Google Analytics Alternative

اسکیزوفرنی

راهنمای بصری بیماری اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی یک نوع بیماری حاد ذهنی است که  اگر بدون درمان رها شود می تواند ناتوان کننده باشد حدود یک درصد آمریکایی ها به این نوع بیماری مبتلا هستند.  افرادی که چنین شرایطی را تجربه می کنند ممکن است صداهایی را بشنوند، تصاویر و مناظر تخیلی را ببیند یا بر این باور باشند که سایر افراد افکار و تفکراتشان را کنترل می کنند. این احساس ها می تواند فرد را بترساند و منجر به رفتارهای غیر عادی شود. اگرچه درمانی برای اسکیزوفرنی وجود ندارد اما می توان به کمک روش های موجود نشانه های حاد و جدی را مدیریت کرد. این بیماری با اختلال  شخصیت چندگانه فرق دارد.

اسکیزوفرنی

نشانه های این بیماری در برگیرنده موارد زیر است:

توهم: شنیدن یا دیدن چیزهای خیالی

هذیان: باورهای غلط و نادرست

پارانویا: احساس ترس در مورد اینکه افراد بر علیه شما فعالیت می کنند.

برخی از نشانه ها همچون لذت نبردن از زندگی روزانه و کنار کشیدن از فعالیت های اجتماعی ممکن است شبیه نشانه های افسردگی باشد.

اسکیزوفرنی

افرادی که به اسکیزوفرنی مبتلا هستند ممکن است در سازماندهی افکار خود یا ایجاد ارتباط منطقی با مشکل مواجه باشند. آن ها ممکن است احساس کنند که  ذهنشان از یک فکر نامرتبط به فکر دیگری می رود. برخی از اوقات، این افراد  حس می کنند افکارشان از سر خارج شده و پاک گشته است.

اسکیزوفرنی

این بیماری به شیوه های مختلف بر روی افراد تاثیر می گذارد.  افراد ممکن است حرف بزنند و  آن ها متوجه نباشند  یا کلماتی را بسازند.  آن ها ممکن است اشفته باشند یا اصلا هیچ حسی نداشته باشند. بیشتر این افراد ممکن است  در تمیز نگه داشتن منزل یا خودشان با مشکل مواجه شوند. برخی رفتارها همچون قدم زدن را تکرار می کنند. علی رغم باورهایی که در مورد افراد مبتلا به اسکیزوفرنی وجود دارد، خطر خشونت بر علیه سایر افراد در آن ها بسیار کم است.

اسکیزوفرنی

هر فردی ممکن است به این بیماری مبتلا شود.  درصد ابتلای زنان و مردان تقریبا یکسان است. نشانه های این اختلال بین سن ۱۶ و ۳۰ سالگی آغاز می شود.  در مردان نسبت به زنان زودتر خود را بروز می دهد. اسکیزوفرنی به ندرت در دوران کودکی یا پس از  سن ۴۵ سالگی آغاز می گردد. افرادی که در خانواده خود فرد مبتلا به اسکیزوفرنی  یا  سایر بیماری های  روانی  را دارند احتمال ابتلایشان به این نوع بیماری بیشتر است.

اسکیزوفرنی

دانشمندان هنوز دلیل ابتلای افراد به این نوع بیماری را نمی دانند. ژن فرد، تجارب و محیط می تواند در این شرایط دخیل باشد. نظریه های مختلفی در مورد فعال بودن یا دخیل بودن بخشی از مغز در این بیماری وجود دارد. همچنین برخی از متخصصان بر این باورند که مشکلاتی در مواد شیمیایی موجود در مغز همچون  دوپامین و گلوتامات می تواند  چنین شرایطی را ایجاد کند.  ممکن است تفاوت های ساختاری همچون از دست دادن سلول های عصبی وجود داشته باشد که منجر به ایجاد حفرات بزرگ پر شده با مایع  در مغز می شود.

اسکیزوفرنی

هیچ تست ازمایشگاهی برای تشخیص اسکیزوفرنی وجود ندارد. به همین خاطر پزشک معمولا سعی می کند تشخیص خود را بر پایه سابقه فرد و نشانه های او بنا کند.  در نوجوانان، ترکیبی از سابقه خانوادگی و رفتارهای خاص می تواند به تشخیص پزشک کمک کند. این رفتارها در برگیرنده جدا شدن از گروه های اجتماعی و  ابراز سوء ظن غیر معمول است، اما این موارد برای تشخیص کافی نیستند.

اسکیزوفرنی

برخی از داروهای تجویزی می تواند نشانه های این بیماری همچون تفکر غیر معمول، توهم یا هذیان را بهبود ببخشد.  در برخی از افراد عوارض جانبی نگران کننده ای همچون لرزش و افزایش وزن ممکن است ایجاد گردد. همچنین مصرف این داروها ممکن است با سایر مکمل ها و داروها تداخل داشته باشد. اما در بیشتر موارد مصرف این داروها می تواند به درمان اسکیزوفرنی کمک کند.

اسکیزوفرنی

مشاوره با یک فرد متخصص می تواند به افراد کمک می کند روش بهتری برای تشخیص و مدیریت مشکلات رفتاری و افکاری خود داشته باشند و نحوه ارتباط با افراد را بهبود ببخشند. در درمان رفتاری- شناختی(CBT) افراد یاد می گیرند واقعیت افکار خود را بسنجند و نشانه های خود را به شیوه بهتری مدیریت نمایند. سایر درمان ها تلاش می کنند مراقبت از خود، ارتباط و مهارت های ارتباطی را هدف قرار دهند و بهبود ببخشند.

اسکیزوفرنی

برنامه های توانبخشی برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی وجود دارد و به افراد یاد می دهد چگونه کارهای روزمره خود همچون استفاده از حمل و نقل عمومی را انجام دهند؛ پول خود را مدیریت نمایند، به خرید بروند و شغلی بیابند و در آن ماندگار شوند. این برنامه ها زمانی عملکرد موثری خواهد داشت که به همراه داروهای مناسب و سایر روش های درمانی انجام شود.

اسکیزوفرنی

معمولا افرادی که با اسکیزوفرنی دست و پنجه نرم می کنند  مصرف داروهای خود را کنار می گذارند زیرا عوارض جانبی دارند  یا بیماری خود را نمی شناسند. این موضوع می تواند خطر بازگشت نشانه های حاد را بدتر کند و به دوره ای منجر شود که به آن دوره  روانی می گویند.  مشاوره منظم به افراد کمک می کند به درمان های خود پایبند باشند.

اسکیزوفرنی

افرادی که مبتلا به اسکیزوفرنی هستند اغلب در  یافتن یا ماندن در کار مشکل دارند. این موضوع عمدتا بدین خاطر است که وجود بیماری بر روی افکار، تمرکز و ارتباط آن ها تاثیر می گذارد.  البته در برخی از موارد این موضوع ناشی از این حقیقت است که نشانه های اسکیزوفرنی از دوران جوانی آغاز می شود که در این دوران افراد شغل و کسب وکارشان را آغاز می کنند. توانبخشی های فنی و شغلی می تواند در توسعه مهارت های عملی به این افراد کمک کند.

اسکیزوفرنی

ارتباط  با افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است کمی دشوار باشد. افکار غیر عادی و رفتارهای عجیب می تواند دوستان، همکاران و خانواده را از فرد دور سازد. در چنین شرایطی، بهره بردن از روش های درمانی مختلف می تواند کارساز و موثر باشد. یک شکل از درمان بر روی تشکیل و پرورش ارتباطات تمرکز می کند. اگر فردی را در نزدیکی خود دارید که با اسکیزوفرنی دست و پنجه نرم می کند می توانید به یک گروه حمایتی بپیوندید یا خودتان با مشاور صحبت کنید.

اسکیزوفرنی

افرادی که به اسکیزوفرنی مبتلا هستند بیشتر از سایر افراد به سوء استفاده از الکل یا داروهای غیر قانونی  روی می اورند. برخی از مواد همچون ماریجوانا و کوکائین  نشانه های این بیماری را بدتر می کند. سوءاستفاده از مواد مخدر  نیز می تواند با درمان اسکیزوفرنی تداخل ایجاد نماید. اگر فردی را می شناسید که با چنین شرایطی دست و پنجه نرم می کند به دنبال برنامه های مفید برای آنها باشید.

اسکیزوفرنی

زنانی که به اسکیزوفرنی مبتلا هستند باید قبل از باردار شدن با پزشک مشورت نمایند تا اطمینان حاصل نمایند  داروهای آن ها در دوران بارداری قابل استفاده است و ضرری به جنین نمی رساند. مطالعات انجام شده بر روی داروهای اسکیزوفرنی و اثر آن در دوران بارداری امیدوارکننده است. همچنین ارتبط قطعی بین داروهای مصرفی و نقص مادرزادی یا عوارض پیچیده در دوران بارداری وجود ندارد. بهتر است قبل از هر کاری با پزشک خود صحبت کنید.

اسکیزوفرنی

در برخی از موارد کمک کردن به افراد مبتلا به اسکیزوفرنی دشوار است. زمانی که فرد به تعادل روحی دست یافت، اعضای خانواده می توانند کارهای زیر را برای جلوگیری از عود نشانه ها انجام دهند:

تشویق فرد برای مصرف منظم داروها

همراهی در مطب پزشک

حامی بودن و احترام گذاشتن به وی

شما می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را از پزشک متخصص دریافت کنید. از گروه های حمایتی و محلی کمک بگیرید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/schizophrenia/ss/slideshow-schizophrenia-overview?ecd=wnl_wmh_030917&ctr=wnl-wmh-030917_nsl-promo-v_3&mb=uIH8KU3duqpX95gBCmansSpiMzVEF17PNKyGtFBhdlc%3d

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 1 | ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه ها

یک دیدگاه در “راهنمای بصری بیماری اسکیزوفرنی

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran