افسردگی پس از زایمان

راهنمای افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان یک بیماری قابل درمان است که حدود ۱۳ درصد زنان را پس از زایمان تحت تاثیر خود قرار می دهد.  این نوع بیماری  ممکن است پس از چند هفته یا یکسال بعد از زایمان در فرد دیده شود اما در سه ماهه اول پس از زایمان شایع تر است. تشخیص  افسردگی پس از زایمان  کمی دشوار است زیرا تغییر خلق وخو و نیز سایر نشانه های آن شبیه گرفتگی خلق پس از زایمان (baby blues) می باشد. گرفتگی خلق پس از زایمان  وضعیت کوتاه مدتی است که  بیش از ۸۰ درصد مادران را تحت تاثیر خود قرار داده است.

افسردگی پس از زایمان

بعد از به دنیا آمدن فرزند، احساسی شدن کاملا عادی و طبیعی است.  تغییر در سطح هورمون ها، کمبود خواب و تنظیم زندگی با کودک تازه به دنیا آمده  می تواند زندگی افراد را تحت تاثیر خود قرار دهد.  اما اگر احساس  غم،  گناه، یا ناامیدی بیش از چند هفته طول بکشد می تواند نشانه افسردگی پس از زایمان باشد. برخی از زنان گزارش کرده اند که آن ها هیچگونه احساس لذت یا هیجان در  مورد کودک تازه به دنیا آمده ندارند و نمی توانند از چیزهایی که در اختیارشان قرار گرفته است لذت ببرند.

افسردگی پس از زایمان

سر و کار داشتن با کودک تازه به دنیا آمده برای هر مادری دشوار خواهد بود. این موضوع می تواند خود به خود سطح خواب  را تحت تاثیر قرار دهد. اما افسردگی پس از زایمان می تواند مشکلات طولانی مدتی در مورد خواب ایجاد کند. این شرایط ممکن است خوابیدن فرد را دشوار سازد یا فرد مورد نظر بیش از حد بخوابد. نداشتن خواب کافی می تواند به چرخه معیوبی تبدیل شود. خواب ضعیف نیز ممکن است به افسردگی منجر شود و افسردگی نیز با خواب تداخل خواهد داشت.

افسردگی پس از زایمان

یکی از نشانه های رایج افسردگی کم یا زیاد غذا خوردن است. در حالیکه برخی از زنان به هنگام افسردگی به غذا خوردن روی می آورند برخی نیز علاقه خود به غذا را به طور کلی از دست می دهند. مواد مغذی خوب زمانی مهم تر می شود که بخواهید به فرزند خود شیر دهید . شیر دادن به نوزاد باعث می شود بیشتر از قبل گرسنه شوید  اما اگر اشتهای شما تغییر چشمگیری داشته  است و احساس غم و  ناراحتی دارید بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.

افسردگی پس از زایمان

همه افرادی که دچار افسردگی پس از زایمان می شوند اضطراب را به عنوان یک نشانه رایج تجربه نمی کنند اما این موضوع در برخی از افراد رخ می دهد. شما ممکن  است عصبی،بی قرار ،پر استرس یا پر هراس باشید. برخی از خانم ها نگرانی شدیدی در مورد سلامت و ایمنی فرزند خود دارند. اگر تحت الشعاع نگهداری و مراقبت از نوزاد خود قرار گرفته اید  یا نگرانی و عصبی بودن باعث شده است به خوبی کارهای روزانه خود را مدیریت نکنید، این نشانه ها ممکن است به افسردگی پس از زایمان مربوط باشد.

افسردگی پس از زایمان

تغییر در خلق و خو یکی از بخش های طبیعی زندگی خانم ها بعد از به دنیا آمدن فرزند است. این موضوع بیشتر در  دو هفته اول پس از زایمان دیده می شود. اگر یک دقیقه خندیدید و  بعدا به گریه افتادید اصلا شگفت زده نشوید. این موضوع در بیشتر خانم ها عادی است اما اگر چنین تغییرات عاطفی به مدت بیش از دو هفته ادامه داشته باشد یا بدتر شود ممکن است نشانه افسردگی پس از زایمان باشد.

افسردگی پس از زایمان

چیزی که افسردگی پس از زایمان را از سایر بیماری ها متمایز می کند، مدت زمان و شدت نشانه های آن است. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم گرفتگی خلق پس از زایمان که با نام baby blues شناخته شده است  باعث  تغییر در خلق و خو، ایجاد ناراحتی یا اضطراب  و گریه کردن های بی دلیل در فرد می شود. چنین شرایطی یک الی دو هفته پس از زایمان خود به خود بهبود پیدا می کند. اما اگر نشانه های شما پایدار بود یا با گذشت زمان بدتر شد باید به دنبال کمک باشید. در برخی از موارد، افسردگی پس از زایمان ممکن است یک الی دو ماه بعد از به دنیا آمدن فرزند رخ دهد. این شرایط با احساس افسردگی شدید  و افکار اسیب رسان( در مورد خود یا حتی کودک) همراه است.

افسردگی پس از زایمان

اگر نشانه های زیر را در خود  مشاهده کردید حتما با یک پزشک مشورت کنید:

 • گرفتگی خلق پس از زایمان بیش از دو هفته طول کشید
 • نشانه ها با گذشت زمان بدتر شد
 • در مراقبت از خود یا نوزاد دچار مشکل شدید
 • افکار اسیب رسان در مورد خود یا نوزاد داشتید

اگر این نشانه ها را در خود مشاهده کردید حتما با یک پزشک تماس بگیرید.

افسردگی پس از زایمان

در برخی از خانم ها، غده تیروئید پروانه ای شکل که در جلوی گردن قرار دارد به طور موقت  در طول دوره پس از زایمان فعالیت خود را کمتر می کند. علائم کم کاری تیروئید  در برگیرنده افسردگی، خستگی، افزایش وزن، پوست خشک، فراموشی و یبوست است. اگر متوجه این نشانه ها در خود شدید، از پزشک بخواهید یک ازمایش خون تجویز کند و سطح هورمون ها را بسنجد. اگر کم کاری تیروئید داشتید، استفاده از دارو می تواند به درمان شرایط کمک کند.

افسردگی پس از زایمان

هنوز هیچ کس در مورد دلیل ابتلای افراد به افسردگی پس از زایمان اطلاعات دقیق و درستی ندارد.  افت شدید  سطح هورمون هایی همچون استروژن و پروژسترون بعد از به دنیا آمدن فرزند می تواند بیماری را تحریک کند و کمبود خواب چنین شرایطی را بدتر می کند. برخی از زنان در مورد مسئولیت های جدید سردرگم می شوند و همین امر می تواند شرایط آن ها را تحت تاثیر خود قرار دهد. اگر در گذشته به افسردگی مبتلا بوده اید، ممکن است به افسردگی پس از زایمان نیز مبتلا شوید.

افسردگی پس از زایمان

جنون پس از زایمان بیماری روحی حاد اما نادری است. این نوع بیماری بیشتر در زنانی شایع است که  سابقه خانوادگی یا شخصی در مورد اختلال دوقطبی یا اسکیزوفرنی داشته اند. نشانه های جنون پس از زایمان در برگیرنده تحریک پذیری، بی قراری، تغییر سریع خلق و خو، سردرگمی، رفتار نامنظم و افکار هذیانی است. افرادی که به جنون پس از زایمان مبتلا می شوند می توانند به خود یا نوزاد اسیب وارد کنند. به همین خاطر باید هرچه سریع تر فردی که نشانه های بالا را دارد به پزشک مراجعه کند.

افسردگی پس از زایمان

اگر نتوانستید با تمامی تغییراتی که پس از زایمان و به دنیا آمدن نوزاد ایجاد می شود دست و پنجه نرم کنید بهتر است با یک پزشک مشورت نمایید. این فرد می تواند وجود افسردگی پس از زایمان را تشخیص دهد و شما را به یک متخصص ارجاع دهد. بیشتر مادران جوان از بیان مشکلات خود احساس خجالت و شرمندگی می کنند و همه این شرایط را نزد خود نگه می دارند. اما باید به خاطر داشته باشید که وجود افسردگی پس از زایمان تقصیر شما نیست و این شرایط باعث نمی شود شما مادر بدی  شوید. کمک متخصصان می تواند مفید باشد و هیچ دلیلی برای ناراحتی و نگرانی وجود ندارد.

افسردگی پس از زایمان

بیشتر زنانی که به افسردگی پس از زایمان مبتلا می شوند از طریق گفتار درمانی احساس خوبی خواهند داشت. در این شرایط  درمانگر به صحبت های شما گوش می دهد و استراتژی هایی را برای مقابله با افکار و احساسات منفی در اختیارتان می گذارد.  یک نوع روش درمانی که به آن درمان شناختی رفتاری نیز می گویند به خوبی بررسی شده و با داروهای ضد افسردگی مقایسه شده است. دوره های کوتاه مدت درمان شناختی رفتاری در تسکین نشانه های افسردگی پس از زایمان به خوبیِ داروها عمل می کند.

افسردگی پس از زایمان

پزشک ممکن است یکی از داروهای ضد افسردگی را برای کمک به بهبود زندگی پیشنهاد نماید. این داروها می تواند موثر باشد اما مصرف آن در شب به خوبی کار نمی کند و ممکن است عوارض ناخواسته ای داشته باشد یا با سایر داروها تداخل ایجاد نماید.   در مورد مدت زمان مصرف، عوارض جانبی و قطع مصرف از پزشک  مشورت بگیرید.

افسردگی پس از زایمان

اگر به نوزاد خود شیر می دهید باید بدانید که داروهای ضد افسردگی ممکن است از طریق شیر به نوزاد منتقل شود. اگرچه تحقیقات نشان می دهد این داروها برای بیشتر افراد سالم و بی خطر است اما بهتر است قبل از مصرف چنین داروهایی با پزشک مشورت کنید. اگر مادری که به افسردگی پس از زایمان مبتلاست به دنبال درمان نباشد ممکن است زندگی نوزاد به خطر بیفتد.

افسردگی پس از زایمان

درمان این نوع افسردگی برای مادر و کودکش بسیار مهم است. بدون درمان، ممکن است افسردگی به مدت چند ماه طول بکشد و عوارض طولانی مدت برای فرد و حتی فرزندش ایجاد نماید. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که افسردگی پس از زایمان می تواند با ارتباط فرزند و مادر تداخل ایجاد نماید و همین امر به مشکلات رفتاری و  توسعه ای در کودکان منجر شود.

افسردگی پس از زایمان

اگر احساس افسردگی دارید، استراتژی های زیر می تواند به شما کمک کند حس خوبی داشته باشید:

 • از دوستان و خانواده خود کمک بگیرید
 • هر زمانی که توانستید استراحت کنید.
 • با سایر خانم هایی که نوزاد تازه به دنیا آمده دارند ارتباط داشته باشید و از تجربیات آن ها استفاده کنید.
 • پرستارکودک استخدام کنید و زمانی را برای خود اختصاص دهید.
افسردگی پس از زایمان

سعی کنید روزانه تمرینات ورزشی را برای بهبود شرایط خود انجام دهید. حتی پیاده روی می تواند در چنین شرایطی مفید باشد. خوردن غذاهای سالم، داشتن رژیم غذایی متعادل و نوشیدن آب زیاد می تواند به شروع احساس خوب در شما کمک کند. مزایای دیگر غذای مناسب خوردن و ورزش کردن این است که می توانید اندام قبلی خود را سریع تر به دست آورید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

افسردگی پس از زایمان

نبود حامی یکی از فاکتورهای بزرگی است که در افسردگی پس از زایمان  اثر دارد.  اعضای خانواده به کمک روش های زیر می توانند به فرد کمک کنند:

 • مرتب به او سر بزنید تا ببینید چه کارهایی انجام می دهد
 • برای او غذاهای مقوی و مغذی تهیه کنید
 • مراقب نوزاد باشید تا او استراحت کند یا دوش بگیرد
 •  در کارهای منزل به او کمک کنید.
افسردگی پس از زایمان

زمانی که افسرده می شوید  احساس می کنید که هیچ کدام از شرایط موجود بهبود پیدا نخواهد کرد. تطبیق زندگی با شرایط جدید یکی از  بزرگترین چالش هایی است که افراد با آن مواجه می شوند.  تغییر شرایط باعث می شود فرد دچار خستگی شود و این یک موضوع عادی است . اما با کمک گرفتن از اعضای خانواده و نیز یک متخصص می توانید شرایط را بهبود ببخشید. بدون وجود افسردگی می توانید از زندگی لذت ببرید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/depression/postpartum-depression/ss/slideshow-postpartum-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۴ اسفند ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran