Google Analytics Alternative

پیشگیری از سرطان

برای پیشگیری از سرطان چه کارهایی می توان انجام داد؟

پیشگیری از سرطان

هر دودی از تنباکو که مصرف می شود ۲۵۰ ماده شیمیایی مضر را وارد بدن می کند. نزدیک ۷۰ مورد از این مواد شیمیایی موجود در تنباکو سرطان زا هستند. این موضوع علاوه بر سرطان باعث ایجاد بیماری های دیگری نیز در بدن می شود.  مصرف سیگار به ۱۲ نوع سرطان همچون سرطان معده، مثانه، کلیه؛ دهان و گلو مرتبط است. هر چه زودتر مصرف سیگار را کنار بگذارید بهتر است. از پزشک خود بخواهید بهترین روش را برای ترک سیگار در اختیار شما قرار دهد.

پیشگیری از سرطان

سبزیجات و میوه ها سرشار از مواد ضد سرطانی هستند و به خاطر وجود مواد مغذی و فیبر و مقدار اندک چربی برای بدن بسیار مفیدند. سعی کنید از کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم، کلم پیچ و سایر سبزیجاتی که در این خانواده قرار دارند استفاده کنید. این مواد از آسیب به DNA که می تواند به سلول های سرطانی تبدیل شود جلوگیری می کند.  همچنین می توانید توت های رنگی را امتحان کنید. مطالعات انجام شده نشان داده است که این میوه ها مواد شیمیایی مبارزه کننده با سرطان دارند و از آسیب به سلول ها جلوگیری می کنند.

پیشگیری از سرطان

وزن اضافی باعث می شود خطر ابتلا به سرطان به خصوص سرطان سینه، روده، رحم،  لوزالمعده، مری و کیسه صفرا افزایش پیدا کند. محققان بر این باورند که یکی از  دلایل این امر این است که سلول های چربی موادی را ازاد می کنند که باعث رشد سلول های سرطانی می شود.

پیشگیری از سرطان

هرچقدر  مصرف الکل شما بالاتر باشد خطر ابتلا به سرطان نیز افزایش پیدا می کند.  مصرف الکل به سرطان دهان، سینه، کبد، مری و سایر سرطان ها مرتبط است. اگر نمی توانید مصرف الکل را کنار بگذارید حداقل آن را کمتر کنید. زنان باید کمتر از مردان الکل مصرف کنند.

پیشگیری از سرطان

قبل از اینکه بخواهید از این نوع غذاها استفاده نمایید به خوبی فکر کنید. مطالعات انجام شده نشان می دهد گوشت های فرآوری شده همچون هات داگ، سوسیس و کالباس مواد شیمیایی دارند که به آن ها نیتریت و نیترات گفته می شود. همین مواد شیمیایی می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. همچنین مصرف طولانی مدت گوشت قرمز همچون استیک و همبرگر نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان  روده بزرگ را افزایش دهد. به دنبال موارد جایگزین و سالم تر باشید. به عنوان مثال می توانید از مرغ یا ماهی استفاده کنید.

پیشگیری از سرطان

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که ورزش نمی کنند بهتر است تجدید نظر کنید. یکی از دلایل ایجاد سرطان کم تحرکی و  نداشتن تمرینات ورزشی مناسب است. برای پیشگیری از این موضوع بهتر است ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید. ورزش می تواند با چاقی مبارزه کند و سطح هورمون هایی همچون استروژن و انسولین را پایین تر بیاورد.  سعی کنید در روز ۳۰ دقیقه تمرین ورزشی ایروبیک  داشته باشید.

پیشگیری از سرطان

پیاده روی زیر نور خورشید ممکن است برای برخی از افراد لذت بخش  باشد اما به خاطر داشته باشید که اشعه ماوراء بنفش نور خورشید به پوست آسیب وارد می کند و همین امر به سرطان منجر می شود. از آنجایی که پوست شما در عرض ۱۵ دقیقه زیر نور خورشید آسیب می بیند بهتر است قبل از رفتن به بیرون از منزل، ضد آفتاب بزنید. محصولی را انتخاب کنید که مقدار SPF آن حدود ۳۰ یا بالاتر باشد بعد از عرق کردن  یا رفتن به استخر، ضد آفتاب را دوباره اعمال کنید.  زمانی که زیر نور خورشید هستید کلاه و عینک آفتابی را فراموش نکنید.

پیشگیری از سرطان

بیماری های مقاربتی تنها چیزی نیست که به هنگام رابطه جنسی باید مدنظر داشته باشید. برخی از این عفونت ها خطر ابتلا به سرطان را نیز افزایش می دهند. حدود ۷۰ درصد از سرطان های دهانه رحم با ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) نوع ۱۶ و ۱۸ آغاز می شود. برخی از انواع هپاتیت نیز ممکن است به سرطان کبد منجر شود. برای اینکه بتوانید از این موضوعات در امان بمانید بهتر است به هنگام برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

پیشگیری از سرطان

زمانی که صحبت از واکسن به میان می اید، باید به چیزی فراتر از واکسن آنفلونزا فکر کنید. برخی از واکسن ها می توانند شما را در برابر سرطان نیز مصون دارند. واکسن HPV خاص می تواند از سرطان دهانه رحم، فرج، واژن و مقعد پیشگیری کند. زمان واکسن زدن بین سنین ۹ و ۲۶ سالگی است.  واکسن های هپاتیت B  در برابر ویروس هایی که می تواند منجر به سرطان کبد شود از بدن محافظت می کند. این واکسن بخشی از زمانبندی واکسینه کردن کودکان است.

پیشگیری از سرطان

مواد شیمیایی سرطان زا می توانند به DNA سلول ها اسیب وارد کنند و در نهایت خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. این موضوع با لمس، خوردن یا تنفس مواد شیمیایی اتفاق می افتد. ازبست ها، رادون و بنزن  جزو مواردی هستند که افراد در محیط کار یا منزل خود با آن سروکار دارند.  مواد شیمیایی که در پلاستیک ها و سایر محصولات یافت می شوند نیز ممکن است خطرناک باشد. شما نمی توانید کاملا از این مواد خودداری کنید اما باید بدانید چه محصولاتی را استفاده می کنید و در صورت امکان به فکر مواد سالم تری باشید.

پیشگیری از سرطان

به خاطر داشته باشید که وراثت چیزی بیشتر از رنگ چشم یا موست. این موضوع ممکن است  به بیماری های خطرناکی همچون سرطان نیز کشیده شود. برخی از ژن هایی که از والدین به فرزند به ارث می رسد می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. ممکن  است DNA اسیب دیده آنگونه که باید ترمیم نشود و در نهایت به سلول های سرطانی تبدیل گردند. در مورد سابقه خانوادگی خود مواردی را یاد بگیرید و در صورت نیاز از پزشک بخواهید تست ژنتیک را برایتان انجام دهد.

پیشگیری از سرطان

غربالگری می تواند وجود سرطان را در مراحل اولیه و حتی قبل از بروز آن تشخیص دهد. کولونوسکوپی اغلب می تواند وجود پلیپ را در روده و مقعد  تشخیص دهد. تست پاپ اسمیر نیز می تواند وجود سلول های سرطانی و پیش سرطانی را در دهانه رحم زنان تشخیص دهد. ماموگرافی و LDCT هم قادر است سرطان سینه و ریه را در مراحل اولیه بیابد. از پزشک در  مورد این تست ها سوال کنید.

پیشگیری از سرطان

برخی از داروها می توانند خطر ابتلا به سرطان های خاصی را کاهش دهند. تاموکسیفن (Nolvadex، Soltamox) و رالوکسیفن (Evista) می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهد اما ممکن است عوارض جانبی نیز به همراه داشته باشند. آسپرین ممکن است در برابر سرطان روده بزرگ و پروستات جلوگیری کند. در مورد مکمل ها نیز هوشیار باشید. بیشتر این مکمل ها تایید شده نیستند و برخی ممکن است عوارض جانبی نیز داشته باشند.

پیشگیری از سرطان

هورمون درمانی ممکن است نشانه های یائسگی همچون گرگرفتگی  و خستگی را تسکین ببخشد  و از استخوان های شما محافظت نماید اما می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را نیز افزایش دهد و تشخیص آن را دشوارتر سازد. قبل از اینکه چنین روش درمانی را امتحان کنید از پزشک خود در مورد خطرات و عوارض آن سوال نمایید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/cancer/ss/slideshow-ways-to-prevent-cancer

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۰ خرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran