شکستگی اسکافوئید

شکستگی استخوان اسکافوئید یا ناویکولار

شکستگی اسکافوئید
تصویر۱: هشت استخوان کوچک مچ دست و استخوان اسکافوئید شکسته شده

استخوان اسکافوئید که ناویکولر نیز نامیده می شود، یکی از هشت استخوان مچ دست هست که در سمت شست قرار دارد. احتمال شکستن این استخوان در زمین خوردن و خم شدن مچ دست بسیار است.

تشخیص شکستگی اسکافوئید و درمان مناسب آن مهم است.

جوش خوردن این استخوان به دلیل اینکه جریان خون خوبی از آن عبور نمی کند کند می باشد.

در صورتی که شکستگی استخوان اسکافوئید جوش نخورد در طولانی مدت باعث درد، سفتی یا آرتریت مچ دست می شود.

شکستگی اسکافوئید
تصویر۲: نام ها و محل قرار گیری هشت استخوان در یک رادیوگرافی رخ دست
شکستگی اسکافوئید
تصویر۳: مشخص کردن محل دقیق استخوان اسکافوئید روی دست

معمولا اسکافوئید وقتی دچار شکستگی می شود که با کف دست زمین بخورید و فشار و کشش زیادی به مچ دست وارد شود. و یا در مواقعی که مچ دست پیچ میخورد یا ضربه سنگینی به ان وارد می شود نیز اتفاق می افتد. اغلب در ورزش هایی مانند فوتبال، بسکتبال و یا در فعالیت هایی مانند اسکیت و دوچرخه سواری نیز احتمال شکستن اسکافوئید وجود دارد. همچنین تصادف یا مشت زنی می تواند منجر به شکستگی اسکافوئید شود.

شکستگی اسکافوئید
تصویر۵: مکانیزم فشاری که هنگام زمین خوردن به مچ دست وارد شده و باعث شکستگی اسکافوئید می شود
شکستگی اسکافوئید
تصویر۴: مکانیزم فشاری که هنگام زمین خوردن به مچ دست وارد شده و باعث شکستگی اسکافوئید می شود

شکستگی استخوان اسکافوئید در بسیاری مواقع تشخیص داده نمی شود. حتی گاهی درد مچ دست بیمار کم بوده و وی می تواند فعالیت های روزمره خود را با کمی درد ادامه دهد و این درد را کوفتگی تصور کرده و به پزشک مراجعه نمی کند.
اگر استخوان اسکافوئید شکسته باشد ممکن است این علائم را داشته باشید:
• درد یا احساس دردناکی در لمس و فشار یا تورم در ناحیه انگشت شست
• مشکل در چنگ زدن چیزی یا چرخاندن مچ دست یا انگشت شست
• کبودی اطراف مچ دست
تشخیص تفاوت بین کوفتگی و شکستگی سخت است. اگر به همچین علائمی و یا آسیب در ناحیه مچ دست دچار شدید حتما به پزشک مراجعه کرده تا از نوع ضایعه مطمئن شوید. شکستگی اسکافوئید اگر به درستی درمان نشود عوارض دراز مدتی خواهد داشت.

پزشک در مورد علائم و چگونگی صدمه دیدن مچ دست از شما سوال می پرسد. سپس تورم، نقاط دردناک و حرکت مچ دست و انگشت شست را معاینه کرده و همچنین مانند هر شکستگی دیگری لازم است پزشک از سلامت جریان خون و سلامت کارکرد اعصاب اندام مطمئن شود.
در اکثر اوقات پزشک عکس اشعه ایکس را از بیمار درخواست می کند. البته گاهی ممکن است در این عکس ها نیز شکستگی به وضوح مشخص نباشد که در این صورت پزشک از شما می خواهد تا به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.
در مواردی ممکن است شکستگی اسکافوئید در رادیوگرافی ساده دیده نشود، ولی به دلیل درد شدید بر روی استخوان اسکافوئید احتمال شکستگی همچنان مطرح است. در این شرایط دو کار می توان انجام داد:
۱٫ فرض را بر شکستگی بگذاریم و گچ گیری انجام دهیم. بعد از دو هفته گچ باز شده و عکس جدیدی گرفته می شود. در کل شکستگی ها بعد از گذشت زمان دو هفته در رادیوگرافی ساده واضح تر دیده می شوند. اگر بعد از دو هفته شکستگی دیده نشد دیگر به ادامه گچ نیاز نیست.
۲٫ اگر لازم است تشخیص سریع تری داشته باشیم از ام آر آی (MRI) یا سی تی اسکن (CTS) یا اسکن هسته استخوان (Bone Scan) استفاده می شود. این روش های تصویر برداری قادرند شکستگی را طی ۲۴ ساعت اول بعد از ضربه تشخیص دهند.

شکستگی اسکافوئید
تصویر۶: دقت شود که با اینکه شکستگی رادیوگرافی ساده قابل تشخیص نیست، در MRI به وضوح مشاهده می شود

درمان شکستگی اسکافوئید شامل گچ گرفتن یا استفاده از آتل و در برخی موارد عمل جراحی است. حتی اگر در اولین عکس اشعه ایکس شکستگی نشان داده نشود ولی بدلیل درد زیاد شک به این شکستگی مطرح باشد، پزشک همچنان درمان را برای شما در نظر می گیرد تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

بعد از صدمه ی دست گاهی باید از آتل استفاده کرد چون ممکن است بدلیل تورم زیاد گچ گیری مناسب نباشد. لازم است دست بالاتر از سطح قلب نگه داشته شود تا از تورم آن جلوگیری شود. همچنین کمپرس یخ می تواند به کاهش تورم  کمک کند. معمولا پزشک یک داروی مسکن مانند استامینوفن یا ایبوپروفن را تجویز می کند.

در برخی موارد بعد از رفع تورم، آتل برداشته و سپس گچ گرفته می شود. این گچ انگشت شست را در بر گرفته و گاهی تا بالای آرنج ادامه دارد. لازم است در برخی افراد حدود ۶ هفته و برخی دیگر برای چندین ماه گچ ادامه یابد. مدت زمان استفاده از گچ بستگی به نوع آسیب دارد که شکستگی تا چه حد جدی باشد. پزشک چگونگی شکستگی و نحوه مراقبت از آن و مراقبت از آتل و گچ را نیز برایتان توضیح می دهد.

شکستگی اسکافوئید
تصویر۸: گچ گرفتن مچ دست طوری که مفصل انگشت شست را نیز در بر بگیرد
شکستگی اسکافوئید
تصویر۷: استفاده از آتل مناسب که انگشت شست را ثابت نگه دارد
شکستگی اسکافوئید
تصویر۹: برداشتن بخشی از استخوان رادیوس و پیوند آن به استخوان اسکافوئید جهت کمک به جوش خوردن اشکافوئید

جوش نخوردن در حدود پنج درصد این شکستگی ها بوجود میاید. مهمترین علل جوش نخوردن شکستگی اسکافوئید عبارتند از:
• بی حرکت نکردن مناسب قطعات شکسته شده و درمان ناقص آن
• جابجایی زیاد قطعات شکسته شده
• تاخیر در تشخیص شکستگی بطوریکه اگر تاخیر تشخیص شکستگی به مدت ۴ هفته یا بیشتر باشد، احتمال جوش نخوردن استخوان با گچ گیری ساده تا حدود ۸۸ درصد افزایش می یابد
• اختلال در خونرسانی قطعات شکسته شده و نکروز آواسکولر یا سیاه شدن آن
علائم جوش نخوردن استخوان اسکافوئید در افراد مختلف متفاوت است. این عارضه ممکن است کاملا بدون علامت باشد و یا ممکن است موجب درد و محدودیت حرکتی در مچ دست شود. در افرادی که کار سبک دارند جوش نخوردن این شکستگی معمولا بدون علامت است. با گذشت زمان جوش نخوردگی اسکافوئید موجب بروز آرتروز در بین مفاصل مچ دست شده و این آرتروز موجب بروز درد و محدودیت حرکتی می شود.
جوش نخوردن اسکافوئید بدون درمان به تدریج به طرف آرتروز مفصل مچ دست پیش میرود به همین دلیل حتی در مواردی که این جوش نخوردگی بدون علامت یا با علائم خفیف باشد نیاز به درمان جراحی دارد. در موارد استثنایی که این جوش نخوردگی بدون علامت باشد و یا در افراد مسن ممکن است تنها درمان مورد نیاز استفاده از یک بریس باشد.

شکستگی اسکافوئید
تصویر۱۰: تصویر اشعه ایکس از دستی که شکستگی اسکافوئید آن با پیچ هربرت محکم و ثابت شده

در بعضی موارد ممکن است شکستگی اسکافوئید نیاز به جراحی داشته باشد. معمولا وقتی شکستگی جابجایی داشته باشد و یا استخوان به دلیل عدم خونرسانی خوب به آن سیاه شده باشد (اصطلاحا دچار نکروز آوزکولر شده)، انجام عمل جراحی لازم است.
در مواردی که شکستگی همراه با جابجایی باشد درمان آن بصورت جااندازی و استفاده از پیچ برای بی حرکت کردن قطعات است.
برای فیکس کردن این شکستگی از پیچ های مخصوصی بنام پیچ هربرت (herbert screw ) استفاده می شود. این پیچ برخلاف دیگر پیچ ها سر نداشته و تمام بدنه آن در داخل توده استخوانی قرار می گیرد. علت این اقدام آنست که قسمت اعظم دور تا دور استخوان اسکافوئید را غضروف مفصلی فرا گرفته و این استخوان در تمام سطوح اطراف خود با دیگر استخوانچه های مچ دست مفصل می شود. پس بیرون ماندن سر پیچ بر روی استخوان موجب اختلال در سطح تماس استخوان های مجاور می شود.
به همین علت از پیچ هایی استفاده می شود که تماما در داخل استخوان قرار می گیرند. این پیچ ها تا آخر عمر در استخوان باقی مانده و نیازی به خارج کردن ندارند.

پس از جراحی اسکافوئید لازم است مدتی از آتل یا بریس استفاده شود. هنگامی که آتل یا گچ برداشته می شود، ممکن است در ناحیه مچ دست احساس سفتی یا ضعف داشته باشید که در اینصورت بنابر نظر دکتر باید به فیزیوتراپی مراجعه کرده یا تمرین هایی را برای تقویت مچ دست انجام دهید.

تمرین هایی برای بازگردانی توان عضله بعد از باز کردن گچ

شکستگی اسکافوئید
شکستگی اسکافوئید

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 4 | ۲۴ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه ها

یک دیدگاه در “شکستگی استخوان اسکافوئید یا ناویکولار

 1. حمزه بخت بلند

  سلام اقای دکتر من اسکافوییدم بعدسه ماه گچ گیری نیاز ب عمل داره چون جوش نخورده
  نوبت عمل گرفتم
  ایا عمل کنم مچ دستم مثل قبل میشه ک ورزشمو ادامه بدم؟
  بعد چن ماه خوب میشم؟
  ممنون میشم اگه ج بدی

  پاسخ

  • دکتر علی اجودی متخصص ارتوپدی

   استخوان اسکافوئید یکی از هشت استخوان تشکیل دهنده مچ دست و در عین حال معروف ترین استخوان مچ می باشد. معمولا شکستگی این استخوان به این گونه اتفاق می افتد که کف دست فرد به زمین برخورد می کند و حرکت شدید مچ دست به سمت پشت باعث فشار زیاد به استخوان اسکافوئید و شکستگی این استخوان می شود.
   گچ گیری این استخوان باید سریع انجام شود و مدت گچ گیری دو الی سه ماه می باشد. برای انجام گچ گیری نباید تاخیر چند روزه داشت و باید سریعا گچ گیری انجام شود. اگر گچ گیری دیر انجام شود و یا گچ بیمار زودتر از موعد باز شود، احتمال اینکه به جوش نخوردن تبدیل شود زیاد است. البته ممکن در مواردی عمل گچ گیری سریع انجام شده باشد و مدت زمان آن هم کافی باشد ولی باز هم استخوان جوش نخورد. علت این امر آن است که خون رسانی این استخوان خاص است و ممکن است به دلیل شکستگی خون رسانی به آن به درستی انجام نشود و بخاطر همین ضعف خون رسانی ممکن استخوان سیاه (نکروز) شود.
   اگر بیمار دچار نان یونیون اسکافوئید شود یعنی استخوانش بعد از دو یا سه ماه گچ گیری جوش نخورد دیگر نمیتوان با دارو یا با گچ گیری کاری انجام داد و تنها راه درمان عمل جراحی می باشد. عمل جراحی به این صورت است که با ایجاد برشی در جلو یا پشت دست استخوان را پیدا میکنند و بعد بافتهای دو سر استخوان را تازه می کنند و یا به اصطلاح شکستگی را fresh می کنند. سپس باید در داخل استخوان، استخوان تازه ای گذاشته شود. این کار روش های مختلفی دارد، ممکن از استخوانهایی که پایه عروقی دارند در موضع استفاده شود، و یا از استخوانهای خود فرد (مچ یا لگن) استفاده شود که در محل نان یونیون قرار داده شده و به وسیله پیچ یا پین ثابت می شود. بعد از عمل باید مجددا دست به مدت دو الی سه ماه در آتل یا گچ قرار بگیرد.

   پاسخ

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran