
کورتیکو استروئیدهای موضعی:
کورتیکو استروئیدهای موضعی در برخی از موارد برای کاهش التهاب و درد مورد استفاده قرار می گیرند اما این ها باید تنها تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرند. در برخی از شرایط استفاده از کورتیکواستروئیدها ممکن است باعث بدتر شدن شرایط شود.

زونا

حمام کردن معمولا مجاز است و ناحیه آلوده را می توان با آب و صابون شستشو داد. کمپرس خنک و استفاده از لوسیون های ضد خارش همچون لوسیون کالآمین calamine می تواند نشانه های موجود را تسکین ببخشد. محلول آلومینیوم استات می توان برای خشک کردن تاول ها مورد استفاده قرار گیرد. اعمال وازلین نیز می تواند در فرآیند درمان کمک کننده باشد. آنتی هیستامین ها و داروهای ضد دردی که بدون نسخه به فروش می رسند نیز می توانند درد را تسکین ببخشند. پوشیدن لباس های شل می تواند از بروز درد اضافی ناشی از مالش لباس با راش جلوگیری کند. از تماس نزدیک پوست به پوست با افرادی که آبله مرغان نگرفته اند ، مریض هستند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند خودداری کنید.

زونا

در ماه می سال ۲۰۰۶؛ اداره غذا و داروی آمریکا اولین واکسن تولید شده برای زونای بزرگسالان را تایید کرد. این واکسن با عنوان Zostavax شناخته شده و برای استفاده بزرگسالان ۵۰ سال و بالاتر از آن که قبلا به آبله مرغان مبتلا شده اند تایید گشته است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها(CDC)، واکسن را برای افرادی که ۶۰ سال و بالاتر از آن دارند و قبلا به آبله مرغان مبتلا شده اند توصیه می کند. این واکسن یکبار تزریق می شود و حاوی دوز مناسبی از واکسن آبله مرغان است که به کودکان داده می شود. بررسی های انجام شده نشان می دهد که واکسن می تواند به طور قابل ملاحظه ای شیوع زونا را در کهنسالان کاهش دهد. واکسن تک دوز می تواند بیش از ۶۰ درصد در کاهش نشانه های زونا موثر باشد. این واکسن همچنین می تواند شیوع نورالژی پس از هرپس را تا دو سوم کاهش دهد. حتی اگر به زونا مبتلا شده باشید می توانید از واکسن برای پیشگیری شیوع بعدی استفاده کنید.

زونا

برخی از افراد نباید واکسن زونا دریافت کنند. این افراد شامل زنان باردار و آن هایی است که سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند.
زنان باردار:
واکسن زونا نباید به زنان باردار داده شود. توصیه می شود زنانی که واکسن زونا دریافت کرده اند سه ماه منتظر بمانند و سپس اقدام به بارداری کنند.
افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند:
افرادی که به خاطر داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، بیماری HIV، درمان سرطان یا پیوند عضو سیستم ایمنی ضعیفی دارند نباید واکسن زونا را دریافت کنند زیرا حاوی ذرات ویروس ضعیف شده و زنده است.
افراد زیر ۶۰ سال:
اطلاعات کافی برای تعیین اینکه واکسن زونا می تواند برای افراد زیر ۶۰ سال مفید باشد یا خیر وجود ندارد.

زونا

واکسن زونا عوارض جانبی جدی یا عواقب خاصی را برای سلامتی نداشته است. عوارض جانبی اندک شامل قرمزی، تورم، درد، خارش در طرفی که واکسن تزریق شده و سردرد است. افرادی که واکسن دریافت کرده اند می توانند اطراف کودکان یا آن هایی که سیستم ایمنی ضعیف دارند حضور داشته باشند. نشان داده نشده است که افراد از طریق دریافت واکسن زونا به آبله مرغان مبتلا می شوند هر چند برخی از افرادی که واکسن دریافت می کنند ممکن است راش های پوستی شبیه آبله مرغان در نزدیکی محل تزریق را تجربه نمایند. این راش ها باید پوشانده شوند و خود به خود بهبود یابند.

زونا

زنان باردار به زونا حساس هستند. خوشبختانه، زونا در دوران بارداری بسیار نادر است. داروهای ضد ویروسی تجویز شده برای زنان باردار امن است. استفاده از بیشتر مسکن ها نیز می تواند بی خطر باشد. البته در این شرایط تنها کسی که می تواند دارویی را تجویز کند پزشک متخصص است. زنان نباید داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی همچون ایبوپروفن یا ناپروکسن را در اواخر بارداری مصرف کنند اما استامینوفن امن و بی خطر در نظر گرفته شده است. ابتلا به آبله مرغان در طول دوران بارداری می تواند به نقص هنگام تولد منجر شود. این موضوع به زمانی که عفونت ایجاد می شود بستگی خواهد داشت. خطر نقص به هنگام تولد با زونا پایین تر از عفونت آبله مرغان اولیه است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/shingles_picture_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۲ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran