غربالگری برای زنان

تست‌های غربالگری لازم برای هر خانم

غربالگری برای زنان

اگر ضرب المثل قدیمی “پیش گیری بهتر از درمان است” را به خاطر داشته باشید حتمأ می دانید که بررسی زودهنگام می تواند به شما کمک کرده تا بیماری هایی مثل سرطان، دیابت و یا پوکی استخوان را در مراحل اولیه که درمانشان آسان تر است شناسایی نموده و با آن ها مقابله موثر کنید. تست‌های غربالگری از این جهت اهمیت دارند که می توانند بیماری ها را در مراحل ابتدایی حتی قبل از بروز علائم تشخیص داده و در نتیجه شانس درمان موفق این بیماری ها را افزایش دهند. اینکه شما چه تست هایی را باید انجام دهید به عوامل مختلفی چون سن شما، سابقه خانوادگی از نظر ابتلا به بیماری ها، وضعیت سلامتیتان و سایر عوامل خطر بستگی دارد. شما به عنوان یک خانم که مادر و مسئول یک خانواده است می بایست اهمیت زیادی برای سلامتی خود قائل شده و در راستای تأمین آن بکوشید. پس در این مقاله با ما همراه شوید تا با غربالگری های ضروری برای هر خانم آشنا شده و در زمان مناسب آن ها را انجام دهید.

غربالگری برای زنان

با تشخیص زودهنگام سرطان پستان، شانس شما برای درمان موفق بیشتر می شود. چرا که احتمال گسترش سرطان‌های پستان کوچک (در مراحل ابتدایی) به غدد لنفاوی و اندام های حیاتی مانند ریه ها و مغز بسیار کم‌تر است.

اگر در دهه دوم یا سوم عمر خود هستید، فراموش نکنید که معاینه پستان ها به‌عنوان بخشی از معاینات منظم می بایست هر سه سال یک بار توسط پزشک یا ماما انجام شود. البته در صورتی که هر کدام از عوامل خطر شناخته شده سرطان پستان را داشته باشید، تعداد دفعات غربالگری و معاینات مورد نیاز افزایش می یابد.

ماموگرافی یک روش رادیوگرافی با دوز پایین اشعه ایکس (اشعه  X) است که امکان شناسایی توده هایی که حتی خودتان هم آن ها را احساس نمی کنید فراهم می سازد. اگرچه این روش بسیار دقیق است، اما طبیعی بودن نتیجه آن به تنهایی رد کننده سرطان پستان نیست. در دهه چهلم زندگی ماموگرافی باید سالیانه و از ۵۰ تا ۷۴ سالگی هر یک سال در میان صورت گیرد. البته که اگر دارای عوامل خطر بوده و شانس ابتلای بیشتری به سرطان سینه داشته باشید، پزشک معالجتان تعداد دفعات غربالگری را افزایش می دهد.

با انجام منظم تست پاپ اسمیر می توان به آسانی از سرطان دهانه رحم (سرویکس) پیشگیری نمود. دهانه رحم یا همان سرویکس گذرگاهی باریک میان رحم (جایی که جنین رشد می کند) و واژن (کانال زایمانی) است که با کمک تست پاپ اسمیر می توان از رشد سلول های غیرطبیعی موجود در آن مطلع شده تا پیش از آنکه تبدیل به سرطان شوند بتوان آن ها را برداشت و حذف نمود. بد نیست بدانید که عامل اصلی سرطان دهانه رحم (سرویکس)، ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است که از راه تماس جنسی منتقل می گردد (نوعی بیماری مقاربتی است).

غربالگری برای زنان

در طی پاپ اسمیر پزشک مقداری از ترشحات دهانه رحم را برداشته و آن ها را برای بررسی  به آزمایشگاه ارسال می کند. طبق پروتکل های جهانی بهتر است انجام این تست را از سن ۲۱ سال شروع کرده و در صورت منفی بودن تست برای ۳ سال متوالی، انجام آن هر سه سال یک بار ادامه دهید. البته در ایران شرایط متفاوت است. در ایران  انجام تست پاپ اسمیر، پس از ازدواج (اولین رابطه جنسی) در هر سنی آغاز می گردد. فراموش نکنید که این تست در شناسایی تغییرات و در نتیجه پیشگیری از سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه آن (که در این مراحل معالجه پذیر است) نقش بسیار مهمی دارد.

در صورتی که سن شما ۳۰ سال و یا بالاتر است، بهتر است حداقل هر ۵ سال یک بار تست های ویژه بررسی ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) را انجام دهید. به علاوه خانم هایی که از نظر جنسی بسیار فعال هستند بیش از دیگر خانم ها در معرض خطر ابتا به بیماری های مقاربتی بوده و سالیانه با انجام تست ترشحات واژنی میبایست از نظر ابتلا به کلامیدیا و سوزاک (دو بیماری منتقل شونده از راه تماس جنسی) کنترل گردند.

غربالگری برای زنان

دو واکسن “گارداسیل” (Gardasil) و “سرواریکس”  (Cervarix) قادر به حفاظت از زنان زیر ۲۶ سال در مقابل گونه های مختلفی از HPV یعنی عامل اصلی سرطان دهانه رحم هستند. البته باید دانست که تمام موارد سرطان دهانه رحم ناشی از آلودگی به HPV نیست و از سمت دیگر هیچ کدام از این دو واکسن قادر به حفاظت از زنان در مقابل همه انواع HPV و در نتیجه سرطان دهانه رحم نیستند. بنابراین انجام منظم و روتین تست اسمیر همچنان اهمیت داشته و در هیچ شرایطی نباید فراموش گردد.

غربالگری برای زنان

پوکی استخوان به شرایطی گفته شده که در آن استخوان های فرد ضعیف و شکننده می شوند. پس از یائسگی، غالبأ زن‌ها پس از یائسگی توده استخوانی بیشتری را از دست می‌دهند، اما مردها نیز دچار پوکی استخوان می‌شون.. در اغلب موارد، اولین علامت این بیماری، شکستگی دردناک استخوان بوده که به طور غیر منتظره ای پس از  یک زمین خوردن یا ضربه جزئی و حتی پیچ و تاب دادن ناگهانی بدن رخ می دهد. در آمریکا پوکی استخوان عامل نیمی از شکستگی ها در زنان و یکی از هر ۴ شکستگی در مردان در سنین ۵۰ سال به بالاست. خوشبختانه پوکی استخوان قابل پیشگیری و درمان است.

آزمون سنجش تراکم استخوان (DXA) نوع خاصی از اشعه X است که به کمک آن می توان استحکام استخوان را سنجید و پوکی استخوان را پیش از شکستن استخوان ردیابی نمود. این تست همچنین می تواند به پیش‌بینی میزان  خطر شکستن استخوان در آینده هم کمک نماید. انجام غربالگری سنجش تراکم استخوان به تمام زنان ۶۵ سال به بالا توصیه می‌شود. البته اگر با عوامل خطر پوکی استخوان روبرو باشید، لازم است این تست را زودتر انجام دهید.

سرطان پوست انواع مختلفی دارد که البته درمان زودهنگام می تواند برای همه آنها موثر باشد. خطرناک ترین نوع سرطان های پوست، ملانوما (که در تصویر می‌بینید) است که بر روی سلول های  تولیدکننده رنگدانه ها پوست تأثیر می گذارد. برخی از افراد به طور ارثی زمینه ابتلا به این نوع از سرطان پوست را دارند که این خطر با قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب افزایش می‌یابد.  سرطان‌های سلول های بازال و سلول  های سنگفرشی پوست، سرطان‌های رایج غیرملانومی پوست هستند.

غربالگری برای زنان

با معاینه منظم پوست خود حواستان به هر نوع تغییر از جمله تغییر در شکل، رنگ و اندازه در نشانه های پوستی خود مثل خال و کک و مک ها باشد و به آن ها توجه نمایید. به علاوه معاینه پوست توسط متخصص پوست و یا سایر پزشکان و مراقبان سلامت متبحر در این زمینه، باید بخشی از معاینات پزشکی منظم دوره ای شما باشد.

غربالگری برای زنان

همانطور که سن شما بیشتر می شود، خطر ابتلا به فشار خون بالا هم افزایش می یابد، خصوصأ در صورتی که اضافه وزن داشته و یا برخی عادات مربوط به سبک زندگی و سلامتیتان غلط باشد. فشار خون بالا می تواند باعث حملات قلبی تهدید کننده حیات و یا سکته مغزی شود، بدون اینکه هیچ علامت هشداری از قبل بروز پیدا کرده باشد. بنابراین تحت نظارت مداوم پزشک بودن و کمک گرفتن از راهنمایی های او برای کنترل فشارخون می تواند زندگی شما را نجات دهد. به علاوه کاهش فشار خون و کنترل آن می تواند از عوارض و مشکلات طولانی مدتی مانند بیماری های قلبی و نارسایی کلیه پیشگیری نماید.

غربالگری برای زنان

احتمالأ همه با روش غربالگری فشارخون آشنا هستید، بله، سنجش و کنترل منظم فشار خون با دستگاه فشارسنج.

فشار خون با استفاده از دو عدد بیان می‌شود. اولین عدد (فشار سیستولیک) ناشی از فشار جریان خون در زمان تپیدن قلب بوده و عدد دوم (فشار دیاستولیک) فشار خون در فاصله بین دو تپش قلب را نشان می‌دهد. فشار خون طبیعی افراد بالغ پایین تر از ۸۰ / ۱۲۰ است و فشار خون ۹۰ /۱۴۰، یا بالاتر، نشان‌دهنده فشار خون بالا است. اگر فشار خون بین این دو عدد باشد، پیش فشار خون یا مرحله قبل از فشار خون بالا محسوب شده که در واقع نوعی مرحله هشدار دهنده اولیه است. باتوجه به شرایط خود از پزشکتان در مورد اینکه فشار خونتان هر چند وقت یکبار باید کنترل شود، سوال نمایید.

غربالگری

کلسترول بالا می تواند با ایجاد پلاک یا رسوب باعث مسدود شریان های (سرخرگ ها) شما شود (در این تصویر پلاک ها با رنگ نارنجی نشان داده شده اند) که به این شرایط سخت شدن رگ ها یا تصلب شرائین (آترواسکلروزیس) هم گفته می شود. پلاک و رسوب ممکن است سال های زیادی بدون هیچ علامتی درون رگ ها ساخته شده و پیشرفت نماید تا در نهایت منجر به حمله قلبی یا سکته مغزی شود. البته همیشه پای کلسترول بالا درمیان نیست، بلکه فشار خون بالا، دیابت و استعمال سیگار از دیگر علل تشکیل پلاک و رسوب درون رگ ها هستند.

با تغییر در شیوه و سبک زندگی و مصرف داروها می توان خطر ایجاد چنین شرایطی را کاهش داد.

غربالگری

سنجش و غربالگری سطح کلسترول با انجام آزمایش خون ممکن است. برای انجام این آزمایش باید از حداقل ۱۲ ساعت قبل ناشتا باشید. در آزمایشگاه نمونه خون گرفته شده از شما از نظر  سطح کل کلسترول، سطح کلسترول بد (LDL) ، سطح کلسترول خوب (HDL) ، و سطح تری گلیسرید (چربی خون) مورد بررسی قرار می گیرد. اگر شما ۲۰ سال و یا بیشتر دارید، این آزمایش را می بایست حداقل هر ۵ سال یک بار تکرار نمایید.

غربالگری

یک سوم آمریکایی های مبتلا به دیابت، از بیماری خود مطلع نیستند. شاید به همین دلیل دیابت را بیماری پنهان می نامیم. دیابت یا همان قند خون بالا می تواند منجر به بیماری قلبی یا کلیوی، سکته مغزی، نابینایی ناشی از آسیب به رگ‌های خونی شبکیه (در عکس نشان داده شده)  و مشکلات جدی دیگری شود. اگرچه عوارض ناشی از دیابت بسیار جدیست  اما خوشبختانه با راهکارهای ساده ای مثل رژیم غذایی، انجام تمرینات بدنی، کاهش وزن و دارودرمانی می توان دیابت را خصوصأ در مراحل ابتدایی آن کنترل نمود.

بد نیست بدانید که دیابت دو نوع دارد. دیابت نوع ۲ شایع ترین شکل این بیماری است که در بزرگسالان و در اثر سبک غلط زندگی پیش می آید. اما دیابت نوع ۱ معمولأ کودکان و جوانان را درگیر می سازد.

غربالگری

غربالگری دیابت هم با کمک آزمایش خون انجام می گیرد که نام معمول ترین نوع آن، آزمایش قند خون ناشتا (FBS) است. برای انجام این تست باید به مدت حداقل هشت ساعت باید ناشتا باشید.  اگر سطح قند خون بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ باشد، به معنای پیش دیابت و قند خون ۱۲۶ یا بالاتر نشان دهنده ابتلا به دیابت خواهد بود.

البته تست های دیگری هم مانند آزمایش A1C  (آزمون بررسی مقدار هموگلوبین متصل به قند یا هموگلوبین گلیکوزیله) و همینطور آزمون تحمل گلوکز خوراکی و … وجود دارند که بسته به شرایط هر فرد درخواست می شوند. اگر شما سالم هستید و هیچ یک از عوامل خطر ابتلا به دیابت را ندارید، انجام این تست را (قند خون ناشتا) هر ۳ سال یک بار از سن ۴۵ سالگی آغار نمایید. اما اگر هر کدام از عوامل خطر ابتلا به دیابت مانند سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت را دارید، با پزشک خود در مورد شروع تست های غربالگری در سنین پایین تر مشورت نمایید.

غربالگری

HIV، ویروس عامل ایجادکننده بیماری ایدز (AIDS) است. این ویروس از طریق تماس با خون و دیگر ترشحات بدن شخص آلوده به آن، در طی تماس جنسی محافظت نشده یا سرنگ های آلوده منتقل می شود. زنان باردار در حین بارداری، زایمان و شیردهی می توانند این ویروس را به فرزند خود منتقل نمایند. نکته مهم اینجاست که یک فرد می تواند تا سال ها ناقل این ویروس باشد بدون اینکه هیچ علامتی را نشان داده و حتی خود از بیماری ش مطلع باشد. اگرچه متأسفانه هنوز هیچ درمان نهایی یا واکسنی برای این ویروس کشف نشده است، اما تشخیص و شروع زودهنگام دارو‌های ضد HIVمی تواند به سیستم ایمنی بدن در جنگ علیه این ویروس کمک نماید تا بیماری دیرتر پیشرفت کرده و طول عمر فرد افزایش یابد.

غربالگری

HIV  ممکن است تا سال ها بدون علامت در بدن یک شخص باقی بماند. تنها راه  برای مطلع شدن از آلودگی به این ویروس انجام آزمایشات مخصوص خونی است. اولین تست الایزا (ELISA) یا EIA بوده که در آن به دنبال پادتن‌های HIV در خون می گردند. نتیجه مثبت این تست قطعی نیست، بنابراین در صورت مثبت شدن تست  باید آزمون دومی را برای به قطعیت رساندن نتیجه انجام داد. نام این آزمون دوم سنجش وسترن بلات یا Western blot assay می باشد.

فرمواش نکنید نتیجه منفی تست الایزا، به معنای این نیست که شما صد در صد آلوده نیستید. برای اینکه بتوان به نتیجه منفی این تست اعتماد کرد باید حداقل ۶ ماه از آخرین رفتار پر خطر و مشکوک زمان گذشته باشد، در غیر اینصورت تست باید تکرار گردد. اگر به هر دلیلی مشکوک هستید، بهتر است این آزمون ها را انجام دهید. بطور کلی توصیه بر این است که هر فرد در سنین ۱۳ تا ۶۴ سال حداقل برای یک بار از این نظر کنترل گردد.

غربالگری

در بسیاری از افرادی که تازه به ویروس HIV آلوده می شوند، در حدود دو ماه پس از مواجهه با ویروس، تست مثبت می شود. اما در موراد معدودی هم ممکن است ظهور آنتی بادی های HIV  که عامل مثبت شدن تست هستند، تا ۶ ماه طول بکشد.

خوشبختانه راه های انتقال این ویروس شناخته شده و قابل جلوگیری است. اجتناب از برقراری روابط جنسی متعدد و خارج از چهارچوب، استفاده از کاندوم در طی رابطه جنسی برای جلوگیری از گرفتن یا انتقال HIV و سایر بیماری های منتقل شونده از راه تماس جنسی از جمله راهکارهای جلوگیری هستند. اگر شما آلوده به HIV بوده و در حال حاضر باردار شده اید،  باید تحت نظارت مداوم پزشک بوده و با او در رابطه با راهکارهای لازم برای کاهش خطر انتقال HIV به جنین مشاوره نمایید.

غربالگری

سرطان روده بزرگ دومین علت رایج مرگ‌ومیر ناشی از سرطان ها پس از سرطان‌ ریه است. اغلب سرطان های روده بزرگ ناشی از پولیپ های (توده های غیرطبیعی) هستند  که در سطح داخلی روده بزرگ رشد می کنند. این پولیپ ها صرفأ سرطانی نبوده و می توانند غیر سرطانی هم باشند. اگر پولیپ ها سرطانی باشند، سرطان می تواند به مرور به سایر بخش های بدن گسترش یافته و آن ها را هم درگیر نماید. با برداشتن زودهنگام این پولیپ ها، قبل از اینکه سرطانی شوند می توان از بروز سرطان روده بزرگ به طور کامل جلوگیری نمود.

غربالگری

تست غربالگری معمول برای سرطان روده بزرگ “کولونوسکوپی” نام دارد. در طی انجام این تست، در حالی که شما تاحدی بی حس شده اید، پزشک یک مجرای لوله ای شکل انعطاف پذیر که به دوربین مجهز است را به درون روده بزرگ فرستاده تا با آن تمام زوایای روده را بررسی نماید. اگر در حین معاینه پولیپی دیده شود، در اغلب موارد در همان زمان توسط پزشک برداشته می شود.

نوع دیگری از این آزمون ها “سیگموئیدوسکوپی” با استفاده از لوله انعطاف پذیر است که در آن فقط بخش پایینی روده بزرگ بررسی می گردد. اگر در معرض خطر متوسط این بیماری باشید، غربالگری معمولأ در سن ۵۰ سالگی شروع می شود. در غیر اینصورت (به عنوان مثال ابتلای یکی از اعضای درجه یک خانواده به سرطان روده بزرگ)، غربالگری ها باید از سنین پایین تر آغاز گردد.

غربالگری

آب سیاه یا بیماری گلوکوم زمانی رخ می دهد که فشار داخل چشم افزایش یابد.  درصورت عدم درمان، به عصب بینایی صدمه وارد شده و می تواند منجر به نابینایی شود در اغلب موارد آب‌سیاه تا زمانی که پیشرفت کرده و بینایی فرد دچار آسیب شده است، هیچ علامتی ندارد.

غربالگری برای زنان

تعداد دفعات لازم برای معاینه چشم به سن شما و سایر عوامل خطر بستگی دارد. این عوامل خطر شامل آفریقایی-آمریکایی و یا اسپانیایی ‌تبار بودن، سن بالای ۶۰ سال، آسیب چشمی، استفاده از داروهای استروئیدی و سابقه بیماری آب سیاه در خانواده هستند. افرادی که هیچ یک از این علائم خطر و یا علائم بیماری چشمی را ندارند هم بهتر است یک معاینه پایه چشم انجام دهند که شامل آزمون بررسی آب سیاه (گلوکوم) در سن ۴۰ سالگی خواهد بود.

غربالگری برای زنان

برای حفظ سلامتی خود و داشتن احساسی خوب در مورد روند مراقبت هایتان، حتمأ با پزشک خود در مورد تست‌های غربالگری صحبت کنید. بعضی از تست ها مانند تست پاپ اسمیر یا معاینه پستان می بایست بخشی منظم و همیشگی از مراقبت‌های بهداشتی هر خانم باشد. اما سایر تست هایی که با آن ها آشنا شدیم، بر اساس عوامل خطری که با آن ها مواجه اید، می توانند ضرورت داشته باشند. البته باید به یاد داشته باشید که غربالگری مناسب همواره از بروز بیماری پیشگیری نمی‌کند، اما در اکثر موارد با کمک به تشخیص زودهنگام و به موقع یک بیماری به شما بهترین شانس غلبه بر آن را می دهد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/women/ss/slideshow-screening-tests-women

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۴ اسفند ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran