پای بی قرار

۱۶ درمان برای سندرم پای بی قرار

پای بی قرار

سندرم پای بی قرار که به آن RLS نیز گفته می شود   خوابیدن را برای فرد مبتلا دشوار می سازد. در چنین شرایطی پای فرد ممکن است درد ، سوزش، خارش، کشش یا حرکات تند و سریع داشته باشد. برای اینکه بتوانید خواب عمیقی داشته باشید سعی کنید  کمی دیرتر به رختخواب بروید و تا دیروقت بخوابید. خواب صبحگاهی شاید یکی از بهترین زمان ها برای استراحت شما باشد.

خوابیدن و بیدار شدن در یک زمان معین به شما کمک می کند خواب بهتری داشته باشید. زمانی که شما مبتلا به سندرم پای بی قرار هستید، ممکن است نتوانید خواب خوبی را تجربه کنید. به مقدار خوابی که برای داشتن یک حس خوب نیاز دارید توجه کنید. بیشتر بزرگسالان  هر شب به ۷ الی ۸ ساعت خواب نیاز خواهند داشت.

پای بی قرار

انجام حرکات کششی قبل از خواب می تواند به شما کمک کند.  برای کشش ساق پا یک قدم به جلو بروید و  پای جلوی خود را خم کنید در حالیکه پای پشتی خود را صاف نگه داشته اید.   برای داشتن پشتیبانی بهتر شما می توانید دست خود را بر روی دیوار قرار دهید. اینکار را برای پای دیگر خود تکرار کنید. انجام حرکات کششی برای افرادی که مدت زمان طولانی نشسته اند نیز می تواند مفید باشد.

قهوه، چای، شکلات و نوشابه  به لطف وجود کافئین  می توانند انرژی اندکی برای شما فراهم اورند. اما باید به خاطر داشته باشید که  مصرف چنین موادی می تواند نشانه های سندرم پای بی قرار را بدتر کند. به همین خاطر بهتر است مصرف چنین محرک هایی را کمتر کنید. بعد از مدتی  متوجه خواهید شد که خوابیدن شما راحت تر شده است و بیشتر می خوابید.   اگر مصرف مواد کافئین دار را کمتر کردید باید بدانید که این ماده می تواند برخی از افراد را بیشتر از ۱۲ ساعت تحت تاثیر خود قرار دهد.

یک حمام گرم قبل از خوابیدن می تواند شما را آرام سازد و خوابیدن را راحت تر کند. به همین خاطر این روش کلاسیک قادر است نشانه های سندرم پای بی قرار را کاهش دهد.

پای بی قرار

شما می توانید از بسته یخ یا پد گرم استفاده کنید. یکی از این دو مورد را بر اساس تاثیری که بر روی احساس شما دارند انتخاب کنید. در برخی از افراد استفاده از بسته یخ می تواند نشانه ها را کمتر کند و در برخی از افراد نیز برعکس است. تغییر در دما می تواند تسکین دهنده باشد. برخی از افراد بر این باورند که دوش آب سرد بهترین روش برای بهبود شرایط است.

پای بی قرار

انجام تمرینات ورزشی متوسط در طول روز باعث می شود خواب بهتری داشته باشید. پیاده روی، دویدن؛ وزنه برداری یا هر نوع ورزش دیگری می تواند مفید باشد. یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد که تمرین ورزشی به حرکات کمتر پا می انجامد و می تواند خواب بیشتر و عمیق تری برای افراد مبتلا به RLS فراهم آورد.  فقط باید مراقب باشید در انجام تمرینات ورزشی افراط نکنید. تمرینات شدید ورزشی یا تمرین کردن قبل از خواب می تواند نشانه های شما را بدتر کند.

پای بی قرار

بیکار نشستن می تواند نشانه های RLS را تحریک کند. به همین خاطر زمانی که جلوی تلویزیون نشسته اید یا در یک اتوبوس شلوغ حضور دارید نشانه های سندرم پای بی قرار بیشتر می شود. فعالیت هایی که می تواند ذهن شما را تقویت کند و حواستان را پرت نماید  به تسکین نشانه ها کمک فراوانی خواهد کرد. پازل کلمات متقاطع را حل کنید، یک کتاب عالی بخوانید یا بازی ویدئویی انجام دهید.

زمانی که پای شما درد می کند یا حرکات تند و ناگهانی دارد حرکت دادن آن می تواند این احساس های ناخوشایند را بهبود ببخشد. در برخی از موارد تنها حرکت دادن یا  تکان دادن پاها می تواند حال شما را بهتر نماید. در هواپیما یا تئاتر صندلی را انتخاب کنید که به شما اجازه می دهد پای خود را راحت تر حرکت دهید.

استرس نشانه های سندرم پای بی قرار را بدتر می کند. تنش خود را با نفس عمیق کمتر کنید. همچنین می توانید نور را کمتر کنید و به یک موسیقی آرامش بخش گوش کنید. این فعالیت ها را قبل از خواب انجام دهید تا اثر دلخواه خود را به دست آورید.

پای بی قرار

ماساژ ساق پا قبل از رفتن به رختخواب می تواند نشانه های RLS را بهتر کند و خواب بهتری برایتان به ارمغان آورد. شما می توانید اینکار را خودتان انجام دهید یا از فرد متخصص کمک بگیرید. ۱۰ دقیقه شانه ها را مالش دهید و  سپس به ماساژ پاها بپردازید.

پای بی قرار

یوگا سه نوع روش درمانی را با هم ترکیب می کند  و همین امر می تواند نشانه های RLS خفیف را کمتر نماید. این سه روش شامل کشش، نفس عمیق و آرام سازی است. سعی کنید در کلاس های یوگا حضور داشته باشید یا از فیلم های ویدئویی برای آموزش حرکات آن استفاده کنید. بعد از اینکه حرکات یوگا را یاد گرفتید قادر خواهید بود به تنهایی این حرکات را در منزل انجام دهید. پادکست نیز می تواند در حین انجام حرکات مفید باشد.

تماشای تلویزیون  یا استفاده از کامپیوتر در ساعت های پایانی شب می تواند شما را بد خواب کند. متخصصان خواب بر این باورند که اتاق خواب باید عاری از تلویزیون و رایانه باشد.

پای بی قرار

الکل و سیگار می تواند نشانه های RLS را بدتر کند و خواب شما را  نابود سازد.  نوشیدن الکل در ابتدا ممکن است حالت خواب آلودگی را در شما ایجاد کند اما احتمال زود بیدار شدن از خواب یا خواب ضعیف را بیشتر می کند. نیکوتین موجود در سیگار نیز می تواند نشانه های RLS را تحریک کند. به همین خاطر باید از مصرف سیگار یا سایر محصولات تهیه شده از تنباکو خودداری کنید.

افرادی که به سندرم پای بی قرار مبتلا می شوند اغلب سطح پایینی از آهن را دارند. بدن شما برای ایجاد دوپامین به آهن نیاز دارد. همانطور که می دانید دوپامین ماده شیمیایی در مغز است که به کنترل حرکات بدن کمک می کند. از پزشک خود در مورد نیاز بدن به آهن سوال کنید. اگر بدن شما به آهن نیاز داشت از پزشک بخواهید مکمل آهن را برای شما تجویز کند. شما می توانید این مکمل ها را با یک لیوان آب  یا آب پرتغال ( یا سایر منابع ویتامین C) مصرف کنید.

پای بی قرار

برخی داروهای سرماخوردگی و آلرژی باعث تحریک نشانه های این سندرم می شوند. در این میان برخی از داروهای آنتی هیستامین بیشتر از سایر داروها باعث تحریک این نشانه ها خواهند شد.  برخی داروهای ضد افسردگی و داروهایی که برای درمان حالت تهوع مورد استفاده قرار می گیرند می توانند مشکل ساز باشند. در مورد تمامی داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید با پزشک خود مشورت نمایید. ممکن است بتوانید به جای مصرف این داروها از داروهایی بهره مند شوید که نشانه های RLS را بدتر نمی کند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/brain/restless-legs-syndrome/ss/slideshow-rls-remedies

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۵ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran