گال

گال: علائم، علل و درمان

گال

گال یک نوع عفونت نیست بلکه یک هجوم به سمت بدن است.  کنه های بسیار ریز که به آن ها Sarcoptes scabiei  گفته می شود  در لایه های خارجی پوست انسان قرار می گیرند.  پوست انسان رفتار دوستانه ای با این هجوم نخواهد داشت. زمانی که کنه تخم های خود را در داخل پوست قرار می دهد، این هجوم به خارش و راش های پوستی قرمز منجر می شود و باعث بی قراری فرد خواهد شد.

گال

زمانی که فردی برای اولین بار تحت تاثیر گال قرار می گیرد، ممکن است حدود چهار الی شش هفته طول بکشد تا پوست به این شرایط واکنش نشان دهد. رایج ترین نشانه های گال عبارتند از :

 • خارش شدید به خصوص در شب
 • راش های جوش مانند
 • پوسته یا تاول
 • زخمی که به خاطر خارش ایجاد می شود.
گال

در مراحل اولیه، گال ممکن است با سایر شرایط  پوستی اشتباه گرفته شود زیرا راش ها  شبیه همدیگر هستند. این تصویر آکنه، نیش پشه و گال را با هم مقایسه کرده است. چیزی که گال را از سایر موارد متمایز می کند خارش بی قرارکننده ی آن است. خارش معمولا در کودکان و کهنسالان شدیدتر است.

گال

یکی دیگر از نشانه های گال وجود مسیرهای لانه مانندی است که در پوست ایجاد می شود. این خطوط برآمده معمولا رنگ سفید مایل به خاکستری یا به رنگ پوست هستند. زمانی که کنه ماده  زیر سطح پوست تونل می سازد چنین مواردی ایجاد می شود. بعد از ایجاد لانه، هر کدام از کنه های ماده ۱۰ الی ۲۵ تخم در داخل آن می گذارند.

گال

کنه های ایجاد کننده گال معمولا در همه جای بدن زندگی می کنند اما برخی از نقاط محبوب آن ها در برگیرنده موارد زیر است:

 • بین انگشتان
 • چین و چروک های مچ دست، آرنج یا زانو
 • در اطراف کمر و ناف
 • در سینه یا آلت تناسلی
 • سر، صورت،گردن، کف دست و کف پا در کودکان کم سن و سال
گال

بیشتر افرادی که به گال مبتلا می شوند تنها ۱۰ الی ۱۵ عدد کنه  خواهند داشت و هر کدام از این بندپایان کوچک و ریز کمتر از یک میلی متر طول دارند. همین امر باعث می شود پیدا کردن آن بسیار دشوار باشد. برای چشم غیر مسلح، ممکن است این بندپایان به شکل نقطه های سیاه بسیار ریز بر روی پوست دیده شودو میکروسکوپ می تواند در تشخیص کنه، تخم و سایر موارد به پزشک کمک کند.

گال

گال معمولا از طریق تماس طولانی مدت پوست به پوست منتقل می شود که به کنه اجازه می دهد از فردی به فرد دیگر بخزد.   وسایل شخصی به اشتراک گذاشته شده همچون رختخواب یا حوله ممکن است مقصر اصلی این ماجرا باشد. گال به راحتی بین اعضای خانواده و شرکای جنسی منتشر می شود. احتمال انتقال گال از طریق دست دادن یا بغل کردن سریع زیاد نیست. این بندپای ریز نمی تواند بپرد یا پرواز کند بلکه به کندی از فردی به فرد دیگر می خزد.

گال

سگ و گربه نیز به گال مبتلا می شوند. با اینحال گال گربه و گال سگ توسط کنه های مشابه ایجاد نمی شوند.  ممکن است با لمس کردن حیوان آلوده به کنه آن را وارد بدن خود کنید اما این کنه نمی تواند در پوست انسان تولید مثل کند. این موضوع بدین معنی است که آن ها بدون ایجاد نشانه های جدی و حاد می میرند و از بین میروند.

گال

هر فردی ممکن است در معرض گال قرار داشته باشد اما افرادی که در معرض خطر بالاتری قرار دارند عبارتند از:

 • بزرگسالانی که از لحاظ جنسی فعال هستند.
 • زندانیان
 • افرادی که در نهادهای مراقبتی هستند.
 • افرادی که در شرایط شلوغ زندگی می کنند.
 • افرادی که در موسسات مراقبت از کودکان حضور دارند.
گال

گال مهد کودک ها را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد. کودکان کم سن سوال تماس پوست به پوست بیشتری دارند . آن ها ممکن است وسایل خود را با سایر کودکان به اشتراک بگذارند. اگر کودکی گال داشته باشد، باید کارمندان  مهدکودک از این موضوع اطلاع داشته باشند. همکلاسی ها و معلمان این کودک نیز باید درمان شوند حتی اگر نشانه ای نداشته باشند.

گال

مراکز مراقبتی همچون مراکز پرستاری و مراکزی که برای نگهداری از افراد ناتوان توسعه یافته اند نیز در معرض  گال قرار دارند. از آنجایی که افرادِ مراقب در این مراکز به بیماران در حمام کردن و لباس پوشیدن کمک می کنند احتمال تماس پوست به پوست در آن ها وجود دارد. CDC توصیه می کند همه افرادی که به صورت طولانی مدت در این مراکز کار می کنند برای گال غربالگری شوند.

گال

گال نروژی یک نوع آلودگی بسیار شدید است که در آن هزاران کنه در یک فرد زندگی می کند.  این موضوع باعث می شود پوسته های ضخیمی از کنه و تخم های ان بر روی پوست توسعه یابد. گال نروژی در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، پیر هستند و ناتوانی خاصی دارند شیوع بیشتری دارد. این نوع از گال بسیار مسری است و باید بلافاصله درمان شود.

گال

خارش شدیدی که در گال ایجاد می شود  مانع از مقاومت فرد برای خاراندن ناحیه موردنظر خواهد شد. خارش مکرر می تواند زخم های بازی را بر روی پوست ایجاد کند که مستعد عفونت هستند. عفونت های باکتریایی همچون زرد زخم رایج ترین عوارضی است که در گال دیده می شود.  نشانه های آن ممکن است تاول هایی به رنگ عسل باشد. این نوع عفونت را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد.

گال

در بیشتر موارد پزشک می تواند گال را بر اساس ظاهر راش و توضیحی که در مورد خارش داده می شود تشخیص دهد. در برخی از موارد خراش دادن پوست برای تایید تشخیص انجام شده مورد استفاده قرار می گیرد. این موضوع در برگیرنده جمع آوری پوست از ناحیه مورد نظر و استفاده از میکروسکوپ برای تایید وجود کنه و تخم آن است.

گال

گال خود به خود درمان نمی شود. می توان آن را تنها به کمک داروهای تجویزی که کنه را می کشد درمان کرد. درمان این نوع بیماری در برگیرنده استفاده از کرم و لوسیونی است که بر روی کل بدن اعمال می شود. کرم یا لوسیون مورد نظر به مدت ۸ الی ۱۴ ساعت  بر روی بدن باقی می ماند و سپس شسته می شود. در برخی از موارد، پزشک ممکن است قرص هایی را برای درمان گال تجویز کند. درمان بیش از ۳ روز طول می کشد و بسته به نوع داروی استفاده شده متغیر خواهد بود.

گال

در حالیکه داروهای تجویز شده می تواند کنه و تخم های آن را نابود کند اما روش سریعی برای تسکین خارش فراهم نخواهد کرد. برای کنترل خارش به خصوص در شب، قرص های آنتی هیستامین  مفید خواهد بود. کرم های هیدروکورتیزون  نیز ممکن است مفید باشد اما می تواند ظاهر راش را تغییر دهد و  تشخیص شرایط را دشوار سازد. بهتر است این داروها پس از تایید پزشک و تشخیص شرایط مصرف شود.

گال

زمانی که گال در فردی تشخیص داده شد، همه افرادی که تماس نزدیک با این فرد داشته اند باید درمان شوند. تماس نزدیک شامل حمام کردن به همراه یکدیگر، خوابیدن در رختخواب یکسان یا حتی گرفتن دست است. پزشکان معمولا توصیه می کنند همه اعضای خانواده درمان شوند.

گال

کنه های گال می توانند بیش از دو الی سه روز بر روی سطح لباس ها، رختخواب یا حوله زنده بمانند. برای اینکه اطمینان حاصل کنید کنه ها از بین رفته اند ملحفه و لباس های خود را بشویید.  لوازم و اسباس را در آب داغ بشویید و آن ها را با هوای داغ خشک کنید. لوازمی که قابل شستشو نیست را باید به مدت ۷ روز در یک کیسه پلاستیکی محکم  و مهروموم شده قرار دهید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-scabies-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۷ خرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran