Google Analytics Alternative

پروستات

حقایقی در مورد پروستات بزرگ شده (BPH) برای آقایان

پروستات

غده پروستات زیر مثانه مردان قرار دارد و اجزای مایع منی را تولید می کند. بیش از نیمی از مردان ۶۰ ساله و بالاتر از آن، با پروستات بزرگ شده دست و پنجه نرم می کنند. به این شرایط هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا هیپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH) نیز می گویند. هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چرا پروستات برخی از افراد بزرگ می شود. با اینحال پروستات بزرگ شده سرطان نیست و باعث ایجاد سرطان نمی شود. برخی از مردان نشانه های پروستات بزرگ شده را دارند. این در حالیست که برخی از افراد هیچ نشانه ای بروز نمی دهند.

پروستات

شایع ترین نشانه پروستات بزرگ شده نیاز مکرر به دفع ادرار به خصوص در شب است. دلیل این امر آن است که غده پروستات بزرگ شده به مجرای ادرار فشار وارد می کند. به خاطر این فشار، عضلات مثانه باید برای دفع ادرار فعالیت بیشتری داشته باشند. حتی زمانی که مقدار ادرار اندکی موجود است مثانه به تدریج شروع به منقبض شدن می کند. همین امر باعث ایجاد شرایط اورژانسی دفع ادرار به طور مکرر می شود.

پروستات

فشار بر روی مجرای ادرار که به خاطر پروستات بزرگ شده وارد می شود و کار اضافی که عضلات مثانه مجبور به تحمل آن هستند به نشانه دیگری منجر می شود. این شرایط باعث می شود آغاز جریان ادرار طولانی تر شود و دفع آن با جریان ضعیف تری نسبت به قبل انجام گردد. ادرار ممکن است به صورت چکه چکه انجام شود یا فرد احساس کند که داخل مثانه هنوز ادراری باقی مانده است.

پروستات

اگر پروستات بزرگ شده به طور کامل مجرای ادرار را مسدود سازد، ناتوانی در ادرار ممکن است رخ دهد. این موضوع در نتیجه عفونت یا زمانی که عضلات مثانه به شدت ضعیف می شود نیز رخ می دهد. ناتوانی در دفع ادرار شرایط حادی است که می تواند آسیب دائمی به کلیه و مثانه وارد کند. اگر چنین شرایطی به صورت ناگهانی ایجاد شود، باید فرد موردنظر به طور اورژانسی به بیمارستان انتقال یابد. اگر نشانه های BPH شروع به بروز کرد، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

پروستات

غده پروستات در طول زندگی یک مرد بزرگ می شود و این فرایند از دوران بلوغ و دوباره از سن ۲۵ سالگی آغاز می شود. معمولا قبل از ۴۰ سالگی هیچ نشانه ای از پروستات بزرگ شده در فرد دیده نمی شود. بیش از ۹۰ درصد افراد نشانه های پروستات بزرگ شده تا سن ۸۵ بروز می دهند اما تنها یک سوم از مردانی که چنین شرایطی دارند از نشانه ها رنج می برند.

پروستات

هنوز هیچ کس نمی داند چرا پروستات در طول زندگی یک مرد شروع به رشد می کند. هورمون هایی همچون تستسترون، دی هیدرو تستسترون و استروژن ممکن است در بزرگ شدن غده پروستات نقش داشته باشند. انجام وازکتومی و فعالیت جنسی به افزایش خطر ابتلا به این شرایط منجر نمی شود. هنوز معلوم نیست چرا برخی از افراد نشانه های این بیماری را دارند و برخی نشانه ای از خود بروز نمی دهند.

پروستات

نشانه های پروستات بزرگ شده ممکن است شبیه نشانه های سایر شرایط همچون تومور و عفونت باشد. بررسی دیجیتالی مقعد می تواند پروستات بزرگ شده را در بیشتر بیماران شناسایی کند. اگر نشانه ای دارید باید به پزشک مراجعه کنید تا علت بیماری مشخص گردد.

پروستات

برخی از نشانه های پروستات بزرگ شده با نشانه های سرطان پروستات یکسان است. به همین خاطر بیشتر مردان از بیان نشانه ها واهمه دارند. با اینحال، BPH بسیار شایع تر از سرطان پروستات است. مردی که با پروستات بزرگ شده دست و پنجه نرم می کند بیشتر از سایرین احتمال ابتلا به سرطان پروستات را نخواهد داشت. با این وجود، باید پزشک بررسی های خود را انجام دهد زیرا هر دوی این شرایط نشانه های مشابهی دارند.

پروستات

تشخیص و شناسایی پروستات بزرگ شده بر اساس سابقه ای از نشانه های بیمار انجام می شود. تست های پروستات بزرگ شده به شرح زیر است:
• معاینه مقعدی برای ارزیابی اندازه و شکل پروستات
• معاینه سونوگرافی
• بیوپسی از پروستات
• مطالعه جریان ادرار
• سیستوسکوپی که در آن پزشک می تواند داخل مثانه را ببیند و ارزیابی کند

پروستات

درمان شدن یا نشدن پروستات بزرگ شده به نشانه ها و شدت آن بستگی دارد. عفونت های عود شونده، مشکل در دفع ادرار، نشت ادرار، آسیب به کلیه می تواند بر روی کیفیت زندگی بیمار اثر بگذارد. اگر نشانه های موجود حاد باشد، استفاده از دارو یا جراحی مفید خواهد بود.

پروستات

اگر تنها نشانه های خفیفی در شما وجود داشته باشد پزشک توصیه می کند شرایط را به صورت آگاهانه زیر نظر بگیرید و منتظر بمانید. ممکن است مجبور باشید سالی یکبار یا بیشتر برای بررسی به پیش پزشک خود بروید. اگر نشانه ها بدتر نشود ممکن است هیچ وقت به درمان نیاز نداشته باشید. در حقیقت نشانه ها در بیش از یک سوم موارد خفیف BPH خود به خود بهبود پیدا می کند.

پروستات

برخی از تغییراتی که در سبک زندگی ایجاد می شود می تواند در مدیریت و تسکین نشانه ها به بیمار کمک کند. تغییرات سبک زندگی برای تسکین BPH به شرح زیر است:
• اجتناب از الکل و کافئین
• اجتناب از نوشیدن مایعات به هنگام خواب. نوشیدن مقادیر اندکی از مایعات در طول روز
• اجتناب از مصرف داروهای ضد انعقاد و آنتی هیستامین
• انجام منظم تمرینات ورزشی
• عادت به دفع ادرار زمانی که حالت اورژانسی وجود دارد
• مثانه خود را خالی کنید، چند لحظه منتظر بمانید و سپس دوباره تلاش کنید
• تمرین مدیریت استرس و تکنیک های آرام سازی

پروستات

مسدودکننده های آلفا، داروهایی که اغلب برای درمان فشار خون بالا تجویز می شوند می توانند عضلات مثانه و پروستات را شل کنند و به جریان بهتر ادرار کمک نمایند. مسدود کننده های آلفایی که توسط FDA تایید شده اند و برای درمان BPH مورد استفاده قرار می گیرند شامل silodosin، alfuzosin، tamsulosin، doxazosin و terazosin می باشند. عوارض جانبی شایع این داروها، کاهش انزال است.

پروستات

مهار کننده های ۵-آلفا ردوکتاز داروهایی هستند که می توانند رشد پروستات را متوقف کنند یا حتی اندازه آن را کوچک تر نمایند. این داروها باعث کاهش تولید هورمون DHT می شوند. نمونه هایی از این داروها شامل dutasteride و finasteride می باشند. عیب چنین داروهایی این است که می توانند حس جنسی را کاهش دهند و باعث اختلال در نعوظ شوند.

پروستات

Saw palmetto مکملی است که سودمندی ان در مدیریت نشانه های این بیماری در برخی از مطالعات نشان داده شده است. در سایر مطالعات، این اثر دیده نشده است. از آنجایی که مزیت و خطر واضحی در مورد تداخل این مکمل ها با عملکرد سایر داروها وجود ندارد، معمولا متخصصان مصرف این مکمل و سایر مکمل های گیاهی را برای درمان پروستات بزرگ شده توصیه نمی کنند. بیمار قبل از مصرف هر نوع مکملی باید با پزشک خود مشورت کند.

پروستات

Saw palmetto مکملی است که سودمندی ان در مدیریت نشانه های این بیماری در برخی از مطالعات نشان داده شده است. در سایر مطالعات، این اثر دیده نشده است. از آنجایی که مزیت و خطر واضحی در مورد تداخل این مکمل ها با عملکرد سایر داروها وجود ندارد، معمولا متخصصان مصرف این مکمل و سایر مکمل های گیاهی را برای درمان پروستات بزرگ شده توصیه نمی کنند.

پروستات

زمانی که دارو برای تسکین نشانه ها مفید نباشد، فرآیندهایی برای برداشتن بافت های اضافی پروستات انجام می شود. دو فرایند معمولا در مطب اورولوژیست انجام می شود:
ابلیشن سوزنی داخل مجرای ادرار و جراحي پروستات از راه مجرا توسط امواج ميکرو.
این فرایندها کمتر تهاجمی هستند و می توان آن ها را در کمتر از یک ساعت انجام داد.

پروستات

جراحی های رایج پروستات بزرگ شده شامل موارد زیر است:
تراشیدن پروستات از راه مجرای ادرار: این یک فرایند جراحی برای تسکین BPH است. در این فرایند ابزاری از طریق آلت تناسلی وارد بدن می شود و می تواند از طریق مجرای ادرار بافت های اضافی پروستات را بردارد.
Transurethral Laser Surgery:
این روش رایج تر از فرایند بالاست. سه فرایند مختلف لیزری وجود دارد.
تبخیر فوتو سلکتیو پروستات:در این فرایند از لیزر برای ذوب کردن یا تبخیر بافت اضافی پروستات استفاده می شود تا کانال ادراری باز شود.
ابلیشن پروستات به کمک لیزر هولمیوم: این فرایند شبیه فرایند بالاست با این تفاوت که از هولمیوم برای تخریب بافت های اضافه استفاده می شود.
Holmium Laser Enucleation of the Prostate:
لیزر برای برش و برداشتن بافت های اضافی که مجرای ادرار را مسدود کرده اند مورد استفاده قرار می گیرد.

پروستات

پروستات بخش مهمی از آناتومی جنسی آقایان است. همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر کردیم، پروستات مایع منی را تولید می کند و تحریک ان می تواند ارگاسم را باعث شود. برخی از شواهد نشان می دهد مردان کهنسال مبتلا به BPH ممکن است مشکلات جنسی جدی تری نسبت به سایرین داشته باشند. برخی از داروهایی که برای درمان این شرایط به کار می رود می تواند مشکلاتی را در نعوظ و انزال به وجود آورد. اگر مشکلی داشتید با پزشک خود مشورت نمایید.

پروستات

بیشتر افراد هرگز متوجه نمی شوند که پروستاتشان بزرگ شده است و برخی از آن ها نیز اصلا نشانه ازاردهنده ای ندارد. اما افرادی که نشانه های آزاردهنده دارند می توانند از گزینه های درمانی موجود استفاده کنند. زمانی که نشانه ها بروز کرد به پزشک خود مراجعه کنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/enlarged_prostate_bph_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱ شهریور ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran