روماتیسم

آرتریت روماتوئید (روماتیسم)

روماتیسم

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی یک بیماری خودایمنی است که در آن، بدن به بافت های مفاصل حمله می کند و باعث ایجاد التهاب مزمن در آن ها می شود. با اینکه چنین شرایطی در اصل مفاصل را تحت تاثیر خود قرار می دهد اما می تواند باعث التهاب اندام های دیگری همچون ریه، چشم، پوست و قلب گردد. افرادی که با این شرایط دست و پنجه نرم می کنند افزایش نشانه ها را تجربه خواهند کرد که ممکن است چند روز یا هفته به طول بیانجامد. آن ها ممکن است دوره هایی را داشته باشند که در آن نشانه های اندکی به چشم می خورد یا اصلا نشانه ای دیده نمی شود. درمانی برای آرتریت روماتوئید وجود ندارد اما داروهای موجود می توانند پیشرفت بیماری را متوقف کنند و نشانه ها را تسکین ببخشند.

روماتیسم

بر اساس گفته های بنیاد آرتروز، آرتریت روماتوئید حدود ۱٫۵ میلیون نفر از افراد را در ایالت متحده آمریکا تحت تاثیر خود قرار داده است. زنان دو الی سه برابر بیشتر از مردان چنین شرایطی را توسعه می دهند و نشانه ها در زنان بین ۳۰ و ۶۰ سالگی بروز می کند. این در حالیست که آرتریت روماتوئید در مردان بیشتر در اواخر زندگی توسعه می یابد. برای این بیماری ممکن است پایه ژنتیکی نیز وجود داشته باشد. سیگار کشیدن و پریودنتیت نیز عوامل خطرزا محسوب می شوند.

روماتیسم

آرتریت روماتوئید جوانان نوعی آرتروز است که در افراد یک تا ۱۶ سال رخ می دهد. نشانه های این بیماری شامل موارد زیر است:
• مفاصل سفت، متورم و دردناک
• تب
• راش
تشخیص آرتریت روماتوئید جوانان:
برای اینکه بتوان چنین شرایطی را تشخیص داد باید نشانه ها حداقل شش هفته دوام داشته باشند.
درمان آرتریت روماتوئید جوانان:
روش های درمانی متعددی برای آرتریت روماتوئید جوانان وجود دارد. بیشتر کودکان به درمان های دارویی و غیر دارویی برای تسکین درد، کاهش تورم و حفظ حرکت کامل مفاصل و درمان عوارض نیاز دارند.
• دارو: داروهای بدون نسخه برای تسکین درد شامل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن است که اغلب اولین خط دفاعی در برابر درد می باشد. اگر مسکن هایی که بیان شد کارساز نبود، کلاس دیگری از داروها که می توانند پیشرفت بیماری را کندتر کنند ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. به این داروها، داروهای ضد روماتیسم اصلاح کننده بیماری(DMARD) می گویند. رایج ترین داروهای DMARD تجویز شده برای آرتریت روماتوئید جوانان متوترکسات است. داروهای دیگری که می توانند برای بیماری های جدی مورد استفاده قرار گیرند شامل کورتیکواستروئیدها و عوامل بیولوژیک هستند. این داروها دارای عوارض جانبی هستند . به همین خاطر باید با پزشک خود مشورت کنید.
• درمان فیزیکی: تمرینات منظمی که توسط پزشک برای این بیماری طراحی شده است می تواند به حرکت مفاصل فرد کمک کند و عضلات را حفظ نماید.

روماتیسم

آرتریت به بیش از ۱۰۰ بیماری اشاره دارد که می تواند سیستم اسکلتی عضلانی را تحت تاثیر خود قرار دهد. مفاصل بخشی از بدن هستند که در آن استخوان ها به هم می رسند. زمانی که آرتریت پدیدار می شود، مفاصل ممکن است ملتهب شوند، سفت گردند، قرمز شوند و دردناک باشند. آسیب ناشی از آرتریت روماتوئید می تواند در بافت های احاطه کننده مفاصل همچون تاندون ها، رباط ها و عضلات رخ دهد. آرتریت روماتوئید نوعی آرتروز است که با عنوان سیستمیک طبقه بندی شده است. این موضوع بدین معنی است که چنین شرایطی می تواند در نواحی مختلفی از بدن روی دهد. در برخی از بیماران نشانه ها ممکن است به پوست یا چسم، اندام های داخلی همچون کبد،کلیه، قلب و ریه نیز توسعه یابد.

روماتیسم

دلیل اصلی ابتلای افراد به این بیماری مشخص نیست اما فاکتورهای خطر متعددی شناسایی شده است. زنانی که با این شرایط تشخیص داده می شوند ممکن است مشکلاتی در سطح استروژن خود داشته باشند. مطالعات متعدد نشان می دهد که اجزای ژنتیکی نیز در توسعه این بیماری نقش دارد. سیگار کشیدن می تواند خطر توسعه آرتریت روماتوئید را افزایش دهد. قرار گرفتن در معرض مواردی همچون سیلیس، چوب، آزبست نیز می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به این شرایط شود. برخی از محققان بر این باورند که عفونت های باکتریایی یا ویروسی نیز می تواند باعث ایجاد آرتریت روماتوئید شود اما مطالعات بر روی این فرضیه هنوز ادامه دارد.

روماتیسم

زمانی که نشانه های این بیماری همچون التهاب و درد مفاصل در فردی ظاهر می شود به این دوره، دوره شعله ور شدن می گویند. شعله ور شدن نشانه ها ممکن است چند هفته تا ماه طول بکشد. این موضوع می تواند با دوره های بهبود متناوب باشد. در دوره های بهبود نشانه اندک است یا اصلا وجود ندارد. بعد از دوره بهبود اگر نشانه ها دوباره باز گردد به آن عود می گویند.بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید ممکن است دوره های شعله ور شدن، بهبود و عود را داشته باشند اما هر کدام از این داروها در هر بیماری متغیر است.

روماتیسم

علاوه بر نشانه های اصلی همچون تورم، درد و سفت بودن عضلات و مفاصل، بیمارانی که با این شرایط دست و پنجه نرم می کنند نشانه های دیگری را نیز تجربه می نمایند. سایر نشانه های این بیماری عبارت است از :
• خستگی
• تب با درجه پایین
• کمبود انرژی
• از دست دادن اشتها
• بر آمدگی زیر پوست
• تنگی نفس به خاطر التهاب یا آسیب به ریه
• گرفتگی صدا
مشکلات چشمی
علاوه بر این نشانه ها، سفتی عضلات و مفاصل در آرتریت روماتوئید معمولا در صبح یا بعد از دوره طولانی از عدم فعالیت بدتر می شود.

روماتیسم

در این بیماری دست نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. با اینحال آرتریت روماتوئید می تواند هر مفصلی از بدن همچون مچ دست، آرنج، زانو، پا، کفل و حتی فک را تحت تاثیر خود قرار دهد. معمولا مفاصل به صورت متقارن تحت تاثیر قرار می گیرند. این موضوع بدین معنی است که مفاصل یکسانی از دو طرف بدن تحت تاثیر این بیماری قرار خواهد گرفت. آرتریت روماتوئید می تواند بسیار دردناک باشد و التهاب مزمن ممکن است به از بین رفتن غضروف، ضعف استخوان و ناهنجاری مفصلی منجر شود.

روماتیسم

آرتریت روماتوئید یک بیماری سیستمیک است . این موضوع بدین معنی است که می تواند تمامی بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد. علاوه بر مفاصل و عضلات، چنین شرایطی ممکن است مشکلاتی را در سایر نواحی بدن ایجاد نماید:
• چشم و دهان: التهاب غدد چشم و دهان می تواند باعث ایجاد خشکی شود. بیماری خود ایمنی غدد اشک و بزاق با عنوان سندرم Sjögren شناخته می شود. چنین شرایطی می تواند به التهاب بخش سفید چشم نیز منجر گردد
• ریه ها: التهاب دیواره ریه یا خود ریه می تواند به تنگی نفس و درد در قفسه سینه منجر شود.
• قلب: التهاب بافت های احاطه کننده قلب می تواند به درد قفسه سینه بیانجامد که به هنگام دراز کشیدن بدتر می شود. بیمارانی که با آرتریت روماتوئید دست و پنجه نرم می کنند بیشتر از سایرین در معرض حملات قلبی قرار دارند.
• طحال: التهاب طحال می تواند به کاهش گلبول های سفید منجر شود و خطر عفونت را افزایش دهد.
• پوست: بر آمدگی های سفت زیر پوست معمولا در اطراف مفاصل دیده می شود. معمولا چنین مواردی در مفاصلی مثل مفاصل آرنج، انگشت و بند انگشت ظاهر می شوند.
• رگ های خونی: التهاب رگ های خونی می تواند رسیدن خون به بافت های احاطه کننده را محدود سازد و باعث مرگ این بافت ها شود.

روماتیسم

روماتولوژیست معمولا متخصص داخلی یا متخصص اطفال است که تخصص کافی در مورد این بیماری را دارد و می تواند علاوه بر بیماری های خود ایمنی دیگر ، ۱۰۰ نوع آرتریت را شناسایی کند.

روماتیسم

تست واحدی برای تشخیص این شرایط وجود ندارد. ابتدا پزشک معاینات فیزیکی را انجام می دهد و نشانه های موجود را از بیمار می پرسد. مفاصل برای تعیین وجود التهاب و سفتی مورد بررسی قرار می گیرد. قلب، ریه، چشم، دهان و سایر قسمت های بدن ارزیابی می شود. پوست نیز ممکن است برای تعیین وجود ندول ها مورد بررسی قرار گیرد. پزشک می تواند آزمایش خون یا اشعه ایکس را برای کمک به تشخیص شرایط تجویز کند.بسیاری از بیماری های دیگر همچون نقرس، فیبرومیلاژیا و لوپوس ممکن است شبیه آرتریت روماتوئید باشند. به همین خاطر پزشک باید این شرایط را نیز مورد بررسی قرار دهد.

روماتیسم

آزمایش خون معمولا برای کمک به تشخیص آرتریت روماتوئید انجام می شود. این تست ها به دنبال آنتی بادی های خاصی همچون anti-cyclic citrullinated peptide antibodies، فاکتورهای روماتوئیدی(RF) و آنتی بادی های ضد هسته می گردند تا بتوانند وجود آرتریت روماتوئید را شناسایی نمایند. فاکتورهای روماتوئیدی در ۷۵ الی ۸۰ درصد بیماران مبتلا به این شرایط دیده می شود. RF بالا ممکن است نشان دهنده فرم تهاجمی این بیماری باشد. آنتی بادی های ضد هسته مخصوص تشخیص این بیماری نیست اما حضور آن ها می تواند نشان دهد که بیماری خودایمنی در بدن وجود دارد.

روماتیسم

آزمایش خون دیگری برای کمک به تشخیص گستردگی التهاب در مفاصل و سایر قسمت های بدن انجام می شود. میزان رسوب اریتروسیت(ESR) سرعت رسوب گلبول های قرمز در لوله آزمایش را اندازه می گیرد. معمولا هر چقدر این نرخ رسوب گذاری بالاتر باشد، التهاب بیشتری در بدن وجود دارد.آزمایش خون دیگری که التهاب را اندازه می گیرد تست CRP است. اگر CRP بالا باشد، سطح التهاب معمولا بالاست.

روماتیسم

تست دیگری که برای تشخیص این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد اشعه ایکس است. استفاده از اشعه ایکس در مراحل اولیه بیماری می تواند به اندازه تست های پایه مفید باشد . این نوع تست در مراحل بعدی برای مانیتور کردن پیشرفت بیماری در گذر زمان استفاده می شود. سایر تست های تصویربرداری که در این شرایط مورد استفاده قرار می گیرد سونوگرافی و MRI است.

روماتیسم

در پزشکی به بیرون کشیدن مایع مفصل توسط سوزن بزل مفصل می گویند. این فرایند می تواند بسیار مفید باشد. سوزن استریل و سرنگ برای بیرون کشیدن مایع مفصل مورد استفاده قرار می گیرد. این مایع بعدا در آزمایشگاه آنالیز می شود تا علت التهاب مفاصل مشخص گردد. برداشتن این مایع مفصلی می تواند به تسکین درد کمک کند. برخی از اوقات، کورتیزون در طول این فرایند تزریق می شود تا درد و التهاب تسکین یابد.

روماتیسم

تا به امروز درمانی برای آرتریت روماتوئید وجود ندارد اما داروهایی وجود دارد که می تواند نشانه های بیماری را تسکین ببخشد. بیشتر درمان ها برای رسیدن به دوره بهبود مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که درمان در مراحل اولیه و به موقع آغاز می شود می تواند اسیب به مفاصل را کاهش دهد یا کندتر نماید. این موضوع به بهبود زندگی بیمار منجر می شود. درمان معمولا در برگیرنده ترکیبی از داروها، تمرینات ورزشی، استراحت، محافظت از مفاصل است. برخی از اوقات جراحی مورد نیاز خواهد بود.

روماتیسم

بعد از تشخیص بیماری، هر چقدر درمان سریع تر آغاز گردد نتایج بهتر خواهد بود. داروهای مختلفی برای کمک به تسکین نشانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. داروهای رایج برای آرتریت روماتوئید عبارت است از:
• داروهای DMARD همچون متوترکسات، هیدروکسی کلروکین، sulfasalazine، leflunomide و آزاتیوپورین
• اصلاح کننده پاسخ بیولوژیک همچون abatacept، adalimumab، anakinra، certolizumab و pegol، etanercept، infliximab، golimumab، rituximab
• داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی همچون ایبوپروفن، کتوپروفن، ناپروکسن سدیم، سلوکسیب
• مهارکننده Janus kinase: داروی جدیدی به نام tofacitinib
• کورتیکواستروئیدها
• داروهای ضد درد
داروهایی که برای کاهش درد و التهاب مورد استفاده قرار می گیرند اغلب به عنوان داروهای خط اول در نظر گرفته می شوند زیرا عملکرد سریعی دارند و می توانند نشانه ها را تسکین ببخشند. داروهایی همچون DMARD و داروهای بیولوژیکی برای اینکه اثر خود را بگذارند به مدت زمان طولانی تری نیاز دارند اما این داروها می توانند از التهاب و اسیب به مفاصل پیشگیری کنند.

روماتیسم

با اینکه رژیم غذایی خاصی برای افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید وجود ندارد اما مصرف غذاهای سالم، رژیم غذایی متعادل و برخی از غذاها می تواند به کاهش التهاب موجود کمک کند.
• مصرف امگا۳ موجود در ماهی های چرب می تواند مزایای ضد التهابی داشته باشد. می توانید از ماهی هایی همچون سالمون و تن استفاده کنید. اگر می خواهید از مکمل های حاوی روغن ماهی استفاده کنید بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید
• فیبر اضافی از میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار می تواند CRP خون را پایین تر بیاورد. CRP بالا نشان دهنده التهاب است.
ویتامین D می تواند به کاهش خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید در زنان کمک کند. تخم مرغ، نان و غلات غنی شده و شیر کم چرب حاوی ویتامین D هستند.

روماتیسم

آرتریت روماتوئید می تواند بر روی سایر نواحی بدن نیز تاثیر بگذارد. این نشانه ها را می توان درمان کرد.
• سندرم Sjögren می تواند به خشکی چشم منجر شود. چنین شرایطی را می توان به کمک قطره های چشمی درمان کرد. همچنین استفاده از قطره های چشمی برای افزایش تولید اشک همچون cyclosporine مفید خواهد بود. خشکی دهان که به این سندرم مربوط است را می توان با دهانشویه ها و خمیردندان های خاص درمان کرد
• التهاب دیواره ریه یا خود ریه نیازمند درمان با کورتیکو استروئیدهاست
• التهاب بافت های احاطه کننده قلب معمولا نیازمند پایین آوردن سطح التهاب کلی است. در این شرایط داروهای آرتریت روماتوئید می تواند مفید باشد
• التهاب طحال می تواند به کاهش گلبول های سفید منجر شود . همین امر خطر عفونت را بیشتر می کند. چنین شرایطی را می توان به کمک فاکتورهای تحریک کننده برای افزایش گلبول های سفید درمان کرد.
• ندول ها ممکن است نیازمند تزریق استروئیدها یا جراحی باشند.
• التهاب رگ های خونی را می توان با مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و محافظت از ناحیه موردنظر بهبود بخشید

روماتیسم

تعادل دوره های استراحت و فعالیت فیزیکی در مدیریت این بیماری بسیار مهم است. تمرینات ورزشی بیشتر زمانی که نشانه ها اندک است و استراحت بیشتر زمانی که نشانه ها شدیدتر می شود مفید خواهد بود.
تمرینات ورزشی و آرتریت روماتوئید:
تمرینات ورزشی می توانند به انعطاف پذیری مفاصل و حرکت آن کمک کنند. تمریناتی وجود دارد که توسط پزشک تجویز می شود. این تمرینات به قدرت، انعطاف پذیری و محدوده حرکتی مفاصل خاص یا بخش هایی از بدن که تحت تاثیر این بیماری گرفته کمک می کند. فعالیت هایی همچون پیاده روی در آب می تواند مفید باشد زیرا با تاثیر اندک بر روی مفاصل اجازه حرکت می دهد. قبل از هر تمرینی با پزشک خود مشورت کنید.
انواع تمرینات ورزشی برای آرتریت روماتوئید:
پزشکان تمرینات زیر را برای بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید توصیه می کنند:
• پیاده روی
• دوچرخه سواری
• شنا
• حرکت ( یوگا یا تای چی)
• ساخت قدرت
همانطور که فعالیت فیزیک اهمیت دارد، استراحت نیز مهم است. زمانی که دوره شعله ور شدن بیماری رخ می دهد بهتر است فعالیت خود را کمتر کنید تا التهاب و درد مفاصل کاهش پیدا کند.

روماتیسم

زمانی که این بیماری حاد می شود، ممکن است برای کاهش درد و بهبود عملکرد مفاصل جراحی نیاز باشد. برخی از جراحی ها شامل تعویض مفصل، همجوشی مفاصل،بازسازی تاندون و برداشتن بافت های ملتهب است. در مورد گزینه های درمانی مناسب با پزشک مشورت کنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/rheumatoid_arthritis_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۵ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran